Απαγόρευσαν σε δασκάλα να διδάξει τον «Κεμάλ»

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Απαγόρευσαν σε δασκάλα να διδάξει τον «Κεμάλ»

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Παναγιώτη δεν θέλω να σε στεναχωρήσω/ στεναχωρώ... αλλά έχουν υπάρξει περιστάσεις που το κάψιμο των βιβλίων ήταν αναγκαίο. Οπως στην περίπτωση ιεραποστόλων που έκαψαν τα βιβλία μάγων και μαγισσών... στα χωριά που το άτομο ασκούσε μαγεία. Σε μερικές περιπτώσεις είναι κάτι αναγκαίο. Οσο για το παραπάνω αναφερθέν βιβλίο... αν και αστειευόμουν... ίσως να είναι και για καλό... μόνον ο καπετάνιος το γνωρίζει αυτό αν είναι... σε προσωπικό επίπεδο. Νομίζω σου έρχονται μνήμες από τη Χιτλερική Γερμανία; που θα έχεις δει σε ντοκυμαντέρ;... ή τη Κομμουνιστική Ρωσία;.. Σε καταλαβαίνω αλλά δεν είναι όλες οι περιπτώσεις για να είμαστε τόσο ευαίσθητοι. Χρειάζεται και η κάθαρση σε προσωπικό πάντα επίπεδο... όχι κάτι που επιβάλλεται αυταρχικά και με τη βια. :25 :8
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1313
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Απαγόρευσαν σε δασκάλα να διδάξει τον «Κεμάλ»

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης προς ουδένα, θα γράψω αυτά που σκέφτομαι, και συγχωρέστε με αν κάνω λάθος. Πράγματι ο Καζαντζάκης δεν συγκαταλέγεται στην κατηγορία των συγγραφέων που θα ωφελούσαν ολιγόπιστο άνθρωπο. Η προσωπική του αγωνιώδης αναζήτηση , και ο ταραγμένος εσωτερικός του κόσμος, δεν ωφελούν κανέναν. Τέτοιου είδους συγγραφή και σε τέτοια ένταση, συνάντησα μόνο στον Φιοντόρ Ντοστογιεύσκι στο έργο του Έγκλημα και Τιμωρία, συγγραφέα που για μένα είναι ανάμεσα στους κορυφαίους. Πράγματι λοιπόν οι άπιστοι, οι ολιγόπιστοι, οι αδιάφοροι, οι αφελής όπως εγώ, τα δικά του αναπάντητα ερωτηματικά, και τα ΄΄σίγουρα΄΄ συμπεράσματά του, στα οποία όπως φαίνεται ούτε ο ίδιος δεν βασιζόταν, τα μετέτρεπαν σε επιχειρήματα θολά και έωλα μιας γενικευμένης αμφισβήτησης.
Ο ΄΄λαός΄΄ τότε, όπως και τώρα, πολλές φορές όταν διψάει για αθεΐα, ψάχνει να βρει τον εκφραστή αυτής του της διάθεσης, το δυνατό αμφισβητία που θα τον απαλλάξει από το βάρος των ενοχών των πεπραγμένων του, απέναντι στο θέλημα και το νόμο Του Θεού.
Νόμισε λοιπόν ( κατά τη γνώμη μου) ότι ένας τέτοιος εκφραστής των δικών του επιθυμιών ήταν ο Καζαντζάκης. Αυτός παρότι διέθετε οξύ νου, δεν ήταν παρά ένας δυστυχισμένος άνθρωπος με τεράστιες εσωτερικές αγωνίες, ελαυνόμενος υπό του δαίμονος στην άκρη του κόσμου, προς αναζήτηση αυτού του κάτι, που θα του επέφερε λύτρωση και ψυχική παρηγοριά.
Το μέγα δυστύχημα είναι ότι παρ΄όλη αυτή την αγωνιώδη εσωτερική αναζήτηση, δεν του είχε αποκαλυφθεί ο Θεός, και Αυτός γνωρίζει καλύτερα από εμάς τους λόγους.
Ορθά λοιπόν ο γέρων άγιος Παίσιος έσβησε το όνομά του εκεί στο Σινά, διότι αν τύχαινε και πήγαινα εγώ ο αφελής εκεί, αντί να αισθανθώ το δέος της ιερότητος του τόπου και των προσκυνημάτων, θα έψαχνα καθ΄υπόδειξη, τις οίδε ΄΄πνευματοφόρων΄΄ ξεναγών, μιά ακόμη τουριστική ατραξιόν, την υπογραφή του Ν. Καζαντζάκη επάνω στο βράχο. Να αγιάσουν τα χεράκια του, αν και είναι ήδη αγιασμένα.
Όμως δεν θα δεχθώ ποτέ, χαρακτηρισμούς όπως Αντίχριστος, καταραμένος, και άλλα τέτοια, ούτε θα ανεχθώ την δια πυράς επιδεικτική καταστροφή των βιβλίων του (αν και εγώ, ναι έχω πετάξει βιβλίο του στα σκουπίδια, από όψιμους ιεροεξεταστές, και φυσικά δεν εννοώ κανέναν από τους συνομιλητές, απλώς αποκαλύπτω ενδόμυχο φόβο για το μέλλον, διότι η ιστορία επαναλαμβάνεται, και οι σταυρωτές πάντα υπάρχουν να εκτελέσουν εντολές).
Εξακολουθώ να πιστεύω επίσης ότι υπάρχουν Φαρισαίοι, που χρειάζονται πολλοί Καζαντζάκηδες να προστεθούν, και πάλι δεν θα τους φτάσουν στη ζημιά που έχουν επιφέρει στο ΄΄ποίμνιο΄΄.
Ο πρώτος λοιπόν αναμάρτητος βαλέτω λίθον επί τούτου.
Και έσσεται ήμαρ, που ο Κύριος θα μας κρίνει όλους.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Απαγόρευσαν σε δασκάλα να διδάξει τον «Κεμάλ»

