Γάμος και Μοιχεία: Σημεία των Καιρών

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ntinoula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1428
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Θεσσαλῶν Νίκη

Δημοσίευση από ntinoula »

Με συγχωρείτε για το άσχετο ποστ... αλλά μέσα σε 6 ώρες γέμισαν σχεδόν τέσσερις σελίδες. Δηλαδή αν μπω αύριο βράδυ θα δω άλλες 10? :lol: Ποιος θα τις διαβάσει όλες αυτές σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα?
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

ntinoula έγραψε:Με συγχωρείτε για το άσχετο ποστ... αλλά μέσα σε 6 ώρες γέμισαν σχεδόν τέσσερις σελίδες. Δηλαδή αν μπω αύριο βράδυ θα δω άλλες 10? :lol: Ποιος θα τις διαβάσει όλες αυτές σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα?
Είμαστε ζωντανό φόρουμ ,δεν είμαστε :)
Εγώ χαίρομαι να βλέπω τόσο κόσμο
Και σκέψου ότι γράφουμε μόνιμα 20 άτομα πες και επισκέπτες και αναγνώστες είναι κάθε μέρα πιο πολλοί
Για 10 δε το βλέπω .Κάπου στην 7η θα πέσει το κλείδωμα :lol:
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

MHTSAKOS έγραψε:Κατά Ματθαίον

5.27 Ηκούσατε ότι ερρέθη τοίς αρχαίοις, Ου μοιχεύσεις. 28 εγώ δε λέγω υμίν ότι πάς ο βλέπων γυναίκα προς το επιθυμήσαι αυτήν ήδη εμοίχευσεν αυτήν εν τή καρδία αυτού. 29 ει δε ο οφθαλμός σου ο δεξιός σκανδαλίζει σε, έξελε αυτόν και βάλε από σού? συμφέρει γάρ σοι ίνα απόληται έν των μελών σου και μη όλον το σώμά σου βληθή εις γέενναν.

5.32 εγώ δε λέγω υμίν ότι ός αν απολύση την γυναίκα αυτού παρεκτός λόγου πορνείας, ποιεί αυτήν μοιχάσθαι, και ός εάν απολελυμένην γαμήση μοιχάται.


Κατά Μάρκον

10.3 ο δε αποκριθείς είπεν αυτοίς? Τί υμίν ενετείλατο Μωϋσής? 4 οι δε είπον? Επέτρεψε Μωϋσής βιβλίον αποστασίου γράψαι και απολύσαι. 5 και αποκριθείς ο Ιησούς είπεν αυτοίς? Πρός την σκληροκαρδίαν υμών έγραψεν υμίν την εντολήν ταύτην? 6 από δε αρχής κτίσεως άρσεν και θήλυ εποίησεν αυτούς ο Θεός? 7 ένεκεν τούτου καταλείψει άνθρωπος τον πατέρα αυτού και την μητέρα, και προσκολληθήσεται προς την γυναίκα αυτού, και έσονται οι δύο εις σάρκα μίαν. 8 ώστε ουκέτι εισί δύο, αλλά μία σάρξ? 9 ό ούν ο Θεός συνέζευξεν, άνθρωπος μη χωριζέτω?10 και εις την οικίαν πάλιν οι μαθηταί περί τούτου επηρώτων αυτόν, 11 και λέγει αυτοίς? Ός αν απολύση την γυναίκα αυτού και γαμήση άλλην, μοιχάται επʼ αυτήν? 12 και εάν γυνή απολύσασα τον άνδρα γαμηθή άλλω, μοιχάται. 13 Καί προσέφερον αυτώ παιδία, ίνα αυτών άψηται? οι δε μαθηταί επετίμων τοίς προσφέρουσιν.


