Tα τελευταία λόγια ενός "κυρίαρχου"

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Tα τελευταία λόγια ενός "κυρίαρχου"

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

«Δε θέλω να πεθάνω. Σας παρακαλώ μη με αφήσετε να πεθάνω» ήταν τα τελευταία λόγια του προέδρου της Βενεζουέλας, Ούγκο Τσάβες. Αυτό αποκάλυψε ο Χοσέ Ορνέγα στο Associated Press: «Δε μπορούσε να μιλήσει. Αλλά ψέλλισε: δε θέλω να πεθάνω. Σας παρακαλώ μη με αφήσετε να πεθάνω». Να υπενθυμίσουμε ότι Ούγκο Τσάβες έφυγε από την ζωή το μεσημέρι της Τρίτης από καρδιακή προσβολή και η κηδεία του θα γίνει αύριο.

πηγή kathimerini.gr

που ειναι οι πύρινοι λόγοι, οι διαταγές , η εξουσία , το χρήμα .

Μπροστά στο μυστήριο του θανάτου όλοι λυγίζουν. Μικροί και μεγάλοι , "σπουδαίοι και ασήμαντοι".

και τωρα λοιπόν ενώπιον του φοβερού βήματος...
ο Χριστός σώζει....
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Tα τελευταία λογια ενος "κυρίαρχου"

Δημοσίευση από angieholi »

Ούγκο Τσάβες: «Κρατιέμαι στη ζωή από τον Ιησού Χριστό»

Εικόνα

Σύμφωνα με γραπτό μήνυμα στο twitter του Προέδρου της Βενεζουέλας αναφέρονται τα παρακάτω :"Κρατιέμαι από τον Χριστό και εμπιστεύομαι τους γιατρούς και τις νοσοκόμες μου! Ο αγώνας συνεχίζεται! Θα ζήσω και θα το ξεπεράσω! Ευχαριστώ τον Φιντέλ τον Ραούλ και ολόκληρη την Κούβα. Ευχαριστώ και την Βενεζουέλα για την τόσο μεγάλη αγάπη της. Έρχομαι πίσω στην Πατρίδα, τη Βενεζουέλα! Σε ευχαριστώ, Θεέ μου! Σε ευχαριστώ, αγαπημένε μου λαέ! Εδώ θα συνεχίσω τη θεραπεία."

Παλαιότερες φράσεις του στο twitter:

"Καλημέρα, όμορφε κόσμε! Ξεκίνησε η μάχη! Ελάτε στο Θεό και την Παναγία!

Όλα είναι καλά! Δόξα τω Θεώ! Σε ευχαριστώ, αγαπημένε μου λαέ! Ζήτω η Βενεζουέλα! Ζήτω ο Βολιβάρ! Δόξα τω Θεώ! Σας ευχαριστώ όλους και σε όλες! Πριν από λίγο καιρό μίλησα με τον συνάδελφό μας, πρόεδρο Ντίλμα ... Και με τους συντρόφους προέδρους Πούτιν, Luckashenko, Ραφαέλ Κορέα.

Ευχαριστώ όλους τους φίλους σε όλο τον κόσμο για τα συναισθήματά τους και την αγάπη τους στην Βενεζουέλα."

http://www.defencenet.gr/defence/item/% ... F%8C%C2%BB
Ποια είναι η αλήθεια τελικά; :roll:
Αλλά μήπως και μας ενδιαφέρει; Μακάρι ο άνθρωπος να είχε πράγματι πίστη...
Ο Θεός, ο μόνος που γνωρίζει τι συμβαίνει και τι κρύβεται στις καρδιές των ανθρώπων, ας τον αναπαύσει!...
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Tα τελευταία λογια ενος "κυρίαρχου"

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

ΣΤΕΦΑΝΟΣ έγραψε:«Δε θέλω να πεθάνω. Σας παρακαλώ μη με αφήσετε να πεθάνω» ήταν τα τελευταία λόγια του προέδρου της Βενεζουέλας, Ούγκο Τσάβες. Αυτό αποκάλυψε ο Χοσέ Ορνέγα στο Associated Press: «Δε μπορούσε να μιλήσει. Αλλά ψέλλισε: δε θέλω να πεθάνω. Σας παρακαλώ μη με αφήσετε να πεθάνω». Να υπενθυμίσουμε ότι Ούγκο Τσάβες έφυγε από την ζωή το μεσημέρι της Τρίτης από καρδιακή προσβολή και η κηδεία του θα γίνει αύριο.

πηγή kathimerini.gr

που ειναι οι πύρινοι λόγοι, οι διαταγές , η εξουσία , το χρήμα .