Δημοσίευση από vasilisalt »

Συνυπογραφω τα κειμενα Ουρανη και ΜΝΞΟΠ.
Πανέμορφα και διδακτικοτατα και τα δυο.
Το Μαρακι μας ψοφαει για ίντριγκα, σενάρια, φωτιές,
ψεκασμούς και μαγνητικά πεδία.
Ο δε καπετάνιος μπορεί στα λόγια να βρυχάται αλλά στην
πραξη είμαι σίγουρος για το αντιθετο
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Απαγόρευσαν σε δασκάλα να διδάξει τον «Κεμάλ»

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Για το μόνο που διψάω είναι ο Χριστός και η Βασιλεία Του γιατί είναι ο μόνος που με αναπαύει. Τα υπόλοιπα είναι περιττά Βασίλη και στεναχωρούν.

Κυριάκο αδέρφι μου... δεν είμαστε σίγουροι ότι ο Θεός δεν αποκαλύφθηκε στον ΝΚ... μιας και πάντας ανθρώπους θέλει σωθήναι. Αυτό που όμως διακρίνεται είναι ότι ο ΝΚ δεν Τον επέτρεψε στη ζωή του και του έκλεισε την πόρτα με τις βλασφημίες του.

Δεν καταλαβαίνω τι φοβάστε... σίγουρα αν έρθουν που θα έρθουν δύσκολες ημέρες αυτές θα είναι απο τον Αντίχριστο και τους οπαδούς του σατανά και όχι απο Χριστιανούς που προσπαθούν να διώξουν αιρετικά και βλάσφημα στοιχεία απο τη ζωή τους. Αν έχει κάποιος αγαλματάκια στο σπίτι του, ανθρώπων που είναι αρχηγοί άλλων θρησκειών, βάζει μέσα στο σπίτι του τον σατανά... Το ίδιο πιστεύω και για βλάσφημα βιβλία. Δεν κάνουν καλό... σε τι βοηθάει να τα έχει κάποιος στη βιβλιοθήκη του. Τέλος πάντων, έτσι νομίζω... αλλά δεν θα το επέβαλα κιόλας. Αυτά είναι προσωπικές αποφάσεις. Πιστεύω ακράδαντα στο αυτεξούσιο που μας έχει δώσει ο Κύριος. Ο καθένας πρέπει να παίρνει την απόφαση για τον ίδιο του τον εαυτό.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
vasilis_m21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am

Re: Απαγόρευσαν σε δασκάλα να διδάξει τον «Κεμάλ»

Δημοσίευση από vasilis_m21 »

Μιας και το έφερε η συζήτηση στον Ν.Κ., νομίζω κι εγώ ότι είναι λίγο χαωτικός δηλαδή δεν μπορώ να καταλάβω τι είδους κοσμοθεωρία έχει, αφού σε κάποια σημεία φαίνεται να πιστεύει σε θεό και σε άλλα όχι, σε άλλα σημεία φαίνεται επηρεασμένος από τον βουδισμό, σε άλλα φαίνεται τελείως άθεος κλπ κλπ. Πώς είναι δυνατόν να συνυπάρχουν στον ψυχισμό ενός ανθρώπου όλες αυτές οι επιρροές είναι ένα μυστήριο, μάλλον αχταρμάς θα έλεγα. Νομίζω ότι μέσα από τα κείμενά του φαίνεται σαν ένας αναζητητής που ψάχνεται ψάχνεται αλλά δεν φτάνει σε κάποια ουσιαστικό συμπέρασμα.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Απαγόρευσαν σε δασκάλα να διδάξει τον «Κεμάλ»

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

vasilisalt έγραψε:Συνυπογραφω τα κειμενα Ουρανη και ΜΝΞΟΠ.
Πανέμορφα και διδακτικοτατα και τα δυο.
Το Μαρακι μας ψοφαει για ίντριγκα, σενάρια, φωτιές,
ψεκασμούς και μαγνητικά πεδία.
Ο δε καπετάνιος μπορεί στα λόγια να βρυχάται αλλά στην
πραξη
είμαι σίγουρος για το αντιθετο
:24 :24 :24

Και έτσι, ... γιά νάχουμε καλό ρώτημα ,.. ποιός είναι ο ΜΝΞΟΠ :lol:
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Απαγόρευσαν σε δασκάλα να διδάξει τον «Κεμάλ»

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

Mια και γινεται λογος για Καζαντζακη θέλω να πω πως ο ίδιος ήταν συγγραφέας και όχι ευαγγελιστής , παρήγαγε τέχνη και όχι ευαγγέλιο .
Τώρα αν κάποιους δε τους κάθεται η τέχνη του αύτο είναι ένα άλλο θέμα.

Βιβλία παντως καίγανε σε σκοτεινές εποχές και σαφώς ήταν μια συνηθισμένη πρακτική κατά την άνοδο του Αδόλφου Χίτλερ στην εξουσία .

Αν κάποιος επιθυμει να ταυτιστεί με κάτι τέτοιο είναι δικαίωμα του και ο καθένας μπορει να εκφράσει την άποψη του για αυτό.

Συμφωνώ με την άποψη οτι ο ΝΚ ήταν τελικά ένας δυστυχισμένος άνθρωπος και η άποψη του Κυριάκου ότι Το μέγα δυστύχημα είναι ότι παρ΄όλη αυτή την αγωνιώδη εσωτερική αναζήτηση, δεν του είχε αποκαλυφθεί ο Θεός, και Αυτός γνωρίζει καλύτερα από εμάς τους λόγους.
δείχνει το μέγεθος της δυστυχίας του.

Κατά τη γνώμη μου πάντα , υπήρξε ένας άνθρωπος που αγάπησε πολύ το Θεό και η αναζήτησή του υπήρξε αγωνιώδης... δυστυχώς στο δρόμο μάλλον συνάντησε περισσότερο το άγνωστο παρά την πηγή της Αλήθειας.
ο Χριστός σώζει....
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25044
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Απαγόρευσαν σε δασκάλα να διδάξει τον «Κεμάλ»

Δημοσίευση από aposal »

Όλοι νομίζουμε ότι αγαπάμε τον Θεό, αλλά δυστυχώς, στις περισσότερες φορές αυτόν που αγαπάμε δεν είναι ο Ένας, ο Αληθινός και Τριαδικός Θεός, παρά ένας Θεός κατασκεύασμα δικό μας, τέτοιο που να βολεύει (αναπαύει) τον εγωισμό μας. Εξ ου και οι ρήσεις τύπου: "Αν ο Θεός είναι έτσι, εγώ δεν Τον θέλω".
Το ότι τελικά δεν αγαπάμε τον Θεό, αλλά μόνο τον εγωισμό μας, φαίνεται και από το ότι στο τέλος γινόμαστε δυστυχισμένοι, απογοητευμένοι, απελπισμένοι έως και τρελλαμένοι.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Απαγόρευσαν σε δασκάλα να διδάξει τον «Κεμάλ»

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Συμφωνώ καλέ μου Στέφανε..

Εδώ όμως:
ΣΤΕΦΑΝΟΣ έγραψε:Βιβλία παντως καίγανε σε σκοτεινές εποχές και σαφώς ήταν μια συνηθισμένη πρακτική κατά την άνοδο του Αδόλφου Χίτλερ στην εξουσία .

Αν κάποιος επιθυμει να ταυτιστεί με κάτι τέτοιο είναι δικαίωμα του και ο καθένας μπορει να εκφράσει την άποψη του για αυτό.

Κατά τη γνώμη μου,
το ζήτημα είναι αρκούντως σοβαρό,
περισσότερο απ' ό,τι ίσως φαίνεται με πρώτη ματιά....

Κατ' αρχήν έχουμε τους χαρακτηρισμούς και μάλιστα με τρόπο που υπεισέρχεται στον βαθύτερο ψυχισμό του κατακρινόμενου προσώπου..

Ποιός μπορεί να μιλά για κάποιον άνθρωπο,
τον οποιοδήποτε άνθρωπο, ειδικά μάλιστα τεθνεώτα,
χαρακτηρίζοντάς τον εωσφορικό εγωιστή??

Νομίζω ότι είναι μέγιστο λάθος..

Και το δεύτερο σκέλος αφορά την ρίψη βιβλίων στην πυρά..

Το 2008, μπήκα για πρώτη φορά στο φόρουμ, εντελώς τυχαία, αγνοώντας μάλιστα την ύπαρξή του..

Αν η πρώτη δημοσίευση που έπεφτε μπροστά μου,
μιλούσε για την ανάγκη πυρπολήσεως βιβλίων,
θα έτρεχα πάραυτα να εξαφανιστώ απ' το φόρουμ..

Καταλαβαίνετε αδέρφια..

Από κάτι τέτοια καταπιάνονται οι εχθροί της Πίστεως,
και αρχίζουν να χαρακτηρίζουν τους Χριστιανούς ως σκοταδιστές και ανελεύθερους..

Ισχύει ο κανόνας:
"Κάθε άποψη είναι απολύτως ελεύθερη"..
Για να ισχύει όμως ο ανωτέρω κανόνας, είναι δεδομένο ότι πρέπει να συμπληρωθεί ως εξής:
"Κάθε άποψη είναι ελεύθερη, εκτός από την άποψη που δεν επιτρέπει το να είναι κάθε άποψη ελεύθερη"..
Χωρίς την ανωτέρω στοιχειώδη συμπλήρωση, αναιρείται ο ίδιος ο κανόνας της ελευθερίας της άποψης..


Άλλο πράγμα η ελευθερία του καθενός στη χρήση του τζακιού του,
και άλλο το τι γράφει στο διαδίκτυο, επί του περιεχομένου της διά πυράς αυτής χρήσεως....

Τα παραπάνω κατά τη γνώμη μου,
είναι απόλυτες και στοιχειώδεις θεωρήσεις,
του ελάχιστου δυνατού πλαισίου λειτουργίας των δομών συνεννόησης,
της δημοκρατίας,
μα πάνω απ' όλα της αδελφικότητας..

Γι' αυτό μετά λύπης μου θέλω να σας πω (χωρίς φυσικά να υπαινίσσομαι κάτι για κάποιο απ' τα αδέρφια μου, τα οποία τα λατρεύω και τα τιμώ, άλλωστε συζήτηση κάνουμε και τα όποια λάθη κάνω εγώ ή ο κάθε αδελφός δεν γίνονται ποτέ σκόπιμα αλλά άδολα ),
πως οι εκφράσεις που ανέφερα,
κατά τη γνώμη μου,
παραβιάζουν αυτήν την ίδια την δεοντολογία ενός Ορθόδοξου φόρουμ....
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Απαγόρευσαν σε δασκάλα να διδάξει τον «Κεμάλ»

Δημοσίευση από panagiotisspy »

aposal έγραψε:Όλοι νομίζουμε ότι αγαπάμε τον Θεό, αλλά δυστυχώς, στις περισσότερες φορές αυτόν που αγαπάμε δεν είναι ο Ένας, ο Αληθινός και Τριαδικός Θεός, παρά ένας Θεός κατασκεύασμα δικό μας, τέτοιο που να βολεύει (αναπαύει) τον εγωισμό μας. Εξ ου και οι ρήσεις τύπου: "Αν ο Θεός είναι έτσι, εγώ δεν Τον θέλω".
Το ότι τελικά δεν αγαπάμε τον Θεό, αλλά μόνο τον εγωισμό μας, φαίνεται και από το ότι στο τέλος γινόμαστε δυστυχισμένοι, απογοητευμένοι, απελπισμένοι έως και τρελλαμένοι.

Σωστό Αποστόλη μου..

Και εννοείται πως το α' πληθυντικό πρόσωπο που χρησιμοποίησες,
δυστυχώς ισχύει βασικά στο α' ενικό.. :( :(
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”