Γάμος και Μοιχεία: Σημεία των Καιρών

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
miskin
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 24, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από miskin »

Φίλε Μάνο,δεν έχω κανένα σκοπό να σε πω άπιστο.
Διαφωνώ σχεδόν με όλα όσα αναφέρεις στις παραθέσεις σου στο συγκεκριμένο θέμα,αλλά έχεις το δικαίωμα να ζεις όπως εσύ επιθυμείς και να έχεις τις προσωπικές σου αρχές και αντιλήψεις.
Δεν είμαι άγιος,αντιθέτως έχω διαπράξει κάθε είδους αμαρτία,αυτό όμως δεν με εμποδίζει από το να προσπαθώ για το τέλειο,και ας μην το πετυχαίνω.Αν σκέφτομαι "ρεαλιστικά",με τη έννοια που η εποχή μας έχει δώσει στη λέξη "ρεαλισμός",για ποιό λόγο να ακολουθώ το λόγο του Κυρίου?
Αν χωρίσω τη γυναίκα μου,ή την αρραβωνιστικιά μου,ή την κοπέλα μου,επειδή δεν έχει συχνά διάθεση για ερωτική συνεύρεση,για ποια υπέρβαση αγωνίζομαι?
Ποια ελευθερία ευαγγελίζομαι αν είμαι "δέσμιος" των ορμεμφύτων μου?
Τονίζω ότι είμαι δέσμιος των παθών μου,αλλά δεν είμαι ο συνήγορος τους.Αν αποδεχτώ την πτωτική μου κατάσταση ως το δέον,ελοχεύει ο κίνδυνος της πλάνης.
Η σχέση του άντρα με τη γυναίκα σύμφωνα με τους Πατέρες της Εκκλησίας μας,οφείλει να είναι "ισχυρότερη" από τη σχέση μεταξύ γονιών και παιδιών.Αν λοιπόν ο άντρας απορρίπτει η σύζυγο του για βιολογικές δυσλειτουργίες(ψυχρότητα στην ερωτική επαφή,στειρότητα,πρόωρη εκσπερμάτωση...) και τούμπαλιν,να υποθέσω ότι η εγκατάλειψη ενός τέκνου για βιολογικές δυσλειτουργίες(σύνδρομο Down,αναπηρίες...) είναι εξίσου μια ρεαλιστικά ορθή πράξη?
Δεν είμαι ούτε αναμάρτητος,ούτε τιμητής των πάντων.Όταν μάχεσαι όμως οφείλεις να γνωρίζεις τον αντίπαλο και χωρίς συνειδητοποίηση της αμαρτωλότητας μας,πως θα υπάρξει μετάνοια?
Χριστός Ανέστη.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

