ομιλία του π. Ελπίδιου για τα επερχόμενα..."Θεέ της καρδιάς"

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

ομιλία του π. Ελπίδιου για τα επερχόμενα..."Θεέ της καρδιάς"

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

ΜΙΧΣ: Κάνοντας λόγο για τον “επιούσιον άρτον” πρέπει να έχουμε υπ’ όψη μας ότι με την δέηση αυτή δεν αναφερόμαστε μόνον στον υλικό άρτο, αλλά και σε δύο άλλους πνευματικούς άρτους, ο ένας είναι ο λόγος του Θεού και ο άλλος είναι το Σώμα του Χριστού. Άλλωστε αυτοί οι δύο πνευματικοί άρτοι είναι εκείνοι που κατά κυριολεξία είναι “επιούσιοι”, δηλαδή συντελούν στην σύσταση της ουσίας μας. † Ο Ναυπάκτου και Αγίου Βλασίου ΙΕΡΟΘΕΟΣ http://www.parembasis.gr/2005/05_06_16.htm


ΜΙΧΣ: αυτό το βίντεο έχει πολλά μηνύματα από τον πατέρα Ελπίδιο...
Ναι μιλάει για τα επερχόμενα, και υπάρχει και η σχετική αναφορά στα τρόφιμα,
και σε ανανεώσιμη αποθήκευσή τους... από όσους ακούν το μήνυμά του,
για τη δοκιμασία που θα περάσει η χώρα μας αλλά που δεν θα είναι όσο δύσκολη η κατάσταση όπως στους άλλους λαούς
που έχουν ξεφύγει εντελώς από το θέλημά του Τριαδικού Θεού... αναφέρεται και στον Πάπα που θα φύγει,
σε αυτόν που θα έρθει, στον επικείμενο ψευδοπροφήτη, στην λύπη του για τους αρχιερείς που θα
υποκύψουν στον Αντίχριστο για να μη χάσουν αξιώματα, στο διωγμό που θα υποστούν οι πιστοί, στο σφράγισμα
που ευγενικά θα "προταθεί" στην επιτακτική ανάγκη να σταυρώνουμε τον εαυτό μας και το ψωμί
και νερό που θα τρώμε και θα πίνουμε γιατί τα φαγητά θα είναι μολυσμένα...
στην αγάπη πού θα γίνει Θείος Ερωτας για τον Ιησού Χριστό στις καρδιές όσων
λατρεύουν τον Τριαδικό Θεό...

Το δυνατό μήνυμα του πατέρα Ελπιδίου σ' αυτήν την ομιλία που ομιλεί για πολλά
που ήδη έχουν προφητευτεί, είναι μήνυμα για την Αγάπη, τον Χριστό Θεό και Σωτήρα μας...


π. Ελπίδιος στέλνει το μήνυμα σε όλους μας " μάθετε στα παιδιά να λατρεύουν τον Θεό, ερωτικά, να Του
δώσουν την καρδιά τους...
!

.... Μιλάτε στον Θεό για τα παιδιά σας... "
όχι τόσο στα παιδιά σας για το Θεό...

"Να λέτε την προσευχή...
Θεέ της καρδιάς μου, στο όνομα του μονογενή σου Υιού
του Βασιλιά μου Ιησού

πλημμύρισε την καρδιά μου με το Αγιό Σου Πνεύμα και τον Θεϊκό σου Ερωτα, ΑΜΗΝ ! "

"θα Τον αγαπάτε σαν γλυκό βρέφος της Βηθλεέμ, και σαν πληγωμένο Βασιλιά
... φιλάτε τις πληγές Του τις αιμόφυρτες..."

Πρόσφατη ομιλία του π. Ελπίδιου για τα επερχόμενα


http://www.youtube.com/watch?annotation ... KfYCGKTVaw
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”