19.3 Καί προσήλθον αυτώ οι Φαρισαίοι πειράζοντες αυτόν και λέγοντες αυτώ? Ει έξεστιν ανθρώπω απολύσαι την γυναίκα αυτού κατά πάσαν αιτίαν? 4 ο δε αποκριθείς είπεν αυτοίς? Ουκ ανέγνωτε ότι ο ποιήσας απ' αρχής άρσεν και θήλυ εποίησεν αυτούς και είπεν, 5 ένεκεν τούτου καταλείψει άνθρωπος τον πατέρα αυτού και την μητέρα και κολληθήσεται τή γυναικί αυτού, και έσονται οι δύο εις σάρκα μίαν? 6 ώστε ουκέτι εισί δύο, αλλά σάρξ μία. ό ούν ο Θεός συνέζευξεν, άνθρωπος μη χωριζέτω. 7 λέγουσιν αυτώ? Τί ούν Μωσής ενετείλατο δούναι βιβλίον αποστασίου και απολύσαι αυτήν? 8 λέγει αυτοίς ότι Μωσής προς την σκληροκαρδίαν υμών επέτρεψεν υμίν απολύσαι τας γυναίκας υμών? απ' αρχής δε ου γέγονεν ούτω. 9 λέγω δε υμίν ότι ός αν απολύση την γυναίκα αυτού μη επί πορνεία και γαμήση άλλην, μοιχάται? και ο απολελυμένην γαμήσας μοιχάται.10 λέγουσιν αυτώ οι μαθηταί αυτού? Ει ούτως εστίν η αιτία τού ανθρώπου μετά της γυναικός, ου συμφέρει γαμήσαι. 11 ο δε είπεν αυτοίς? Ου πάντες χωρούσι τον λόγον τούτον, αλλ' οίς δέδοται? 12 εισί γάρ ευνούχοι οίτινες εκ κοιλίας μητρός εγεννήθησαν ούτω? και εισίν ευνούχοι οίτινες ευνουχίσθησαν υπό των ανθρώπων, και εισίν ευνούχοι οίτινες ευνούχισαν εαυτούς διά την βασιλείαν των ουρανών. ο δυνάμενος χωρείν χωρείτω.

Προς Κορινθίους Α'

Ζ 1 Περί δε ών εγράψατέ μοι, καλόν ανθρώπω γυναικός μη άπτεσθαι? 2 διά δε τας πορνείας έκαστος την εαυτού γυναίκα εχέτω, και εκάστη τον ίδιον άνδρα εχέτω.

Ναι αλλα τωρα ειναι...2007 ( ! ) , και αφου τωρα ειμαστε εξυπνοι και γεματοι ...αγαπη, μην κοπιαζεις αδελφε μου,εμεις θα τα ξαναγραψουμε τα Ευαγγελια. Αναλογα με τις ορεξεις μας.
Θα ...εξηγησουμε στους Χριστιανους του 2007,τι παργματικα εννοουσε ο Χριστος,αλλα δεν το εκφραστηκε καλα .
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

lovethink έγραψε:
MHTSAKOS έγραψε:Κατά Ματθαίον

Κατά Μάρκον

Προς Κορινθίους Α'

.
Τα ξέρουμε τα ευαγγέλια και εμείς
Δεν ψάχνουμε να βρούμε τι λένε τα ευαγγέλια ή ποιό είναι το ιδανικό
Εδώ μιλάμε για το πως μπορεί αυτό το ιδανικό να κερδηθεί χωρίς να καταλήξει ο πιστός σε ψυχιατρεία ψυχολόγους αντικαταθλιπτικά και άλλα διάφορα που μπορεί να τον ρίξει η ιδεοψυχακαταναγκαστική διαταραχή
Διότι μόνο η ΧΑΡΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ λύνει τα μυστήρια και όποιος την νιώσει δεν του κάνει αίσθηση καμμία σαρκική "εμπειρία"

