O Πάπας και η παραίτηση του...

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: O Πάπας και η παραίτηση του...

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Αυστραλία: Αποζημίωση σε 11 ανήλικα θύματα σεξουαλικής κακοποίησης
Δημιουργηθηκε στις Τετάρτη, 29 Μαΐου 2013
Γράφτηκε από τον/την onlycy.com - 13.52

Η Καθολική Εκκλησία αποφάσισε να αποζημιώσει με το ποσόν του ενός εκατομμυρίου δολαρίων έντεκα θύματα σεξουαλικής κακοποίησης.

Τα έντεκα θύματα ήταν ανήλικα παιδιά όταν κακοποιήθηκαν σεξουαλικά από κληρικούς των Χριστιανών Αδελφών.

Από τον ίδιο φορέα διεκδικούν αποζημιώσεις άλλα 97 φερόμενα ως θύματα.

Η ανακοίνωση της προσφοράς ενός εκατομμυρίου δολαρίων στα θύματα έγινε δυο 24ωρα μετά την παραδοχή του επικεφαλής της Καθολικής Εκκλησίας στην Αυστραλία, καρδινάλιου Τζορτζ Πελ, ότι ηγετικά μέλη της Εκκλησίας προσπάθησαν να καλύψουν ιερείς που είχαν κατηγορηθεί για σεξουαλική κακοποίηση παιδιών.

Η παραδοχή-σοκ του καρδινάλιου έγινε κατά τη διάρκεια της κατάθεσής του στην εξεταστική επιτροπή του Κοινοβουλίου της Βικτώριας που ερευνά αν η Εκκλησία προσπάθησε να κλείσει τα στόματα των θυμάτων και να συγκαλύψει την άθλια και εγκληματική συμπεριφορά των λειτουργών της.

http://romfea.gr/diafora-ekklisiastika/ ... si-anilika
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25022
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: O Πάπας και η παραίτηση του...

Δημοσίευση από aposal »

Πόσο διεφθαρμένος μπορεί να είναι κάποιος ώστε να δέχεται να αποζημιωθεί χρηματικά για σεξουαλικό βιασμό;
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: O Πάπας και η παραίτηση του...

Δημοσίευση από dionysisgr »

aposal έγραψε:Πόσο διεφθαρμένος μπορεί να είναι κάποιος ώστε να δέχεται να αποζημιωθεί χρηματικά για σεξουαλικό βιασμό;
Παντως οχι τοσο διεφθαρμενος, οσο ηταν ο "ποιμενας" του, (κανονικα διαβολο-ποιμενας ηταν..)
που του εδωσε το "καλο" παραδειγμα, με την "ποιμαντικη" του "μεριμνα".

Γιαυτο και οι ποιμενες που θα πανε προς απωλεια,
θα ειναι απειρως πιο βαθια χωμενοι, απο τους ποιμαινομενους.

Ουτε ψυλλος στον κορφο τους, και μακρια απο εμας,
για οσους κρατανε εξουσια και ραβδο ποιμαντικη,
και ειτε δεν την τιμησουν οπως και οσο πρεπει,
η ακομα χειροτερα, την μαγαρισουν και την δυσφημισουν,
ενωπιον Θεου και ανθρωπων.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: O Πάπας και η παραίτηση του...

Δημοσίευση από marinam »

dionysisgr έγραψε:
aposal έγραψε:Πόσο διεφθαρμένος μπορεί να είναι κάποιος ώστε να δέχεται να αποζημιωθεί χρηματικά για σεξουαλικό βιασμό;
Παντως οχι τοσο διεφθαρμενος, οσο ηταν ο "ποιμενας" του, (κανονικα διαβολο-ποιμενας ηταν..)
που του εδωσε το "καλο" παραδειγμα, με την "ποιμαντικη" του "μεριμνα".

Γιαυτο και οι ποιμενες που θα πανε προς απωλεια,
θα ειναι απειρως πιο βαθια χωμενοι, απο τους ποιμαινομενους.

Ουτε ψυλλος στον κορφο τους, και μακρια απο εμας,
για οσους κρατανε εξουσια και ραβδο ποιμαντικη,
και ειτε δεν την τιμησουν οπως και οσο πρεπει,
η ακομα χειροτερα, την μαγαρισουν και την δυσφημισουν,
ενωπιον Θεου και ανθρωπων.

ωω Διονυση ποσο δικιο έχεις.... Ραβδο σιδερά νομιζω διαβασα καποτε καπου εχει ο Χριστος για αυτους.... Απο την αλλη, δεν διορθωνει κατι το χρημα που ρεει για την κακοποιηση αλλα ειθιστε να δινεται πολυ μα πολυ χρημα σε τετοιες περιπτωσεις μα για να κλεισουν τα στοματα... απο θαυμασμο για τα μηδενικα που ακολουθουν στο τσεκ.... μα για να βοηθησουν έστω και λιγο την ψυχολογια αυτων των ψυχων που υπεστησαν τον βιασμο. Νομιζουν μερικοι πως εχωντας λεφτα να αγορασει καποιος τα παντα απο υλικα, καλυπτουν οτι "καταπατηθηκε" καποτε απο καποιους αλλους;
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: O Πάπας και η παραίτηση του...

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

[marinam έγραψε: ]ωω Διονυση ποσο δικιο έχεις.... Ραβδο σιδερά νομιζω διαβασα καποτε καπου εχει ο Χριστος για αυτους.... Απο την αλλη, δεν διορθωνει κατι το χρημα που ρεει για την κακοποιηση αλλα ειθιστε να δινεται πολυ μα πολυ χρημα σε τετοιες περιπτωσεις μα για να κλεισουν τα στοματα... απο θαυμασμο για τα μηδενικα που ακολουθουν στο τσεκ.... μα για να βοηθησουν έστω και λιγο την ψυχολογια αυτων των ψυχων που υπεστησαν τον βιασμο. Νομιζουν μερικοι πως εχωντας λεφτα να αγορασει καποιος τα παντα απο υλικα, καλυπτουν οτι "καταπατηθηκε" καποτε απο καποιους αλλους;


Αδέρφια, δεν υπάρχει τίποτα μα τίποτα υλικό / αγαθό που να παίρνει, να εξαλείφει, να σβήνει, να διορθώνει τη μνήμη ενός παιδιού που έχει υποστεί τέτοια παραβίαση ψυχής ή και σώματος. Ο μόνος που μπορεί να το διορθώσει και να το απαλύνει στο νου στην καρδιά και στην ψυχή του παιδιού που έχει υποστεί κάτι τέτοιο, είναι μονάχα ο Κύριος.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: O Πάπας και η παραίτηση του...

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Και ποιός μου λέει εμένα ότι...

Αυτός ο άθλιος και ο κάθε άθλιος , ... ων πρώ­τος ειμι εγώ,
... δεν είχε ειλικρινή μετάνοια ... πρίν το τέλος του... ;;;

"Χριστός Ιησούς ήλθεν εις τον κόσμον αμαρτωλούς σώσαι" , "ων πρώ­τος ειμι εγώ" (Α' Τιμ. α' 15).

«Πολλά πταίομεν άπαντες» (Ιακ. γ' 2).

Κύριε ελέησον....
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: O Πάπας και η παραίτηση του...

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Πως το συνδέεις αυτό που γράφεις Καπετάνιε... αυτό μπορούμε να το πούμε για τον καθένα και για κάθε τι και σερά σερά...
μιας και ως Ορθόδοξοι προσπαθούμε να μην κατακρίνουμε τα άτομα που διέπραξαν τις πράξεις που πλήγωσαν τόσες αθώες ψυχές... παρά την ίδια την πράξη τους. Σε ρωτώ...εδώ τι σχέση έχει η ψυχή που παρέδωσαν; Είναι αυτό το ζητούμενο; Βοηθάει το θύμα; Αυτό που νομίζω διαπραγματευόμασταν είναι αν η υλική αποζημίωση βοηθήσει τα ανήλικα προπάντων θύματα σεξουαλικής βίας και είμαι της γνώμης ένα ποστ πάνω από το δικό σου. Μακάρι να είχαν μετάνοια. Καλό για την ψυχή τους. Την ψυχή των αθώων ποιός τη νοιάζεται...; Παρά μονάχα ο Κύριος...
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: O Πάπας και η παραίτηση του...

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

ΜΙΧΣ έγραψε:Πως το συνδέεις αυτό που γράφεις Καπετάνιε... αυτό μπορούμε να το πούμε για τον καθένα και για κάθε τι και σερά σερά...
μιας και ως Ορθόδοξοι προσπαθούμε να μην κατακρίνουμε τα άτομα που διέπραξαν τις πράξεις που πλήγωσαν τόσες αθώες ψυχές... παρά την ίδια την πράξη τους. Σε ρωτώ...εδώ τι σχέση έχει η ψυχή που παρέδωσαν; Είναι αυτό το ζητούμενο; Βοηθάει το θύμα; Αυτό που νομίζω διαπραγματευόμασταν είναι αν η υλική αποζημίωση βοηθήσει τα ανήλικα προπάντων θύματα σεξουαλικής βίας και είμαι της γνώμης ένα ποστ πάνω από το δικό σου. Μακάρι να είχαν μετάνοια. Καλό για την ψυχή τους. Την ψυχή των αθώων ποιός τη νοιάζεται...; Παρά μονάχα ο Κύριος...
Κύριε ελέησον ... θα έλεγα ότι δεν έχω κανένα ζητούμενο, .. γιά τους άλλους, ... καθόσον με αφορά,
... πάντως ... δεν ... σε έκανα παράθεση, :8

όμως, ... διαπιστώνω παραπάνω σε διάφορα κείμενα (όχι ιδιαίτερα στα δικά σου),
... φάσεις και αντιφάσεις μέσα στα ίδια κείμενα,

Την αγάπη, πρέπει να διαδίδουμαι πρώτα και μετά .....
.... τώρα θα μου πείς ... άσε τις αγαπολογίες ....
ε.. νάναι ευλογημένο :smile:

Κύριε ελέησον και συγχώρησον
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
konstantinoupolitis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1080
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Re: O Πάπας και η παραίτηση του...

Δημοσίευση από konstantinoupolitis »

Μεταξύ μας λόγω αργίας του site δεν συνέπεσε η λειτουργία του με με την ενθρόνιση του αγιοτάτου Ρώμης...και την παρουσία του δικού μας Παναγιωτάτου... Θα θεωρηθώ πολύ trol αν ζητήσω κανένα σχόλιο;
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: O Πάπας και η παραίτηση του...

Δημοσίευση από dionysisgr »

Konstantinoupolitis, πεφιλημενε αφελφε,
νομιζω οτι λειτουργεις περιπου σαν τους εμπρηστες στα δαση, με 8 μποφορ μεσα στον καυσωνα..

Δεν θα τσιμπησω, και θα πω -για να κανω αγαπη στην προτροπη σου-, για σχολιο,
οτι καλως πηγε, αφου καλεσθηκε και ηταν εθιμοτυπικη η επισκεψη, μαλλον παρα ουσιαστικη.

Αλλωστε εχουν γινει πολυ χειροτερα, για να κολλησουμε τωρα σε αυτο, αυτα ειναι πταισματα..

Υ.Γ.
Πω, πω..
Γερασα πια, η με εχει πιασει η ζεστη, δεν μπορω ουτε να αρπαχθω πλεον..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”