Δραματική μείωση γεννήσεων, θρησκευτικών γάμων ...

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
theodorosuper
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2008 5:00 am

Re: Δραματική μείωση γεννήσεων, θρησκευτικών γάμων ...

Δημοσίευση από theodorosuper »

Αγαπητέ αδελφέ Dimitris39,

συμφωνώ πολύ με το παράδειγμά σου για τον Μητροπολίτη Πειραιώς Σεραφείμ. Είναι χρυσό παράδειγμα για όλους τους μητροπολίτες.
Καταπληκτικό και εμπεριστατομένο πλήρως το γράμμα που έστειλε στον Πατριάρχη περί οικουμενισμού.
Όμως, άλλο κατηγορώ έναν ιεράρχη (π.χ. να πει κάποιος "είναι πόρνος, ανώμαλος και διεστραμμένος" για κάποιον ιεράρχη...), και άλλο να λέμε ότι σαν πιστοί περιμένουμε περισσότερη και μεγαλύτερη δράση από τους ιεράρχες.
Ούτε ο Θεός ο ίδιος δεν θέλει να μένουμε αμέτοχοι των γεγονότων στην εκκλησία.

Αδελφή ΜΙΧΣ, πραγματικά δόξα τον Θεό όπως λες, που η εκκλησία μας έχει τον Μητροπολίτη Σεραφείμ Πειραιώς.


Θα πω ότι με αυτά που λέει ο αδελφός Thomas15n, συμφωνώ πολύ.

Η ιεραρχία πρέπει να μας φέρει (με αγάπη Πάντα) και προ των ευθυνών μας... να μην τελεί τα μυστήρια αν δεν υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις... γιατί παιδιά, έχουν πια ξεφτιλίσει τα πάντα.
Πείτε και κανένα όχι! Συνετίστε και κάποιους! Ξυπνήστε τους από τον λήθαργο του πονηρού!
Δεν γίνεται να παντρεύεται κάποιος ή κάποια, έχοντας αμαρτάνει αμέτρητες φορές σαρκικά και με διάφορους συντρόφους, και μετά να πάει να παντρεύεται ενώπιον του Θεού, χωρίς έστω να έχει εξομολογηθεί και μετανοήσει...
Και με το να επιτρέπουν τέτοιους γάμους οι ιερείς, κάνουν κακό! διότι αφήνουν στην άγνοια τους τελώντες τέτοιους γάμους, αντί να τους φέρουν προ των ευθυνών τους και να τους συνετίσουν.

Γνωρίζετε αδελφοί, ότι στους πρώτους αιώνες της εκκλησίας μας, όποιος δεν παρεβρίσκετω στην Κυριακή λειτουργία για 3 συνεχόμενες φορές, τον Αφόριζαν;;
Απλα, τώρα ποια η εκκλησία κάνει τα στραβά μάτια, για να παίρνει λεφτά... γιατί αν φέρεις κάποιους προ των ευθυνών τους, μπορεί να φύγουν, ώντας ανεύθυνοι, και με το να φύγουν, φεύγουν και τα λεφτά τους...
Κατα τη γνώμη μου, θα έπρεπε να τους αφήνουν να φύγουν, και όχι να τους αφήνουν να νομίζουν ότι δεν τρέχει τίποτα... ίσως γυρίσουν μετανοιωμένοι και αλαγμένοι.... ίσως και όχι.
Πάντος καλύτερα από το να πιστεύουν ότι είναι χριστιανοί.... Αν θέλουν να το πιστέψουν αυτό, να μάθουν τι συμαίνει το να είσαι σωστός χριστιανός... να κοπιάσεις... να δουλέψεις σωστά στον αμπελώνα του Κυρίου.
Δεν μιλάω φυσικά για την έλειψη αγάπης και κατανόησης. Αλλά, ΟΧΙ και δεν τρέχει τίποτα.
Π.Χ. παντρεύτηκες στον δήμο και έκανες παιδί; εντάξει.. όλοι αμαρτωλοί είμαστε... Αλλά πες στο ζευγάρι ότι αυτό ήταν λάθος... Πες τους ότι για την τέλεση θρησκευτικού γάμου, πρέπει να εξομολογηθούν πρώτα και να κοινωνήσουν... να γνωρίσουν λίγο τα της εκκλησίας...
Αγαπητοί αδελφοί, αυτό που δείχνει η εκκλησία στην εν λόγω περίπτωση, δεν είναι ανοχή, είναι αδιαφορία, και σκεπτόμενοι το οικονομικό συμφέρον...
Και ο Θεός δεν θέλει να τελούνται τέτοια μυστήρια, χωρίς ίχνος πνευματικότητας...
Να θυμίσω ακόμα και για το μυστήριο της Ιερωσύνης, πόσους μη παρθένους ιερείς έχουν χειροτονήσει κάποιοι ιεράρχες... Μεγάλη αμαρτία...
Ο προσερχόμενος στο μυστήριο της ιερωσύνης πρέπει απαραιτήτως να είναι παρθένος (εκτός αν είναι ήδη παντρεμένος, όμως και σε αυτήν την περίπτωση, ΠΡΙΝ τον γάμο του με την γυναίκα του, πρέπει να είχε παραμείνει παρθένος επίσης).
Αυτό δεν τηρείται πάντα και γίνονται ιερείς που δεν πρέπει να χειροτονούνται!
Αυτό ήταν άλλο ένα παράδειγμα...
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Δραματική μείωση γεννήσεων, θρησκευτικών γάμων ...