katia έγραψε:Εννοείς το να θεωρούνται και must οι προγαμιαίες σχέσεις? Ε, είναι εύλογο το γιατί, νομίζω! Ξέρεις αυτό συνήθως είναι και επιχείρημα, ότι δήθεν, οι εποχές άλλαξαν άρα πρέπει να αλλάξει και η ηθική, αφού θεωρούν ότι οι ηθικές αξίες εξαρτώνται από την εποχή. Εννοείται ότι διαφώνω με αυτό. Απλά το επισημαίνω ότι μου το χουν φέρει ως επιχειρήμα, ότι "δεν είμαστε στις παλιές εποχές". Μα ξεχνούν ότι αυτό είναι θέμα ζωτικής σημασίας και ότι αν ο ανθρωπος υποπέσει σε κάτι τέτοιο οδηγεί τον εαυτό του στη φθορά και το θάνατο (εννοείται ψυχικό). Η παρθενία είναι η κατά φύσιν κατάσταση του ανθρώπου και η αγνότητα του βίου διασώζεται μόνο μέσα στο Γάμο. Βέβαια αυτά προϋποθέτουν πίστη.
Kάτια μου καταρχάς ευχαριστώ που με είπες άπιστο εφόσον προυποθέτουν πίστη κατά τη γνώμη σου το να θεωρείς ότι πρέπει να κρίνεις όσους χωρίζουν ή μοιχεύουν ή κάνουν έρωτα πριν παντρευτούν
Πραγματικά δε να σε συγχαρώ στη περίπτωση που ο άντρας σου είναι πχ ανίκανος και παρόλαυτά μιλάς για τις θυσίες που έχεις κάνει
Αν όμως η ερωτική σου ζωή είναι ικανοποιητική καλό θα ήταν να μην δημιουργείς στους τρίτους την αίσθηση ότι είναι άπιστοι επειδή έχουν άλλες απόψεις
Σε κάποια φάση είπες ""μη μου φέρνεις ως επιχείρημα το λόγο του Ευαγγελίου, γιατί είναι νεκρός λόγος"
Δεν ξέρω τι κάνουν οι άλλοι αλλά εγώ δεν ισχυρίζομαι κάτι τέτοιο
Δεν θεωρώ επουδενί νεκρό λόγο το λόγο του Ευαγγελίου
Αλλά θεωρώ μεγαλύτερη εντολή όλων την ΑΓΑΠΗ
Θεωρώ ότι η αύρα της αγάπης η δύναμη της αγάπης το ΟΛΟ της αγάπης της αληθινής δεν ενέχει μέσα του τη ντροπή
Θεωρώ πολύ πιο τίμιο κάποιον που χωρίζει από κάποιον που υποκρίνετε στο συζυγικό κρεββάτι μια ζωή ψεύτικη
Από εκείνον που μέσα στο σπίτι ζει τη κόλασή του και έξω από το σπίτι διαφημίζει την οικογενειακή του ευτυχία
Αν είχα κόρη δενθα ήθελα να έχει προγαμιαίες σχέσεις με τον κάθε βλάκα ( έτσι θα το έβλεπα )
Αν είχα γιο όμως θα τον καμάρωνα που θα πήγαινε με γυναίκες και θα γινόταν όλο και πιο άντρας
Κάπως έτσι λειτουργεί δυστυχώς η κοινωνία μας . Ανέκαθεν
Ο Αντρας καμαρώνουν σαν γύφτικο σκερπάνι οι γονείς και οι παπούδες και οι γιαγιάδες
Από μικρό του λένε "τι έχεις εκεί ? βρυσούλα ? και τι θα κάνεις μ'αυτή ? "
Κάπως έτσι ήταν η Ελληνική παραδοσιακή παλιά της υπαίθρου οικογένεια
Είναι λοιπόν δύσκολη η μετάβαση έτσι κι αλλιώς σε διαφορετικά στερεότυπα
Τώρα δεν άλλαξε κάτι , απλά οι γυναίκες έχουν και αυτές την ίδια δυνατότητα με τον άντρα
Μια γυναίκα σήμερα μπορεί να ερωτευθεί να βγει ραντεβού να πάει για καφέ χωρίς να φάει ξύλο από τα αδέρφια της και χωρίς να την κλείσει ο ίδιος της ο πατέρας σε αναμορφωτήριο ( γνωστή περίπτωση )
Μια γυναίκα σήμερα έχει (και το βρίσκω σωστό) τις ίδιες δυνατότητες με τον άντρα να επιλέξει ανάμεσα στο σωστό και το λάθος και να μη περάσει από την κηδεμονία του πατέρα ή του αδερφού σε αυτή του συζύγου
Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι θεωρούν κάποιοι την παλαιά εποχή ως "καλύτερη ηθικά"
Η Ηθική δεν πρέπει να είναι καταναγκαστική
Πρέπει ο άλλος με την ψυχή του να ποθεί την όποια αγνότητα
Η μαγκιά λοιπόν στη σημερινή πραγματικότητα είναι να δημιουργηθούν εκείνα τα εφόδια που να κάνουν δύο νέα παιδιά να κάνουν κέφι την εγκράτεια
Εγώ όμως προσωπικά το θεωρώ εγκληματικό να φτάσεις δύο παιδιά στο γάμο παρθένα στην ηλικία των 30 ετών που να μην έχουν αυνανισθεί ποτέ καν και να μην έχουν δει ποτέ πως λειτουργεί το σώμα τους
Δεν θα με πείραζε να πεις ότιδήποτε για μένα
Σε παρακαλώ όμως , μόνο άπιστο μη με λες
Αλλωστε αν πρόσεξες τα υπόλοιπα που έγραψα ως συμπληρωματικά , είπα πως μακάρι ο Θεός να με φωτίσει αν έχω άδικο να νιώσω την αλήθεια
Ούτε να τσακώνομαι θέλω , ούτε όμως να με ταυτίζει κάποιος με τη θέση του πανσεξουαλισμού ή ξέρω γω τι άλλο
Εχουμε 2007 και ναι η αλήθεια του ευαγγελίου δεν αλλάζει
Αυτό που αλλάζει όμως είναι η ίδια η δομή της κοινωνίας ο ίδιος της ο κορμός και ο τρόπος που λειτουργεί
Η εποχές αλλάξαν
Κάποτε όποια ήταν άγαμη στα 19 τρέμαν και την θεωρούσαν ζωντοχήρα
Σήμερα οι κοπέλες των 30 χρονών στο 70% είναι άγαμες
Οι γυναίκες λοιπόν ήταν πάντα οι χαμένες
Και χθες και σήμερα
Τουλάχιστον σήμερα η όποια μοναξιά των 30 χρόνων τους είναι σε κάποιες περιπτώσεις και επιλογή .Γιατί είναι προτιμότερη μια μοναξιά ηρεμίας από μια συμβίωση καταστροφική
Αν το ηθικό είναι οι χειρουργικές επεμβάσεις που γινόντουσαν παλιά για να μπορεί να παντρευτεί μια κοπέλα και το σεντόνι με το αίμα του κόκκορα για να μη τη κοροιδεύει η γειτονιά
Λυπάμαι αλλά εγώ δεν μπορώ να το δεχθώ ως "η παλιά καλή κοινωνία που άλλαξε και έγινε κακιά"
Δεν διαφωνώ λοιπόν με τις προγαμιαίες σχέσεις αλλά ούτε και τις επικροτώ
Το αφήνω στην ελευθερία του καθενός στις αντοχές του καθενός και στην διαφορετική περίπτωση του καθενός
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

miskin έγραψε:Φίλε Μάνο,δεν έχω κανένα σκοπό να σε πω άπιστο.
Διαφωνώ σχεδόν με όλα όσα αναφέρεις στις παραθέσεις σου στο συγκεκριμένο θέμα .
Μην ανησυχείς με είπαν ήδη άλλοι :)
Δεν έχει σημασία που διαφωνούμε .Και να ξέρεις πως και εγώ ακόμα και για αμαρτίες που διαπράτω άλλους συμβουλεύω να μη τις κάνουν
Διότι δεν θέλω να κάνουν και άλλοι τυχόν δικά μου λάθη
miskin έγραψε: Αν χωρίσω τη γυναίκα μου,ή την αρραβωνιστικιά μου,ή την κοπέλα μου,επειδή δεν έχει συχνά διάθεση για ερωτική συνεύρεση,για ποια υπέρβαση αγωνίζομαι?
Μα έτσι απλά όπως το θέτεις και βέβαια δεν θα χωρίσεις
Είναι εντελώς διαφορετικό το "δεν έχει συχνά διάθεση" από το δεν έχει πχ ποτέ . Είχα ακούσει ιστορία από ζευγάρι που η γυναίκα έλεγε του άντρα της "δεν με νοιάζει πήγαινε αν θες με άλλη εγώ δε θέλω"
Δεν είναι λοιπόν εύκολο να μιλάμε για όλους και για όλα
Δεν καταλαβαίνω γιατί την πράξη του έρωτα . Αυτή την όμορφη πράξη του έρωτα που δύο άνθρωποι γίνονται ένα πρέπει να την βλέπουμε σαν βδέλυγμα σαν αναγκαστικό μέσο τεκνοποιίας .Οποιος το βλέπει έτσι και βέβαια δεν μπορεί να το καταλάβει πως παίζει ρόλο σημαντικό η καλή σεξουαλική σχέση μέσα στο ζευγάρι .
Από την άλλη όμως υπάρχουν και ένα σωρό παράμετροι
Δεν μιλάμε για το ότι κάποια στιγμή θα επέλθει η φθορά σε μια σχέση
Είναι βέβαιο και δεδομένο. Κάποια στιγμή είτε ακουμπάς το κομοδίνο είτε το σώμα της γυναίκας σου το ίδιο θα σε διεγείρει ( δεν εννοώ ότι το κομοδίνο θα γίνει διεγερτικό :p )
Και η φθορά θα έρθει και η δοκιμασία και η θυσία και από τις δύο μεριές διότι ούτε εσύ θα είσαι το πανέμορφο παληκάρι που γνώρισε για πάντα.
Μιλάμε λοιπόν αποκλειστικά και μόνο για την ΑΡΧΙΚΗ δυσλειτουργία , για την ΑΡΧΙΚΗ ΧΗΜΕΙΑ
Διότι και ο έρωτας είναι χημεία δεν είναι ?
Ζηλεύω τους παρθένους
Θα ήθελα τόσο πολύ να ήμουν παρθένος και να ήμουν από δική μου επιλογή και όχι επειδή πχ δεν άρεσα ή επειδή ήθελα να αμαρτήσω και δεν τα κατάφερα από δειλία
Αλλά παρθένος από επιλογή , χωρίς να κατηγορώ όμως όσους χαίρονται τον έρωτα αλλά να τους κοιτάζω με χαμόγελο και αγάπη
Ω πόση ευτυχία θα είχα τότε και μέσα μου και γύρω μου
Ολους θα τους δικαιολογούσα
Δυστυχώς όμως το τρένο αυτό το έχασα και παρθένος δεν μπορώ να ξαναγίνω
Οπότε μιλάω πάντα μέσα από την αμαρτία μου και τα όσα λέω δεν είναι ποτέ καθαρά αλλά είναι οι απόψεις μου και μόνο οι οποίες έχουν διαμορφώθεί από την συνολική μου εμπειρία είτε διαβάζοντας είτε βλέποντας διάφορες καταστάσεις γύρω μου