Δεν υπαρχει κερδος χωρις αγωνα Μανο, ο Νομος του Θεου ειναι ο μονος δρομος και η μαχη με τα παθη μας,δεν οδηγει στο Ψυχιατρειο,αλλα στην Θεραπεια,στην Ελευθερια, στο Ψυχης Ιατρειον, στη Βασιλεια του Χριστου,.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Melpomeni έγραψε:Δεν υπαρχει κερδος χωρις αγωνα Μανο, ο Νομος του Θεου ειναι ο μονος δρομος και η μαχη με τα παθη μας,δεν οδηγει στο Ψυχιατρειο,αλλα στην Θεραπεια,στην Ελευθερια, στο Ψυχης Ιατρειον, στη Βασιλεια του Χριστου,.
Ποιός σου είπε ότι συμφωνώ ? γιατί έχετε μια εμμονή να διαστρεβλώνετε όσα λέει ο άλλος ?
Και βέβαια ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ οδηγεί στη βασιλεία Του Θεού
Του Θεού πατέρα μας γονιού φίλου αδερφού
Αλλά μπορεί να σε οδηγήσει στο ψυχιατρείο κάποιος που εφαρμόζει το νόμο Του Θεού ιδεοψυχακαταναγκαστικά χωρίς σεβασμό στην διαφορετικότητα των συναισθημάτων του κάθε ανθρώπου
Δεν αντέχουν όλοι οι άνθρωποι το ίδιο τη μοναξιά , δεν αντέχουν όλη την παρθενία .Δεν έχουν όλοι τα ίδια χαρίσματα
Ο κάθε άνθρωπος καλείται να αξιοποιήσει τις όποιες του δυνατότητες για την Αγάπη Του Θεού
Και σε παρακαλώ , όχι ειρωνείες τύπου "2007 εμείς αγαπάμε πιο πολύ" και τέτοια πράγματα που κανείς δεν ισχυρίστηκε
Ας μην γράφουμε με τέτοιο τρόπο που κινεί αντιδράσεις
Αν θεωρείς ότι έρχομαι σε αντίθεση με το ευαγγέλιο επειδή δεν θέλω να κρίνω ΚΑΝΕΝΑΝ που μοιχεύει ή που κάνει έρωτα πριν το γάμο και δεν μένει παρθένος μέχρι να παντρευτεί , τότε νομίζω πως είναι πολύ πιο σημαντικό να μη κρίνεις από το να του πετάς το ευαγγέλιο συνέχεια κατακούτελα λες και κάποιος μας διόρισε δικαστές
aliploessa
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από aliploessa »

H αγάπη θέλει αγάπη για να αναπτυχθεί,
δυστυχώς με αφορισμούς, νόμους, κανόνες και πιστοποιητικά
το μόνο που καταφέρνουμε είναι να νεκρώνουμε την όποια υποψία
έρωτος εν δυνάμει και αγάπης διαθέτουμε....
το κακό στη σημερινή κοινωνία έχω την εντύπωση οτι είναι
Η ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ
καταναλώνουμε τις ανθρώπινες σχέσεις, γάμου, ερωτικές, φιλικές,
όπως τα προϊόντα που πουλάνε στα σουπερμάρκετ, τους σύγχρονους ναούς!
με την ίδια
ληστρική διάθεση, την αιώνια ακόρεστη διάθεση, που τροφοδοτούν λίαν εντέχνως μέσω του life style,
καταναλώνουμε κορμιά
με το άλλοθι της αγάπης, του έρωτα, της κοινωνικής καταξίωσης, της επαγγελματικής ανέλιξης,
καταναλώνουμε την υποτιθέμενη αγάπη, έρωτα, φιλία,
αφού πρώτα τα κονσερβοποιήσουμε,
χρησιμοποιώντας τα συντηρητικά πολλές φορές του όξους, της χολής,
ενός στρεβλού καθωσπρεπισμού, μιας διεστραμμένης αίσθησης θυσίας γεμάτης θυμό,ανακυκλώνοντας την εσωτερική αταξία, προβάλοντας την
στα θύματα παιδιά, που σχεδόν πάντοτε χρησιμοποιούμε σαν άλλοθι
για να δικαιολογήσουμε τις εξαρτήσεις μας, την ανικανότητα να δούμε την αλήθεια κατα πρόσωπο.
Η δυστυχία δεν είναι να είσαι παιδί χωρισμένων γονιών,
ούτε να έχεις πάρει κάποιο διαζύγιο, (τουλάχιστον δεν είναι η μοναδική δυστυχία του κόσμου τούτου)
το τραγικό είναι να είσαι παιδί παντρεμένων γονιών και να μπαινοβγαίνεις στην ψυχιατρική,
το τραγικό είναι να συνεχίζεις ένα γάμο γιατί ΠΡΕΠΕΙ
και η τελετή του έρωτα, της αγάπης να έχει πάθει μια μετάλλαξη,΄
έναν εκφυλισμό, να μην έχει πια στην κυριολεξία το Θεό της
και συ με ήσυχη και αναπαυμένη συνείδηση γιατί υποτίθεται κάνεις αυτό
που πρέπει, να τιμάς καθημερινά το πτώμα της και να θεωρείς και τη σήψη
ευωδία 8)
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Zωγράφισες :D
Σου βγάζω το καπέλο
Τι θα πει ο κόσμος
Τι θα πει η κοινωνία
τι θα πουν οι συγγενείς
Τι θα πει ο ιερέας
Τι θα πουν οι νόμοι
Τι τι τι τι τι τι τι
Θες να γίνεις μοναχός ? θα αντιδράσουν
Θες να μείνεις παρθένος ? θα σε κοροιδέψουν
Θες να παντρευτείς ? θα πρέπει ακόμα και αν τρως ξύλο να μη πεις τίποτα και να μην απευθυνθείς πουθενά σε κανένα σύλλογο σε καμμία στήριξη αλλά να κάθεσαι να τις τρως
Θες να κάνεις έρωτα πριν το γάμο ? στη κόλαση
Θες να κάνεις έρωτα μετά το γάμο ? εκπλήξεις δυσάρεστες

Ολα έχουν δύο όψεις και ο καθένας εξαργυρώνει αυτό το νόμισμα με τις δύο όψεις από τη πλευρά που μπορεί και αντέχει

Δεν αναιρεί ΚΑΝΕΙΣ τα λόγια Του Ευαγγελίου
Αλλά δεν αναιρεί και ΚΑΝΕΙΣ Τη Χάρη Του Θεού που ξέρει και δρα όπου θέλει όπως θέλει ελεύθερα έξω από νόμους και κανόνες και μπορεί να σώσει ανθρώπους από όποιαδήποτε περίπτωση σε όποιαδήποτε στιγμή σε όποιαδήποτε φάση

Ναι Θεέ μου είμαι αδύναμος και δεν μπορώ να κατανοήσω τα γιατί των νόμων
Αλλά σε παρακαλώ μη μου λογίσεις αυτή την αμαρτία γιατί νήπιο είμαι
και σαν νήπιο έχω ανάγκη να με κρατάς απ'το χέρι
Βόηθα με να είμαι ψυχολογικά καλά , είτε παντρεμένος είτε άγαμος είτε παρθένος είτε πόρνος είτε είτε είτε είτε
Να είμαι καλά ψυχολογικά για να μπορώ να έχω δυνάμεις να προσπαθώ για το καλύτερο

Τhat's all folks :wink: για μένα τουλάχιστον
Carlos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 28, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από Carlos »

lovethink έγραψε:Πολλοί χριστιανοί (συχνά ανασφαλείς και εσωστρεφείς) νομίζουν ότι είναι πιστοί επειδή υπακούν στο θέλημα του Θεού ή επειδή αγαπούν τον-ην σύντροφό τους ενώ στην παργματικότητα είναι πιστοί για ψυχολογικούς λόγους ή επειδή δεν τους δώθηκε μια αξιόλογη ευκαιρία πτώσης. Αυτοί είναι που κρίνουν τους αδελφούς τους που έπεσαν στη μοιχεία.

Ο Θεός γνωρίζει, σε κάθε περίπωση, ποια ψυχή αμαρτάνει περισσότερο. Αυτή που μοιχεύει ή αυτή που κατακρίνει; Καμιά φορά η πρώτη, καμιά φορά η δεύτερη


Αν θέλεις να χάσεις κάθε σεξουαλικό ενδιαφέρον για μια πανέμορφη και προκλητικότατη γυναίκα ... παντρέψου την.

