Δικαστική απόφαση-βόμβα για το μάθημα των Θρησκευτικών

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
xristianos.net
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 439
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 08, 2011 7:54 pm
Επικοινωνία:

Δικαστική απόφαση-βόμβα για το μάθημα των Θρησκευτικών

Δημοσίευση από xristianos.net »

ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ - ΒΟΜΒΑ!
ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΚΑΙ ΜΕ ΟΜΟΛΟΓΙΑΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΩΝ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΩΝ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ!

Επιτέλους, μια ευχάριστη είδηση! Πρόκειται για απόφαση - σταθμό που ανατρέπει όλα τα μέχρι σήμερα δεδομένα που αφορούσαν το μάθημα των Θρησκευτικών, αφού πλέον καθίσταται σαφές με δικαστική απόφαση ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ για κάθε Ορθόδοξο μαθητή και απαλλάσσονται μόνο οι ετερόδοξοι / αλλόθρησκοι! Επίσης, ο χαρακτήρας του μαθήματος οφείλει να είναι ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΣ και όχι ο.....
γνωστός "διαθρησκειακός αχταρμάς" των βιβλίων του "Υπουργείου Παιδείας"!
Αναλυτικά:
Βαρυσήμαντη Απόφαση έλαβε το Διοικητικό Εφετείο Χανίων σχετικά με το ζήτημα των απαλλαγών των μαθητών από το μάθημα των Θρησκευτικών αλλά και γενικότερα το χαρακτήρα που θα πρέπει να έχει το μάθημα βάσει των επιταγών του Συντάγματος και των Νόμων της Ελληνικής Πολιτείας.
Η Απόφαση ελήφθη μετά από Αίτηση εννέα Θεολόγων καθηγητών της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Χανίων που αφορούσε στη σιωπηρή απόρριψη από τον Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης των Χανίων Αίτησής τους με την οποία ζητούνταν παρέμβαση του για να μην χορηγηθεί απαλλαγή από τα Θρησκευτικά σε Ορθόδοξους μαθητές.
Η Απόφαση του Διοικητικού Εφετείου Χανίων ξεκαθαρίζει ότι δικαίωμα στην απαλλαγή από τα Θρησκευτικά έχουν μόνο οι αλλόθρησκοι και ετερόδοξοι μαθητές καθώς και ότι το μάθημα των Θρησκευτικών πρέπει να έχει ορθόδοξο χριστιανικό χαρακτήρα.
Η Απόφαση αυτή πάντως του Διοικητικού Εφετείου έχει μεγάλη σημασία επειδή υποδεικνύει τον ορθό τρόπο αντιμετώπισης του ζητήματος των απαλλαγών, ερμηνεύει ορθά τις εγκυκλίους για τις απαλλαγές, στρέφεται εναντίον και του Υπ. Παιδείας, το οποίο εμμέσως υποχρεώνει να προχωρήσει σε ξεκαθάρισμα της υπόθεσης με χορήγηση δικαιώματος απαλλαγής μόνο σε αλλόθρησκους και ετερόδοξους αλλά και στην με κάθε τρόπο διατήρηση του ορθόδοξου χαρακτήρα του μαθήματος των Θρησκευτικών (τουτέστιν και στην απόσυρση του νέου πιλοτικού Προγράμματος Σπουδών που μεταλλάσσει το μάθημα σε θρησκειολογία).
http://hellas-orthodoxy.blogspot.gr/
http://attikanea.blogspot.gr

Αναδημοσίευση από:
Κατάνυξις
Τα πάντα δώσε για τον Χριστό, Τον Χριστό μη δώσεις για τίποτε. Άγ. Ιουστίνος Πόποβιτς
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Δικαστική απόφαση-βόμβα για το μάθημα των Θρησκευτικών

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Κρήτη πατρίς του Μίνωα
και του Λευτέρη μάνα
Χωρίς εσένα δεν κτυπά
της Λευτεριάς καμπάνα
:smile:
Δόξα τω Θεώ... Πάντων Ένεκεν
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Δικαστική απόφαση-βόμβα για το μάθημα των Θρησκευτικών

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ!!!

Η Ημερίδα τότε στο ΣΕΦ βγήκε σε καλό! Μπράβο μπράβο! Λοιπόν φαίνεται εμπράκτως ότι όταν αντιστεκόμαστε βγαίνουμε νικητές!
Μεγάλη νίκη αυτή η απόφαση που θα υποχρεώσει το Υπ. Παιδείας (και Θρησκευμάτων όπως το γνώριζα εγώ,) να κρατήσει τον Ορθόδοξο χαρακτήρα του μαθήματος των Θρησκευτικών.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Δικαστική απόφαση-βόμβα για το μάθημα των Θρησκευτικών

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Captain Yiannis έγραψε:Κρήτη πατρίς του Μίνωα
και του Λευτέρη μάνα
Χωρίς εσένα δεν κτυπά
της Λευτεριάς καμπάνα
:smile:
Δόξα τω Θεώ... Πάντων Ένεκεν
Τέλειο!
Και πολύ ταιριαστό Καπετάνιε!!!

+ ∞
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Δικαστική απόφαση-βόμβα για το μάθημα των Θρησκευτικών

Δημοσίευση από nickzark »

Δόξα το θεό
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Δικαστική απόφαση-βόμβα για το μάθημα των Θρησκευτικών

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Δικαστική απόφαση-βόμβα για το μάθημα των Θρησκευτικών

Δημοσίευση από GeorgiosM »

ΜΙΧΣ έγραψε:ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ!!!

Η Ημερίδα τότε στο ΣΕΦ βγήκε σε καλό! Μπράβο μπράβο! Λοιπόν φαίνεται εμπράκτως ότι όταν αντιστεκόμαστε βγαίνουμε νικητές!
Μεγάλη νίκη αυτή η απόφαση που θα υποχρεώσει το Υπ. Παιδείας (και Θρησκευμάτων όπως το γνώριζα εγώ,) να κρατήσει τον Ορθόδοξο χαρακτήρα του μαθήματος των Θρησκευτικών.
χαίρομαι για αυτήν την απόφαση!Δόξα Τω Θεώ και μπραβο στους αδελφους που αγωνιστηκαν υπερ αυτου με αγάπη!
απο την άλλη μεριά νομίζω τετοια ζητήματα δεν κερδιζονται κατα κύριο λόγο τόσο με τις ημερίδες,
(που φυσικά εχουν καλό κ σημαντικότατο! ρόλο), αλλα και λογω της καλης υγειας της πνευματικής ζωης.

δηλαδή μας ευλόγησε ο Θεός και μας εδωσε την αποφαση, ειτε λογω καποιας μεριδας αγωνιζομενων χριστιανων,
ειτε καποιων αγίων ψυχων που δεήθηκαν είτε και τα δύο είτε κ εγω δεν ξέρω τι αλλο.
αλλά δεν το βλεπω τοσο ως στυγνη "αναμετρηση" μονο σε ανθρωπινους λογικους αγωνες.
(βεβαια παλι με επιξυλαξη το λεω, ισως πεταξα παλι βλακεια ...δωστε μου διάκριση να σας κανω πλουσιους...[πνευματικα]!) :smile:
ελπιζω να μην γινομαι! : ψευτοκουλτουριαρης, αγαπολογος, πολυλογος,
σαλονο-λόγος (απο το σαλόνι), ανετολόγος, χαζολόγος...και ολα τα ...συναφή :(
κ αν ναι, να με συγχωρειτε...

καπετανιε η αποφαση ολα τα λεφτα...μου θυμισε δικαστήριο live...πολύ παραστατική!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”