Ερώτηση περί αγιογραφίας (τεχνική)

Οτι έχει σχέση με την Αγιογραφία και τους Αγιογράφους.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

j-son
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Σεπ 08, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από j-son »

helen το σχεδιο ειναι βασικο.Ο δασκαλος μου ελεγε οτι και στο χρωμα χρειαζεται να ξερεις σχεδιο, γι' αυτο μαθε καλα σχεδιο και προχωρας στο χρωμα μετα.
Dimitris1
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Κυρ Απρ 09, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Dimitris1 »

Βεβαίως και ενδιαφέρομαι να μάθω να αγιογραφώ.
Θέλει όμως πίστη και φώτιση για κάτι τέτοιο.
Ιδιότητες που προσπαθώ να αποκτήσω.
Άβαταρ μέλους
evagelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Η Π Α!!!!

Δημοσίευση από evagelia »

προσωπικά θα με ενδιέφερε ένα
site τέτοιο.παρα πολύ ερασιτεχνικά ασχολήθηκα με
αγιογραφία. θα μου άρεσε να μάθω κάποιες τεχνικές.όχι για επαγγελματικά.
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από theodosis79 »

Τελικά αδελφοί γιατί ο χώρος αυτός δεν ευδοκίκησε; Μήπως δεν υπήρξε αρκετό ενδιαφέρον; Εγώ θα έλεγα να γινόταν ξανά μια προσπάθεια απο όσους ενδιαφέρονται και όσοι γνωρίζουν αγιογραφία ας βοηθίσουν και τους υπόλοιπους. Δεν θα ήταν ωραίο;
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Domna »

Κι εμένα με ενδιαφέρει πάρα πολύ αυτή τέχνη. Εχω ζωγραφίσει εικόνες αλλά με ξύλινες μπογιές . Την Παναγιία την Απόλυντη , τον Ευαγγελισμό, την Παναγία την Οδηγήτρια και τον Χριστό καθησμένος σε θρόνο. Ενας γνωστός μου , μου είπε ότι αν και είναι με ξύλινες μπογιές ζωγραφισμένες είναι εικόνες επειδή εικονόζουν αγία πρόσωπα . Εγώ όμως δεν το βλέπω έτσι . Για μένα είναι απλά ζωγραφιές αφού είναι με ξύλινες μπογιές ζωγραφισμένες και όχι με αυτές που χρησιμοποιούν οι Αγιογράφοι.
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από theodosis79 »

Πάλι όμως αφού απεικονίζουν Αγια πρώσοπα θα έχουν μια ευλογία. Το παν είναι η πίστη! Εσύ τις εφτιαξες εκράζοντας την βαθειά σου πίστη. Κάποιος μπορεί να ψέλνει έστω και μόνος του και να μην έχει καθόλου καλή φωνή. Όταν το κάνει όμως με πίστη και με ταπείνωση ωφελείται και ας μην ξέρι πλλά απο βυζαντινή μουσική! Πάντως επιμένω, να γίνει μια προσπάθεια σ ' αυτό το χώρο! Όσοι μπορούν ας βοηθήσουν.
Cordelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Cordelia »

theodosis79 έγραψε:Πάλι όμως αφού απεικονίζουν Αγια πρώσοπα θα έχουν μια ευλογία. .......... Πάντως επιμένω, να γίνει μια προσπάθεια σ ' αυτό το χώρο! Όσοι μπορούν ας βοηθήσουν.
Συμφωνώ.
Νομίζω αγαπητή Domna ότι δεν κάνει το υλικό που χρησιμοποιείται την διαφορά, αλλά το τι απεικονίζεται και μάλλον και η διάθεση που έχει αυτός που ζωγραφίζει. Ρώτησε κάποιον ιερέα. Αλήθεια,οι πρώτοι αγιογράφοι με τι υλικά ζωγράφιζαν ?

Μακάρι να είχα κι εγώ τέτοιο ταλέντο, αλλά φευ.

Πιστεύω, όμως, ότι είναι πολύ εποικοδομητική αυτή η ενασχόληση και σίγουρα, αν γίνει προσπάθεια, θα έχει επιτυχία ένα τέτοιο site. Λογικά θα ενδιαφέρονται πάρα πολλοί.
VASSILIKH
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 27, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Μεσολόγγι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από VASSILIKH »

Καλησπέρα σας! με λένε Βασιλική και είμαι καινούργια στο site... το ανακάλυψα τυχαία όταν έψαχνα για κάποιες αγιογραφίες στο ιντερνετ... ασχολούμαι κι εγώ με την αγιογραφία και θα ήθελα να βοηθήσω όποιον θέλει να μάθει κατι γι'αυτό.
konstantinoupolitis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1080
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Δημοσίευση από konstantinoupolitis »

Καλησπέρα Βασιλική. Θα χαρώ να δω θέματα σχετικά αν και για να πω την αλήθεια η γνώση των αγιογράφων στην Ελλάδα τουλάχιστον αναφορικά με την Ιστορία και την Ερμηνεία της Βυζαντινής Τέχνης είναι κατα κανόνα δυσανάλογη. Και κάτι πρέπει να γίνει γι΄αυτό.
Carlos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 28, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από Carlos »

Είναι ένα μεγάλο θέμα αυτό. Καλό θα ήταν να ανοίξει ένα τέτοιο site αλλά!!!
Τι περιεχόμενο θα έχει μέσα; Τεχνικό, αισθητικό, θεολογικό, ιστορικό;
Κατά τη γμώμη μου θα πρέπει να τα έχει όλα. Διαφωνώ με τη Δόμνα και τις ξυλομπογιές. Δηλαδή μόνο με σκόνες οι εικόνες έχουν χάρη; Αδυνατώ πλήρως να καταλάβω τη λογική αυτή. Επίσης συμφωνώ σε κάποια που γράγηκαν για το σχέδιο αλλά το χρώμα είναι η ζωγραφική!! Χωρίς χρώμα δεν υπάρχει όπως δεν υπάρχει και μουσική χωρίς χρόνο.
Κατά την άποψη μου η τέχνη της εικόνας όπως και η τέχνη της βυζαντινής μουσικής είναι στείρες στην Ελλάδα του σήμερα χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν εξηπηρετούν τον σκοπό τους. Η εξέλιξη έχει από πολλού σταματήσει αν και υπάρχουν εξερέσεις οι οποίες όμως κατα την άποψη μου είναι αν μη τι άλλο συντηριτικές.
Κάποτε αυτήν η τέχνη πρωτοστατούσε! Σκεφτείτε το!! Έχουμε κολήσει σε δύο σχολές (Πανσέληνος / Θεοφάνης) και τις αντιγράφουμε με τα χειρότερα δυνατά αισθητικά αποτελέσματα. Προσπαθούμε να κρύψουμε την αδυναμία μας να είμαστε κάτι παραπάνω από χαλασμένα φωτοτυπικά με το να λέμε "δεν είμαι φωτισμένος/Αγιογραφία γίνεται μόνο με σκόνες κλπ" και το μόνο που καταφέρνουμε είναι να κάνουμε μεταξοτυπίες οι οποίες ακριβώς επειδή είναι από μη χαλασμένα φωτοτυπικά είναι και αισθητικά ανώτερες απο τις αντίστοιχες εικόνες που φτιάχνονται από ανθρώπινο χέρι.
Ασχολούμαστε με το να μαλώνουμε για το πια σχολή είναι καλύτερη ( μακεδονική ή κριτική) ξεχνώντας προσωπκότητες όπως του Θεοφάνη του έλληνα που βγαίνουν μία φορα στα χίλια χρόνια.
Το site θα είναι μία θαυμάσια ευκαιρία να φέρουμε την Αγιογραφία πιο μέσα σε κάθε σπίτι όπου κάποιος κάποτε σίγουρα θα ξανακάνει κάτι μεγάλο! Είμαι μέσα!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγιογραφία”