Δραματική μείωση γεννήσεων, θρησκευτικών γάμων ...

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Thomas15n
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 873
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am

Re: Δραματική μείωση γεννήσεων, θρησκευτικών γάμων ...

Δημοσίευση από Thomas15n »

Καὶ γιὰ νὰ ξεκαθαρίσω πλήρως τὸ τὶ πιστεύω καὶ ποιὸς εἶμαι τὸ 1999 παρακολούθησα τῆν σχολὴ Κατηχητῶν τῆς Ἐκκλησίας τῆς Ἑλλάδος ἐπὶ Χριστοδούλου στὴν αἴθουσα τῆς Συνόδου γιὰ ὁλόκληρη τὴν περίοδο κατόπιν ἀσχολήθηκα μὲ τὴν θεολογική μου κατάρτιση ἀφοῦ πῆρα τὶς βάσεις στὴν σχολὴ κατηχητῶν ἀπὸ καθηγητὲς Θεολογίας ὅπως ὁ Μεταλληνὸς ὁ Μπρατσιώτης καὶ ἄλλοι. Δὲν ἔχω σπουδάσει Θεολογία στὸ Πανεπιστήμιο ἀλλὰ γνωρίζω κάποια πράγματα ὁπότε αὐτὰ τὰ περί παλαιοημερολογιτισμοῦ ἀλλοῦ, δὲν εἶμαι ἄσχετος ὅπως πολλοὶ ποὺ γράφουν ἀλλὰ δὲν ξέρουν τὶ λένε καὶ τὶ πιστεύουν.
Γνωρίζω καλὰ τὶ γράφω καὶ τὶ πρεσβεύω. Σὺν ὅτι εἶμαι ΑΝΤΙΟΙΚΟΥΜΕΝΙΣΤΗΣ δηλωμένος, διότι τὸν Οἰκουμενισμὸ τὸν θεωρῶ Αἵρεση καὶ τοὺς Οἰκουμενιστὲς αἱρετικοὺς καὶ μάλιστα τοὺς πιὸ ἐπικίνδυνους.
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Δραματική μείωση γεννήσεων, θρησκευτικών γάμων ...

Δημοσίευση από GeorgiosM »

φίλε μου Θωμά φαίνεται ότι εχεις πολυ καλή διάθεση απέναντι στα ζητήματα της πίστεως
και νοιαζεσαι για όλους με την καλή έννοια.

Απο την άλλη μεριά οι άνθρωποι που κάνουν γάμο και βαπτιση μαζί,
εφόσον ο Θεός δεν επεμβαίνει σημαίνει ότι η αγάπη Του δεν εξαντλήθηκε ακόμη
απέναντί τους, και ότι υπαρχουν ακόμη καποιες ελπίδες και δεύτερες ευκαιρίες.

Πολλές φορες επειδή οι ανθρωποι δεν τηρούμε τα άγια θελήματά Του,
εμείς βγαίνουμε χαμένοι και είμαστε άξιοι λύπης περισσότερο παρά ενόχλησης ή θυμού.

Παει κανεις να κερδίσει 1 και χάνει 5-10.
εμείς οι ανθρωποι όμως ειμαστε παράδοξοι. Πολλές φορες κάνουμε τα αντίθετα απο τα κανονικά.
αντί για το καλο προτιμάμε το πρόχειρο.
ο Θεός να μας βοηθάει φίλε μου, να μας φωτίζει και να μας συγχωρεί.

φίλε Θωμά, είσαι λεβεντιά, ό,τι λες το λες με καλη πρόθεση!!! :smile: :smile: :smile:
Thomas15n
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 873
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am

Re: Δραματική μείωση γεννήσεων, θρησκευτικών γάμων ...

Δημοσίευση από Thomas15n »

ΜΙΧΣ έγραψε:Thomas15n, Χαίρεται εν Κυρίω πάντα!

