"Κόμμα από το Κίνημα του Γέροντος Παΐσιου"

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

"Κόμμα από το Κίνημα του Γέροντος Παΐσιου"

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Το Κίνημα των Φίλων του Γέροντος Παΐσιου ίδρυσε το πολιτικό κόμμα Κίνημα της Ελλάδος στις 12/12/2012, ημερομηνία που δεν επιλέχτηκε τυχαία. «Ιδεολογίες σαν του νοσηρού ναζισμού, του κομμουνισμού, του σοσιαλισμού, του νεοφιλελευθερισμού καταστρέψανε την πατρίδα μας και καταφτώχυναν πνευματικά και υλικά τον λαό μας! Μονάχα μία σημαία έμεινε όρθια! Αυτός που κράτησε 1.000 ολόκληρα χρόνια την πιο μεγάλη, φωτεινή και ένδοξη αυτοκρατορία που είδε ποτέ ο κόσμος! Ο δρόμος του ενωμένου ορθόδοξου ελληνισμού!», διαβάζουμε στη σελίδα του κόμματος στο Facebook.

Αγνωστο προς το παρόν ποια είναι τα ιδρυτικά μέλη, αλλά δεν ανησυχούμε, γιατί όπως μας διαβεβαιώνουν: «Φέρνουμε αγάπη, και όχι εκδίκηση! Δημιουργία, και όχι χάος! Χτίσιμο, και όχι γκρέμισμα! Αξιοπρέπεια, και όχι δουλεία! Συμφιλίωση, και όχι διχόνοια! Ειρήνη, και όχι εμφύλιο!». Στη διακήρυξή του κόμματος διαβάζουμε ότι έχουν σκοπό «την άμεση οργάνωση του παγκόσμιου ορθόδοξου ελληνισμού για την αναγέννηση της χώρας, βασισμένης στα νάματα των διδαχών και προφητειών του αγίου Γέροντος Παΐσίου, σε έναν διαρκή αγώνα για την πίστη, την πατρίδα και τον συνάνθρωπο, με στόχο να επιτύχουμε με τη βοήθεια του Θεού, τις πρεσβείες της Υπεραγίας Θεοτόκου και όλων των αγίων, την ανάσταση της χώρας και του λαού μας, ώστε το 2021 ο ελληνισμός να έχει γίνει ξανά ο πρωτοπόρος και δυναμικός πρωταγωνιστής της οικουμένης, διακόσια χρόνια μετά τη μεγαλειώδη Επανάσταση και παλιγγενεσία του 1821».

http://www.espressonews.gr/default.asp? ... ID=1594776


ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΦΕΙΡΙΟΥ
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
vivika
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 939
Εγγραφή: Τετ Σεπ 09, 2009 7:39 pm
Τοποθεσία: Βίβιαν@Ν.Φ.

Re: "Κόμμα από το Κίνημα του Γέροντος Παΐσιου"

Δημοσίευση από vivika »

«Γρηγορεῖτε καί προσεύχεσθε, ἵνα μή εἰσέλθητε εἰς πειρασμόν» Ματθ. κστ' 41
Ω Θεέ μου, δώσε μου τη δύναμη να αλλάξω αυτά που μπορώ, την υπομονή να αντέξω αυτά που δεν μπορώ,
και τη σοφία για να γνωρίζω τη διαφορά μεταξύ τους.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: "Κόμμα από το Κίνημα του Γέροντος Παΐσιου"

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Ο Κύριος και Θεός μας ας μας σώσει από όλους τους "σωτήρες" μόνο αυτό έχω να πω... Κύριε Ελέησον ημάς... Υπεραγία Θεοτόκε, σώσον ημάς!
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: "Κόμμα από το Κίνημα του Γέροντος Παΐσιου"

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Κύριε ελέησον
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: "Κόμμα από το Κίνημα του Γέροντος Παΐσιου"

Δημοσίευση από nickzark »

:? :shock:
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: "Κόμμα από το Κίνημα του Γέροντος Παΐσιου"

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

yeap... :4 ... "ζαντέψαμε"... εντελώς...

σχετικός σύνδεσμος από εν Χριστώ αδελφή μας :8 :8 :8 :25

http://hellas-orthodoxy.blogspot.gr/201 ... st_18.html

και παραθέτω...
Είμαστε πάντα(hellas-orthodoxy.blogspot.gr) ΥΠΕΡ της δημιουργίας νέων οργανώσεων, κινημάτων, κομμάτων κλπ με σαφείς Ελληνορθόδοξους προσανατολισμούς. Το έχουμε πει άλλωστε, πως τα υπάρχοντα κόμματα (εντός κι εκτός Βουλής) δεν καλύπτουν τον Έλληνα Ορθόδοξο Πατριώτη και υπάρχει η ανάγκη για κάτι καινούριο.

ΟΜΩΣ, ΒΑΖΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΔΥΟ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ: Την Επωνυμία και την Αγαθή Πρόθεση!

Με μεγάλη έκπληξη μάθαμε (hellas-orthodoxy.blogspot.gr) πως πριν από λίγες ημέρες, στις 12 Δεκεμβρίου, ιδρύθηκε το "Κίνημα Φίλων Γέροντος Παϊσίου"!!!

