Σιατίστης Παύλος: Το απαίσιο πρόσωπο του ναζισμού

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Σιατίστης Παύλος: Το απαίσιο πρόσωπο του ναζισμού

Δημοσίευση από dionysisgr »

Silver. Silver..
Αντι να βελτιωθεις, εσυ χειροτερευεις.

Εδω μιλαμε για ενα ειδικο θεμα. Προφανως δεν σε απασχολει.

Ποιος ειναι ο λογος που ερχεσαι ξαφνικα απο το πουθενα και το τιναζεις στον αερα,
και γιατι δεν σεβεσαι τους συνομιλητες σου, και αδερφους σου;

Δεν θελεις; Δεν μπορεις; Tι ακριβως;

Απο οτι φαινεται ο ακριτος ζηλωτισμος σου,
ειναι αντιθετος με την Χριστιανικη ηθικη σου.


Χριστιανος ειναι αυτος που φερεται προπαντος χριστιανικα,
και δεν μιλαει μονο χριστιανικα στους αλλους, με φωνες και ζηλο αδιακριτο.

Δεν ξερω, αλλα δινεις δικαιωματα,και αδικεις τον εαυτο σου. Αδιορθωτος παντα.

...
Μαρια, γενου φρονιμη ως οφις, και ακεραια ως περιστερα.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Σιατίστης Παύλος: Το απαίσιο πρόσωπο του ναζισμού

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

οι Καναδοί μας είναι ακραίοι και <ζηλωτές> όντως και δημιουργούν προβλήματα... μερικές φορές έως πολλές...

αλλά εγώ συμφωνούσα με τα λεγόμενά του, τώρα το ότι δεν ταίριαζε στο θέμα, πάω πάσο

και θα φρονιμεύσω according με την συμβουλή σου Διονύσιε, αδέρφι μου. Ευχαριστώ. :8
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Σιατίστης Παύλος: Το απαίσιο πρόσωπο του ναζισμού

Δημοσίευση από stathis73 »

H Mαρία οτι εμπεριέχει "Θόδωρος Ζήσης" ειναι 100% μαζί του, για αυτο Μαρία μου να μην βιάζεσε. :wink: :8
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Σιατίστης Παύλος: Το απαίσιο πρόσωπο του ναζισμού

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Ολα θα μπορουσα να ειμαι αλλα σε καμια περιπτωση η Πεθερα του Διονυση
τι τραβαει η καημενη .....
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Σιατίστης Παύλος: Το απαίσιο πρόσωπο του ναζισμού

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Dimitris39 έγραψε:Ολα θα μπορουσα να ειμαι αλλα σε καμια περιπτωση η Πεθερα του Διονυση
τι τραβαει η καημενη .....
Silver -Κωστα τι κανετε εκει στο Μοντρεαλ? ολα καλα?
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Σιατίστης Παύλος: Το απαίσιο πρόσωπο του ναζισμού

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

μίλησα... και σ' ευχαριστώ κι εσένα Μακεδόνα

: ) χαχαχα Δεν πειράζει Δημητρό μου, θα βρει δικαίωση στα ουράνια
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Σιατίστης Παύλος: Το απαίσιο πρόσωπο του ναζισμού

Δημοσίευση από stathis73 »

Dimitris39 έγραψε:Ολα θα μπορουσα να ειμαι αλλα σε καμια περιπτωση η Πεθερα του Διονυση
τι τραβαει η καημενη .....

"Η Πεθερά μου ο Αδης......................αλλα ευτυχώς επικράνθη." :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :8 :8
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Thomas15n
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 873
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am

Re: Σιατίστης Παύλος: Το απαίσιο πρόσωπο του ναζισμού

Δημοσίευση από Thomas15n »

filotas έγραψε:Στην διόγκωση της Χ.Α. που μέχρι προχθές ήταν μια ακραία και γραφική έκφραση των νοσταλγών του ναζισμού και της χούντας, συνέβαλαν και όλοι οι λεγόμενοι δημοκράτες πολιτικοί και δημοσιογράφοι, που αντί να κάνουν την αυτοκριτική τους για τα χάλια που έφεραν το ελληνικό κράτος, κατηγορούσαν γι αυτά τους θεσμούς, δηλαδή τη δημοκρατία και την πολιτική. Όπως κάνουν και οι αντίχριστοι, όταν για τα λάθη των ανάξιων να φέρουν το όνομα του χριστιανού, κατηγορούν το Χριστό και την Εκκλησία.