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Πέστε μου , πόσοι από σας ...-αν όχι οι ίδιοι- γνωρίζετε κάποιον ή κάποιους,

που συμβουλεύουν τα παιδιά τους ........

"να κάνουν πρώτα την ζωή τους και μετά να παντρευτούν" :(

Που νομίζουμε λοιπόν ότι μπορεί να οδηγήσει αυτό , παρά,... στην μείωση μέχρι εξαλείψεως του γάμου σε αυτές τις ομάδες ανθρώπων .

Πρώτα απ'όλα φταίμε εμείς , και μετά ... φταίνε και όλοι οι άλλοι,... εκκλησιαστικοί ταγοί , Πατριάρχες κλπ.

Νίκο , ... αλίμονό μας και μας λυπότανε ο Θεός :smile:

Κύριε ελέησον
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
paulina
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1074
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 22, 2010 5:57 pm

Re: Δραματική μείωση γεννήσεων, θρησκευτικών γάμων ...

Δημοσίευση από paulina »

Α, εγώ γνωρίζω! Δεν έλεγε απλά να κάνει τη ζωή του, αλλά να μην παντρευτεί, ότι δεν υπάρχει λόγος, ότι έχει άλλες υποχρεώσεις! Άνθρωπος της Εκκλησίας...

Ναι, έχεις δίκιο Captain Yiannis, εμείς φταίμε. Το τί θα διδάξεις στα παιδιά σου και τι αξίες θα τους δώσεις. Τα κηρύγματα αφυπνίζουν και διδάσκουν όσους έχουν τα μάτια και τα αυτιά τους ανοιχτά. Δυστυχώς είναι λίγοι αυτοί και οι περισσότεροι παραμένουμε στον εγωισμό μας.
«Πάροικος εγώ εἰμι ἐν τῇ γῇ. Μὴ ἀποκρύψῃς ἀπ᾿ ἐμοῦ τὰς ἐντολάς Σου»
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Δραματική μείωση γεννήσεων, θρησκευτικών γάμων ...

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Φταίμε οι ΓΟΝΕΙΣ που δεν τα ενημερώνουμε τα Παιδιά
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Δραματική μείωση γεννήσεων, θρησκευτικών γάμων ...

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

τώρα πια σταμάτησαν οι <<συμβουλές>> τύπου να ""κάνουν πρώτα τη ζωή τους"" ... έχει και τα καλά της η << $ κρίση $>> Αυτό με τη σωστή συμβουλή ισχύει. Αντί να τα νουθετήσουν σωστά, τα αφήνουν να συζούν γιατί δεν υπάρχει οικονομική άνεση λέει για να συζευχθούν... εδώ εννοείστε... δεν υπάρχει μετρητό για να κάνουν το πάρτυ που θα αφήσει ιστορία...
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Δραματική μείωση γεννήσεων, θρησκευτικών γάμων ...

