H εικόνα της Αγίας Τριάδας

Οτι έχει σχέση με την Αγιογραφία και τους Αγιογράφους.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: H εικόνα της Αγίας Τριάδας

Δημοσίευση από aposal »

propace έγραψε: Αμετροέπεια, παρωχημένος και αναχρονιστικός λόγος, ανακυκλωμένα λόγια γερόντων κτλ κτλ. Χωρίς Πνεύμα.Έχουμε πολλά δοκάρια στο μάτι μας τελικά. Περαστικά σας!
Να σαι καλά αδελφέ και να εύχεσαι και για μας τους ασθενείς.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: H εικόνα της Αγίας Τριάδας

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

konstantinoupolitis έγραψε:Το ότι η Εκκλησία και όχι τα χ Καυσοκαλύβια έχει αποφανθεί και έχει συνοδικά καταδικάσει 2 φορές την εικόνα, το 1666 και το 1776, παίζει σε εσένα κάποιο ρόλο ή ονομάζουμε Εκκλησία τον κατά το δοκούν ασπασμό της απόψεως η οποία μας βολεύει. Τρίτη φορά το λέω, πως
η εθνική καταβολή ενός εικονογραφικού τύπου, εκκλησιαστικά και θεολογικά δεν διαδραματίζει κάποιο λόγο. Η θεολογία της είναι το μόνο κριτήριο.


Και για να τελειώνει το θέμα, απόσπασμα από την μελέτη μου "Το Filioque και η απεικόνιση της Αγίας Τριάδος" στο Περιοδικό ΘΕΟΔΡΟΜΙΑ 1 (2008), σ. 32-60:

Η εν Κωνσταντινουπόλει Σύνοδος του 1776: Πραγματοποιήθηκε επί Πατριάρχου Σωφρονίου του Β΄

Κατεδίκασε χωρίς δισταγμό την απευθείας απεικόνιση της Αγίας Τριάδος, θεσπίζοντας ότι «η εικόνα αυτή, υποτίθεται της «Αγίας Τριάδος», είναι μια καινοτομία.

Είναι ξένη προς την Καθολική, Αποστολική και Ορθόδοξη Εκκλησία, η οποία δεν την δέχεται. Έχει εισδύσει στην Ορθόδοξη Εκκλησία από τους Λατίνους
».
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: H εικόνα της Αγίας Τριάδας

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

aposal έγραψε:
propace έγραψε: Αμετροέπεια, παρωχημένος και αναχρονιστικός λόγος, ανακυκλωμένα λόγια γερόντων κτλ κτλ. Χωρίς Πνεύμα.Έχουμε πολλά δοκάρια στο μάτι μας τελικά. Περαστικά σας!
Να σαι καλά αδελφέ και να εύχεσαι και για μας τους ασθενείς.
Και όμως τα δοκάρια υπάρχουν.... :smile:

Προσωπικά θέλω να σ’ ευχαριστήσω σεβαστέ "propace" διότι από τα λεγόμενά σου έχω άλλο ένα λόγο να μέμφομαι τον εαυτό μου … που ίσως διορθωθεί . :8
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: H εικόνα της Αγίας Τριάδας

Δημοσίευση από nickzark »

Υπάρχει άγνοια για το θέμα.πετυχα πάντως στο όρος να πουλάν και τις δύο εικόνες της Αγίας τριάδος.σε μαγαζί στίς καρυες. Φαντάζομαι όχι από δόλο.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: H εικόνα της Αγίας Τριάδας

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

nickzark έγραψε:Υπάρχει άγνοια για το θέμα.πετυχα πάντως στο όρος να πουλάν και τις δύο εικόνες της Αγίας τριάδος.σε μαγαζί στίς καρυες. Φαντάζομαι όχι από δόλο.
Εκεί πουλάνε ότι βρούνε... :smile:
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
propace
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 24, 2015 9:01 pm

Re: H εικόνα της Αγίας Τριάδας

Δημοσίευση από propace »

Aδερφέ Διονύσιε(εν Ολύμπω;) τώρα μιλάς σωστά! Και το εννοώ! Όντως το τσίπουρο από το Λιβάδι Ολύμπου είναι πολύ δυνατό για δυνατούς πότες
αλλά εγώ δυστυχώς λόγω προβλήματος υγείας δεν μπορώ να πιώ. Δεν γνωρίζω που κατοικείς αλλά το καλοκαίρι σε προσκαλώ στην οικία μου
να σε φιλοξενήσω για να δεις την ομορφιά! Να τα πούμε από κοντά. Απο εδώ δεν έχει νόημα. Το όνομά μου είναι Περικλής στο χωριό μου με ξέρουν όλοι.
Το τηλ μου είναι 6980460068. Πιστεύω θα τα λέγαμε καλά.
dionysisgr ex cathedra ...
Τι σημαίνει αυτό;

Φιλιά!
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: H εικόνα της Αγίας Τριάδας

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Αν και δεν με αφορά, ομολογώ ότι το τελευταίο σας μήνυμα Περικλή προκαλεί μια ελαφρά αμηχανία για λόγους που ελπίζω να αντιλαμβάνεσθε. Πάντως ως νέο μέλος, καλώς ήλθατε στη παρέα μας. Εδώ έχουμε - κατα τα μέτρα μας -πνευματικό συμπόσιο.Ως άνθρωποι λάθη κάνουμε, καυστικοί γινόμαστε, δεν έχουμε κατακτήσει δυσθεώρητα πνευματικά ύψη, αλλά είμαστε ανα πάσα στιγμή πρόθυμοι να στηρίξουμε όπως μπορούμε ο ένας τον άλλον και όχι μόνο. Ενίοτε έχουμε ακόμα και συναντήσεις. Ίσως λοιπόν σε κάποια απο αυτές σας γνωρίσουμε απο κοντά.
Αυτά απο εμένα που δεν είμαι παρά ένα απλό μέλος εδώ και τίποτα παραπάνω.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: H εικόνα της Αγίας Τριάδας

Δημοσίευση από stathis73 »

propace έγραψε:Aδερφέ Διονύσιε(εν Ολύμπω;) τώρα μιλάς σωστά! Και το εννοώ! Όντως το τσίπουρο από το Λιβάδι Ολύμπου είναι πολύ δυνατό για δυνατούς πότες
αλλά εγώ δυστυχώς λόγω προβλήματος υγείας δεν μπορώ να πιώ. Δεν γνωρίζω που κατοικείς αλλά το καλοκαίρι σε προσκαλώ στην οικία μου
να σε φιλοξενήσω για να δεις την ομορφιά! Να τα πούμε από κοντά. Απο εδώ δεν έχει νόημα. Το όνομά μου είναι Περικλής στο χωριό μου με ξέρουν όλοι.
Το τηλ μου είναι 6980460068. Πιστεύω θα τα λέγαμε καλά.
dionysisgr ex cathedra ...
Τι σημαίνει αυτό;

Φιλιά!

Eγω παλι θα παρακαλέσω τους πάντες να μην γράφετε τα κινητά και σταθερά σας τηλ προς αποφυγήν διαφόρων καταστάσεων καθώς στο φορουμ μπαίνουν παρα πολλοι άνθρωποι, όποιος θέλει επικοινωνία προσωπική με κάποιο άλλο μέλος ας γίνει με μήνυμα.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: H εικόνα της Αγίας Τριάδας

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

απο τα καλύτερα posts ever το επισκέπτομαι συχνά

thank you konstantinopolitis ιδιαιτέρως
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: H εικόνα της Αγίας Τριάδας

Δημοσίευση από aposal »

Τώρα που μας θύμισες το τόπικ Marie - jolie διαβάζω πάλι τις απόψεις των συμφορουμιτών και κάποιες από αυτές ομολογώ με εκπλήσσουν.
Ο Κωνσταντινουπολίτης είναι διαχρονική αξία.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγιογραφία”