Ζητώ την συμβουλή σας

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
theofilos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Ιαν 11, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Ζητώ την συμβουλή σας

Δημοσίευση από theofilos »

Αγαπητοι Αδελφοι μου,

Καλημερα σας, μόλις σημερα γράφτηκα στο site του Αγιου Ορους και θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας και συμβουλη σας ωστε να βρω εναν Πνευματικο και να μιλησω μαζι του.

Ειμαι κατοικος Καβαλας και παντρευτηκα πριν 6 περιπου μηνες, μολις εχθες μαθαμε μαζι με την συζυγο μου οτι ειναι εγκυος και η οικογενεια μας μεγαλωνει. Ζητω βοηθεια ωστε η οικογενεια μου και εγω να ερθουμε πιο κοντα στον Θεο.

Ευχαριστω για τον χρονο σας και εκ των προτερων για την βοηθεια σας.

Θεοφιλος Βικτωριου
g_aggelos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Άγγελος @ Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από g_aggelos »

Αγαπητέ Θεόφιλε,
Καλώς ήρθες στην σελίδα μας.
Η γνώμη μου είναι να βρεις έναν Πνευματικό από την Πόλη σου, και μάλιστα έναν Πνευματικό που θα έχετε από κοινού με την σύζυγο. Και αυτό γιατί είναι πολύ χρήσιμο να είναι κοντά σου ο Πνευματικός σου την στιγμή που θα τον χρειαστείς. Το ιδανικότερο είναι να τον γνωρίζεις και χρόνια (όχι απαραίτητα σαν Πνευματικό), έτσι ώστε να σου δίνει ακόμα πιο σωστές συμβουλές.
Αυτή είναι μόνο η γνώμη μου. Ελπίζω να σε βοηθήσει ο Κύριος να βρεις τον δρόμο.
chrisden
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από chrisden »

Αγαπητέ Θεόφιλε,

επέτρεψέ μου να σου ευχηθώ ο Θεός να ευλογεί το γάμο σας και το νέο άνθρωπο που πρόκειται να έρθει στον κόσμο.

Σχετικά με την ερώτησή σου θα συμφωνήσω με τον g_aggelos πως καλό θα ήταν να ρωτήσεις και να μάθεις για κάποιον ενάρετο πνευματικό στην περιοχή σου.

Δυστυχώς είμαι νότιος και δεν γνωρίζω κάποιον για να πρότεινα. Πιστεύω όμως ότι ο Θεός θα δει την πρόθεσή σου να Τον πλησιάσεις και θα σε οδηγήσει σε κάποιον.

Καλή χρονιά

Υ.Γ. Ίσως βρεις κάποια ενδιαφέροντα άρθρα στην ιστοσελίδα μας "Η ΑΛΛΗ ΟΨΙΣ" http://www.alopsis.gr
nousgr
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Πάτρα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nousgr »

Συμφωνώ με τους προλαλίσαντες, δυστυχώς κι μένα οι γνώσεις μου για την περιοχή ειναι περιορισμένες. Μερικές φορές όμως η απλότητα είναι ο καλύτερος σύμβουλός... Μια βόλτα από την Μητρόπολη ίσως;

Αν όμως προτιμάς την ..περιπέτεια ;) στο Σιδηρόκαστρο βρίσκεται η Ιερά Μονή Κηρύκου και Ιουλίτης. Εκεί κοντά ασκητεύει ένας φωτισμένος πνευματικός, ο π. Ευσέβιος Βίττης. Πιστεύω ότι θα σας βοηθήσει.

Ο Θεός να σας ευλογεί! :)

Υ.Γ.
Έχεις διαβάσει το βιβλίο "Λόγοι Δ'" του γέροντος Παϊσίου για την οικογενειακή ζωή (εκδ. Ησυχαστηρίου Ιωάννου Θεολόγου Σουρωτής); Πιστεύω ότι η ανάγνωσή του ανοίγει άλλους ορίζοντες. :)
Η ταπείνωση της αμαρτίας είναι προτιμότερη από την αλλαζονεία της αρετής... :)
Misha
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3872
Εγγραφή: Δευ Δεκ 26, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: http://clubs.pathfinder.gr/seraphim
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Misha »

ΣΥΜΦΩΝΩ ΝΟΥΣ!!!

ΠΡΑΓΜΑΤΙ Ο ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΕΥΣΕΒΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΛΌΓΗΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟ ΑΣΚΗΤΗΣ...

ΔΕΧΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΣΠΑΝΙΑ...

ΑΞΙΖΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΠΑΣ ΜΕΧΡΙ ΤΗ ΦΑΙΑ ΠΕΤΡΑ ,ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟ ΟΠΟΥ ΑΣΚΗΤΕΥΕΙ....
umarth
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Τετ Μαρ 22, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΛΕΚΑΝΟΠΕΔΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευση από umarth »

Φυσικά δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος, για να ακολουθήσεις την συμβουλή μου μια και είμαστε απολύτως άγνωστοι μεταξύ μας. Παρόλα αυτά μια και την ζήτησες γενικότερα στο Forum έχω να πω το εξής με την ταπεινή μου εμπειρία. Όπως όταν πας να κάνεις μία πολλή σοβαρή εγχείρηση ψάχνεις έντονα τον καλύτερο γιατρό, όπως όταν ο πατέρας όταν κινδυνεύει το παιδί του, ξεχνάει τον χρόνο και κάνει ότι μπορεί και σπαταλάει όσο χρόνο χρειαστεί και με το παραπάνω για να γίνει καλά το παιδί του, έτσι και σε εσένα αυτό έχω να προτείνω. Αφιέρωσε χρόνο σε αυτό το θέμα, ψάξε να βρεις τον κατάλληλο. Μην μείνεις στον πρώτο τυχόντα. Ψάξ’ το και ψάξ’ το όσο δεν πάει. Προσευχήσου στον Θεό να σε βοηθήσει σε αυτό το θέμα. Πιθανόν να μην έχεις όρεξη να διαβάσεις την προσωπική μου ιστορία, αλλά ένα έχω να σου, αν βρίσκομαι εδώ που βρίσκομαι είναι χάρη ενός συγκεκριμένου πνευματικού... ενός και μόνο ενός. Όταν όλοι οι άλλοι με έδιωχναν (με τον τρόπο τους) αυτός ήξερε το πως θα με φέρει κοντά στην Αλήθεια, κοντά στο Θεό.

Ψάξ’ το και απελπιστείς, γιατί σίγουρα... έχουν πολλά να δουν τα μάτια σου σε αυτή την αναζήτηση.

Συγχωρέστε με
πεσούνται οι είκοσι τέσσαρες πρεσβύτεροι ενώπιον του καθημένου επί του θρόνου, και προσκυνήσουσι τω ζώντι εις τους αιώνας των αιώνων.
Αποκάλυψις Ιωάννου Κεφάλαιον Δ' 10
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”