Αποκλεισμένο το Άγιον Όρος (βίντεο)

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
kostasellas
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Δευ Μάιος 24, 2010 7:05 am
Τοποθεσία: Πάτρα, Αχαϊας

Αποκλεισμένο το Άγιον Όρος (βίντεο)

Δημοσίευση από kostasellas »

ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΧΡΥΣΟΥ

Κλειστοί είναι όλοι οι δρόμοι που οδηγούν στο Άγιο Όρος, ύστερα από απόφαση των αντιδρώντων κατοίκων της βόρειας Χαλκιδικής στην επένδυση χρυσού να στήσουν οδοφράγματα και να μην επιτρέψουν σε κανέναν να κινηθεί προς και από την Αθωνική Πολιτεία.
Στην απόφαση αυτή οδηγήθηκαν μόλις πληροφορήθηκαν ότι η Μονή Ιβήρων σκέφτεται σοβαρά να πουλήσει δασική έκταση στην εταιρεία για την ανάπτυξη της επένδυσης στις Σκουριές.
Σύμφωνα με το Παρατηρητήριο Μεταλλευτικών Δραστηριοτήτων η έκταση των 923 στρεμμάτων στο ρέμα Λοτσάνικο που χρειάζεται η εταιρεία για την κατασκευή του χώρου απόθεσης (τέλματος) αποβλήτων ανήκει στη Μονή Ιβήρων. Εκεί πρόκειται να κατασκευαστεί φράγμα από στείρα και απόβλητα εμπλουτισμού ύψους 159 μ. που θα «φιλοξενήσει» 23.500.000 τόννους βιομηχανικών αποβλήτων εμπλουτισμού.
Την Παρασκευή τα δρομολόγια από Ουρανούπολη δεν πραγματοποιήθηκαν λόγω απαγορευτικού απόπλου. Το Σαββατοκύριακο ο καιρός βελτιώνεται και τα δρομολόγια θα πραγματοποιηθούν, ωστόσο δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι όσοι επιχειρήσουν να μπουν στο Άγιο Όρος θα φθάσουν στο λιμάνι της Ουρανούπολης.
Οι κάτοικοι εκτός από την επαρχιακοί οδό έχουν κλείσει με ολόκληρα δέντρα τους παράδρομους.
Στο κύριο μπλόκο που βρίσκεται στο ύψος των καρνάγιων της Ιερισσού οι κάτοικοι θα παραμείνουν όλο το βράδυ και το Σαββατοκύριακο.

petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΕΝΟ ΤΟ ΑΓ.ΟΡΟΣ -VIDEO-

Δημοσίευση από petrosathonas »

Ας αφήσουν λοιπόν το Άγιο Όρος χωρίς προσκυνητές.
Οι μοναχοί τότε θα έχουν πιο πύρινη προσευχή γιατί δεν θα έχουν να ασχοληθούν με εμάς που πάμε και τους ζαλίζουμε συνέχεια.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΕΝΟ ΤΟ ΑΓ.ΟΡΟΣ -VIDEO-

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

petrosathonas έγραψε:Ας αφήσουν λοιπόν το Άγιο Όρος χωρίς προσκυνητές.
Οι μοναχοί τότε θα έχουν πιο πύρινη προσευχή γιατί δεν θα έχουν να ασχοληθούν με εμάς που πάμε και τους ζαλίζουμε συνέχεια.


Αν και θα είναι μέγα λύπη το πρώτο... συμφωνώ με την προσευχή...

"ουδέν κακόν αμιγές καλού" ή όπως γνωρίζουμε ως πιστοί... ο Κύριος μας και Σωτήρας μας παίρνει τα αρνητικά και τα γυρίζει προς σωτηρίαν μας... αλλιώς αλλοίμονό μας αν δεν είχαμε τη Θεία Του Πρόνοια και το Μέγα Του έλεος... Δόξα τω Θεώ! Δόξα τω Θεώ για όλα...
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΕΝΟ ΤΟ ΑΓ.ΟΡΟΣ -VIDEO-

Δημοσίευση από stathis73 »

petrosathonas έγραψε:Ας αφήσουν λοιπόν το Άγιο Όρος χωρίς προσκυνητές.
Οι μοναχοί τότε θα έχουν πιο πύρινη προσευχή γιατί δεν θα έχουν να ασχοληθούν με εμάς που πάμε και τους ζαλίζουμε συνέχεια.
H Διακονία ειναι κάτι που οι μοναχοί το κάνουν με χαρα μεγάλη, άλλωστε τον μοναχικό κανόνα-προσευχή δεν τον αφήνουν παραμελούν ποτε και για κανέναν χωρίς κάποιο πάρα μα πάρα πολύ σοβαρό λόγο, ας το έχουμε αυτό κατα νού.

Εμένα με εκφράζει 1000% αυτό που εχει πει ο Μεσογαιας και θα το ξαναβάλω για ακόμη μία φορά.
Αυτό είναι Αγιον Ορος για μένα.




Στο Ορος δεν βλέπεις ουτε ξεκουράζεσαι ουτε κατηχείσαι. Στο Ορος μυσταγωγείσαι, σιωπάς και προσευχεσαι, προτιμάς να φαντάζεσαι, να ποθείς, να "σκαλίζεις" με τον εσωτερικό σου κόσμο, αλλα να μην εχεις την ανάγκη να δείς, να βεβαιωθείς, να γνωρίσεις. Δεν σου χρειάζεται κάτι τέτοιο. Αντιλαβάνεσαι την εκπληξη, αλλα αποφεύγεις να την ψηλαφείς, αισθάνεσαι το μυστήριο, αλλα αρνείσαι την ερευνά του. Η πίστη ειναι ισχυρότερη απο την οποια απόδειξη.
Η αισθηση της θεϊκής παρουσίας πιό εντονη απο κάθε ευλογημένη αναστροφή. Τον αγιο τον θέλεις να υπάρχει, δεν σου χρειάζεται να τον γνωρίσεις κοσμικά για να συνομιλείς συνήθως φιλοπερίεργα. Αρνείσαι να τον υποχρεώσεις να σε γνωρίσει. Προτιμάς η απορία σου να απαντηθεί μυστικώς παρα κάποιος να σου καταθέσει τη σοφή του γνώμη. Η περιέργεια των αισθήσεων και η ερευνητικότητα της αντιλήψεως, στο Όρος αυτομάτως περιθωριοποιούνται.

Η γοητεία του βρίσκεται στο οτι κρύβεται. Ο θυσαυρός του έγκειται στην απαφατικότητα του.
Αυτά επιβεβαιώνουν το μυστήριο του. Αυτα και το φέρνουν πιο κοντά. Και ενώ κρύβεται, η προσέγγιση του φανερώνει αγνωστες αλήθειες.
Γιατί το Ορος δεν διδάσκει συμβουλέυοντας, αλλα εμπνέει μεταγγίζοντας γνήσια εμπειρία και χάρι."
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
kostasp
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Οκτ 17, 2012 3:10 pm

Re: ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΕΝΟ ΤΟ ΑΓ.ΟΡΟΣ -VIDEO-

Δημοσίευση από kostasp »

Εγω παντος δεν συμφωνω με την σκεψη της μονης να πουλησει την εκταση στην πολυεθνικη εταιρία, καποια πραγματα πρεπει να μίνουν στην κατοχη της μονης και σε ελληνικα χέρια, άσε παυ θα καταστρεψουν και το περιβάλον με τα τοσα απόβλητα που θα πέφτουν.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Αποκλεισμένο το Άγιον Όρος (βίντεο)

Δημοσίευση από Dimitris39 »

οι δρομοι ειναι ανοιχτοι το ανακοινωσανε καπου
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Αποκλεισμένο το Άγιον Όρος (βίντεο)

Δημοσίευση από petrosathonas »

Δημήτρη
θα νοικιάσουμε καϊκι από Σιθωνία να μας πετάξει στην Ουρανούπολη.
Αν είναι μαζεμένοι μπροστά στον καταπέλτη του καραβιού, θα παρουμε τα διαμονητήρια και θα πέσουμε
στην θάλασσα να πάμε κολυμπώντας. :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Αποκλεισμένο το Άγιον Όρος (βίντεο)

Δημοσίευση από Dimitris39 »

petrosathonas έγραψε:Δημήτρη
θα νοικιάσουμε καϊκι από Σιθωνία να μας πετάξει στην Ουρανούπολη.
Αν είναι μαζεμένοι μπροστά στον καταπέλτη του καραβιού, θα παρουμε τα διαμονητήρια και θα πέσουμε
στην θάλασσα να πάμε κολυμπώντας. :mrgreen:
ποσες λυσεις υπαρχουνε αν κανεις θελει ολα ειναι δυνατα μονο με την βοηθεια του Θεου
αρκει να μην ειναι ο Διονυσης μαζι μας
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”