Ο γάμος εξουδετερώνει την έλξη

Αν είσαι ερωτευμένος δεν πρόκειται να το πιστέψεις. Αν είσαι χρόνια παντρεμένος ήδη το γνωρίζεις.


Μην ευνουχίσεις τον εαυτό σου για να ξεπεράσεις τις ορμές σου ... παντρέψου και η καθημερινότητα θα σε απαλλάξει από κάθε σεξουαλική διάθεση


Εγώ έχω καλή σεξουαλική ζωή με τη γυναίκα μου διότι στο θέμα του σεξ κάνω υπακοή στο λόγου του Ευαγγελίου
"Αγαπάτε τους εχθρούς ημών"


:lol: Τα καλύτερα που διάβασα επί του θέματος σε ένα άλλο φόρουμ

Μη πέσετε να με φάτε
Χιούμορ είναι
Ανα γεια σου ντε!!! 8)
Ionas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1964
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Ionas »

"Αν με αγαπάτε θα κάνετε αυτά που σας λέω...". Αυτό είπε ο Χριστός σφραγίζοντας τους λόγους Του, όταν ενώπιον των μαθητών Του προσευχόταν στον Πατέρα Του.
Δεν τον αγαπάμε και δεν κάνουμε αυτά που λέει και οδηγούμαστε σε τραγικά αδιέξοδα. Από τα αδιέξοδα αυτά πρέπει να καταβάλουμε προσπάθεια για να βγούμε, φυσικά μας βοηθάει και "ίσταται και κρούει". Δεν βγαίνουμε όμως φιλήδονα και νωχελικά από αυτές τις τρομερές καταστάσεις που έχουμε φθάσει τον εαυτό μας.
Αν μας έπαιρνε έτσι ξαφνικά και μας ελευθέρωνε με βία από αυτά θα παραβίαζε το αυτεξούσιο μας, αφού διαλέξαμε την απομάκρυνση από Αυτόν, δεν δεχόμαστε το Λόγο Του. Οπότε δεν μας τον επιβάλλει με τη βία. Μας δίνει το Δώρο (της Σωτηρίας) αλλά πρέπει να το δεχθούμε. Πρέπει να βάλλουμε το Χριστό πάνω από όλα στη ζωή μας αλλοιώς: "..ουκ εστέ μου άξιοι...".
Γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Ionas έγραψε:"Αν με αγαπάτε θα κάνετε αυτά που σας λέω...". Αυτό είπε ο Χριστός σφραγίζοντας τους λόγους Του, όταν ενώπιον των μαθητών Του προσευχόταν στον Πατέρα Του.
Δεν τον αγαπάμε και δεν κάνουμε αυτά που λέει και οδηγούμαστε σε τραγικά αδιέξοδα. Από τα αδιέξοδα αυτά πρέπει να καταβάλουμε προσπάθεια για να βγούμε, φυσικά μας βοηθάει και "ίσταται και κρούει". Δεν βγαίνουμε όμως φιλήδονα και νωχελικά από αυτές τις τρομερές καταστάσεις που έχουμε φθάσει τον εαυτό μας.
Αν μας έπαιρνε έτσι ξαφνικά και μας ελευθέρωνε με βία από αυτά θα παραβίαζε το αυτεξούσιο μας, αφού διαλέξαμε την απομάκρυνση από Αυτόν, δεν δεχόμαστε το Λόγο Του. Οπότε δεν μας τον επιβάλλει με τη βία. Μας δίνει το Δώρο (της Σωτηρίας) αλλά πρέπει να το δεχθούμε. Πρέπει να βάλλουμε το Χριστό πάνω από όλα στη ζωή μας αλλοιώς: "..ουκ εστέ μου άξιοι...".
Αν σκεφτόμασταν Το Θεό τη μισή ώρα από όσο καταναλώνουμε εδώ μέσα καθημερινά θα είμασταν ήδη καλύτεροι άνθρωποι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”