Μπροστά στο μυστήριο του θανάτου όλοι λυγίζουν. Μικροί και μεγάλοι , "σπουδαίοι και ασήμαντοι".

και τωρα λοιπόν ενώπιον του φοβερού βήματος...
ποιός γνωρίζει τι φοβερά οπτασία έβλεπε πλέον η ψυχή του άνευ των σκοτεινών παρωπίδων που σκίαζαν την όρασή της με τις ματαιότητες του κόσμου τούτου...

"Ψυχή μου, ψυχή μου,
ανάστα,
τί καθεύδεις,
τό τέλος εγγίζει καί μέλλεις θορυβείσθαι,
ανάνηψόν ούν, ίνα φείσηταί σου Χριστός ο Θεός, ο πανταχού παρών και τα πάντα πληρών."

+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Tα τελευταία λογια ενος "κυρίαρχου"

Δημοσίευση από dionysisgr »

<<..Κύριος διασκεδάζει βουλὰς ἐθνῶν,
ἀθετεῖ δὲ λογισμούς λαῶν καὶ ἀθετεῖ βουλὰς ἀρχόντων
ἡ δὲ βουλὴ τοῦ Κυρίου εἰς τὸν αἰῶνα μένει,
λογισμοὶ τῆς καρδίας αὐτοῦ εἰς γενεὰν καὶ γενεάν..>>

Ψαλμός Δαυϊδ 32ος
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Tα τελευταία λόγια ενός "κυρίαρχου"

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Ο Θεός ας τον συγχωρέσει..
Αιωνία η μνήμη του κεκοιμημένου αδελφού μας..
Καλό Παράδεισο....
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Tα τελευταία λόγια ενός "κυρίαρχου"

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

ΑΜΗΝ Παναγιώτη!
Πράξεις ελεημοσύνης ας ελαφρύνουν τη θέση της ψυχής του... άλλωστε και η ευλογημένη νόσος, για καλό του εδώθη και επιτράπει από τον Κύριο... επληροφορήθην μέσω ιντερνετ ότι εστελνε τζαμπα πετρελαιο σε φτωχογειτονιες στις ΗΠΑ. Η χώρα του η Βενεζουέλα είναι 4η δυναμη παγκοσμιως παραγωγης και εξαγωγης πετρελαιου...
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
pr28
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 29, 2007 5:00 am

Re: Tα τελευταία λόγια ενός "κυρίαρχου"

Δημοσίευση από pr28 »

Σημασια εχει η προηγουμενη ζωη του και οχι τα τελευταια του λόγια.
Αν εκανε ελεημοσύνη , αν μεταχειρίστηκε την εξουσία με καλό τρόπο κλπ.
Φευγοντας δηλαδη απο την ζωη, αν θα ειχε ενα θετικο η ενα αρνητικό προσημο, το ολο του συνολικό εργο, η προσπαθεια, οι επιτυχιες, οι αποτυχιες,
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Tα τελευταία λογια ενος "κυρίαρχου"

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

angieholi έγραψε:
Ούγκο Τσάβες: «Κρατιέμαι στη ζωή από τον Ιησού Χριστό»

Εικόνα

Σύμφωνα με γραπτό μήνυμα στο twitter του Προέδρου της Βενεζουέλας αναφέρονται τα παρακάτω :"Κρατιέμαι από τον Χριστό και εμπιστεύομαι τους γιατρούς και τις νοσοκόμες μου! Ο αγώνας συνεχίζεται! Θα ζήσω και θα το ξεπεράσω! Ευχαριστώ τον Φιντέλ τον Ραούλ και ολόκληρη την Κούβα. Ευχαριστώ και την Βενεζουέλα για την τόσο μεγάλη αγάπη της. Έρχομαι πίσω στην Πατρίδα, τη Βενεζουέλα! Σε ευχαριστώ, Θεέ μου! Σε ευχαριστώ, αγαπημένε μου λαέ! Εδώ θα συνεχίσω τη θεραπεία."

Παλαιότερες φράσεις του στο twitter:

"Καλημέρα, όμορφε κόσμε! Ξεκίνησε η μάχη! Ελάτε στο Θεό και την Παναγία!

Όλα είναι καλά! Δόξα τω Θεώ! Σε ευχαριστώ, αγαπημένε μου λαέ! Ζήτω η Βενεζουέλα! Ζήτω ο Βολιβάρ! Δόξα τω Θεώ! Σας ευχαριστώ όλους και σε όλες! Πριν από λίγο καιρό μίλησα με τον συνάδελφό μας, πρόεδρο Ντίλμα ... Και με τους συντρόφους προέδρους Πούτιν, Luckashenko, Ραφαέλ Κορέα.

Ευχαριστώ όλους τους φίλους σε όλο τον κόσμο για τα συναισθήματά τους και την αγάπη τους στην Βενεζουέλα."

http://www.defencenet.gr/defence/item/% ... F%8C%C2%BB
Ποια είναι η αλήθεια τελικά; :roll:
Αλλά μήπως και μας ενδιαφέρει; Μακάρι ο άνθρωπος να είχε πράγματι πίστη...
Ο Θεός, ο μόνος που γνωρίζει τι συμβαίνει και τι κρύβεται στις καρδιές των ανθρώπων, ας τον αναπαύσει!...

όποια κι αν είναι η αλήθεια , χρεός του πραγματικού Χριστιανού ειναι να προσευχηθεί αληθινά για αυτή την ψυχή και για όλες τις άλλες , να αναπαυτεί και έστω την ύστατη στιγμή να λάβει συγχώρεση από τον Κύριο.

ο Θεός αν τον αναπαύσει και να τον αγκαλιάσει σαν πραγματικό παιδί του.
ο Χριστός σώζει....
Thomas15n
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 873
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am

Re: Tα τελευταία λόγια ενός "κυρίαρχου"

Δημοσίευση από Thomas15n »

Με βάση τον γήινο χρόνο βρίσκεται στα χέρια του Θεού από την Τρίτη, εγώ προσωπικά εύχομαι να τον αναπαύσει ο Θεός γιατί παρά τις όποιες διαφωνίες μπορεί να έχει κάποιος (φυσικό είναι) πιστεύω ότι πραγματικά βοήθησε τον λαό του σαν ηγέτης, όχι σαν κάτι άλλους συμπεριλαμβάνω και τους δικούς μας που καταστρέφουν τους λαούς τους αντί να τους βοηθάνε, τέλος πάντων.
Ο Θεός που είναι αγάπη πάνω απ'όλα ας τον αναπαύσει έτσι κι αλλιώς σε αυτόν πηγαίνει.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Tα τελευταία λόγια ενός "κυρίαρχου"

Δημοσίευση από vasilisalt »

Αχμαντινετζάντ: Ο Τσάβες θα αναστηθεί μαζί με τον Ιησού Χριστό

Υψηλόβαθμοι Ιρανοί ιερωμένοι επέκριναν σήμερα τον πρόεδρο του Ιράν Μαχμούντ Αχμαντινετζάντ για τη δήλωσή του ότι ο εκλιπών πρόεδρος της Βενεζουέλας Ούγκο Τσάβες θα αναστηθεί μαζί με τον Ιησού Χριστό και τον κρυμμένο ιμάμη, που οι σιίτες μουσουλμάνοι πιστεύουν ότι θα επανεμφανιστεί για να φέρει την παγκόσμια ειρήνη.

Την Τετάρτη, μετά το θάνατο του Τσάβες, το Ιράν κήρυξε μία ημέρα εθνικού πένθους. Ο Αχμαντινετζάντ ήταν ένας από τους πολλούς ηγέτες χωρών που ταξίδεψαν σήμερα στη Βενεζουέλα για να παραστούν στην κηδεία.

Σε συλλυπητήρια επιστολή του που δημοσιεύτηκε στην προσωπική ιστοσελίδα του ο Ιρανός πρόεδρος δηλώνει βέβαιος ότι ο Τσάβες «θα επιστρέψει» μαζί με τον Ιησού Χριστό και τον Ιμάμη Μάχντι για τον οποίο οι σιίτες θεωρούν ότι κρύφτηκε από τα εγκόσμια τον 10ο αιώνα αλλά μια μέρα θα επανεμφανιστεί και θα φέρει την δικαιοσύνη στον κόσμο.

Το σχόλιο του Αχμαντινετζάντ ωστόσο προκάλεσαν την οργή ορισμένων ιερωμένων. «Οι όροι που χρησιμοποίησε ο κ. Αχμαντινετζάντ για να περιγράψει τον πρόεδρο της Βενεζουέλας δεν είναι ορθοί για εμάς» φέρεται να δήλωσε, σύμφωνα με το ημιεπίσημο πρακτορείο Mehr, ο Γορμπαναλί Ντορί Νατζαφαμπαντί, υψηλόβαθμο μέλος της Συνέλευσης των Ειδικών.

"Φυσικά μπορεί κάποιος να στείλει μια διπλωματική επιστολή χωρίς να εμπλακεί σε θρησκευτικά ζητήματα», είπε από την πλευρά του ο σκληροπυρηνικός ιεροκήρυκας Άχμαντ Χαταμί ενώ ο βουλευτής Μοχαμάντ Τακί Ραχμπάρ είπε ότι τα σχόλια του προέδρου ήταν «ασφαλώς λανθασμένα και υπερβολικά».

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_arti ... 013_486537
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”