Tα τελευταία λόγια ενός "κυρίαρχου"

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Tα τελευταία λόγια ενός "κυρίαρχου"

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Το χειρότερο απ' όλα όσα άκουσα και που δεν ξέρω βέβαια αν αποτέλεσε προσωπική επιθυμία του Ούγκο Τσάβες,
είναι η απόφαση που πάρθηκε, να ταριχευθεί το σώμα του και μετά να εκτεθεί ισοβίως σε γυάλινη προθήκη μαυσωλείου..

Παρά το αναγνωρισμένο γεγονός ότι ο αποθανών προσέφερε πάρα πολλά στην πατρίδα του και βοήθησε στην αισθητή καλυτέρευση της καθημερινότητας και στην πολύ μεγάλη αναβάθμιση του επιπέδου ζωής ενός από τους φτωχότερους λαούς παγκοσμίως, νομίζω ότι η ακραία προσωπολατρία, οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στην ματαιοδοξία, η οποία δυστυχώς τελματώνει τις προσπάθειες κυβερνητών, συστημάτων διακυβέρνησης (δεξιάς, κεντρώας ή αριστερής κατεύθυνσης), αλλά και λαών.. :cry: :cry:

Ας ελπίσουμε και ας ευχηθούμε, ο λαός της Βενεζουέλας, αλλά και της κάθε χώρας, να μπορέσει να ευημερήσει, στηριζόμενος όχι σε πρόσωπα, αλλά σε αξιακά ιδεώδη, όπως η Αγάπη, η ελευθερία και η αλήθεια, τα οποία είμαι βέβαιος ότι του συγκεκριμένου λαού του τα ενέπνευσε ο εκλιπών πρόεδρός του, αλλά που κατά τη γνώμη μου χρειάζεται πάντοτε διάκριση, να μπορεί ο κάθε άνθρωπος σε τελική ανάλυση να τα διαχωρίζει από τα επιμέρους πρόσωπα όσο σημαντικά και δυσαναπλήρωτα και αν είναι αυτά....
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”