Γάμος και Μοιχεία: Σημεία των Καιρών

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

miskin έγραψε:
Αν σκεφτόμασταν Το Θεό τη μισή ώρα από όσο καταναλώνουμε εδώ μέσα καθημερινά θα είμασταν ήδη καλύτεροι άνθρωποι
Μάνο έχεις 2373 παραχωρήσεις!
:)
:lol: :lol: :lol: :lol: Καλόοοοοοοοοο
Αλλά ρε συ είμαι στη δουλειά μου :p

Εγώ πάντως για να ξεκαθαρίσω τη δική μου θέση όταν γράφω εδώ ξέρω πως δίνω μια νότα λίγο πιο διαφορετική στο φόρουμ
Αν έρθει ένας άνθρωπος με "νηπιακό" πνευματικό επίπεδο έτσι δεν θα τρομάξει από την αυστηρότητα ίσως και τις ακραίες θέσεις κάποιων αλλά θα αρπάξει κάτι από αυτά που θα πω και θα πει "οκ ...... ας μείνω λίγο ακόμα στο φόρουμ , έχει διάφορους ανθρώπους και διαφορετικές απόψεις .
Είναι μεγάλη χαρά για μένα να ξέρω πως έστω και ένας μόνο άνθρωπος δεν ένιωσε μόνος μεταξύ δικαστηρίου ιντερνετικού" :roll:
MHTSAKOS
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από MHTSAKOS »

lovethink έγραψε:
.... φίλε ΜΗΤSAKO μήπως τα παραπάνω λόγια είναι δικά σου και μάλιστα οι δικές σου απόψεις και όχι των Γεροντάδων;
?
Ποιος είσαι εσύ που θα κρίνεις τα παιδιά των χωρισμένων γονιών σαν "κομπλεξικά";;;;;
Φίλε μου το ότι έβαλα και δικά μου συμπεράσματα στα όσα έχω γράψει δεν αναιρεί ότι έχω βάλει και απο το Ευαγγέλιο και απο τον Πάτερ Παΐσιο.
Και δεν κρίνω τα παιδιά χωρισμένων, απλά τα παρατηρώ.
Και δεν κρίνω κανέναν, αλλά λέω αυτά που ξέρω, που εσύ λές: Ναι στο Ευαγγέλιο, αλλά εγώ θα κάνω το δικό μου και ο Θεός είναι αγάπη κ.τ.λ.
Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε δηλαδή.
mirto
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 01, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από mirto »

MHTSAKOS έγραψε:lovethink έγραψε:
.... φίλε ΜΗΤSAKO μήπως τα παραπάνω λόγια είναι δικά σου και μάλιστα οι δικές σου απόψεις και όχι των Γεροντάδων;
?
Ποιος είσαι εσύ που θα κρίνεις τα παιδιά των χωρισμένων γονιών σαν "κομπλεξικά";;;;;
Φίλε μου το ότι έβαλα και δικά μου συμπεράσματα στα όσα έχω γράψει δεν αναιρεί ότι έχω βάλει και απο το Ευαγγέλιο και απο τον Πάτερ Παΐσιο.
Και δεν κρίνω τα παιδιά χωρισμένων, απλά τα παρατηρώ.
Και δεν κρίνω κανέναν, αλλά λέω αυτά που ξέρω, που εσύ λές: Ναι στο Ευαγγέλιο, αλλά εγώ θα κάνω το δικό μου και ο Θεός είναι αγάπη κ.τ.λ.
Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε δηλαδή.

Εεεε.... φίλε μου τα έχεις μπερδέψει λίγο..... καταρχάς την παραπάνω πρόταση δεν την έγραψε ο lovethink αλλά εγώ η mirto.

Κατά δεύτερον δεν βγάζεις μόνο συμπεράσματα αλλά κρίνεις βρίζοντας κάποια παιδιά που δεν φταίνε σε τίποτα και αν μη τι άλλο χρειάζονται την συμπαράστασή μας και τη μεγαλοψυχία μας όπως αναφέρουν οι "Γέροντες" και όχι την κατάκριση.
Όλοι όσοι γράφουμε σε αυτό το forum θέλω να πιστέυω ότι είμαστε κάποιας ηλικίας και αρκετά συνειδητοποιημένα άτομα. Ευαγγέλιο στα μέτρα του δεν ζήτησε κανείς..... ο καθένας προσπαθεί να ανταποκριθεί στο ευαγγέλιο .... αλλά όχι με κατακρίσεις και λάθος συμπεράσματα!!!

Δεν βάζουμε τίτλο και υπογράμιση στις αμαρτίες αγαπητέ φίλε ..... αλλά προσπαθούμε σιωπηλά και συνετά να τις διώχνουμε από πάνω μας ....χωρίς να τις πετάμε στους γύρω μας και στη συνέχεια να τους κατακρίνουμε!!!!
tomR
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tomR »

Έχω παρατηρήσει αγαπητέ μου Μανο ότι προσπαθείς ανοίγοντας μεμονωμένα θέματα να μας μιλήσεις για τον Χριστό.

Χρησιμοποιείς καθημερινούς προβληματισμούς και περιγράφεις μια πραγματικότητα ως δεδομένη , ενώ στην αλήθεια είναι μια λανθάνουσα κατάσταση στη οποία έχει βρεθεί ο Άνθρωπος και μόνο επειδή απομακρύνεται από τον Χριστό , ενώ εσύ ρωτάς συνέχεια πως θα γίνει με το ένα και πως με το άλλο , στην πραγματικότητα τίποτα δεν μπορεί να γίνει όσο ο Άνθρωπος δεν δέχεται τις εντολές του Χριστού ,και αντί να επιστρέψει αναζητά φόρμουλες συμβιβασμού τις λάθος καταστάσεως που βρίσκετε , και τις διδασκαλίας του Χριστού .



Την μια το πας στα σεξουαλικά , και μεταξύ των άλλων προσπαθείς να μας πεις πως , και με ποιον τρόπο πιστεύεις εσύ ότι πρέπει να είναι τα πράγματα ,και το πώς ο Χριστός θα μας αξιολογήσει τον καθένα μας ,
Αβίαστα δε , βγαίνει το συμπέρασμα από τα γραφόμενα σου πως ο Χριστός δεν εξετάζει και τόσο τα έργα και τους αγώνες του Πιστού , αλλά το τι έχει ή είχε σκοπό να κάνει ,ο πιστός .αλλά κατά κάποιο τρόπο δεν πρόλαβε ή κτλ ,αλλά όμως το είχε σκοπό .

Αλλού μας λες πως ο Χριστός άσχετα με το τι λέει ο Ίδιος στον Λογο του , για το τρόπο που θα πρέπει να πορευθούμε στον Βίο μας ,με αγώνες και με διαρκή επαγρύπνηση , εσύ μας λες πως αυτό δεν είναι έτσι ακριβός , και πως ο Άνθρωπος μπορεί να πορευθεί προς τον ουρανό και μέσα από άλλες καταστάσεις , που όμως ενώ ο Χριστός τις έχει αποκλίσει , εσύ μας λες επιχειρηματολογώντας πως όχι μόνο δεν αποτελούν οι καταστάσεις αυτές μίασμα και αποτροπή , αλλά μας λες πως ο Άνθρωπος μπορεί και να Αγιάσει μέσα σε αυτές .

Χωρίς να θέλω να επεκταθώ άλλο , θέλω να σου πω πως εμείς οι Ορθόδοξοι από μικροί πιστεύουμε σε αυτόν , είμαστε από μικροί μέσα στους κόλπους τις Εκκλησίας του ,Στον Χριστό καταφεύγουμε με τις προσευχές μας , και σε αυτόν στηρίζουμε την Ελπίδα μας για σωτηρία μας.

Θα πρέπει να ξέρεις επίσης πως γνωρίζουμε πως ο Χριστός ΜΑΣ , μας έχει πει πως .

Προ του γάμου σχέση συγχωράτε μόνο με πλήρη επίγνωση τις αμαρτίας και μέσα από το μυστήριο τις εξομολογήσεως ,

Όχι πότε είναι περισσότερο αμαρτία και πότε όχι . η διδασκαλία τις Εκκλησίας μας καλεί να αποφεύγουμε να ( αρρώστησουμε ) από τα διάφορα αμαρτήματα , πάρα δε να τα θεραπεύουμε , όχι πως δεν υπάρχει και μετά τις πτώσεως συγχώρεση , αλλά όσο λιγότερα δικαιώματα δίνουμε στον πονηρό τόσο το καλύτερο για εμάς .

Μας έχει πει ,

ΟΥ ΜΟΙΧΕΥΣΕΙΣ.

Μας έχει πει

ΟΥ ΛΗΨΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΚΥΡΙΟΥ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΣΟΥ ΕΠΙ ΜΑΤΑΙΩ.

Μας έχει πει
ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΡΝΕΥΕΙΣ (Ματθαίος ιε' 19 )

Μας έχεις πει

ΝΑ ΜΗ ΧΩΡΙΖΕΙΣ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΟΥ (παρά μόνο ένεκα μοιχείας) (Ματθαίος ιθ' 9 )
Και όχι επειδή δεν σε ανάβει σεξουαλικά

Μας εχει πει

ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΕΙΣ ΤΑ ΑΜΑΡΤΩΛΑ ΦΑΓΟΠΟΤΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΜΕΘΗ
(Α' Προς Ρωμαίους ιγ' 13)

Μας έχει πει

ΝΑ ΜΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΣΑΙ ΩΣ ΘΗΛΥΠΡΕΠΗΣ Η ΑΡΣΕΝΟΚΟΙΤΗΣ
(Α' Προς Κορινθίους στ' 9 )

Πρέπει να καταλάβεις αγαπητέ μου πως δεν απευθύνεσαι σε αβάπτιστους , απευθύνεσαι σε Ορθόδοξους, που ο Χριστός στον οποίο από μικροί πιστεύουν τους λέει να μην χωρίζουν ( μόνο ένεκα μοιχείας ) ενώ εσύ αποφαίνεσαι πως , (αν ήμουν γυναίκα και ο άντρας μου δεν είχε στύση και δεν μπορούσαμε να κάνουμε έρωτα και παιδιά θα χώριζα (στη καλύτερη περίπτωση θα είχα σχέση εκτός ))

Το ότι δεν κατανοούμε έναν κανόνα δε σημαίνει ότι δικαιούμαστε να μην τον εφαρμόζουμε. Ο αγώνας κατά των παθών χαρίζει την αληθινή ειρήνη της ψυχής , και όχι ο συμβιβασμός με τα πάθη μας .

Αυτά που λες Μανο δεν είναι Ορθόδοξα .και ούτε και φαίνονται για απορίες ή ερωτήσεις , αλλά φαίνονται ως κατασταλαγμένες απόψεις , διακρίνεται δε και μια προσπάθεια από μέρος σου να τα περάσεις και σε άλλους .
MHTSAKOS
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από MHTSAKOS »

lovethink έγραψε:
Συγνώμμη θεωρείς ΥΓΙΕΣ το "ότι πείτε εγώ γνώμη δεν έχω ? "
Καλά και αν σου πει να πα να κόψεις το λαιμό σου θα πας να το κόψεις ?
Την Αγία Γραφή όταν την διαβάζεις, δεν πρόκειτε ποτέ να σε ρωτήσει το βιβλίο, αν συνφωνείς ή όχι, αν έχεις δική σου γνώμη και ποιά είναι;
Έτσι και με τους Γέροντες, αν έχουν το Άγιο Πνεύμα μέσα τους, τότε τους ακούμε και συμφωνούμε. (αν θέλουμε)
Με λίγα λόγια και ένα παράδειγμα:
Η φύση έχει κανόνες, ποτέ δεν ήρθε να σε ρωτήσει, αν σου αρέσουν ή όχι, απλά είναι αυτοί που είναι.
Το ότι σε στριμώχνει ο νόμος είναι φυσιολογικό, γιατί εδώ πληρώνουμε το "προπατορικό αμάρτημα", γ' αυτό δεν είναι όλα ρόδινα.
Εγώ που τα λέω αυτά, μην νομίζεις ότι δεν ζορίζωμαι καθόλου.