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Dimitris39 έγραψε:Φταίμε οι ΓΟΝΕΙΣ που δεν τα ενημερώνουμε τα Παιδιά

Και που δεν τα διδάσκουμε με το παράδειγμά μας ... :smile:

Δόξα τω Θεώ ... Πάντων Ένεκεν , :smile:
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Thomas15n
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 873
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am

Re: Δραματική μείωση γεννήσεων, θρησκευτικών γάμων ...

Δημοσίευση από Thomas15n »

Τελικά έγινε κάτι θετικό, ξεκίνησαν Ιεράρχες και κληρικοί να μην επιτρέπουν σε όσους έκαναν πολιτικό γάμο να συμμετέχουν σε μυστήρια ως κουμπάροι και ανάδοχοι και να μην επιτρέπουν την κακιά συνήθεια της «γαμοβάπτισης». Βέβαια οι άσχετοι περί τα πνευματικά δυσφόρησαν αλλά δεν πειράζει η Εκκλησία ξυπνάει από τον εφησυχασμό και αντιδρά μήπως και ξυπνήσουν οι κοιμισμένες συνειδήσεις.
Εύγε στους Ιεράρχες και τους κληρικούς που κάνουν αυτό που πρέπει.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Δραματική μείωση γεννήσεων, θρησκευτικών γάμων ...

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Να ναι καλά το Αγιον Ορος και γενικά ο κλήρος αλλιώς θα ειμασταν τώρα Ποιος ξέρει που
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
theodorosuper
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2008 5:00 am

Re: Δραματική μείωση γεννήσεων, θρησκευτικών γάμων ...

Δημοσίευση από theodorosuper »

ΜΙΧΣ έγραψε:τώρα πια σταμάτησαν οι <<συμβουλές>> τύπου να ""κάνουν πρώτα τη ζωή τους"" ... έχει και τα καλά της η << $ κρίση $>> Αυτό με τη σωστή συμβουλή ισχύει. Αντί να τα νουθετήσουν σωστά, τα αφήνουν να συζούν γιατί δεν υπάρχει οικονομική άνεση λέει για να συζευχθούν... εδώ εννοείστε... δεν υπάρχει μετρητό για να κάνουν το πάρτυ που θα αφήσει ιστορία...
χεχεχεχε :mrgreen: :mrgreen: πολύ γέλασα με αυτό το τελευταίο σχόλιο.
Να'σαι καλά μαρία.
Ακριβώς αυτό..... να κάνουν το πάρτυ που θα αφήσει ιστορία.....
Έρχονται όλοι, πίνουν και τρωνε τσάμπα, κάνουν σχόλια για την ασχήμια της νύφης και του νυφικού, για το ότι το φαγητό δεν περιελάμβανε πάπια με σως πορτοκάλι και δεν μπόρεσαν να φάνε, για την ντεμοντέ στόλιση του αυτοκινήτου ή του χώρου που γίνεται το γλέντι...
Εντομεταξύ πέφτουν στοιχήματα για το πότε θα χωρίσουν.... για τις περιουσίες του καθενός...που ίσως ο ένας δεν είχε στον ήλιο μοίρα....
και το πισωμαχαίρωμα δεν έχει τέλος... και όλους αυτούς τους πληρώνουν να φάνε και να πιούνε, λες και θα ακούσουν ειλικρινές ευχαριστώ...
Είναι πάρτυ που όντως αφήνει ιστορία !!! Ιστορία Υποκρισίας....
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Δραματική μείωση γεννήσεων, θρησκευτικών γάμων ...

Δημοσίευση από filotas »

Η μείωση των Γάμων και των γεννήσεων, κατά τη γνώμη μου, δεν οφείλεται στην κρίση ούτε στην έλλειψη κατήχησης από την Εκκλησία, αλλά στην κληρονομική έλλειψη εμπιστοσύνης στην Αγάπη και Πρόνοια του Θεού και στην αντίθετα υπερβολική εμπιστοσύνη στα υλικά αγαθά. Εμείς οι γονείς μάθαμε στα παιδιά μας να στηρίζονται περισσότερο στις δυνάμεις τους και στα υλικά αγαθά, παρά στην Πρόνοια του Θεού.