Παρακαλώ πρόσεξε κάτι αδελφέ... δεν βαδίζουμε το δρόμο της σωτηρίας με το να ανταρτεύουμε ενάντια στην Κιβωτό που μας περιθάλπει μές στους κόλπους της.
Εάν η Εκκλησία κρίνει σωστό αυτή τη στιγμή να κάνει οικονομία γι αυτές τις περιπτώσεις, ποιοί είμαστε εμείς να κρίνουμε αυτήν την οικονομία.
Αὐτὴ τὴν φιλολογία μἐ τὸ κατ' οίκονομίαν καὶ τὸ κατ' ἀκρίβειαν τὴν γνωρίζω πολὺ καλὰ, ἄν εἶναι ἔτσι ὅπως τὰ λὲς τότε πῶς ἐξηγεῖς τὴν σημερινὴ κατάντια τῶν ἑλλήνων, ξέρεις ποὺ ὁφείλεται στὸ ὅτι καταστρατηγήθηκε τὸ κατ'οἰκονομίαν σὲ τέτοιο βαθμὸ ποὺ παρεξηγήθηκε καὶ ἔγινε ἀπὸ τὸν κόσμο κατ'οίκονομίαν λάστιχο.
Καὶ ὅσο γιὰ τὸ ποιὸς ἀνταρτεύει ὅπως λὲς καὶ κατὰ ποιοῦ σὲ προκαλῶ νὰ διαβάσεις ὁλόκληρη τὴν ἐπιστολὴ τοῦ Πειραιῶς στὸν Βαρθολομαῖο. Διάβασέ την καὶ γράψε τὶ καταλαβαίνεις γιὰ τὸ ποιὸς άνταρτεύει καὶ κατὰ ΠΟΙΟΥ.
Ὁ Πειραιῶς κατὰ τοῦ Πατριαρχείου καὶ τῆς «Ἐκκλησίας» ἢ ὁ Κωνσταντινουπόλεως κατὰ τῆς Ὀρθόδοξης Ἐκκλησίας;
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Δραματική μείωση γεννήσεων, θρησκευτικών γάμων ...

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Πολλοί παρακολουθήσαμε πολλούς και
κάναμε ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ
Το θέμα είναι το πήραμε από αυτά
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Thomas15n
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 873
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am

Re: Δραματική μείωση γεννήσεων, θρησκευτικών γάμων ...

Δημοσίευση από Thomas15n »

Dimitris39 έγραψε:Πολλοί παρακολουθήσαμε πολλούς και
κάναμε ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ
Το θέμα είναι το πήραμε από αυτά
Ἡ σχολὴ κατηχητῶν τῆς Ἐκκλησίας δὲν εἶναι ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ, γιατὶ βγάζει κατηχητὲς καὶ οἱ κατηχητὲς πρέπει νὰ γνωρίζουν.
Ἐσὺ ποὺ τόσο εὐκολα καὶ ἐπιπόλαια χαρακτηρίζεις άνθρώπους ποὺ δὲν τοὺς γνωρίζεις, τὶ ἔχεις πάρει;
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Δραματική μείωση γεννήσεων, θρησκευτικών γάμων ...

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Thomas15n νομίζω ότι γνωρίζεις τη θέση μου στις ερώτησεις σου γιατί έχουμε συνδιαλεχτεί, δεν είναι η πρώτη φορά σήμερα
και κάνουμε κύκλους

'Εγραψα ότι δεν είναι σωστό το πως συμπεριφερόμαστε αν και Χριστιανοί πάρ' αυτά, η Εκκλησία κάνει υπομονή. Δε λέω ότι αρέσει, ότι το πανηγυρίζουν κιόλας, αλλά προσπαθεί να κρατήσει τα παιδιά Του στους κόλπους της. Τώρα... όσο ο Κύριος επιτρέπει. Όταν δεν επιτρέπει άλλο πια, και φωτίσει προς αλλαγή κατάστασης, τότε θα αλλάξουν και τα δεδομένα. Αλλά με πίστη ότι μας ποιμένουν σωστά πορευόμαστε... και ευχόμαστε.

Έγραψα ότι χρειαζόμαστε πολλή κατήχηση γιατί πολλές ατοπίες μας προκύπτουν από το ότι δεν γνωρίζουμε πως είναι το σωστό

έτσι, γίνεται <<μόδα>> το λάθος. Εμείς φταίμε σε αυτό. Η Εκκλησία προσπαθεί να φτιάξει τα σπασμένα μας.

Ο Κύριος δεν είναι Εκείνος που παίρνει τις κακίες και τα λάθη και ατοπήματά μας και τα γυρνάει για να βγάλει καλό; Ή λαθεύω;

Πάντα πάντα πάντα... πάντας ανθρώπους θέλει σωθήναι!

Θα ήθελα να αποφύγω να πέσω σε κατάκριση Αδελφέ, γιατί εγώ δεν γνωρίζω πολύ καλά όπως μαρτυρείς ότι γνωρίζεις εσύ με τις σπουδές σου, τα θέματα .

Το μόνο που θέλω να πω είναι δόξα τω Θεώ που έχουμε ποιμέναν της Εκκλησίας μας τον Μητροπολίτη Πειραιώς.

Όσο για την θέση σου περί Αντιοικουμενισμού, πιστεύω, θέλω να πιστεύω ότι όλοι μαζί είμαστε σε αυτό.

Κι ας μη ξεχνάμε τα λόγια του αγιασμένου γέροντα Παϊσίου... για το πως διάλεξε ο σατανάς να κλέψει τις ψυχές των ανθρώπων. Ο Οικουμενισμός ας πούμε... είναι ο τρόπος που διάλεξε να παγιδεύσει τους <<Πιστούς>>
.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Thomas15n
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 873
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am

Re: Δραματική μείωση γεννήσεων, θρησκευτικών γάμων ...

Δημοσίευση από Thomas15n »

ΜΙΧΣ έγραψε:Έγραψα ότι χρειαζόμαστε πολλή κατήχηση γιατί πολλές ατοπίες μας προκύπτουν από το ότι δεν γνωρίζουμε πως είναι το σωστό

έτσι, γίνεται <<μόδα>> το λάθος. Εμείς φταίμε σε αυτό. Η Εκκλησία προσπαθεί να φτιάξει τα σπασμένα μας.
Αὐτὸ ποὺ γράφεις ὁφείλει νὰ πεῖ ἡ Ἐκκλησία ὅτι ἡ «μόδα» εἶναι λάθος καὶ άποστασία. Τόσο ἀπλὰ ὁφείλει νὰ πεῖ τὴν ἀλήθεια καὶ ὄχι νὰ σιωπᾶ ἢ νὰ χαϊδεύει τὰς ἀκοὰς τῶν σημερινῶν ἀκατήχητων νεοελλήνων. Καὶ μὴν λέτε ὅτι δὲν ἐπεμβαίνει ὁ Θεὸς, ἡ κρίση ποὺ μᾶς δέρνει τὶ εἶναι, μόνο οἰκονομική; Δηλαδὴ τὶ περιμένατε νὰ πέσει φωτιὰ ἐξ οὐρανοῦ ἢ κάποιος μετεωρίτης νὰ χτυπήσει τὴν Ἑλλάδα καὶ νὰ τὴν καταστρέψει; Μὲ τὴν σιωπὴ δὲν θὰ φτιάξει τὰ σπασμένα ἀπλὰ θὰ χειροτερέψουν ὅπως ἔγινε μέχρι σήμερα ποὺ σιωποῦσε. Ὁφείλει νὰ μιλήσει, ἀλλιῶς νὰ τὸ βουλώσουμε ὅλοι καὶ νὰ ἀφἠσουμε νὰ πᾶνε τὰ πράγματα ὅπως καὶ πρίν. Καὶ ὅποιος σωθεῖ σώθηκε καὶ ὅποιος καεῖ κάηκε.
Thomas15n
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 873
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am

Re: Δραματική μείωση γεννήσεων, θρησκευτικών γάμων ...

Δημοσίευση από Thomas15n »

Δεν θα χρησιμοποιήσω το πολυτονικό λοιπόν (πρόλαβα και είδα μιά καταχώρηση).

Να ρωτήσω κάτι γενικά, αυτά τα θέματα όπως η μείωση των γεννήσεων και των θρησκευτικών γάμων η πορεία δηλαδή της ελληνικής κοινωνίας δεν θέλουν κάποιοι να συζητηθούν σε βάθος γιά τα αίτια αυτών των καταστάσεων. Τότε γιατί μπαίνουν; Μπορούν κάλιστα να μην δημοσιοποιούνται να μην μαθεύωνται και να μην στενοχωρούμαστε εξαιτίας τους.

Δηλαδή μπαίνει κάποιο τέτοιο θέμα τόσο σοβαρό και καίριο που μας αφορά όλους και να μένουμε στα ευχολόγια!

Δεν το καταλαβαίνω να με συγχωρήτε. Καλό βράδυ.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Δραματική μείωση γεννήσεων, θρησκευτικών γάμων ...

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

εγώ την έσβησα γιατί δεν με άρεσε που το έγραψα :25 ... για να λέμε Αλήθειες υπάρχουν Δόξα τω Θεώ ιεράρχες που τα λένε, και τα λένε και τα φωνάζουν και ποιμένουν σωστά. Εμείς όμως δεν ακούμε! Εμείς είχαμε ξεφύγει και αποστατήσει και γεννήκαμε γενεές αμόρφωτων πνευματικά. Εμείς είμαστε που διαλέγουμε και ΠΑΖΑΡΕΥΟΥΜΕ! και κάνουμε deals διαλέγοντας τις Κυριακές για μνημόσυνα, τις Παρασκευές για γάμους, τον πολιτικό γάμο και μετά τα μπαλώματα και τα λεγόμενα short cuts... για να τα έχουμε καλά και με τον Θεό, για να κάνουμε το ΘΕΛΗΜΑ ΜΑΣ και όχι το θέλημά Του.

Τα παραπάνω που είπα για να μην επαναλαμβάνομαι ισχύουν. Και στο κάτω κάτω της γραφής, ας πάμε σε σωστό ποιμένα να κατηχήσει τα παιδιά μας. Να μην τα κάνουν ανάποδα και φέρνουν τα πάνω κάτω στη ζωή τους. Και ας κατηχηθούμε κι εμείς επιτέλους. Η Άγνοια δεν είναι δικαιολογία. Έχουμε ευθύνη στον εαυτό μας αλλά και στους οικείους μας. Και όσο αφορά τα άτομα που προσπαθούν με κάποιον τρόπο να κρατηθούν να κάνουν κάτι και να μη χαθούν, γι αυτά τι;;;; Το σκότος της αβύσσου;

Το ότι ο Κύριος θέλει να δώσει τον ίδιο μισθό σε αυτόν που δούλευε όλη μέρα με αυτόν που άρχησε δουλειά τελευταία στιγμή, είναι δικαίωμά Του!
Δεν έχεις ακούσει ότι έχει αρχοντιά; :8

Νομίζω ότι κατά βάθος συμφωνούμε. Συμφωνούμε ότι υπάρχει μεγάλο πρόβλημα. Και Όλοι φταίμε. Κλήρος και Λαός.

Νομίζω όμως ότι σιγά σιγά πέρνουμε τη στροφή της επιστροφής μας. Απλά θέλει και λίγο πίεση αλλά και διάκριση ώστε να μη χαθούν ψυχές. Εμείς δεν είμαστε ικανοί να αποφασίζουμε γι αυτά και να κατακρίνουμε. Πνευματικών και ιεραρχών δουλειά είναι να μας οδηγούν στο δρόμο της σωτηρίας.

Και Τέλος Πάντων ότι αφορά την κατάσταση της χώρας μας, Κύριε Έλέησον. Αυτό είναι που δε λέμε. Δεν υπάρχει μετάνοια για την μακροχρόνια αποστασία μας Thomas15n. Γι αυτό περνάμε αυτό το επιτίμιο της κρίσης. Αλλά επειδή απέχουμε πολύ πνευματικά καταλαβαίνουμε μόνο ότι χτυπά την τσέπη μας... μέχρι που να ξυπνήσουμε και να δούμε ότι στην πραγματικότητα υποφέρει η ψυχή μας.

Αυτά. Θεέ μου συγχώρα με σήμερα... το παράκανα. Την μετάνοιά μου αδέρφια. :oops:
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Δραματική μείωση γεννήσεων, θρησκευτικών γάμων ...

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Έγραψα ότι χρειαζόμαστε πολλή κατήχηση γιατί πολλές ατοπίες μας προκύπτουν από το ότι δεν γνωρίζουμε πως είναι το σωστό.......


Τι να κάνει η κατηχηση αν δεν καταλάβουμε τίποτα?
Στην κατηχηση μας λέγανε μην κρίνετε και μάλιστα Ιεράρχες
Η Ιεροκατηγορία Κατάλαβα Είναι χειρότερο από πορνεία
Τι να λέμε τωρα ρε Παιδιά ιεροκατηγορουμε εδω .λεμε οτι τον θεό τον έχουμε γράψει και τέτοια
Κοσμητικά επίθετα και τα βάζουμε με την Ιεραρχία παμε καλά?

Άντε να κάνουμε κουμάντο σπίτι μας
Βαρέθηκα με του καθένα ασχετου την γνώμη
Οποιος μπορεί Καλύτερα Να βάλει το ράσο και να Μιληση
συγνώμη
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”