H ξακουστή ΟΛΜΕ....και λοιπά εκπαιδευτικά ΄΄συνδικαλιστικά΄΄

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7294
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: H ξακουστή ΟΛΜΕ....και λοιπά εκπαιδευτικά ΄΄συνδικαλιστι

Δημοσίευση από stathisekp »

panagiotisspy έγραψε:Οι άνθρωποι δυστυχώς,
ψάχνουν να βρουν και να εξορκίσουν το κακό,
εκεί που συμφέρει τον καθένα..

.........
Και παρά το γεγονός ότι όλα αυτά τα ξέρουμε (ξέρω) πολύ καλά,
συνεχίζουμε (συνεχίζω) να αντιστρέφουμε την εξίσωση και να την διαβάζουμε απ' τα πίσω προς τα μπρος,
δηλαδή πάντα να φταίει το αποτέλεσμα και όχι η αιτία που το δημιουργεί..

Καλή μας (μου) συνέχεια λοιπόν.... :105 :105 :cry: :cry:
Και για να συμπληρώσω τη σκέψη σου φίλε μου αγαπημένε Παναγιώτη (με την οποία και συμφωνώ) η οποία αιτία μερικές/αρκετές/πολλές φορές είμαστε εμείς οι ίδιοι...
(Τώρα θα μου πεις, συμφωνείς με τον Βασίλη, συμφωνείς και με τον Παναγιώτη ο οποίος Παναγιώτης διαφωνεί με το Βασίλη, κάπως σαν το παλιό "και με τον αστυφύλαξ και με τον χωροφύλαξ" ακούγεται, αλλά δεν είναι έτσι ακριβώς... Όσο για το ποιός θα πάρει τον ρόλο του "αστυφύλαξ" και ποιός του "χωροφύλαξ" αφήνω τον Βασίλη και το Παναγιώτη να διαλέξουν... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: )
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: H ξακουστή ΟΛΜΕ....και λοιπά εκπαιδευτικά ΄΄συνδικαλιστι

Δημοσίευση από panagiotisspy »

stathisekp έγραψε:Τώρα θα μου πεις, συμφωνείς με τον Βασίλη, συμφωνείς και με τον Παναγιώτη ο οποίος Παναγιώτης διαφωνεί με το Βασίλη, κάπως σαν το παλιό "και με τον αστυφύλαξ και με τον χωροφύλαξ" ακούγεται, αλλά δεν είναι έτσι ακριβώς... Όσο για το ποιός θα πάρει τον ρόλο του "αστυφύλαξ" και ποιός του "χωροφύλαξ" αφήνω τον Βασίλη και το Παναγιώτη να διαλέξουν...
Στάθη μου,
μου δίνεις με το ωραίο σου σχόλιο, την ευκαιρία να πω,
ότι δεν είναι θέμα συμφωνίας ή διαφωνίας, αλλά αδελφικής Αγάπης, :8 :8
όσο για τα σώματα ασφαλείας που ανέφερες,
δεν διαλέγω κανένα,
γιατί ακριβώς υπάρχουν μόνο και μόνο για να ρυθμίζουν με διάφορους τρόπους τις διαφωνίες εκείνες,
στις οποίες ακριβώς εξέλιπεν η Αγάπη..
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: H ξακουστή ΟΛΜΕ....και λοιπά εκπαιδευτικά ΄΄συνδικαλιστι

Δημοσίευση από vasilisalt »

Καλά βρε Σταθούλη, από όλους αυτούς που διαφωνούν εμένα με τον Παναγιώτη εντόπισες;
χα χα χα.
Συμφωνώ στο επιστέγασμα του αδερφού μου Παναγιώτη!
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7294
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: H ξακουστή ΟΛΜΕ....και λοιπά εκπαιδευτικά ΄΄συνδικαλιστι

Δημοσίευση από stathisekp »

vasilisalt έγραψε:Καλά βρε Σταθούλη, από όλους αυτούς που διαφωνούν εμένα με τον Παναγιώτη εντόπισες;
χα χα χα.
Συμφωνώ στο επιστέγασμα του αδερφού μου Παναγιώτη!
Είναι θέμα αγάπης και οικειότητας... :8 :8 :8 :8
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
dimitrisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 573
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 24, 2009 12:53 pm

Re: H ξακουστή ΟΛΜΕ....και λοιπά εκπαιδευτικά ΄΄συνδικαλιστι

Δημοσίευση από dimitrisgr »

Χριστός Ανέστη

Μην κρεμάτε εμένα γιατί ζαλίζομαι, τον αδελφό μου κρεμάστε!!!
Καλημέρα σας και καλά ξυπνητούρια…
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: H ξακουστή ΟΛΜΕ....και λοιπά εκπαιδευτικά ΄΄συνδικαλιστι

Δημοσίευση από vasilisalt »

xristianos.net έγραψε:Κωνσταντίνος Μανίκας - ο Μαθητής που άφησε άφωνο όλο το Facebook

Λέγομαι Κωνσταντίνος Μανίκας και είμαι μαθητής της πρώτης Λυκείου στο 10 Λύκειο Δραπετσώνας.
Αποφάσισα να γράψω αυτό το κείμενο, θέλοντας να εκφράσω τον αποτροπιασμό και την αγανάκτησή μου για το θράσος και την υποκρισία και αυτών που μας κυβερνούν καθώς και όλων αυτών των δημοσιογράφων και ΜΜΕ που τους βοηθάνε για να επιβάλλουν τα άνομα και ανήθικα σχέδια τους σε βάρος των μαθητών και της νέας γενιάς.

Αφορμή είναι η απεργία των καθηγητών μου , μέσα στην εξεταστική περίοδο και τα κροκοδείλια δάκρυα πολιτικών και δημοσιογράφων για το μέλλον μου ,που «κινδυνεύει» απ αυτήν.

Τι λέτε;;;;;
Τι μέλλον έχω , -εξαιτίας σας – κι από ποιους πραγματικά κινδυνεύει;;;;
Ας δούμε πρώτα, ποιος διαμόρφωσε το μέλλον και την ζωή όλων, από παλιά.


- Ποιος έφτιαξε το μέλλον του παππού μου και το έντυσε με τα αποφόρια της ΟΥΝΤΡΑ, στέλνοντας τον μετανάστη στη Γερμανία;

- Ποιος κακοδιαχειρίστηκε και κατάκλεψε αυτόν τον τόπο;

- Ποιος ανάγκασε την μητέρα μου να δουλεύει απ το πρωί ως το βράδυ για 530 ευρώ, που αφού πληρώσει λογαριασμούς και φαγητό , δεν περισσεύουν –όχι για να μου πάρει παπούτσια- αλλά ούτε ένα βιβλίο που θέλω απ τον πάγκο του παζαριού;;;;;

- Ποιος μείωσε στο μισό τον μισθό του πατέρα μου;

- Ποιος τον συκοφάντησε ,τον απείλησε με επιστράτευση , απόλυση -αυτόν και όλους τους συναδέλφους του στις μεταφορές- όταν κατέβηκαν σε απεργίες μόνο και μόνο γιατί ήθελαν να ζήσουν με αξιοπρέπεια;

- Ποιος θέλει να κλείσει την σχολή που διάλεξε ο αδερφός μου για να πραγματοποιήσει τα όνειρα του, στο Πανεπιστήμιο;

- Ποιος μου έδωσε φωτοτυπίες αντί για βιβλία;

- Ποιος με άφησε να παγώνω χωρίς θέρμανση στην τάξη μου;

- Ποιος φταίει που μαθητές λιποθυμάνε απ την πείνα;

- Ποιος άφησε τόσους άνεργους;

- Ποιος οδήγησε 4000 ανθρώπους στην αυτοκτονία;

- Ποιος άφησε τους παππούδες μας χωρίς περίθαλψη και φάρμακα;

Οι καθηγητές μου ή ΕΣΕΙΣ τα κάνατε όλα αυτά;;;;

Λέτε επίσης ότι οι καθηγητές μου , με την απεργία , θα καταστρέψουν τα όνειρα μου.

Ποιος σας είπε ότι όνειρο μου είναι να είμαι ένας ακόμα άνεργος στο 67% των νέων ανέργων;

Ποιος σας είπε ότι όνειρο μου είναι να δουλεύω ανασφάλιστος και χωρίς ωράρια για 350 ευρώ το μήνα –όπως ψηφίσατε στην τελευταία σας τροπολογία-;

Ποιος σας είπε ότι όνειρο μου είναι να γίνω οικονομικός μετανάστης ;

Ποιος σας είπε ότι όνειρό μου είναι να γίνω delivery boy;

Δυο λόγια θέλω να πω και στους δασκάλους μου , σ όλη τη χώρα.

