Απαγόρευσαν σε δασκάλα να διδάξει τον «Κεμάλ»

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Απαγόρευσαν σε δασκάλα να διδάξει τον «Κεμάλ»

Δημοσίευση από panagiotisspy »

JohnyWest έγραψε:Ο σκοπός της παιδείας είναι διττός.

Πρωτίστως αποσκοπεί στην καλλιέργεια του χαρακτήρα με την μετάδοση των Χριστιανικών διδασκαλιών (και όχι του φράγκικου ουμανισμού ο οποίος αποτελεί μακροχρόνιο εχθρό της Ορθοδοξίας) και κατά δεύτερο λόγο στην μετάδοση επιστημονικών γνώσεων και την μελέτη της τέχνης. Το κριτήριο για την επιλογή της διδακτέας ύλης θα πρέπει να βασίζεται στην ευθυγράμμιση με την Χριστιανική διδασκαλία.

Αυτό φυσικά σε καμία περίπτωση δεν αποκλείει τις θετικές επιστήμες, οι οποίες ασφαλώς και θα πρέπει να διδάσκονται χωρίς όμως να μονοπωλούν το αντικείμενο μάθησης, κάτι που μοιραία οδηγεί σε ανισορροπία του πνευματικού με τον τεχνολογικό πολιτισμό, μια κατάσταση που δυστυχώς έχει επικρατήσει στις μέρες μας, με το περιορισμό της Κλασσικής παιδείας και την άνευ προηγουμένου στροφή στην σπουδή της τεχνολογίας.

Τα πρωτοφανή φαινόμενα διαφθοράς, εγκληματικότητας και ανηθικότητας που διαδραματίζονται στις μέρες μας, πηγάζουν σε μεγάλο βαθμό από τον εκμοντερνισμό και την αποχριστιανοποίηση της παιδείας μας.

Ακόμα χειρότερο είναι το γεγονός ότι, το κοινωνικό υποσυνείδητο έχει μεταλλαχθεί, φτάνοντας στο σημείο αν όχι να επιβραβεύει τουλάχιστον να ανέχεται και να δικαιολογεί παθογένειες οι οποίες έχουν καταστρεπτικά αποτελέσματα σε όλες τις πτυχές της διαβίωσης.

Είναι τεράστιας σημασίας θέμα η επαναφορά του Χριστιανοκεντρισμού στην παιδεία μας κάτι που εύκολα γίνεται αντιληπτό αναλογιζόμενοι τα αποτελέσματα της κατάργησης του για μερικές γενιές.

Δεν υπάρχει άλλος δρόμος, όχι μοναχά για την σωτηρία των ψυχών μας αλλά και για την επιβίωση μας σαν Έθνους και σαν υγιούς κοινωνίας.
ΜΙΧΣ έγραψε:Οταν καταλάβουν, έστω και λιγάκι, με τη βοήθεια του Θεού πάντοτε που μιλάει στις καρδιές όσων Τον αναζητούν, αλλά και τη δική μας συνεργεία και θέληση, τότε θα αλλάξουμε προς το καλύτερο και θα μπούμε πάλι στο δρόμο της Θείας Αγάπης, αναζήτησης, παρηγοριάς, ελπίδας, σωτηρίας και ανάπαυσης. Τον Χριστό να αγαπήσουμε. Αυτό είναι που θα μας σώσει τότε θα θέλουμε και να Τον έχουμε στη ζωή μας, στα βιβλία των παιδιών μας, να τα συζητάμε για Τον Χριστό μας, τη θυσία που έκανε για την σωτηρία μας και πως θα Τον κερδίσουμε.
Έχω την αίσθηση ότι η Μαρία απαντάει έμμεσα, αλλά πολύ σωστά στο παραπάνω σχόλιο αδελφέ Γιάννη..

Έται νομίζω πως είναι.
Αυτό που ανέφερες αδελφέ, μπορεί μόνο έτσι να επιτευχθεί,
δηλαδή ως αυτονόητο αποτέλεσμα,
το οποίο κανένας δεν θα το επιβάλλει,
αλλά θα επιβληθεί από μόνο του,
λόγω της εν Χριστώ Αγάπης και Πίστεως της πλειοψηφίας της κοινωνίας μας..

Γιατί αν δεν γίνει έτσι,
τότε με κανέναν άλλον τρόπο δε μπορεί να γίνει κατά τη γνώμη μου,
παρά μόνον με μη χρηστό τρόπο "Θεοκρατικού" καθεστωτικού τύπου, (θου Κύριε, μακρυά από μας επιλογές "στυλ Ιράν", ή "στυλ Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών"),
περιπτώσεις που δεν συνάδουν καθόλου με τις Ορθόδοξες αρχές και αξίες της Αγάπης και της ανθρώπινης αδελφικότητας....
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
JohnyWest
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τρί Μάιος 15, 2007 5:00 am

Re: Απαγόρευσαν σε δασκάλα να διδάξει τον «Κεμάλ»

Δημοσίευση από JohnyWest »

Έτσι ακριβώς είναι...

Μήπως τελικά σαν έθνος χρειαζόμαστε επανευαγγελισμό;
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Απαγόρευσαν σε δασκάλα να διδάξει τον «Κεμάλ»

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Ο μακαριστός Μακάριος της Κύπρου ο Πρόεδρος, είναι το βδέλυγμα της ερημώσεως στον πατριωτικό χώρο, ο …προδότης που κάλεσε τους Τούρκους, ο………( να μην τα γράφουμε και όλα), ο παραβιάσας τους κανόνες της Εκκλησίας…..ο καταστροφέας και υπεύθυνος για την τραγωδία της Κύπρου και του εθνικού ονείρου της Ενώσεως με την Ελλάδα, και τόσα άλλα, η εκτίμηση πολλών είναι ότι σίγουρα έχει θέση αρκετά βαθειά μέσα στο πυρ της κολάσεως.
Κι όμως ο γέρων Ιάκωβος Τσαλίκης τον ΄΄είδε΄΄ μπροστά του και όποιος θέλει ας ανατρέξει στις λεπτομέρειες του γεγονότος. Μόνο στο πυρ της κολάσεως δεν ήταν.
Εκτός και αν οι πνευματοφόροι όντως, εξακριβωμένα και όχι οι δήθεν, -που άλλωστε ουδέν μακροπροθέσμως επιτυγχάνουν- γέροντες, οι έχοντες κατά χάριν πληροφορία και αποκάλυψη εκ του Θεού, δεν ξέρουν τι λένε, ή είναι υποψήφιοι τρόφιμοι ψυχιατρείου, και εμείς που τους ακούμε, από τύχη κυκλοφορούμε και δεν μας έχουν δέσει ακόμη.
Το μείζον λοιπόν δίδαγμα για εμάς είναι ότι δεν καταδικάζουμε αμετάκλητα σε προσωπικό επίπεδο απολύτως κανέναν, γιατί απλώς πάντα θα κρίνουμε κατ’ όψιν, δίχως να γνωρίζουμε όλους τους παράγοντες, αλλά τι μπορούμε να κάνουμε για τα ελάσσονα ;
Π.χ.
Δεν συμφωνώ με την επιλογή της εν λόγω δασκάλας, γι’αυτό και γι’αυτό το λόγο. Αγωνίζομαι γι’αυτό και γι’αυτό το λόγο, να μην περνάνε τουλάχιστον σε τομείς που με αφορούν αυτές οι επιλογές, Καταγγέλλω και όσους κατά τη γνώμη μου είναι πίσω από αυτά και προωθούν τέτοιες επιλογές. Μπορεί πίσω από κάποιον να είναι ο ίδιος ο Διάβολος, καταγγέλλω και τον Διάβολο και τις πρακτικές του, δεν καταδικάζω εις το πυρ το εξώτερον κανένα άνθρωπο, γιατί απλώς, άλλος είναι ο Κριτής.
Διαφωνώ με τον Καζαντζάκη, με τον Νίτσε, με τον Μάρξ, με τον Φούφητα, γι’αυτό και γι’αυτό το λόγο, μην προσπαθείς να μου επιβάλεις τις απόψεις σου που είναι αντίθετες με τις δικές μου μέσα στη δική μου ζωή , το ίδιο υπόσχομαι να κάνω και εγώ, για να συμβιώσουμε και να μην σκοτωθούμε , θα βρούμε κοινές συνθήκες διαβίωσης, δημοκρατικές αν θέλεις, αν αποτύχουμε σε αυτό, το μέλλον θα είναι βίαιο, καθώς λέει και το τραγούδι του Κεμάλ.
Νομίζω σε αυτό το επίπεδο κινήθηκαν όλοι οι μέχρι τώρα συνομιλητές, δεν υπάρχουν λόγοι διαφωνιών.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Απαγόρευσαν σε δασκάλα να διδάξει τον «Κεμάλ»

Δημοσίευση από aposal »

aposal έγραψε:Το περιεχόμενο της διαδασκαλίας στα σχολεία ορίζεται από του Υπουργείο Μη Παιδείας. Τα βιβλία εγκρίνονται από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο όπου ζουν και βασιλεύουν οι οπαδοί του μισόκαλου
Όχι βέβαια! Την ανάπτυξη των επιστημών την θέλουν, γιατί θα την χρησιμοποιήσουν ώστε να παρακολουθούν, να τρομοκρατούν και να δολοφονούν πολύ εύκολα όλο τον κόσμο. Την ιστορία, τη γλώσσα και τα Θρησκευτικά όμως είναι οι κακές σπουδές που πρέπει να εξοβελιστούν.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Απαγόρευσαν σε δασκάλα να διδάξει τον «Κεμάλ»

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

aposal έγραψε:ο περιεχόμενο της διαδασκαλίας στα σχολεία ορίζεται από του Υπουργείο Μη Παιδείας. Τα βιβλία εγκρίνονται από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο όπου ζουν και βασιλεύουν οι οπαδοί του μισόκαλου
Ακριβώς έτσι. Και όχι μόνο. Εκμεταλλεύονται την ανοχή, την αδιαφορία, και των γονέων και των διδασκάλων - καθηγητών, που είναι οι καθ' ύλην αρμόδιοι, εκμεταλλεύονται το πολιτικοκοινωνικό σύστημα που αυτοί το διαμόρφωσαν να είναι έτσι, εργαζόμενοι μεθοδικά, υπόγεια, και με στόχους, αιώνες τώρα.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
vasilis_m21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am

Re: Απαγόρευσαν σε δασκάλα να διδάξει τον «Κεμάλ»

Δημοσίευση από vasilis_m21 »

Εκτός και αν οι πνευματοφόροι όντως, εξακριβωμένα και όχι οι δήθεν, -που άλλωστε ουδέν μακροπροθέσμως επιτυγχάνουν- γέροντες, οι έχοντες κατά χάριν πληροφορία και αποκάλυψη εκ του Θεού, δεν ξέρουν τι λένε, ή είναι υποψήφιοι τρόφιμοι ψυχιατρείου, και εμείς που τους ακούμε, από τύχη κυκλοφορούμε και δεν μας έχουν δέσει ακόμη.
Το μείζον λοιπόν δίδαγμα για εμάς είναι ότι δεν καταδικάζουμε αμετάκλητα σε προσωπικό επίπεδο απολύτως κανέναν, γιατί απλώς πάντα θα κρίνουμε κατ’ όψιν, δίχως να γνωρίζουμε όλους τους παράγοντες, αλλά τι μπορούμε να κάνουμε για τα ελάσσονα ;
Συμφωνώ με το συμπέρασμα ότι δεν πρέπει να κατακρίνουμε σε προσωπικό επίπεδο κανέναν γιατί δεν ξέρουμε λεπτομέρειες ωστόσο μια μικρή ένσταση για το πρώτο σκέλος: τα όνειρα ή οράματα που βλέπει κάποιος ακόμα και εάν είναι άγιος, δεν είναι κάτι που υποχρεούται ένας πιστός να πιστέψει και να ακολουθήσει κατά γράμμα. Απεναντίας οι αγιασμένες προσωπικότητες συνιστούν πολύ μεγάλη δυσπιστία σε όνειρα οράματα και οπτασίες. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι υποψήφιοι τρόφιμοι ψυχιατρείου απλά ότι δεν είναι επιχείρημα ''ο τάδε άγιος είδε το τάδε όραμα''. Θυμάμαι πριν χρόνια ένας πνευματικός μου είχε πει να μην διαβάζω βιβλία με οπτασίες και όνειρα έστω και αγίων γιατί απλά υπάρχει πάντα η περίπτωση κάτι από αυτά να μην είναι 100% εξ αποκαλύψεως, υπεισέρχεται και ο ανθρώπινος παράγοντας. Και επίσης ένας άλλος πνευματικός μου είχε πει ότι σε άτομα που ψάχνουν σημεία και αποκαλύψεις και διοράσεις και οράματα και ονείρατα μερικές φορές ο Θεός επιτρέπει επίτηδες να πάρουν λάθος πληροφορίες για να δοκιμαστούν και να καταλάβουν το λάθος τους.
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Απαγόρευσαν σε δασκάλα να διδάξει τον «Κεμάλ»

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

vasilis_m21 έγραψε:υμφωνώ με το συμπέρασμα ότι δεν πρέπει να κατακρίνουμε σε προσωπικό επίπεδο κανέναν γιατί δεν ξέρουμε λεπτομέρειες ωστόσο μια μικρή ένσταση για το πρώτο σκέλος: τα όνειρα ή οράματα που βλέπει κάποιος ακόμα και εάν είναι άγιος, δεν είναι κάτι που υποχρεούται ένας πιστός να πιστέψει και να ακολουθήσει κατά γράμμα. Απεναντίας οι αγιασμένες προσωπικότητες συνιστούν πολύ μεγάλη δυσπιστία σε όνειρα οράματα και οπτασίες. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι υποψήφιοι τρόφιμοι ψυχιατρείου απλά ότι δεν είναι επιχείρημα ''ο τάδε άγιος είδε το τάδε όραμα''. Θυμάμαι πριν χρόνια ένας πνευματικός μου είχε πει να μην διαβάζω βιβλία με οπτασίες και όνειρα έστω και αγίων γιατί απλά υπάρχει πάντα η περίπτωση κάτι από αυτά να μην είναι 100% εξ αποκαλύψεως, υπεισέρχεται και ο ανθρώπινος παράγοντας. Και επίσης ένας άλλος πνευματικός μου είχε πει ότι σε άτομα που ψάχνουν σημεία και αποκαλύψεις και διοράσεις και οράματα και ονείρατα μερικές φορές ο Θεός επιτρέπει επίτηδες να πάρουν λάθος πληροφορίες για να δοκιμαστούν και να καταλάβουν το λάθος τους.
Αυτός ακριβώς ήταν ο λόγος ήταν που τόνισα:

Εκτός και αν οι πνευματοφόροι όντως, εξακριβωμένα και όχι οι δήθεν, -που άλλωστε ουδέν μακροπροθέσμως επιτυγχάνουν- γέροντες, οι έχοντες κατά χάριν πληροφορία και αποκάλυψη εκ του Θεού,

Απο την άλλη ναι μεν η βασική κατευθυντήρια πνευματική γραμμή είναι αυτή που αναφέρετε, και για λόγους προστασίας απο διάφορες αιτίες, καταλαβαίνετε τι εννοώ , η πραγματικότητα όμως στην ζωή των όντως πιστών μαρτυρά, ότι οι οράσεις και τα ενύπνια και τα οράματα, αποτελούν μέρος και συστατικό στοιχείο της πνευματικής τους ζωής, εμπειρικής μάλιστα υφής και καθ' όλα Ορθοδόξου ,καθώς και μέσα στις Γραφές βλέπουμε ότι βρίθουν τέτοια περιστατικά, και απο λεγόμενα και αφηγήσεις Αγίων και απλών πιστών έχουμε πλείστα όσα ονείρατα και οράματα, η ακύρωση των οποίων καθώς και η ΄΄αφ''υψηλού΄΄ αντιμετώπιση, μάλλον δεν είναι ενδεδειγμένη, κυρίως όταν γίνεται αδιάκριτα.

... προφητεύσουσιν οἱ υἱοὶ ὑμῶν καὶ αἱ θυγατέρες ὑμῶν· καὶ οἱ νεανίσκοι ὑμῶν ὁράσεις ὄψονται, καὶ οἱ πρεσβῦται ὑμῶν ἐνυπνίοις ἐνυπνιασθήσονται.
Πρ. Αποστ.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Thomas15n
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 873
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am

Re: Απαγόρευσαν σε δασκάλα να διδάξει τον «Κεμάλ»

Δημοσίευση από Thomas15n »

Ἡ γνώμη μου εἶναι ὅτι τὸ ὅλο θέμα εἶναι στημένο καὶ ἦλθε μετὰ τὴν νέα πρόκληση τῆς κας Ρεπούση γιὰ νὰ καλύψουν τὸ θέμα, τὸ τραγούδι εἶναι άπὀ τὰ άγαπημένα πολλῶν καὶ δικό μου, ποὺ σημαίνει ὅτι χτυπάει εὐαίσθητες χορδές. Λόγω δουλειᾶς ἔχω πιάσει πολλὲς φορὲς τὰ κανάλια νὰ ψεύδονται εἰδικὰ ἐν καιρῷ κρίσης, παραπληροφόρηση προπαγάνδα καὶ ἀτελείωτα ψεύδη, προσωπικὰ δηλώνω ὅτι δὲν πιστεύω τίποτε ἀπὸ ὅσα λένε τά κανάλια καὶ ὄχι βέβαια μόνο στὴν Ἑλλάδα ἀλλὰ παγκοσμίως, δὲν μπορῶ νὰ γράψω σχετικὰ διεθνεῖς ὀργανισμοὶ ἔγκυροι ψεύδονται καὶ παραπληροφοροῦν συστηματικά. Ἀρχίστε νὰ ψάχνετε πίσω ἀπὸ ὅτι ἀκούγεται καὶ τὸ ποιὸς ὡφελεῖται ἀπὸ μία κατάσταση αὐτὸ εἶναι τὸ μοναδικὸ φίλτρο ἀλήθειας.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”