Σε κατάσταση επιφυλακής 28/5/2013 ...μαγνητική καταιγίδα

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Σε κατάσταση επιφυλακής 28/5/2013 ...μαγνητική καταιγίδα

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

http://www.defencenet.gr/defence/item/% ... E%BF%CF%85

Σε κατάσταση επιφυλακής βρίσκονται οι επιστήμονες για τη μεγάλη μαγνητική καταιγίδα που αναμένεται να «χτυπήσει» τη χώρα μας στα τέλη Μαΐου, συγκεκριμένα στις 28 του μήνα.
Οι ειδικοί εκφράζουν φόβους για προβλήματα τόσο στις τηλεπικοινωνίες όσο και στην ανθρώπινη υγεία και συμπεριφορά.

Σύμφωνα με τον επιστημονικό συνεργάτη του ΕΚΕΦΕ «Δημόκριτος» και πρώην πρόεδρο της Ένωσης Ελλήνων Χημικών Νίκο Κατσαρό «είναι πιθανόν να επηρεαστούν οι τηλεπικοινωνίες, να μειωθεί η ορατότητα (νιφάδες) στις τηλεοράσεις,παρεμβολές στη ραδιοφωνία, στους δορυφόρους τηλεπικοινωνίας,προβλήματα στην πλοήγηση των διαστημοπλοίων,και πιθανές καταστροφές στα συστήματα ηλεκτρικής ενέργειας.
Σύμφωνα με πρόσφατες έρευνες επηρεάζεται και η πορεία αποδημητικών πουλιών και τα ταχυδρομικά περιστέρια».

Οι γεωμαγνητικές καταιγίδες επηρεάζουν και την ανθρώπινη υγεία και συμπεριφορά, όπως δήλωσε στην «Espresso» ο κ. Κατσαρός. «Σύμφωνα με τα μέχρι τώρα δεδομένα επηρεάζουν κυρίως εκείνους που υποφέρουν απο υπέρταση, υπόταση και καρδιακές παθήσεις. Επίσης προκαλούν πονοκεφάλους, ζαλάδες, ημικρανίες, αύπνία, καχεξία,πτώση της πίεσης και γενικά νωθρότητα και χαμηλή ζωτικότητα».

Ρώσοι επιστήμονες, που εχουν κάνει εκτεταμένες έρευνες στην βιολογία του διαστήματος και γενικά στίς επιδράσεις του ανθρώπου στο διάστημα,αποδίδουν τα γεγονότα αυτά στο ότι οι διακυμάνσεις του μαγνητικού πεδίου επιβραδύνουν την ροή του αίματος και προκαλείται μεταξύ άλλων υποξία(δηλ. ελλειψη οξυγόνου). Επίσης πιστεύουν οτι επηρεάζεται και η ανθρώπινη συμπεριφορά και διάθεση.

Τι ακριβώς όμως είναι οι γεωμαγνητικές καταιγίδες; Είναι αποτέλεσμα ηλιακών εκρήξεων, όπου τεράστιες ποσότητες φορτισμένων σωματιδίων κυρίως πρωτονίων και ηλεκτρονίων εκτοξεύονται από την επιφάνεια του ηλίου με ταχύτητες 400 έως 1200 χιλιομέτρων το δευτερόλεπτο και σε δύο περίπου μέρες φθάνουν στην Γη.

Τότε αλληλεπιδρούν με το μαγνητικό πεδίο της Γης το οποίο και συλλαμβάνει πολλά από τα φορτισμένα σωματίδια. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να επηρεάζεται το μαγνητικό πεδίο του πλανήτη μας. Οι μαγνητικές καταιγίδες συμβαίνουν συχνά, ίσως και πάνω από μία φορά τον μήνα και δεν είναι πάντα εύκολο να προβλεφθούν.

Οι μαγνητικές καταιγίδες επηρεάζουν το 50 έως 75% του πληθυσμού αλλά σε διαφορετικό βαθμό για κάθε άνθρωπο και οι περισσότεροι άνθρωποι επηρεάζονται σε ελάχιστο έως πολύ μικρό βαθμό. Μάλιστα οι νέοι άνθρωποι κατά πλειοψηφία νοιώθουν ελάχιστα έως καθόλου τις μαγνητικές επιδράσεις. Συστήνεται σε εκείνους που είναι ευαίσθητοι στις μαγνητικές καταιγίδες να αποφεύγουν την έντονη σωματική δραστηριότητα.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Σε κατάσταση επιφυλακής 28/5/2013 ...μαγνητική καταιγίδα

Δημοσίευση από vasilisalt »

Δεν κατάλαβα, τελικά ειναι κάτι σύνηθες που συμβαίνει μια φορα το μήνα
ή κάτι που ειναι ασυνήθιστο και θελει την προσοχή μας;
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Σε κατάσταση επιφυλακής 28/5/2013 ...μαγνητική καταιγίδα