Έτσι τα παιδιά μας λένε πιο συχνά από ποτέ: "αφού δεν έχω σταθερή (ή καθόλου) δουλειά δεν μπορώ να κάνω οικογένεια", μπορούν όμως να έχουν σχέσεις από δω κι από κει "που δε τους κοστίζουν τίποτε".

Επίσης είθισται στη σύγχρονη κοινωνία να πιστεύουμε ότι Γάμος, ιδίως θρησκευτικός, σημαίνει φιέστα υψηλού κόστους, επομένως πολλοί νέοι προτιμούν να κάνουν πολιτικό "γάμο" για να τακτοποιήσουν τα τυπικά και κάνουν θρησκευτικό (αν κάνουν), όταν είναι να βαφτίσουν το πρώτο τους παιδί (όταν πάει 1-2 χρονών :( ). Κατά μία έννοια επομένως τα στατιστικά, που λένε ότι οι πολιτικοί γάμοι είναι περισσότεροι από τους θρησκευτικούς, είναι λάθος, επειδή πάνω από τους μισούς, που κάνουν πολιτικό γάμο, στη συνέχεια κάνουν και θρησκευτικό Γάμο, ο οποίος όμως δεν καταγράφεται στο Ληξιαρχείο και επομένως ούτε σαν στατιστικό στοιχείο. Χάλια μαύρα, θα μου πείτε και θα συμφωνήσω μαζί σας. Όμως σε μεγάλο βαθμό φταίμε εμείς οι γονείς, που δείξαμε στα παιδιά μας μια κοινωνία διεστραμμένη και αμαρτωλή, στην οποία όμως θέλουμε να προσαρμοστούν γιατί: "τι θα πει ο κόσμος". Ευτυχώς μερικά επαναστατούν και τραβάνε δικό τους πιο υγιή δρόμο.

Τι μπορεί να κάνει η Εκκλησία για τα παιδιά, που δεν τα έμαθαν οι γονείς τους ν' αναζητούν πρώτα τη Βασιλεία των Ουρανών και να περιμένουν ύστερα δικαίως τη βοήθεια του Θεού; Για τα παιδιά, που οι γονείς τους τα κοινωνούσαν τακτικά, όταν ήταν μωρά, αλλά τα πήγαιναν στην Εκκλησία λίγο πριν το "μετά φόβου Θεού"; Για τα παιδιά που οι γονείς τους δεν τα έστειλαν στο Κατηχητικό, γιατί ήταν "ξεπερασμένο" και που τους έμαθαν ότι στην Εκκλησία πάμε άμα ξυπνήσουμε και όποτε θυμηθούμε και όχι πρωί πρωί για να βιώσουμε όσο μπορούμε περισσότερο την είσοδο στη Βασιλεία των Ουρανών, που είναι η Θεία Ευχαριστία; Για τα παιδιά που οι γονείς τους τα δίδαξαν με το παράδειγμά τους να βασίζονται μόνο στον εαυτό τους και να διεκδικούν το "συμφέρον" τους ακόμη και πατώντας επί "πτωμάτων";

Δεν ξέρω τι λόγο θα δώσουμε στο Θεό για όλα τα εγκλήματα, που έχουμε κάνει στην ανατροφή των παιδιών μας, αλλά σίγουρα η σημερινή νέα γενιά θα έχει τη συμπεριφορά μας σαν ελαφρυντικό μπροστά στο δίκαιο κριτή.

Τι κάνουμε τώρα; Προσευχή και έμπρακτη συμπαράσταση στα παιδιά μας με όποιο τρόπο μπορούμε. Αν καταλάβαμε επιτέλους που οδήγησαν τα λάθη μας, ας μετανοήσουμε έμπρακτα βοηθώντας τα παιδιά μας να ξεκινήσουμε τη ζωή τους σε πιο σωστές βάσεις απ' ότι κάναμε εμείς. Να στηρίξουν το Γάμο τους στο Θεό και στην χριστιανική αγάπη κι όχι στα υλικά αγαθά και τον "έρωτα". Αλλιώς ο γάμος τους δεν θα έχει και πολύ μέλλον κι αλίμονο στα κακόμοιρα τα παιδιά που θα βρεθούν μέσα στις συμπληγάδες ενός τέτοιου γάμου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”