Δεν φταίει η δημοκρατία και οι πολιτική για τα χάλια των πολιτικών (όχι όλων). Για τη διαφθορά των πολιτικών και την αποσάθρωση των θεσμών φταίμε εμείς οι πολίτες που τους ψηφίζουμε και συμμετέχουμε ενεργά σ' αυτή. Αντί να συνέλθουμε και να ψηφίσουμε ανθρώπους άξιους για μια ηθική πρώτα απ' όλα ανόρθωση της πατρίδας μας, πάμε και ψηφίζουμε τυχοδιώκτες και εχθρούς της δημοκρατίας, που θα την οδηγήσουν σε σίγουρη καταστροφή.
Ήδη από εχθές η ηγετική ομάδα της ΧΑ είναι κρατούμενη, οπότε πλέον συζητάμε επί άλλης βάσης, θα δούμε συν τω χρόνω τί θα φέρει αυτή η εξέλιξη, καταρχήν συμφωνώ με όσα γράφει ο Φιλώτας, αλλά έχω να προσθέσω ότι αυτοί που μας οδηγούν στην καταστροφή δεν είναι μόνο οι της ΧΑ αλλά και οι άλλοι δήθεν δημοκράτες που όταν η βία προέρχεται από τα δικά τους παιδιά αλληθωρίζουν. Μία δύο ημέρες πριν την σύλληψη της ηγεσίας της ΧΑ άκουγα σε διάφορα κανάλια συζητήσεις και πρόσεξα ότι οι κατά το πλείστον αριστεροί έκαναν την διάκριση μεταξύ της βίας σε κακή και καλή. Όταν προέρχεται από την ΧΑ είναι κακή και οι χρυσαυγίτες αποβράσματα εγκληματίες και άλλα τέτοια, όταν όμως προέρχεται από τις διάφορες ομάδες και οργανώσεις της Αριστεράς είναι κοινωνικός αγώνας και όσοι την πράττουν κοινωνικοί αγωνιστές.
Δηλαδή δύο μέτρα και δύο σταθμά κάποτε ήταν εγκληματική οργάνωση το ΚΚΕ σήμερα είναι η ΧΑ, βρε πὠς αλλάζουν τα πράγματα, αλλά η καταδίκη της βίας στο συνολό της είναι πολύ δύσκολο γιά μερικούς και όσο αυτό θα ισχύει να μου το θυμηθήτε ότι δεν τελειώσαμε η βία από όπου κι αν προέρχεται γεννάει βία. Και οι αριστεροφασίστες πρέπει να διωχθούν όπως ακριβώς και οι χρυσαυγίτες ειδάλλως έχουμε κάνει απλά μιά τρύπα στο νερό. Θα δούμε τί θα γίνει από εδώ και πέρα.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Σιατίστης Παύλος: Το απαίσιο πρόσωπο του ναζισμού

Δημοσίευση από filotas »

Θωμά, δεν πίστευα ότι θα το έλεγα ποτέ :mrgreen: , αλλά συμφωνώ μαζί σου. Όποιος ιδεολογικά δεν είναι αντίθετος στη βία για οποιοδήποτε λόγο, είναι επικίνδυνος για τη Δημοκρατία. Δυστυχώς τόσο ένα μέρος του ΣΥΡΙΖΑ όσο και το ΚΚΕ δεν είναι κατά της βίας, όταν αυτή χρησιμοποιείται για την επίτευξη πολιτικών στόχων. Η ιδεολογική τοποθέτηση αυτή είναι επικίνδυνη.

Όμως η ΧΑ είναι εγκληματική οργάνωση και για ιδεολογικούς λόγους και για λόγους που αφορούν το κοινό ποινικό δίκαιο (εκβιασμοί, παράνομο εμπόριο κλπ). Το ίδιο ακριβώς έκαναν και τρομοκρατικές ομάδες "αριστερής ιδεολογίας". Με πρόσχημα πολιτικά κίνητρα έκαναν εγκλήματα κοινού ποινικού δικαίου. Επομένως η θεωρία των δύο άκρων είναι απόλυτα σωστή, εφόσον συγκρίνει όμοια πράγματα, δηλαδή πχ την ΧΑ με την 17 Νοέμβρη και τα παρακλάδια της και όχι με πολιτικά κόμματα, που έχουν δημοκρατική δομή και λειτουργία. Επιμένω όμως σε όσα ανέφερα στην προηγούμενη παράγραφο. Ότι, δηλαδή, όταν δεν αποκηρύσσει κάποιος τη βία σε όλες της τις μορφές, μπορεί πολύ εύκολα να περάσει από την "καλή" βία στην "κακή" βία, επειδή ισχύει το ευαγγελικόν: "πάντες γάρ οι λαβόντες μάχαιραν εν μαχαίρη αποθανούνται" (Ματθ. κστ' 51)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”