Άστρα και πίστη

Οτι έχει σχέση με την Αγιογραφία και τους Αγιογράφους.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Απάντηση
eirinaki
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Απρ 06, 2010 7:14 am

Άστρα και πίστη

Δημοσίευση από eirinaki »

από προηγούμενη συζήτηση για τον Ζωδιακό κύκλο αναρτώ την αρχική.(από yiorgos31 » Τρί Μάιος 19, 2009 9:19 am )
Τι θα λέγατε να ξαναφέρουμε το θέμα στο προσκήνιο;
...

Μου έχει μεγάλη εντύπωση ότι σε βυζαντινές εκκλησίες του 10ου-12ου αιώνα στη Μάνη γύρω από τον Παντοκράτωρα είναι σχεδιασμένος ο ζωδιακός κύκλος! Ήταν συνήθης πρακτική? έχει συμβολική σημασία? ξέρει κανένας? Να ληφθεί υπόψη το γεγονός ότι συνήθως οι αγιογράφοι έρχονταν από το Μυστρά. Μάλιστα σε μία τουλάχιστον παρατήρησα ότι δεν τηρείται και το τυπικό που θέλει δεξια κι αριστερα την Παναγια, το Χριστό, τον Πρόδρομο και τον Άγιο που είναι αφιερωμένη η εκκλησία. Είναι μεταγενέστερη αυτή η "συνήθεια"?
yiorgos31

Εγώ είδα έναν ζωδιακό κύκλο στον πρόναο της εκκλησίας των Μηλεών στον Βόλο.
Εντυπωσιάστηκα.
Οι παλαιοί δεχόντουσαν την ύπαρξη των άστρων και τις επιρροές τους πάνω στη ζωή μας, αλλά δεν το είχαν σαν πανάκεια, όπως γίνεται σήμερα.
ήταν μέρος της κατήχησης. Τα γεγονότα που συμβαίνουν στη ζωή μας και αυτά που πρόκειται να συμβούν δεν είναι απόλυτα λόγω των άστρων, αλλά επειδή ο Κύριος οδηγεί τα άστρα στην θέση που εκείνος θέλει για να μας επηρεάσουν.
Αυτά σκέφτομαι με το φτωχό μου μυαλό.

Δεν ξέρω τι συμβαίνει στην πραγματικότητα. Πάντως, πάντοτε γίνεται το δικό Του θέλημα. Δόξα στο όνομα Του. Τίποτα δεν γίνεται εάν δεν το έχει εγκρίνει Εκείνος. γι αυτό και δεν είναι καλό να θυμώνουμε και να λυπόμαστε με τις κακοτυχίες που μας επισκέπτονται. Τελικά, μόνο κακοτυχίες δεν είναι για Εκείνον, αφού θεωρεί ότι μας διδάξουν την αγάπη, την υπομονή και την ταπείνωση.
ΔΟΞΑ ΤΗ ΑΓΙΑ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΣΟΥ ΚΥΡΙΕ !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγιογραφία”