H εικόνα της Αγίας Τριάδας

Οτι έχει σχέση με την Αγιογραφία και τους Αγιογράφους.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: H εικόνα της Αγίας Τριάδας

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Ο μακαριστος Άγιος Παΐσιος Αγιορειτης έλεγε....
Αν αυτά όλα που σας λέω είναι αντίθετα με αυτά που λέει η εκκλησία να κάνετε αυτό που λέει η εκκλησία

Και λέω τώρα αφού η εκκλησία επιτρέπει αυτή την εικόνα να υπάρχει στα καυσοκαλύβια που είναι το μέρος όπου και εγώ αναπαυομαι
Και όχι μόνο στα καυσοκαλύβια και σε πολλά μέρη την έχω συναντήσει
Αυτο σημαίνει ότι εγώ σαν άνθρωπος θα την ασπαζομαι όπου την συναντω δίχως δεύτερη σκέψη
Τώρα αν είναι δυτικού ρυθμού άλλο αυτό
Μάλιστα γνωρίζω ότι ο πατέρας δεν πρέπει να αγιογραφειται αλλά κάνουμε υπακοη σε αυτούς που την επιτρέπουν να είναι εκεί
Και μάλιστα αφού όπως προανέφερε ο Πέτρος αφού και ο Γερο Δημας την προσκυνουσε γιατί εμείς να την δούμε διαφορετικά;

Τώρα αν είμαι εκτός θέματος σίγουρα πάλι μπερδεύτηκα.....
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
konstantinoupolitis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1080
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Re: H εικόνα της Αγίας Τριάδας

Δημοσίευση από konstantinoupolitis »

Το ότι η Εκκλησία και όχι τα χ Καυσοκαλύβια έχει αποφανθεί και έχει συνοδικά καταδικάσει 2 φορές την εικόνα, το 1666 και το 1776, παίζει σε εσένα κάποιο ρόλο ή ονομάζουμε Εκκλησία τον κατά το δοκούν ασπασμό της απόψεως η οποία μας βολεύει. Τρίτη φορά το λέω, πως η εθνική καταβολή ενός εικονογραφικού τύπου, εκκλησιαστικά και θεολογικά δεν διαδραματίζει κάποιο λόγο. Η θεολογία της είναι το μόνο κριτήριο.
Και για να τελειώνει το θέμα, απόσπασμα από την μελέτη μου "Το Filioque και η απεικόνιση της Αγίας Τριάδος" στο Περιοδικό ΘΕΟΔΡΟΜΙΑ 1 (2008), σ. 32-60: Η εν Κωνσταντινουπόλει Σύνοδος του 1776:
Πραγματοποιήθηκε επί Πατριάρχου Σωφρονίου του Β΄. Κατεδίκασε χωρίς δισταγμό την απευθείας απεικόνιση της Αγίας Τριάδος, θεσπίζοντας ότι «η εικόνα αυτή, υποτίθεται της «Αγίας Τριάδος», είναι μια καινοτομία. Είναι ξένη προς την Καθολική, Αποστολική και Ορθόδοξη Εκκλησία, η οποία δεν την δέχεται. Έχει εισδύσει στην Ορθόδοξη Εκκλησία από τους Λατίνους».
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: H εικόνα της Αγίας Τριάδας

Δημοσίευση από petrosathonas »

Αυτό εννοούσα για το περιστέρι Διονύση αλλά δεν το ανάλυσα όπως εσύ.
Επίσης έγραψα ότι η εικόνα αυτή είναι αιρετική όπως έψαξα, άρα δεν έχω να παραδεχτώ τίποτα.
Λαθεμένη λες εσύ.
Ο Κωνσταντίνος είπε ότι είναι βλάσφημη και αιρετική, εσύ δεν είπες κάτι τέτοιο αλλά συμφωνείς με τον Κωνσταντίνο.

Κωνσταντίνε, με κατηγόρησες ότι πρέπει να αναρωτηθώ γιατί θεωρώ εαυτόν ορθόδοξο.
Σε ρώτησα : Άρα θα πρέπει και όλοι οι ιερείς, μητροπολίτες κ.τ.λ. να αναρωτηθούν γα τον εαυτό τους εάν είναι ορθόδοξοι για τον ίδιο λόγο;
Απάντησες : Ασφαλώς το περί ορθοδοξίας κριτήριο όταν ασεβούμε επί των συνοδικών αποφάσεων, των οποίων η ομολογία αποτελεί ευχαριστιακή προϋπόθεση, άπτεται όλων μας.
Θεωρώ ότι δεν θέλεις να απαντήσεις ευθέως.

Σταματάω εδώ πάντως εγώ αφενός γιατί ο πονηρός τρίβει τα χέρια του και αφετέρου γιατί να μαλώνει κανείς για το θέμα θεωρώ ότι είναι απαράδεκτο.
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: H εικόνα της Αγίας Τριάδας

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Tέλος πάντων μάθαμε κάτι που δεν γνωρίζαμε απο τον Κωνσταντίνο ας ληφθεί - και νομίζω ότι ήδη έχει συμβεί απο όλους - υπ' όψιν, μακάρι να είχε γνωστοποιηθεί ευρύτερα και εκεί που πρέπει , διότι οι περισσότεροι είχαμε άγνοια αν και κατά τη γνώμη μου δεν είναι προς θάνατον αν ο κάθε απλός ανθρωπος την τιμήσει με την προσκύνησή του, πολύ περισσότερο όταν δεν μπορεί να διακρίνει καθολικές εκπορεύσεις και αστοχίες ως προς την απεικόνιση Του Πατρός ή του Πνεύματος.Ας είναι αυτή η μόνη αμαρτία μας Κωνσταντίνε, εσείς πάντως καλώς μας ενημερώσατε και το επιβεβλημένο απο τις γνώσεις και το καθήκον σας επράξατε. Η αντιμετώπιση παρόμοιων καταστάσεων έχει την βαρύτητα ,αυτή που επιτυχώς ανέλυσε ο Διονύσης. Και λέω καταστάσεων διότι θα έχω πρόβλημα - όχι μεγάλο το ομολογώ- όταν ευρισκόμενος στην Εκκλησία της Ενορίας μου θα πρέπει να προσκυνήσω σε όλες τις εικόνες, ενω με δισταγμό θα εξακοληθήσω να το κάνω στην εν λόγω εικόνα, που υπάρχει σε μεγάλο μέγεθος, σε περίοπτη και προσβάσιμη θέση εντός του ναού.
Όσον αφορά το καθαρώς καλλιτεχνικό μέρος - αστειευόμενος το λέω, διότι είμαστε όλοι έτοιμοι για παρεξηγήσεις, και προκαλούμε όταν απευθυνόμενοι στους άλλους συνομιλητές τους ευχόμαστε .....περαστικά - έχω λοιπόν πλήθος ερωτήσεων διότι ο Θεός δεν με κατέστησε ως φαίνεται καλλιτεχνική φύση.

Το ''αυγό'' που χρησιμοποιείται στα χρώματα είναι απο κοτέτσι με κόκκορα ή απαγορεύεται ρητώς με κάποιου είδους απόφαση; Και με τι διατροφή πρέπει να είναι οι κότες;
Το ''λάδι'' μπορεί να είναι και φυστικέλαιο ή μονο κάνει το 50/40 συνθετικό για πολλά χλμ;
Αυτό το κίνημα του Μπερνάρ το βλέπω στον ύπνο μου, έχει γίνει εφιάλτης, αν δεν μάθω περί τίνος πρόκειται, τι ψυχή θα παραδώσω;
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
konstantinoupolitis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1080
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Re: H εικόνα της Αγίας Τριάδας

Δημοσίευση από konstantinoupolitis »

Για το ότι είναι και μόνο η θεωρία του filioque βλάσφημη και αιρετική (δεν μιλάω καν για το να εικονίζεις σάρκωση του Πατρός, η οποία τείνει σε κάποια σημεία την φιλοσοφία του Σαββελιανισμού), πόσα σημεία από 3 τουλάχιστον επιστολές του Μεγάλου Φωτίου με παραπομπές μπορώ να αναφέρω; Ας παραθέσω, λοιπόν τα έργα και όποιος θέλει ας ανατρέξει εκεί για τους βαρύτατους χαρακτηρισμούς τους οποίους αποδίδω:

Φωτίου Κωνσταντινουπόλεως, Εγκύκλιος ἐπιστολὴ πρὸς τοὺς τῆς Ἀνατολῆς ἀρχιερατικοὺς θρόνους Ἀλεξανδρείας φημὶ καὶ τῶν λοιπῶν• ἐν ᾗ περὶ κεφαλαίων τινῶν διάλυσιν πραγματεύεται, καὶ ὡς οὐ χρὴ λέγειν ἐκ τοῦ Πατρὸς καὶ τοῦ Υἱοῦ τὸ Πνεῦμα προέρχεσθαι, ἀλλ' ἐκ τοῦ Πατρὸς μόνον, PG 102 721-741C.

Του ιδίου: Λόγος περὶ τῆς τοῦ Ἁγίου Πνεύματος Μυσταγωγίας. PG 102, 280A-392A.

Του ιδίου: Κατά τῶν τῆς παλαιᾶς Ρώμης, ὅτι ἐκ τοῦ Πατρός μόνον ἐκπορεύεται τό Πνεῦμα τό ἅγιον, ἀλλ’ οὐχί καί ἐκ τοῦ Υἱοῦ. PG 102, 392B-400A.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: H εικόνα της Αγίας Τριάδας

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Παρ όλα αυτά γιατί αραγες συνεχίζουν να την έχουν την εικόνα αυτή προς προσκύνηση αρκετές ενοριες και δεν την αποσυρουν;
Σίγουρα χρήσιμα όλα αυτά που είπε ο Κωνσταντίνος και οι άλλοι αλλά δεν μένουμε στην εικόνα αλλά στην ουσία
Τον άλλον μήνα πρώτα ο Θεός θα είμαι για περίπου 5 ημέρες στην έρημο του Αγίου Όρους μερικές από αυτές στα καυσοκαλύβια θα ρωτήσω κάποιον γέροντα εκεί με τρόπο
Και την απάντηση του την γνωρίζω από τώρα θα μου πει αν πέρασα από τον πατέρα Π... ο να τακτοποίησο τα πνευματικά μου και να αφήσω την εικόνα και όταν του πω ότι από εκεί έρχομαι θα αλλάξει συζήτηση δείχνοντας με ότι αλλά πρέπει να μας απασχολούν και αν επιμένω θα με βάλει κανόνα σε καμία σπηλιά για μερικές ημέρες...
Αυτά... που λέει και ο Διονύσιος για εμένα τον ΟΣΙΟ ΤΟΝ ΝΈΟ ΕΚ ΣΕΡΡΏΝ
που ούτε γνωρίζω τι είναι αυτό αν είναι πόλη και προς τα που πέφτει
να εύχεστε έως εκείνο τον καιρό
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
propace
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 24, 2015 9:01 pm

Re: H εικόνα της Αγίας Τριάδας

Δημοσίευση από propace »

Φίλοι μου μην χάνεται την ψυχραιμία σας! Σταμάτησε να βάζετε στο στόμα σας τους Αγίους του Θεού.Μιληστε εσείς και μην φοβάστε όταν έχετε την προσευχή στην καρδιά σας. Είμαστε ενα τίποτα. Μην βλέπετε εγωιστικά την σωτηρία της ψυχής σας. Μεγάλωσα σε κάποιο ιστορικό χωριό του Ολύμπου με τεράστια πνευματική παράδοση (πρώην έδρα επισκοπής) με γνήσιο Ορθόδοξο πνεύμα.Τέτοια πράματα εμείς εκεί δεν λέμε! Μονάχα μετάνοιες κάνουμε χωρίς λόγια. Δεν έχουμε οργανώσεις στυλ ΓΕΧΑ ούτε θεολόγους ΣΩΤΗΡΕΣ ούτε κατηχητικά. Οι παππούδες και οι γιαγιάδες μας έμαθαν την πίστη αγράμματοι οι περισσότεροι αμόρφωτοι. Αυτά έμαθα κι εγώ. Μάθε το γράμμα και να κοινωνάς λέει ή γιαγιά μου.Ηρεμία παιδιά ή ομάδα είναι μια και είναι ή Ορθόδοξια.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: H εικόνα της Αγίας Τριάδας

Δημοσίευση από dionysisgr »

Αδερφε, παντως εαν κρινω απο τις δυο τελευταιες, πλην ηρωϊκες δημοσιευσεις σου,
(αυτην με τα συλληβδην "περαστικα", -που μαλλον εσενα δεν σου χρειαζονται-,
και την παρουσα με τις υποδειξεις ex cathedra, σχετικα με το ποιον θα πιανουμε στο στομα μας, και ποιον οχι, - εμεις θα πιανουμε οποιον θελεις, παρεπιπτοντως εαν μας επιτρεπεις..)
εκτος απο Ορθοδοξο κριτηριο, πρεπει να εχετε και ιδιαιτερα δυνατο τσιπουρο, εκει στο Ολυμπιο και ευλαβεστατο χωριο σας.

Το οποιο τσιπουρακι σε κανει να ξεχνας, τι εγραψες,
να μην απαντας σε αυτο που σε ρωτανε,
και μετα να κανεις και τον ανηξερο,
μαζι με διδαχη ταυτοχρονα.

Αρα εχει καλη συνθεση με δυνατο και εγγυημενο αποτελεσμα.

Οποτε στειλε λιγο για ευλογια αμα σου περισσευει..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
konstantinoupolitis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1080
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Re: H εικόνα της Αγίας Τριάδας

Δημοσίευση από konstantinoupolitis »

:41
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: H εικόνα της Αγίας Τριάδας

Δημοσίευση από aposal »

Μ.Δ.Κ. έγραψε:Tέλος πάντων μάθαμε κάτι που δεν γνωρίζαμε απο τον Κωνσταντίνο ας ληφθεί - και νομίζω ότι ήδη έχει συμβεί απο όλους - υπ' όψιν, μακάρι να είχε γνωστοποιηθεί ευρύτερα και εκεί που πρέπει , διότι οι περισσότεροι είχαμε άγνοια αν και κατά τη γνώμη μου δεν είναι προς θάνατον αν ο κάθε απλός ανθρωπος την τιμήσει με την προσκύνησή του,
Υπάρχουν αγνοήματα και αμαρτήματα.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγιογραφία”