Ένας γύπας, ένα παιδί, ένα βραβείο, μια αυτοκτονία και πολύ

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
ix8ys
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τρί Μάιος 30, 2006 5:00 am

Ένας γύπας, ένα παιδί, ένα βραβείο, μια αυτοκτονία και πολύ

Δημοσίευση από ix8ys »

Πριν λίγες μέρες έλαβα ένα e-mail που με συγκλόνισε πολύ. Το e-mail αναφερόταν στον άνθρωπο που κέρδισε το βραβείο Pulitzer για φωτογράφους το 1994, τον Kevin Carter. Στο e-mail υπήρχαν δυο φωτογραφίες - μια που απεικόνιζε τον ίδιο και φυσικά την φωτογραφία που είχε τραβήξει και κέρδισε το βραβείο - και ένα κείμενο από το ημερολόγιο του Kevin Carter. Σας παραθέτω το κείμενο:

Dear God, I promise I will never waste my food no matter how bad it can taste and how full I may be. I pray that He will protect this little boy, guide and deliver him away from his misery. I pray that we will be more sensitive towards the world around us and not be blinded by our own selfish nature and interests.

Αν είστε έτοιμοι ψυχολογικά να δείτε την φωτογραφία ανατρέξτε στο: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/e ... Carter.jpg

Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στα:
http://en.wikipedia.org/wiki/Kevin_Carter
http://www.kevincarterfilm.com/
raxil
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: Δευ Απρ 03, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Ενας γύπας, ένα παιδί......

Δημοσίευση από raxil »

Καλά και οι μεγάλοι και ισχυροί της γής που μας διαφεντεύουν και καθορίζουν τις τύχες αυτών των παιδιών και όλων μας, θέλουν να λέγονται άνθρωποι.Και όλοι εμείς οι υπόλοιποι, νομίζουμε ότι είμεθα χριστιανοί και θέλουμε κιόλας να σωθούμε, όταν αφήνουμε να πεθαίνουν παδιά απο την πείνα όπως αυτό το παιδί. Που ( αποτελώντας μελλοντικό γεύμα για το αρπακτικό ) είναι σίγουρα σε χειρότερη μοίρα απο τον γύπα που περιμένει να κατασπαράξει την τροφή του και να χορτάσει την πείνα του .
Ο Θεός να μας ελεήσει όλους και κυρίως αυτά τα παιδιά . Συγχωρήσατέ με δεν θέλω να φανώ φιλανθρωποτέρα του Θεού αλλά .....
ΡΑΧΗΛ
ix8ys
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τρί Μάιος 30, 2006 5:00 am

Re: Ενας γύπας, ένα παιδί......

Δημοσίευση από ix8ys »

raxil έγραψε:Και όλοι εμείς οι υπόλοιποι, νομίζουμε ότι είμεθα χριστιανοί και θέλουμε κιόλας να σωθούμε, όταν αφήνουμε να πεθαίνουν παδιά απο την πείνα όπως αυτό το παιδί.
Ακριβώς αυτό είναι κάτι που με απασχολεί συνέχεια. Τι κάνουμε εμείς οι υπόλοιποι; Τι κάνω ΕΓΩ, που θέλω να λέω ότι ανήκω στην Εκκλησία, στο σώμα του Χριστού;

Αρκετές φορές όταν είμαι σταματημένος σε κάποιο φανάρι, έρχονται Πακιστανοί να καθαρίσουν το τζάμι του αυτοκινήτου μου. Δεν τους αφήνω πάντα και πραγματικά δεν αισθάνομαι καλά όταν το κάνω αυτό. Στο κάτω-κάτω κάποια υπηρεσία θα μου προσφέρουν και θα ανταμειφθούν για αυτό. Αλλά σκέφτομαι ότι μπορούν να βρουν δουλειά κανονική και να δουλέψουν και να έχουν και τα ΙΚΑ τους και τα ΣΙΚΑ τους κτλ κτλ κτλ κτλ. Αλλά, πάλι σκέφτομαι ότι μπορεί να έχουν έρθει παράνομα στην Ελλάδα και να μην μπορούν να βγάλουν πράσινη κάρτα ώστε να δουλέψουν κανονικά. Και ύστερα πάλι, σκέφτομαι τι κάνει η πολιτεία για να τους εντάξει στην κοινωνία μας…. Τίποτα….. Και στο τέλος σκέφτομαι ότι «πολιτεία» είμαι και εγώ και δεν κάνω τίποτα….

Φαύλος κύκλος….

Ο Θεός ας μας ελεήσει….
Άβαταρ μέλους
spetzouras
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Lakonia
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spetzouras »

Πραγματικά συγκλονιστική φωτογραφία...

Κρίμα που στους περισσότερους από εμάς ο προβληματισμός θα κρατήσει μόνο όσο έχουμε το κομπιούτερ μας ανοικτό...

Πιστεύω ότι ο περισσότερος κόσμος (κ εγώ πρώτος) είναι τόσο διαβρωμένος από την κατάσταση αδιαφορίας αλλά και ωχαδερφισμού που επικρατεί σήμερα, που κάτι τέτοια περιστατικά τον αγγίζουν επιδερμικά και για λίγο...

και είναι πραγματικά κρίμα...

Βέβαια υπάρχουν και άνθρωποι που ξεχωρίζουν. πρόσφατα έμαθα για έναν ιερέα ο οποίος φιλοξενεί παιδάκια από το Τσερνομπίλ της Ουκρανίας...

Καλό θα ήταν να βοηθήσουμε και εμείς μέσα από αυτή τη σελίδα τέτοιες προσπάθειες, αρκεί να είμαστε σίγουροι ότι το έργο είναι σωστό και ευλογημένο...

Όσο για τους πλανόδιους στα φανάρια, και εγώ πολλές φορές τους βλέπω και τους λυπάμαι...όχι όλους όμως.

Σίγουρα είναι κάποιοι που αξίζουν τη βοήθείά μας, αλλά έχω δεί και αρκετά ώστε να προσέχω (όσο γίνετα) όταν δίνω κάτι που το δίνω...
ix8ys
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τρί Μάιος 30, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από ix8ys »

spetzouras έγραψε:Κρίμα που στους περισσότερους από εμάς ο προβληματισμός θα κρατήσει μόνο όσο έχουμε το κομπιούτερ μας ανοικτό...

Πιστεύω ότι ο περισσότερος κόσμος (κ εγώ πρώτος) είναι τόσο διαβρωμένος από την κατάσταση αδιαφορίας αλλά και ωχαδερφισμού που επικρατεί σήμερα, που κάτι τέτοια περιστατικά τον αγγίζουν επιδερμικά και για λίγο...
Ακριβώς! Σε λίγο όλοι θα κοιμηθούμε, αύριο όλοι θα πάμε στην δουλεία μας, μετά θα πάμε για έναν καφέ να σαχλαμαρίσουμε και μετά θα έρθουμε σπίτι, θα ανοίξουμε το PC μας, θα διαβάσουμε τα e-mail μας και θα ξαναπέσουμε για ύπνο! Άσε δε που μερικοί θα δούμε και μουντιάλ και θα φωνάξουμε γιατί το γκολ στο 90 μας χάλασε το «Πάμε στοίχημα».... Χαλαρά....

Πρέπει να ευαισθητοποιηθούμε περισσότερο νομίζω....
spetzouras έγραψε:Βέβαια υπάρχουν και άνθρωποι που ξεχωρίζουν. πρόσφατα έμαθα για έναν ιερέα ο οποίος φιλοξενεί παιδάκια από το Τσερνομπίλ της Ουκρανίας...
Είναι ο Ιερέας της «Κιβωτού» ή είναι άλλος αυτός;
umarth
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Τετ Μαρ 22, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΛΕΚΑΝΟΠΕΔΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευση από umarth »

Μία πολύ καλή ταινία με όνομα «Beyond Borders» με την Angelina Jolie και τον Clive Owen, προσπαθεί να προσεγγίσει πολύ αυτό το θέμα. Σαν ταινία και προκαλεί σοκ, πόσο μάλλον η αλήθεια. Σαν την προτείνω. Μάλιστα έχουν χρησιμοποιήσει αυτή την εικόνα και την έχουν μεταφέρει στη σκηνή. Σε πιάνει η ψυχή σου το λιγότερο
πεσούνται οι είκοσι τέσσαρες πρεσβύτεροι ενώπιον του καθημένου επί του θρόνου, και προσκυνήσουσι τω ζώντι εις τους αιώνας των αιώνων.
Αποκάλυψις Ιωάννου Κεφάλαιον Δ' 10
gkdgr
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 25, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ

Δημοσίευση από gkdgr »

********* Η εξιστόρηση είναι φανταστική μεν αλλα αντιπροσωπευτική του τρόπου που σκέφτομαι ώρες, ώρες ***********

Ανοιξα την Τηλεόραση και είδα τον Τηλεμαραθώνιο για τούς πρόσφυγες του Λιβάνου.Φωτογραφίες , video , ανταποκρίσεις...Μόνο που δέν έκλαψα..Αρχισα να σχηματίζω τον αριθμό για να καταθέσω και εγώ τη βοήθεια μου. Ξαφνικά σκέφτηκα..."Και ποιός θα διαχειριστεί αυτά τα χρήματα;..Μπάς και αντι να βοηθήσουμε τα παιδιά τα φάει κανένας "έξυπνος" εις υγεία των κορόιδων;".Εκλεισα το τηλέφωνο. Και το κολοκράτος μας τι θα δώσει; Και οι πλούσιοι γιατί δεν δίνουν; Ολοι αυτοί που τα ονόματα τους περνούσαν στο κάτω μέρος της τηλεόρασης σίγουρα ήταν φτωχαδάκια..Ηταν φανερό από τα ποσά που έδιναν.Αμφιταλαντεύτηκα ακόμα πιο πολύ..Αλλαξα κανάλι..Κάποιος καλούσε το κόσμο να κατεβεί σε διαδήλωση ενάντια στη Παγκοσμιοποίηση..Ξανάλαξα κανάλι..Εκπομπή με θέμα Εκκλησιαστική περιουσία...Ξαναγύρισα στο Τηλεμαραθώνιο...Διαφημίσεις...
Βολεύτηκα στο καναπέ και πάτησα το PLAY στο DVD...
Μή δεν δώ και τη ταινία που νοίκιασα...
Την άλλη μέρα πληροφορήθηκα ότι ο Τηλεμαραθώνιος έιχε μαζέψει 1.000.000 € ...Ανακουφίστικα ..Σίγουρα δεν θα τους λείψουν τα 100 € που είχα σκοπό να δώσω..Η πορεία ενάντια στην παγκοσμιοποίηση είχε καταλήξει σε αγώνα κατς ανάμεσα στα ΜΑΤ και τους διαδηλωτές..Καλά που δεν πήγα..
Μπήκα στο DVD CLUB και πλήρωσα την ταινία....
ix8ys
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τρί Μάιος 30, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από ix8ys »

gkdgr έγραψε:Την άλλη μέρα πληροφορήθηκα ότι ο Τηλεμαραθώνιος έιχε μαζέψει 1.000.000 ? ...Ανακουφίστικα ..Σίγουρα δεν θα τους λείψουν τα 100 ? που είχα σκοπό να δώσω..Η πορεία ενάντια στην παγκοσμιοποίηση είχε καταλήξει σε αγώνα κατς ανάμεσα στα ΜΑΤ και τους διαδηλωτές..Καλά που δεν πήγα..
Μπήκα στο DVD CLUB και πλήρωσα την ταινία....
....από τα συντομότερα και ποιο ευφυέστατα κείμενα που έχω διαβάσει ποτέ! :)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”