Από την εφηβική ηλικία Του, αγιογραφία μαζί με την Παναγία;;

Οτι έχει σχέση με την Αγιογραφία και τους Αγιογράφους.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Από την εφηβική ηλικία Του, αγιογραφία μαζί με την Παναγία;;

Δημοσίευση από smarti »

Παρατηρώντας τις Αγιογραφίες....εδώ και καιρό ΄ηθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος να μου πει...γιατί ο Χριστός μας απεικονίζεται μόνο όταν είναι σε μικρή ηλικία με την Παναγίτσα μας στην αγκαλιά της και η δεύτερη απεικονίση με την Παναγίτσα μας είναι όταν είναι πάνω στο Σταυρό ο Χριστός μας και μετά τη Σταύρωση του...όσο χαζούλικη και να φαίνεται η ερώτηση αν έχει την καλή διάθεση ας μου το εξηγήσει αν μπορεί κάποιος.... :oops: :oops:
Ενδιάμεσα στην εφηβική ηλικία μέχρι και την Σταύρωση Του γιατί δεν υπάρχουν Αγιογραφίες, μαζί με την Παναγίτσα μας ? .Η μήπως υπάρχουν και δεν τι έχω δει?
Ξέρει κάποιος να μου πει?
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
theodnot
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 27, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: ΘΕΟΔΩΡΑ @ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΧΑΡΙΛΑΟΥ

Re: Eχω μία ερώτηση....

Δημοσίευση από theodnot »

καλημερα σε ολους...
υπάρχει μια αγιογραφία στη Μονή Λειμώνος στην Λέσβο που απεικονίζει την Παναγία με το Χριστούλη νήπιο να κάνει τα πρώτα του βήματα.. πολλή όμορφη και τρυφερή εικόνα που μου εκανε τρομερη εντύπωση και αγορασα κι εγω ενα αντίγραφο.
Καλή συνέχεια της Σαρακοστής
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Eχω μία ερώτηση....

Δημοσίευση από dionysisgr »

Γιατι αγαπητη, η Αγιογραφια, δεν εχει σκοπο, να διηγηθει, γεγονοτα βιου, η στιγμες τρυφερες.

Ειναι οπτικο Ευαγγελιο. Τονιζει και ιστορει, τα γεγονοτα που επαιξαν τον ρολο, της εκπληρωσης του σχεδιου της Οικονομιας του Θεου, για την σωτηρια του ανθρωπου.

Ετσι η εικονα της γεννησεως, τονιζει την ενσαρκωση και το αναμενομενο και θαυμαζομενο απο ολη την κτιση, γεγονος που λαμβανει χωρα, ως προσδοκια αιωνων,

η Παναγια που κραταει τον Κυριο ως βρεφοκρατουσα και Μητερα σε ολες τις παραλλαγες,
τονιζει την μοναδικη και ανεπαναληπτη, εξ' άνθρωπων προσφορα της Θεοτοκου, και την αρρηκτη σχεση στο εφεξης Ανθρωπων - Θεοτοκου - Θεανθρωπου, ως γεφυρα και μεσιτεια προς τον ουρανο.

Και γενικα η καθε εικονα δεν αποτυπωνεται με μια η δυο μονο παρατηρησεις, αλλα κρυβει, ολοκληρη θεολογια, απο το πιο μικρο σημειο, οπως για παραδειγμα τα τρια αστερια της Θεοτοκου, που συμβολιζουν το αειπαρθενο, μεχρι τα μικρα ζωα σε ανυποπτα σημεια, που δειχνουν την αποκαραδοκια της αλογου κτισεως ακομη, για το ποθουμενο της παλιγγενεσιας της εκπεσουσης φυσεως μας.

Επειτα η Σταυρωση, η Ανασταση, η Αναληψη, απο που να πιασει καποιος και που να τελειωσει. Χιλιαδες, ατελειωτες οι θεολογικες επισημανσεις.

Για να μην μακρυγορω, σε αυτο που ρωτησες, θα ελεγα οτι, γιαυτο δεν θα δεις εικονες-αγιογραφιες στην Ορθοδοξια, που να απεικονιζουν, "αδιαφορα" θεολογικα περιστατικα, οπως την ζωη του Κυριου απο την υπαπαντη και μετα, μεχρι την εναρξη της διδασκαλιας Του, δεν θα δεις ποτε εικονες, απο την καθημερινη ζωη Του, οπως καποιες προτεσταντικες και γενικα δυτικου τυπου, που εμφανιζουν τον Κυριο, σε θεματα τα οποια δεν λενε απολυτως τιποτα στον πιστο. Απλως να περπαταει, να μιλαει με καποιους, να γελαει σαν σε εκδρομη κλπ κλπ. Γιατι πολυ απλα δεν το βλεπουν θεολογικα - πνευματικα - συμβολικα οι ανθρωποι, αλλα σαν μια απλη ομορφη ιστορια, σχεδον δημοσιογραφικα..

Στην Ορθοδοξια, ισχυει αλλη πνευματικοτητα.

Γραμμες αυστηρες, καμμια προοπτικη, τα παντα ειναι στο ιδιο επιπεδο με τον παροντα χρονο, τονιζεται το υπερβατικο στοιχειο, η αχρονη πραγματικοτητα του Θεου, της Θεοτοκου, των Αγγελων, των σεσωσμενων Αγιων, που κινουνται παραλληλα με εμας και μας αναμενουν.

Ο συμβολισμος ειναι παντου διαχυτος. Η Ορθοδοξη εικονα, διδασκει, παρηγορει, νουθετει, ελεγχει, δινει ελπιδα, θαυματουργει, προτρεπει προς προσευχη, καλλιεργει την ευλαβεια, δεν κανει τεχνη για την τεχνη, αλλα χρησιμοποιει την τεχνη, για να μας κανει τεχνιτες της τεχνης των τεχνων, της τεχνης δηλαδη για την σωτηρια μας.

Συνεπως απεικονιζει οτι εχει μονο σημασια για τον Ευαγγελισμο και την σωτηρια μας. Τιποτα λιγοτερο, και τιποτα περισσοτερο.

Γιαυτο και ειναι διαχρονικη, δεν ξεπερνιεται απο "ρευματα", και τασεις, αλλα παραμενει αιωνια και αθανατη, οπως ο εμπνευστης της Θεος, που ενεπνευσε τους αγιους αυτους ανθρωπους που την ξεκινησαν.

Υπηρχαν και υπαρχουν ανθρωποι ακομα, που κανουν μεχρι και 40 ημερες νηστεια αυστηρη, για να κανουν ενα θεμα, και να ειναι οπως ευαρεστει τον Θεο, η την Θεοτοκο, η τον Αγιο που θα απεικονισουν.

Ειναι ιερη τεχνη και θεολογια οπτικοποιημενη.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Eχω μία ερώτηση....

Δημοσίευση από smarti »

Γειά σου Θεοδώρα, εύχομαι να είσαι καλά :25 :25 :25 :8 :8
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, μήπως θα μπορούσες αν έχεις την καλή διάθεση και δυνατότητα να την δημοσιεύσεις την εικόνα να την δούμε και εμείς??? Θα χαιρόμουν πολύ!! Αν θέλεις και μπορείς! :oops: :oops:
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Eχω μία ερώτηση....

Δημοσίευση από smarti »

Διονύση σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. :25 :25
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
theodnot
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 27, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: ΘΕΟΔΩΡΑ @ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΧΑΡΙΛΑΟΥ

Re: Eχω μία ερώτηση....

Δημοσίευση από theodnot »

smarti έγραψε:Γειά σου Θεοδώρα, εύχομαι να είσαι καλά :25 :25 :25 :8 :8
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, μήπως θα μπορούσες αν έχεις την καλή διάθεση και δυνατότητα να την δημοσιεύσεις την εικόνα να την δούμε και εμείς??? Θα χαιρόμουν πολύ!! Αν θέλεις και μπορείς! :oops: :oops:
Γεια σου Σμαρούλα...
την καλη διάθεση εχω αλλά σαφώς δεν εχω την ικανότητα ... μαλλον θα πρεπει να σκανάρω την εικόνα και να την ανεβασω αλλα μου ζητας πραγματα εκτος των δυνατοτήτων και των ικανοτητων μου... λυπαμαι που δεν μπορω να κανω αυτό που μου ζητας ... όμως μπορω να ευχηθώ να βρεθείς γρήγορα στο νησί της Λεσβου και να επισκεφτείς το μοναστηρι όπου εκτος από πνευματική χαρα μπορεις να αγορασεις και ενα αντιγραφο της εικονας... ειλικρινα λυπαμαι
να εισαι καλα
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Eχω μία ερώτηση....

Δημοσίευση από smarti »

Δεν πειράζει Θεοδώρα, μην στεναχωριέσαι . :smile:
Σε ευχαριστώ πολύ :8 :8 μακάρι να πιάσει η ευχούλα σου!!
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
NIKI
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τρί Οκτ 11, 2005 5:00 am

Re: Από την εφηβική ηλικία Του, αγιογραφία μαζί με την Παναγία;;

Δημοσίευση από NIKI »

Αγαπητα εν Χριστώ αδέλφια μου,
Προσπαθησα να κανω συνημενη την εικονα με τα πρωτα βηματα του Κυριου.Δυστυχως ομως ειμαι ασχετη.Μπορω να σας πω ομως που την βρηκα.Γραψετε Μονή Λείμωνος (απο το google) ,μετα θα βρειτε στα αριστερα σας οπου λέει Μουσεια&Συλλογες και να μπειτε εκει οπου θα βρειτε την φορητη εικονα του Κυριου μας με Την Παναγια που κανει τα πρωτα βηματα Του.
Συγχωρατε με και ευχαριστω