Φίλη mirto δεν κρίνω, βρίζοντας κάποια παιδιά που δεν φταίνε σε τίποτα, αλλά λέω πως έχουν πρόβλημα.
Αν ήμουν στη θέση τους θα είχα και εγώ κόμπλεξ.
Απο πότε βρίζουμε κάποιον, συμπεραίνοντας το προβλημά του;
MHTSAKOS
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από MHTSAKOS »

Κοσμάς ο Αιτωλός

Ο ευλογημένος γάμος - Ο κατηραμένος γάμος

Να χαιρώμεθα, αδελφοί μου, και να ευφραινώμεθα όπου μας έδωκεν ο Κύριος μας ευλογημένον γάμον. Και παρήγγειλεν ο Κύριος να παίρνει ο άνδρας μίαν γυναίκα ομοίως και η γυναίκα ένα άνδα. Και αφού αρραβωνιασθούν, να εξομολογηθούν το ανδρόγυνον με πίστιν καθαράν, με φόβο και τρόμον και με ευλάβειαν, και να μεταλαμβάνουν τα Άχραντα Μυστήρια με φόβον και τρόμον και ευλάβειαν. Και αφού μεταλάβουν, να στεφανώνωνται μέσα είς την εκκλησίαν και ύστερα απο τρείς ημέρας να σμίγουνε. Και αν θέλετε, αδελφοί μου, να κάμνετε χαράς, να παίρνετε ψαλτάδες να ψάλλουν όλην την ημέραν, να δοξάζουν τον Κύριον μας. Τότε, αδελφοί μου, λέγεται ευλογημένος ο γάμος τότε, αδελφοί μου, χιλιάδες, μυριάδες αμποδέματα και μαγικά να σας κάμνουν, δεν σας κολλά τίποτε τότε, αδελφοί μου, εκείνο το ανδρόγυνον κάμνει παιδιά ευλογημένα, το ευλογεί ο Θεός και το αφήνει εδώ είς ταύτην την ματαίαν ζωήν και περνά καλά και ειρηνικά και πηγαίνει και είς τον παράδεισον. Εί δε και παίρνετε οι άνδρες δύο ή τρείς γυναίκας, ομοίως και αι γυναίκες απο δύο ή τρείς άνδρας, δεν είνε ευλογημένος ο γάμος, αλλά λέγεται εκείνος ο γάμος πορνεία και μοιχεία. "Εναν άνδρα έκαμεν ο πανάγαθος Θεός και μίαν γυναίκα να παίρνωνται να κάμνωσι παιδιά. Επανδρεύθης, αδελφέμου, έκαμες παιδιά; Δεν έκαμες, απέθανεν η γυναίκα σου; Μη παίρνεις άλλην γυναίκα αμή γίνου καλόγηρος να δουλεύης δια την ψηχήν σου, να υπάγης είς τον παράδεισο, παρά να παίρνης πολλάς γυναίκας και να κερδίσης όλον τον κόσμον, και να πηγαίνης είς την κόλασιν. Ώσαν πήγαίνης είς την κόλασιν, τι όφελος κάμεις; Άλλο όφελος δεν κάμνεις, αδελφέ μου, παρά που καίεσαι πάντοτε είς την κόλασιν.

Οι άγιοι Ανδρόνικος και Αθανασία

Και δεν παρατηρείς είς το μηνολόγιον τας εννέα Οκτωβρίου να ιδής τον βίο του αγίου Ανδρόνικου και της αγίας Αθανασίας, να ιδής τι αγώνα έκαμον; Καλότυχοι!
Ήσαν ανδρόγυνον και είχον δύο παιδιά. Και ο πανάγαθος Θεός εθέλησε να τους δοκιμάση και επήρε και τα δύο τα παιδιάμίαν ημέραν. Τι έκαμεν, αδελφοί μου, εκείνο το ευλογημένον ανδρόγυνον; Ευθύς εμοίρασαν τα πράγματατων και έγιναν και οι δύο καλόγηροι είς μοναστήρια και επέρασαν και εδώ καλά και ειρηνικά και υπήγον και είς τον παράδεισον να χαίρωνται πάντοτε με τα καλότυχα παιδιά των.
Αλλά αν κάμνετε τους γάμους σας με τραγούδια και βαρήτε τύμπανα και βιολιά και κάμνετε εκείνα όπου αγαπά ο διάβολος, το καταράται εκείνο το ανδρόγυνον ο πανάγαθος Θεός και δεν προκόπτει. Ή ο άνδρας αποθνήσκει ή η γυναίκα παράκαιρα, και παιδιά κάμνουν, και εκείνα όλα κορίτσια, στραβά, κουτσά, λωλά, αναποδιασμένα. Δεν σας λέγω περισσότερα.

Είπατε τίποτα;
Όχι γιατί είμαι και ορθόδοξος!
MHTSAKOS
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από MHTSAKOS »

Ναί, ναί ο Πούτιν είμαι!
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silver »

Ο ΜHTSAKOS έγραψε :
Είπατε τίποτα;
Βεβαίως και είπαμε. Τι είπαμε; Ότι αυτή είναι η Ορθοδοξία! Καθαρά πράγματα, στενή μεν η πύλη, αλλά η μόνη που οδηγεί στον Έναν και Μοναδικό Στόχο!

===============
Το σκοινί με το οποίο κρέμασαν, τον Άγιον Γρηγόριον τον Ε’, έγινε σύμβολο αντίστασης των Ελλήνων απέναντι σε κάθε κατακτητή. Γιατί συμβόλισε, έκτοτε, την εσωτερική ψυχική δύναμή μας. Τα χρόνια ήταν δύσκολα, αλλά οι Έλληνες, χάρη στην Εκκλησία, όπως αναγνωρίζουν οι ιστορικοί, κατάφεραν να διατηρήσουν άσβεστη τη φλόγα της ελευθερίας. Η Εκκλησία ήταν η μοναδική οργανωμένη δύναμη, η οποία κατάφερε να διαφυλάξει τη γλώσσα, την παράδοση, την εθνική αυτοσυνειδησία και την ιστορία μέσα στα στήθη των υπόδουλων ραγιάδων. Ο υπέροχος λαός μας έχει πολλά προτερήματα, αλλά και ελαττώματα και στη διάρκεια του αγώνα εμφανίστηκαν και τα δύο. Ένα μεγάλο ελάττωμά μας είναι ο διχασμός, ο οποίος έρχεται, πολλές φορές, να διαλύσει τις δυνάμεις του έθνους και να παρουσιάσει τους Έλληνες να αλληλοτρώγονται.
katia
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 11, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Δωδεκάνησα

Δημοσίευση από katia »

MHTSAKOS έγραψε:Δεν θεωρούνται τόσο must που λές katia, αλλά αυτονόητο απο όλους και για όλους!
Θεωρίτε Φ-Υ-Σ-Ι-Ο-Λ-Ο-Γ-Ι-Κ-Ο και οι νέοι όπως και εγώ κάποτε πριν διαβάσω την Αγία Γραφή δεν ξέραμε τίποτα. Αν είναι σωστό ή λάθος, ο κόσμος έχει άγνοια.
Αυτό σου λέω κι γω πρόεσεξε τα λόγια μου στο τελευταίο μου μήνυμα. Ναι θεωρούνται κατά φύσιν ενώ συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο. Αυτή η κατάσταση είναι παραφύσιν. Σίγουρα ο κόσμος έχει άγνοια, αλλά το κακό είναι ότι ενώ μαθαίνει και πάλι επιμένει στο δικό του. Η θέση είναι δεινότερη όταν έχεις επιγνωση της αμαρτίας.

ΥΓ. Τώρα ως προς το lovethink: δεν καταλαβαίνω την επίθεση αγαπητέ μου? Προτρέχεις και σκοντάφτεις. Η αναφορά μου για την "πίστη" έχει να κάνει με ανθρώπους άθεους που δεν πιστέυουν καν ότι υπάρχει Θεός που έπλασε τον άνθρωπο, κτλ, κτλ και άρα δεν μπορεί να καταλάβει ως κατά φύσιν την παρθενία. Εξάλλου το ανέφερα ότι όλα αυτά είναι κουβέντες που μου έχουν πει σε άλλα φόρουμ. Δεν καταλαβαίνω γιατί θίχτηκες?
Ωστόσο είναι φανερό ότι διαφωνούμε ριζικά, οπότε και μάταιο και να συζητάω μαζί σου για το θέμα.
Μη αποστρέψης το πρόσωπόν σου απ\' εμού και ομοιωθήσομαι τοις καταβαίνουσιν εις λάκκον.
MHTSAKOS
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από MHTSAKOS »

Tα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά.
Ο Χριστός δεν απαγόρευσε το σέξ, αλλά το να γίνετε και με άλλες/άλλους.
Επίσης απαγόρευσε να γίνετε, πριν την έγκρισή του. Τόσο απλό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”