miskin έγραψε: να υποθέσω ότι η εγκατάλειψη ενός τέκνου για βιολογικές δυσλειτουργίες(σύνδρομο Down,αναπηρίες...) είναι εξίσου μια ρεαλιστικά ορθή πράξη?
.
Εντελώς ατυχές το παράδειγμα και δεν θα το αναλύσω γιατί ήδη έγραψα πολλά :)
MHTSAKOS
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από MHTSAKOS »

Δεν θεωρούνται τόσο must που λές katia, αλλά αυτονόητο απο όλους και για όλους!
Θεωρίτε Φ-Υ-Σ-Ι-Ο-Λ-Ο-Γ-Ι-Κ-Ο και οι νέοι όπως και εγώ κάποτε πριν διαβάσω την Αγία Γραφή δεν ξέραμε τίποτα. Αν είναι σωστό ή λάθος, ο κόσμος έχει άγνοια.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

MHTSAKOS έγραψε:Δεν θεωρούνται τόσο must που λές katia, αλλά αυτονόητο απο όλους και για όλους!
Θεωρίτε Φ-Υ-Σ-Ι-Ο-Λ-Ο-Γ-Ι-Κ-Ο και οι νέοι όπως και εγώ κάποτε πριν διαβάσω την Αγία Γραφή δεν ξέραμε τίποτα. Αν είναι σωστό ή λάθος, ο κόσμος έχει άγνοια.
Καλά βρες εσύ κοπέλα και πες της "δεν θα κάνουμε έρωτα πριν παντρευτούμε γιατί είναι αμαρτία"
Και πότε θα παντρευτούμε ?
- Ε μόλις τελειώσω το στρατό μετά να τελειώσω τις σπουδές μου , έ να πάρω και το πτυχείο μου να πάω και για ένα μάστερ και μετά

8)
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Πολλοί χριστιανοί (συχνά ανασφαλείς και εσωστρεφείς) νομίζουν ότι είναι πιστοί επειδή υπακούν στο θέλημα του Θεού ή επειδή αγαπούν τον-ην σύντροφό τους ενώ στην παργματικότητα είναι πιστοί για ψυχολογικούς λόγους ή επειδή δεν τους δώθηκε μια αξιόλογη ευκαιρία πτώσης. Αυτοί είναι που κρίνουν τους αδελφούς τους που έπεσαν στη μοιχεία.

Ο Θεός γνωρίζει, σε κάθε περίπωση, ποια ψυχή αμαρτάνει περισσότερο. Αυτή που μοιχεύει ή αυτή που κατακρίνει; Καμιά φορά η πρώτη, καμιά φορά η δεύτερη


Αν θέλεις να χάσεις κάθε σεξουαλικό ενδιαφέρον για μια πανέμορφη και προκλητικότατη γυναίκα ... παντρέψου την.

Ο γάμος εξουδετερώνει την έλξη

Αν είσαι ερωτευμένος δεν πρόκειται να το πιστέψεις. Αν είσαι χρόνια παντρεμένος ήδη το γνωρίζεις.


Μην ευνουχίσεις τον εαυτό σου για να ξεπεράσεις τις ορμές σου ... παντρέψου και η καθημερινότητα θα σε απαλλάξει από κάθε σεξουαλική διάθεση


Εγώ έχω καλή σεξουαλική ζωή με τη γυναίκα μου διότι στο θέμα του σεξ κάνω υπακοή στο λόγου του Ευαγγελίου
"Αγαπάτε τους εχθρούς ημών"


:lol: Τα καλύτερα που διάβασα επί του θέματος σε ένα άλλο φόρουμ

Μη πέσετε να με φάτε
Χιούμορ είναι
helen
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 03, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΤΡΙΠΟΛΗ

Δημοσίευση από helen »

Πες μας Μητσάκο γιατι οι γυναίκες στο Δημόσιο και οι επιτυχημένες είναι σε τραγικη κατασταση δεν το έπιασα αυτό! Ευχαριστώ.
ΜΕΙΖΩΝ ΕΣΤΙ Ο ΕΝ ΥΜΙΝ 'Η Ο ΕΝ ΤΩ ΚΟΣΜΩ
MHTSAKOS
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από MHTSAKOS »

Αυτά που λές lovethink δεν ισχύουν σε μένα.
Και ναι το αναγνωρίζω ως δύσκολο, αλλά αλλού άκουσα αυτά:
Προσωπικά γνωρίζω κοπέλες που είτε εξαρχής κράτησαν απαραβίαστες τις εντολές του Κυρίου είτε από ένα σημείο και μετά αποφάσισαν να εναρμονιστούν με αυτές. Μια χαρά κορίτσια
Δεν είναι μέσα στην εκκλησία Ελένη και για να θέλουν καριέρα είναι μάλλον περίφανες γενικά. Για τις γυναίκες στο Δημόσιο δεν ξέρω τίποτα.

Παιδιά τον λόγο σ' αυτά τον έχουν οι Πατέρες όπως ο Γέροντας Παΐσιος.
Απο αυτούς να ρωτάμε και να γνωρίζουμε τις απόψεις τους
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

MHTSAKOS έγραψε:
Δεν είναι μέσα στην εκκλησία Ελένη και για να θέλουν καριέρα είναι μάλλον περίφανες γενικά.
Δε κατάλαβα
Γιατί εσύ να μάθεις γράμματα και οι γυναίκες όχι ?
Γιατί εσύ να σπουδάσεις και οι γυναίκες όχι ?
Γιατί εσύ να δουλεύεις και οι γυναίκες όχι ?
Γιατί εσύ να θες να έχεις μια καλή θέση επαγγελματικά και οι γυναίκες όχι ?
Από πότε η αξιοπρέπεια έγινε ίδια με τη περηφάνεια ?

Ηταν χοντρό αυτό που είπες
Αν εσύ θεωρείς περήφανες τις γυναίκες που δουλεύουν εγώ όσες δεν δουλεύουν και κάθονται τις θεωρώ ακαμάτρες
Διαλέγεις και παίρνεις
MHTSAKOS
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από MHTSAKOS »

Δεν μίλησα για αυτές που δουλεύουν, αλλά για αυτές που κυνηγάνε καριέρα.
Την καριέρα δεν την κυνηγάω ούτε εγώ, γιατί είναι ο διάολος ο ίδιος.
"Απέχετε του κόσμου"..........
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”