Φορητή εικόνα με θέμα τα πρώτα βήματα του Χριστού.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Από την εφηβική ηλικία Του, αγιογραφία μαζί με την Παναγία;;

Δημοσίευση από smarti »

Νίκη και ένα ανώνυμο μέλος και Θεοδώρα σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια σας. :8 :8 :8 :8 :8
Η εικόνα που μου υποδείξατε από την σελίδα http://84.205.233.134/eikones.php της Μονής είναι η παρακάτω.

Εικόνα



Βήματα Χριστού

Χρονολόγηση
16ος-17ος αι.

Αναλυτική περιγραφή

Πρόκειται για εικόνα του τέλους του 16ου - α΄ μισού του 17ου αιώνα με θέμα τα πρώτα βήματα του Χριστού. Στο αριστερό μέρος της εικόνας παριστάνεται η Θεοτόκος, υψηλόκορμη και στραμμένη προς τα δεξιά. Έχει τα χέρια απλωμένα προς το Χριστό, ο οποίος παρουσιάζεται ως μικρό παιδί που βηματίζει προς την αγκαλιά της μητέρας Του, απλώνοντας τα χέρια Του προς το μέρος της. Τα χαρακτηριστικά Του παραπέμπουν μάλλον στην ηλικία των δύο ή τριών ετών παρά στην ηλικία κατά την οποία αρχίζουν τα παιδιά να βηματίζουν, κατά τους έξι με οκτώ πρώτους μήνες της ζωής τους. Η εικόνα θεωρείται μοναδική στον κόσμο ως προς τη θεματολογία της. Είναι αξιοπερίεργο μάλιστα το ότι ούτε στα Ευαγγέλια, ούτε στα Απόκρυφα καταγράφεται κάποιο σχετικό επεισόδιο, οπότε δημιουργούνται φυσιολογικά ερωτηματικά για την προέλευση της παράστασης. Η πιθανότερη ερμηνεία είναι να προέρχεται από το απόκρυφο ευαγγέλιο του Ιακώβου, όπου γίνεται λόγος για την παιδική ηλικία της Παναγίας και τα πρώτα επτά βήματά της. Δεν υπάρχει αμφιβολία, πως η εικόνα είναι έργο καλού ζωγράφου, που εργάστηκε σύμφωνα με την τεχνοτροπία της κρητικής σχολής. Η εικόνα φυλάσσεται σήμερα στην αίθουσα του Σκευοφυλακίου της Μονής.

Βιβλιογραφία
Γούναρης Γ. (1999), Eικόνες της μονής Λειμώνος Λέσβου, Kέντρο Bυζαντινών Eρευνών, Bυζαντινά Mνημεία 11, Θεσσαλονίκη Σπανός Α. (2002), Ιερά Πατριαρχική και Σταυροπηγιακή Μονή Λειμώνος, Εκδόσεις Ακρίτας, Αθήνα
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
konstantinoupolitis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1080
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Re: Από την εφηβική ηλικία Του, αγιογραφία μαζί με την Παναγ

Δημοσίευση από konstantinoupolitis »

Μου αρέσει αυτό το ασυνάρτητο μεταξύ του σχόλιο:

"Είναι αξιοπερίεργο μάλιστα το ότι ούτε στα Ευαγγέλια, ούτε στα Απόκρυφα καταγράφεται κάποιο σχετικό επεισόδιο, οπότε δημιουργούνται φυσιολογικά ερωτηματικά για την προέλευση της παράστασης. Η πιθανότερη ερμηνεία είναι να προέρχεται από το απόκρυφο ευαγγέλιο του Ιακώβου, όπου γίνεται λόγος για την παιδική ηλικία της Παναγίας και τα πρώτα επτά βήματά της.

Η απάντηση όντως βρίσκεται στην απόκρυφη γραμματεία και δή αν θυμάμαι καλά, τώρα δεν το έχω πρόχειρο μαζί μου, στο λεγόμενο "Πρωτευαγγέλιο του Ιακώβου", το οποίο και αποτελεί την βασική πηγή του βίου της Θεοτόκου σε πολλά πράγματα. Προφανώς ο σχολιαστής, κατα τα άλλα ειδικός υποτίθεται, δεν έκανε τον κόπο να κοιτάξει τις πηγές του ωστόσο δημοσίευσε.

Τέλος πάντων ας ασχοληθώ με τις ετοιμασίες του Γάμου μου...

Να σας έχει ο Θεός καλά !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγιογραφία”