Που θα κάνετε Πάσχα ?

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

CHRIS
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 01, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: ΚΟΜΟΤΗΝΗ

Δημοσίευση από CHRIS »

Καλημέρα!Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά με την βοήθεια του Θεού, θα κάνω Πάσχα στο Άγιον 'Ορος.Την Μ.Πέμπτη & την Μ.Παρασκευή στην Ι.Μ. Ιβήρων και το Μ.Σάββατο & την Κυριακή στην Ι.Μ.Παντοκράτορος.Μεγάλη εμπειρία!!!
ravniotis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 26, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από ravniotis »

αγαπητοί φίλοι εγω θα κάνω Πάσχα στο χωριό μου, τα Πετροκέρασα Θεσσαλονίκης. Θα είμαι εκεί από το Σάββατο του Λαζάρου γιατί υποδεχόμαστε αυτή την ημέρα (όπως κάθε χρόνο εδώ και πάνω από 250 χρόνια) τον Τίμιο Σταυρό από την Ι.Μ. Ξηροποτάμου Αγίου Όρους για προσκύνηση και ευλογία. Τις επόμενες ημέρες θα ανεβάσω στο site περισσότερες πληροφορίες για το έθιμο και για το χωριό. Προς το παρόν σας καλώ όλους στο χωριό μου για να πάρετε την ευλογία του Τιμίου Ξύλου και για να θαυμάσετε τις ομορφιές του τόπου μου
Άβαταρ μέλους
agioreiths
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 09, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από agioreiths »

ravniotis έγραψε:αγαπητοί φίλοι εγω θα κάνω Πάσχα στο χωριό μου, τα Πετροκέρασα Θεσσαλονίκης. Θα είμαι εκεί από το Σάββατο του Λαζάρου γιατί υποδεχόμαστε αυτή την ημέρα (όπως κάθε χρόνο εδώ και πάνω από 250 χρόνια) τον Τίμιο Σταυρό από την Ι.Μ. Ξηροποτάμου Αγίου Όρους για προσκύνηση και ευλογία. Τις επόμενες ημέρες θα ανεβάσω στο site περισσότερες πληροφορίες για το έθιμο και για το χωριό. Προς το παρόν σας καλώ όλους στο χωριό μου για να πάρετε την ευλογία του Τιμίου Ξύλου και για να θαυμάσετε τις ομορφιές του τόπου μου
Που κοντά βρίσκεται το χωριό σου φίλε μου;
Πριν την Ανάσταση, υπάρχει πάντα ο Γολγοθάς ...
NIKI
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τρί Οκτ 11, 2005 5:00 am

KAΛΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από NIKI »

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΔΕΛΦΟΙ.
ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΜΙΛΑΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΤΕ ΤΟ ΠΑΣΧΑ.ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΕΧΟΜΕ ΑΛΛΑ ΕΘΙΜΑ.ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ. ΨΗΝΟΜΕ ΑΡΝΙ ,ΠΑΙΖΟΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ,ΕΧΟΜΕ ΤΙΣ ΚΟΥΝΙΕΣ,
ΤΟ ΤΡΕΞΙΜΟ ΤΟΥ ΓΑΙΔΑΡΟΥ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΚΥΠΡΙΑΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΟΝΟΜΑΣΙΕΣ ΤΟΥΣ ΚΥΠΡΙΑΚΕΣ.ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΝΑ ΕΡΘΕΤΕ ΘΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ.ΒΕΒΑΙΑ ΟΣΟ ΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ ,ΟΣΟ Η ΚΕΡΚΥΡΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΟΝΕΙΡΟ ΝΑ ΡΘΩ ΠΑΣΧΑ ,ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΝΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΦΑΝΤΑΖΟΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ.
ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΟΠΟΥ ΠΑΤΕ
ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ
Άβαταρ μέλους
AngelsGR
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 19, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Κωνσταντίνος@ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ

Δημοσίευση από AngelsGR »

Πριν 2 χρόνια πήγα στην Γουμένισσα, μια πόλη εδώ στην Μακεδονία, όπου τον επιτάφιο τον συνοδεύουν με κλαρίνα!!! Αν όλα πάνε καλά θα είμαι πάλι εκεί. Όσο για το Πάσχα, στην επαρχία μένω, περνάμε τις μέρες με το σόι και τους φίλους μας.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”