ΠΡΟΣΕΞΤΕ: Δεν μιλάμε για "ομάδα φίλων" του Γέροντα, από αυτές που υπάρχουν κατά δεκάδες στο Διαδίκτυο, τις Ενορίες κλπ, αλλά για κίνημα που εύκολα μετασχηματίζεται σε πολιτική παράταξη και κόμμα!!!
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: "Κόμμα από το Κίνημα του Γέροντος Παΐσιου"

Δημοσίευση από angieholi »

Κύριε Ελέησον!!!!!!! :shock: :shock: :shock:
Τι άλλο θα βγει επιτέλους;
Πάλι θα μας βάλουν στο στόμα τους οι άθεοι, άπιστοι, αντίχριστοι κλπ..... διότι άντε τώρα να τους εξηγήσεις ότι καμία σχέση αυτοί οι άνθρωποι δεν έχουν με το πραγματικό πνεύμα της Εκκλησίας και τον γέροντα Παΐσιο!
ΜΙΧΣ έγραψε:Στη διακήρυξή του κόμματος διαβάζουμε ότι έχουν σκοπό «την άμεση οργάνωση του παγκόσμιου ορθόδοξου ελληνισμού για την αναγέννηση της χώρας, βασισμένης στα νάματα των διδαχών και προφητειών του αγίου Γέροντος Παΐσίου, σε έναν διαρκή αγώνα για την πίστη, την πατρίδα και τον συνάνθρωπο, με στόχο να επιτύχουμε με τη βοήθεια του Θεού, τις πρεσβείες της Υπεραγίας Θεοτόκου και όλων των αγίων, την ανάσταση της χώρας και του λαού μας, ώστε το 2021 ο ελληνισμός να έχει γίνει ξανά ο πρωτοπόρος και δυναμικός πρωταγωνιστής της οικουμένης, διακόσια χρόνια μετά τη μεγαλειώδη Επανάσταση και παλιγγενεσία του 1821».
Και μόνο βέβαια η διακύρηξη του κόμματος είναι αστεία, διότι μοιάζει ωσαν ο Γέροντας Παΐσιος να πρεσβεύει μια άλλη Εκκλησία μόνος του!
Αλίμονο!!!! Ότι έχει πει ο Γέροντας Παΐσιος είναι ότι διδάσκει η μια Αγία, Καθολική και Αποστολική Εκκλησία!
Δεν μπορείς λοιπόν να ξεχωρίσεις ένα άτομο, ένα Πατέρα από την Εκκλησία, να στηρίζεσαι σε αυτόν και όχι την Εκκλησία!!!!

Κύριε Ελέησον.... Κύριε Ελέησον.... Κύριε Ελέησον....!!!
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25022
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: "Κόμμα από το Κίνημα του Γέροντος Παΐσιου"

Δημοσίευση από aposal »

Όχι στην πολιτικοποίηση της θρησκείας.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: "Κόμμα από το Κίνημα του Γέροντος Παΐσιου"

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

αυτό το κάνουν ήδη άλλες χώρες... και επειδή είναι θρησκεία... δηλαδή ανθρώπινα φτιαχτή... είναι καταδικασμένη πολιτική

για μας νομίζω το ΟΧΙ ταιριάζει καλύτερα με το σύνθημα... ΟΧΙ στην πολιτικοποίηση των Αγίων μας...

γιατί αλλιώτικα Πίστη και Ηγεσία συνάμα με διοίκηση και ότι συνεπάγεται θα μπορούσε να ήταν ένα πολύ καλό πάντρεμα, αν γινόταν με τη βοήθεια του Κυρίου και Σωτήρα μας...

ΑΛΛΛΛΛΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΞΙΟΙ ΚΙ αν μη τι άλλο.... πολύ αμαρτωλοί, άνευ ταπεινότητας και φουλ στον εγωισμό!
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: "Κόμμα από το Κίνημα του Γέροντος Παΐσιου"

Δημοσίευση από dionysisgr »

Ακομα και εαν δεν ειχε φτασει σε μετρα αγιοτητος ο Γεροντας Παϊσιος εν ζωη,
οπως καλειται φυσικα ο καθε Χριστιανος να φτασει,
θα επρεπε να εχει αγιασει μετα.. θανατον, με τοσα γραφικα, και βλασφημα,
και να μην χαρακτηρισω τι αλλο εχουν γινει, ειπωθει και γραφθει στο ονομα του,
η μαλλον σε καπηλεια του οσιου ονοματος του.

Ας ειναι.

Απο την μια αποδεικνυεται οτι οι αγιοι ακολουθουν οντως το δρομο του Κυριου,
ο οποιος κατα την προρρηση του Συμεων του θεοδοχου,
"θα ειναι εις τον αιωνα σημειον αντιλεγομενον, και κειται εις πτωσιν και αναστασιν πολλων..".

Απο την αλλη αποδεικνυεται αυτο που ειχε πει ο Αινσταϊν,
οτι δυο πραγματα ειναι απειρα το συμπαν και η ανθρωπινη βλακεια.

Για να συμπληρωσει οτι για το συμπαν, δεν ηταν και τοσο σιγουρος..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”