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι συμβαίνουν, αλλά αυτή που αναμένεται θα είναι μεγάλης έντασης και όσοι είναι σε ομάδες ευαίσθητες ας αποφύγουν έντονη δραστηριότητα. Οσο για telecommunications... αν δεν έχουμε καθαρή λήψη, μάλλον θα είναι η μαγνητική καταιγίδα η αιτία
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Σε κατάσταση επιφυλακής 28/5/2013 ...μαγνητική καταιγίδα

Δημοσίευση από aposal »

vasilisalt έγραψε:Δεν κατάλαβα, τελικά ειναι κάτι σύνηθες που συμβαίνει μια φορα το μήνα
ή κάτι που ειναι ασυνήθιστο και θελει την προσοχή μας;
Εσένα σ' έχει επηρεάσει από τώρα, μου φαίνεται...
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Σε κατάσταση επιφυλακής 28/5/2013 ...μαγνητική καταιγίδα

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

:43 :1 :4 hello...
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Σε κατάσταση επιφυλακής 28/5/2013 ...μαγνητική καταιγίδα

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Είναι κάτι που δεν συμβαίνει κάθε μέρα,
αλλά όχι και κάτι που συμβαίνει πολύ σπάνια..

Εν πάση περιπτώσει, δεν είναι κάτι που πρέπει να μας ανησυχεί..
(φτάνει να μην πέσει το ίντερνετ.. :lol: :lol: )
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
gkou
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2629
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γεωργία@Κόρινθος

Re: Σε κατάσταση επιφυλακής 28/5/2013 ...μαγνητική καταιγίδα

Δημοσίευση από gkou »

Διαψεύδουν κατηγορηματικά οι Έλληνες επιστήμονες τα περί ηλιακής μαγνητικής καταιγίδας στην Ελλάδα
Από τα πιο επίσημα επιστημονικά χείλη διαψεύδεται η φημολογία ότι η Ελλάδα κινδυνεύει άμεσα από κάποια ισχυρή ηλιακή γεωμαγνητική καταιγίδα.
Ο Ήλιος επέδειξε πράγματι, περιστασιακά, έντονη δραστηριότητα πριν από αρκετές μέρες, αλλά σε καμία περίπτωση δεν υπήρξαν -ούτε θα υπάρξουν- επιπτώσεις για τη χώρα.
«Κουταμάρες», χαρακτήρισε τις σχετικές φήμες ο διευθυντής του Πλανηταρίου του Ιδρύματος Ευγενίδου, Διονύσης Σιμόπουλος και τόνισε ότι «δεν υπάρχει καμία μαγνητική καταιγίδα», ενώ ανέφερε ότι κακώς δημιουργήθηκε το όλο θέμα από αναρμόδια πρόσωπα.
Είπε ακόμα ότι βρισκόμαστε κοντά στο μέγιστο σημείο του περιοδικού ηλιακού κύκλου (που πιθανώς θα συμβεί τον Αύγουστο), αλλά αναμένεται να είναι το ασθενέστερο μέγιστο των τελευταίων 100 ετών.
Όπως ανέφερε, το μόνο αξιοσημείωτο που συνέβη πρόσφατα, ήταν μια έξαρση της ηλιακής δραστηριότητας στις 13 Μαΐου, χωρίς κάποια επίπτωση για τη Γη ή τηνΕλλάδα ειδικότερα, στις περίπου τρεις μέρες που χρειάστηκαν τα φορτισμένα σωματίδια του ήλιου για να φθάσουν στον πλανήτη μας.
Ο καθηγητής Διαστημικής Φυσικής του Πανεπιστημίου Αθηνών, Γιάννης Δαγκλής (μέχρι πριν λίγες μέρες διευθυντής του Αστρονομικού Ινστιτούτου του Αστεροσκοπείου Αθηνών) χαρακτήρισε και αυτός «σαχλαμάρες» τα περί μαγνητικής καταιγίδας αυτήν τη στιγμή.
«Δεν συμβαίνει απολύτως τίποτε» τόνισε. Είπε, πάντως, ότι όντως το 2013 είναι ένα έτος έξαρσης του ήλιου, με αποτέλεσμα να υπάρχουν αυξημένες πιθανότητες για μαγνητικές καταιγίδες φέτος.
Ο καθηγητής Φυσικής του Διαστήματος και διευθυντής του Εργαστηρίου Αστροφυσικής καθώς και του Αστεροσκοπείου του Πανεπιστημίου Αθηνών, Ξενοφών Μουσάς διαβεβαίωσε πως «δεν υπάρχει κανένα θέμα με μαγνητική καταιγίδα» και χαρακτήρισε το όλο θέμα «παρεξήγηση».
Ακόμα, εμφανίστηκε καθησυχαστικός ότι δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας ούτε για το μέλλον. Όπως είπε, η Ελλάδα είναι μακριά από τους μαγνητικούς πόλους της Γης και αυτό την προστατεύει. Άλλωστε, πρόσθεσε, ο ήλιος βρίσκεται σιγά- σιγά στην καθοδική πορεία του κύκλου του. Ακόμα κι αν, αργότερα φέτος, υπάρξουν έντονες ηλιακές εκρήξεις, είναι απίθανο αυτές να επηρεάσουν τη χώρα, όπως εκτίμησε.
Τέλος, ο Κώστας Αλυσσανδράκης, καθηγητής Αστροφυσικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων διαβεβαίωσε, με ανακοίνωσή του, ότι «καμία επίσημη πρόγνωση ή προειδοποίηση για ενδεχόμενη έντονη μαγνητική καταιγίδα δεν υπάρχει, ούτε υπήρξε για το προηγούμενο διάστημα, παρά μόνον μικρές διαταραχές


Read more: http://www.newsbomb.gr/episthmh/story/3 ... z2UbgFQx7O


Καλό είναι να μην σπέρνουμε άδικα τον πανικό γύρω μας... :wink:
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Σε κατάσταση επιφυλακής 28/5/2013 ...μαγνητική καταιγίδα

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

τι μας λέει ο επιστήμονας... πω πω... γιατί

""Από τη μαγνητική καταιγίδα μου έχει φριζάρει το μαλλί"" :mrgreen:

άσε που μας τρέλαναν στους αεροψεκασμούς σήμερα για να την "αποσιωπήσουν"

Τέσπα απ' ότι βλέπω εγώ...

""Για όλα τα εγκεφαλικά που θα προκληθούν απο τους λογαριασμούς της ΔΕΗ, βρήκαν τον αποδιοπομπαίο τράγο.. μαγνητική καταιγίδα""

:lol: :lol: :lol: :1 :4


Πέραν της πλάκας... ευτυχώς που δεν έπεσε το ιντερνετ και δεν είχαμε θέμα με τις τηλεπικοινωνίες

Read more: http://www.newsbomb.gr/technologia/stor ... z2UbrMQeh1
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Σε κατάσταση επιφυλακής 28/5/2013 ...μαγνητική καταιγίδα

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

ΜΙΧΣ έγραψε:τι μας λέει ο επιστήμονας... πω πω... γιατί

""Από τη μαγνητική καταιγίδα μου έχει φριζάρει το μαλλί"" :mrgreen:

άσε που μας τρέλαναν στους αεροψεκασμούς σήμερα για να την "αποσιωπήσουν"

Τέσπα απ' ότι βλέπω εγώ...

""Για όλα τα εγκεφαλικά που θα προκληθούν απο τους λογαριασμούς της ΔΕΗ, βρήκαν τον αποδιοπομπαίο τράγο.. μαγνητική καταιγίδα""

:lol: :lol: :lol: :1 :4


Πέραν της πλάκας... ευτυχώς που δεν έπεσε το ιντερνετ και δεν είχαμε θέμα με τις τηλεπικοινωνίες

Read more: http://www.newsbomb.gr/technologia/stor ... z2UbrMQeh1

Αν καποιος σάλεψε εχθές από κανένα λογαριασμό που πήρε στα χέρια του , η μαγνητική καταιγίδα θα φταίει... πάντως κατά διαβολική συμπτωση εχθές τα ρολόγια στους υπολογιστές της εταιρείας που εργάζομαι τρελάθηκαν ... κάθε υπολογιστής και άλλη ώρα έδειχνε.
Αντε τώρα αναμένουμε και τη συντέλεια να ολοκληρωθεί το έργο.
ο Χριστός σώζει....
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Σε κατάσταση επιφυλακής 28/5/2013 ...μαγνητική καταιγίδα

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Στέφανε, δυο τρεις μαμάδες που άκουσα τη συζήτησή τους περιμένοντας έξω από τα Αγγλικά του μικρού, έλεγαν ότι δεν άντεχαν το κεφάλι τους, ο πονοκέφαλος ήταν τρομερός, η μια από αυτές φαινόταν και χάλια, όχι μόνο που το έλεγε, και αυτή έχει θέμα με εγκεφαλικά μικροεπεισόδια και η χθεσινή ημέρα την πείραξε πολύ.

Εγώ είχα λίγο πονοκέφαλο αλλά περισσότερο με πείραξε ο αεροψεκασμός. Πολύ μεγάλες γραμμές στον ουρανό διάχυτες... και δίπλα και η κανονική από ένα αεροπλάνο που δεν ψέκαζε... έκανε για σύγκριση... τα μάτια μου με έτσουζαν υπερβολικά, κάτι που δεν συμβαίνει άλλες φορές και όταν είδα ότι ήταν όλο φαρδιές γραμμές κατάλαβα ότι μας ψέκασαν πάλι και εκεί απόδωσα το τσούξιμο... Ο Θεός βοηθός! Καλή Μεσοπεντηκοστή!
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”