Φιλανθρωπία και Ευθύνη

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Φιλανθρωπία και Ευθύνη

Δημοσίευση από lovethink »

Oλοι έχουμε συναντήσει κάποιο ταλαιπωρημένο παιδί ναρκωμανή αγόρι ή κοπέλα με πόνο στη ψυχή τους να μας ζητάνε χρήματα για να πάρουν τη δόση τους
Πόσο μεγάλο το δίλλημα εκείνη τη στιγμή ? τι μπορείς να κάνεις και να σκεφτείς ?
Αν του δώσεις χρήματα και δείξεις ενδιαφέρον μπορεί με αυτά τα χρήματα να πάρει τη τελευταία του δόση
Αν δεν του δώσεις πονάει
Που ξεκινά η φιλανθρωπία και που μπαίνει η λογική και η ευθύνη ?
tigris
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από tigris »

Πολύ δύσκολο θέμα, νομίζω...
Προσωπικά, δίνω κάτι, κι ας είναι και λάθος. Σκέφτομαι ότι κι εγώ, όταν θέλω να καπνίσω, έχω λεφτά να πάρω τσιγάρα. Αν δεν είχα τι θα έκανα;Ίσως να ζητούσα...
Καμιά φορά κερνάω τίποτα παγωτά, τοστ, σοκολάτες..
Καμιά άλλη ιδέα;
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

tigris έγραψε:Πολύ δύσκολο θέμα, νομίζω...
Προσωπικά, δίνω κάτι, κι ας είναι και λάθος. Σκέφτομαι ότι κι εγώ, όταν θέλω να καπνίσω, έχω λεφτά να πάρω τσιγάρα. Αν δεν είχα τι θα έκανα;Ίσως να ζητούσα...
Καμιά φορά κερνάω τίποτα παγωτά, τοστ, σοκολάτες..
Καμιά άλλη ιδέα;
Το καλύτερο είναι αυτό αν πεινάνε αλλά από την άλλη όμως το ξέρεις και το ξέρουν ότι δεν τα θέλουν για φαγητό αλλά για "δηλητήριο"
Τι να κάνεις ........ να βοηθήσεις ? ή να μη βοηθήσεις ?
tigris
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από tigris »

Δεν ξέρω...Για τα κεράσματα τα παίρνω εγώ η ίδια. Στους ναρκομανείς δίνω κάτι, σου είπα με ποιο σκεπτικό..Εγώ εκεί που ΔΕΝ ΔΙΝΩ ΠΟΤΕ είναι στα παιδάκια που ζητιανεύουν μόνα τους. Σε αυτά μάλιστα λέω να γυρίσουν σπίτι και να πουν στην μαμά τους & στον μπαμπά τους να κατέβουν οι ίδιοι...Βέβαια και πάλι ποτέ δεν ξέρεις τι ακριβώς συμβαίνει..
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

tigris έγραψε:Δεν ξέρω...Για τα κεράσματα τα παίρνω εγώ η ίδια. Στους ναρκομανείς δίνω κάτι, σου είπα με ποιο σκεπτικό..Εγώ εκεί που ΔΕΝ ΔΙΝΩ ΠΟΤΕ είναι στα παιδάκια που ζητιανεύουν μόνα τους. Σε αυτά μάλιστα λέω να γυρίσουν σπίτι και να πουν στην μαμά τους & στον μπαμπά τους να κατέβουν οι ίδιοι...Βέβαια και πάλι ποτέ δεν ξέρεις τι ακριβώς συμβαίνει..
Στα παιδάκια δε δίνω και νευριάζω με αυτούς που τα εμπορεύονται
Καλύτερα να δίνεις μια σοκολάτα , πιο πολύ θα χαρούν
Χώρια ότι τυχαίνει αν δεν τους δώσεις να σε βρίσουν μετά :lol:
Άβαταρ μέλους
AngelsGR
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 19, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Κωνσταντίνος@ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ

Δημοσίευση από AngelsGR »

Συνήθως δεν δίνω, αλλά όταν κάποιος μου ζητάει την βοήθειά μου, αν μπορώ να δώσω θα δώσω. Δεν σκέφτομαι για πιο λόγο την θέλει. Για να την ζητάει θα την χρειάζεται.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

AngelsGR έγραψε:Συνήθως δεν δίνω, αλλά όταν κάποιος μου ζητάει την βοήθειά μου, αν μπορώ να δώσω θα δώσω. Δεν σκέφτομαι για πιο λόγο την θέλει. Για να την ζητάει θα την χρειάζεται.
Σε όποιαδήποτε περίπτωση άλλη ναι
Αλλά εγώ νιώθω πολύ άβολα όταν ζητά χρήματα ένας ναρκωμανής γιατί φοβάμαι την ευθύνη που έχω αν τυχόν χάρη στα δικά μου χρήματα πάρει την τελευταία δόση
Αν πάλι δεν δώσω τον κάνω να νιώθει την αποξένωση
Πολύ δύσκολο
Άβαταρ μέλους
ntinoula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1428
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Θεσσαλῶν Νίκη

Δημοσίευση από ntinoula »

Επειδή με προβλημάτισε το θέμα και το έχω ρωτήσει, δεν πρέπει να δίνουμε χρήματα σε ναρκομανείς για να πάρουν τη δόση τους. Ξέρω νιώθει κανείς άσχημα εκείνη τη στιγμή που του ζητάνε βοήθεια, αλλά ουσιαστικά τα χρήματα αυτά οδηγούν σε θάνατο. Αν δίναμε σε κάποιον χρήματα, έπαιρνε τη δόση του και μαθαίναμε την επόμενη μέρα ότι πέθανε, δε θα νιώθαμε συνυπεύθυνοι για το θανατό του; Αν θέλουμε να βοηθήσουμε, πρέπει να βρούμε κάποιο άλλο τρόπο..
Το χαμόγελο είναι το φως του προσώπου μας που δείχνει πώς η καρδιά μας είναι μέσα.
Άβαταρ μέλους
AngelsGR
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 19, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Κωνσταντίνος@ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ

Δημοσίευση από AngelsGR »

lovethink έγραψε: Σε όποιαδήποτε περίπτωση άλλη ναι
Αλλά εγώ νιώθω πολύ άβολα όταν ζητά χρήματα ένας ναρκωμανής γιατί φοβάμαι την ευθύνη που έχω αν τυχόν χάρη στα δικά μου χρήματα πάρει την τελευταία δόση
Αν πάλι δεν δώσω τον κάνω να νιώθει την αποξένωση
Πολύ δύσκολο
Ίσως με τα δικά σου λεφτά να πάρει την μοιραία δόση. Αν δεν του δώσεις λεφτά μπορεί όμως να κάνει χειρότερα πράγματα. Μεταξύ δύο κακών επιλέγω το λιγότερο κακό. Έτσι πιστεύω.
Άβαταρ μέλους
AngelsGR
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 19, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Κωνσταντίνος@ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ

Δημοσίευση από AngelsGR »

ntinoula έγραψε: Αν θέλουμε να βοηθήσουμε, πρέπει να βρούμε κάποιο άλλο τρόπο..
Σωστά, αλλά ποιος από εμάς ασχολείται με τον διπλανό του??? Η πιο εύκολη λύση είναι δώσεις τα λεφτά και να πιστέψεις πως έκανες και κάτι καλό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”