Δάσκαλοι μου , έχετε υποχρέωση απέναντι σ όλους τους μαθητές ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΟΥΤΕ ΒΗΜΑ ΠΙΣΩ .

Αν υποχωρήσετε στον δίκαιο αγώνα σας τότε πραγματικά θα έχετε παίξει με το μέλλον μου και θα το χετε υποθηκεύσει.

Όποια υποχώρηση και να κάνετε , όποια νίκη της κυβέρνησης , θα μου στερήσει το δικαίωμα να χαμογελάω , να ονειρεύομαι , να ελπίζω, να αγωνίζομαι για καλύτερη ζωή για μια ανθρώπινη κοινωνία.

Στους γονείς , τους συμμαθητές μου και σ όλη την κοινωνία έχω να πω τα εξής:

Θέλετε αυτοί που μας διδάσκουν να ζουν μες στην εξαθλίωση;

Θέλετε να μας στοιβάξουν σαν εμπορεύματα στις αίθουσες;

Θέλετε να κλείσουν τα σχολεία και να χτίσουν φυλακές;

Θα αφήσετε τους δασκάλους μας μόνους τους σε αυτόν τον αγώνα ;

Έτσι θα μας μάθετε να φωνάζουμε αλληλεγγύη ;

Θέλετε ο δάσκαλος να είναι παράδειγμα σε μας, αυτοσεβασμού , αξιοπρέπειας μαχητικότητας η παράδειγμα υποδούλωσης;;;

Θέλετε τελικά να ζήσουμε σαν δούλοι ;

Από αύριο κιόλας , καταλήψεις σε όλα τα σχολεία από μαθητές και γονείς για να στηρίξουμε τους δασκάλους μας μ’ ένα τραγούδι , ένα σύνθημα : «εμπρός να τσακίσουμε τυράννους φασίστες»

Όλοι μαζί για να αγωνιστούμε για δημόσια δωρεάν και ποιοτική παιδεία .

Όλοι μαζί για να ανατρέψουμε αυτούς που κλέβουν το γέλιο μας ,το γέλιο των παιδιών σας.

ΥΓ. όχι από ματαιοδοξία αλλά για να στερήσω από κάποιους το γελοίο επιχείρημα πως «απλά θέλω να χάσω μαθήματα» , παραθέτω τους βαθμούς μου…



http://trelogiannis.blogspot.gr/2013/05/facebook.html

Ίσως να είναι σχετικό, ίσως και άσχετο.
Δεν έχει σημασία αν συμφωνώ ή όχι.
Σημασία έχει ότι είναι μια άλλη άποψη. Και σαν διαφορετική άποψη την καταθέτουμε.

Το καλύτερο θα ήταν ο κάθε ένας να βρει τη δύναμη να πει: έφταιξα εκεί κι εκεί κι εκεί. Μετανοώ και ζητώ συγχώρεση από τον Θεό κι από τους ανθρώπους. Κι έπειτα όλοι μαζί να προσπαθήσουμε να σώσουμε ό,τι σώζεται και να χτίσουμε ό,τι γκρεμίσαμε. Αλλά προέχει η ταπείνωση, η ειλικρινής μετάνοια κι η εξομολόγηση.

Ήμαρτον, συγχωρέστε με.
Ωραίος ο Μήτσος!!!
Μαζί με τα σι ντι θα φέρω και τη σανίδα να τη βρέξω στο υπέροχο ποταμάκι που έχεις δίπλα σου... χα χα χα

Βρε εσεις καλαμπούρι κάνετε;
Όλοι μας έχουμε ευαισθησίες ή νομίζουμε τουλάχιστον ότι έχουμε.

Καλά τα ξεχάσατε τα χρόνια τα δικά μας; Δεν είχατε εσείς συμμαθητή με πατέρα ΚΚΕ που του έδινε να διαβάσει ανάλογες με την παραπάνω επιστολές;
Εμείς συζητάγαμε τα ΄΄μέγιστα΄΄ εφηβικά μας (...χα χα) και ο γίγαντας μας διάβαζε το μανιφέστο...
Τι ΟΥΝΤΡΑ και πράσινα άλογα;;; Τι σχέση έχουν αυτά με την απεργία των καθηγητών;

Ευτυχώς πάντως που τελικά τον πούλησαν οι ίδιοι οι δάσκαλοι, αφού έκαναν πίσω και έτσι ΄΄επαιξαν με το μέλλον του και το υποθήκευσαν΄΄, όπως λέει. ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΓΩ ΚΑΙ Ο ΣΤΑΘΗΣ...

Λοιπόν ΦΙΛΤΑΤΕ Μήτσο. Τα αιτήματα των Δασκάλων πιθανόν να είναι και σωστά. Και τέλος πάντων σίγουρα είναι λογικά.
Το θέμα είναι πως δεν πρέπει να κάνουν απεργία στις εξετάσεις.
Η πίεση, η στεναχώρια, το άγχος των εμπλεκομένων στις εξετάσεις ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ είναι τεράστια. Δεν παίζουν με αυτά τα πράγματα.
Δεν πάιζουν με τις ζωές των παιδιών. Γιατί πολλά παιδιά (τα περισσότερα) νιώθουν να ορίζονται οι μοίρες τους μέσα από αυτές τις εξετάσεις.
Όταν με το καλό τελειώσουν οι εξετάσεις, ας ξεκινήσουν τον ανένδοτο.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: H ξακουστή ΟΛΜΕ....και λοιπά εκπαιδευτικά ΄΄συνδικαλιστι

Δημοσίευση από vasilisalt »

dimitrisgr έγραψε:Χριστός Ανέστη

Μην κρεμάτε εμένα γιατί ζαλίζομαι, τον αδελφό μου κρεμάστε!!!
Καλημέρα σας και καλά ξυπνητούρια…
Φίλτατε Δημήτρη.
Η ίδια έκφραση σου μπορεί να σημαίνει και ακριβώς το αντίστροφο από αυτό που εννοείς.
Δηλαδή απεργοί μη κλείνεται το δρόμο μπροστά από το μαγαζί μου γιατί θα καταστραφώ, μπορείτε όμως να μη κάνετε τις πανελλαδικές εξετάσεις...

Νομίζω τον καφέ κάτω από πλάτανο τον κέρδισα με την αξία μου...
Έστω και σαν Χατζηαβάτης καθώς τις τρώει από τον Καραγκιόζη.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: H ξακουστή ΟΛΜΕ....και λοιπά εκπαιδευτικά ΄΄συνδικαλιστι

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Αμπαλάμπαμπα Βασίλη
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
dimitrisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 573
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 24, 2009 12:53 pm

Re: H ξακουστή ΟΛΜΕ....και λοιπά εκπαιδευτικά ΄΄συνδικαλιστι

Δημοσίευση από dimitrisgr »

Προσωπικά θύμα αποπροσανατολισμού δεν θα πέσω, ξέρω πολύ καλά τα κακώς κείμενα του κρατικού μηχανισμού και των λειτουργών του, το να μου κουνάνε όμως το δάχτυλο και να σκίζουν τα ρούχα τους από αγανάκτηση :angryfire :angryfire :angryfire , αυτοί που δημιούργησαν αυτό το τέρας για να συνεχίζουν να κουκουλώνουν τα εγκλήματα τους και να ξεπουλάμε τα πάντα στα φιλαράκια τους στον βωμό τάχα της ανάπτυξης, με την ευγενική χορηγία του μπάρμπα Φώτη της επαναδιαπραγμάτευσης :lol: :lol: :lol: , δεν το δέχομαι, γιατί όπως είχα πει και στον Απόστολο το 2010 στις Καρυές, δεν είμαι ……….
Αυτό που με ενδιαφέρει και προσεύχομαι είναι να μην δούμε άλλο αίμα, πείνα και πόνο σε κανέναν συνάνθρωπο μας, είτε δημόσιος υπάλληλος είναι είτε ιδιωτικός, είτε δεξιός ή αριστερός, Έλληνας, Πακιστανός ή Γερμανός.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: H ξακουστή ΟΛΜΕ....και λοιπά εκπαιδευτικά ΄΄συνδικαλιστι

Δημοσίευση από vasilisalt »

Δεν ξέρω αν έπεισες τον Απόστολο, εμένα παντως σιγουρα.
Εχεις δίκιο. Καταλαβαίνω που το πας. Προσωπικά
επικεντρωσα στις εξετάσεις.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”