Αφιέρωμα στο μαρτυρικό Πόντο ένεκα ημέρα μνήμης 19 Μαίου

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
trader21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1030
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 31, 2011 4:35 pm
Τοποθεσία: Σύμος - Αθήνα

Re: Αφιέρωμα στο μαρτυρικό Πόντο ένεκα ημέρα μνήμης 19 Μαίου

Δημοσίευση από trader21 »

Νέα Πρόκληση της Ρεπούση !!!

Αποχώρησε από τη Βουλή, η γνωστή τουρκολάγνα, όταν ο Β. Πολύδωρας κάλεσε τους
βουλευτές σε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη της γενοκτονίας του Ποντιακού Ελληνισμού.

Περίμενε κανείς κάτι διαφορετικό;

Οι θέσεις της Ρεπούση ήταν γνωστές από χρόνια. Είναι μία επαγγελματίας λασπολόγος εναντίον των Ελλήνων.

Κι όμως τέτοια άτομα σαν την Ρεπούση κρατούν στα χέρια τους την παιδεία των παιδιών μας. Τι να πεί κανείς ...
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Αφιέρωμα στο μαρτυρικό Πόντο ένεκα ημέρα μνήμης 19 Μαίου

Δημοσίευση από stathis73 »

Και ενα για την Μάνα :8 :8 :8 :8




Η μάνα εν κρύον νερόν Όταν γερά η μάνα και άλλο κε μπορεί (2) α τότε θελ βοήθειαν α τότε θελ ζωήν ... α τότε θελ ζωήν κι όταν θα έρτε η ώρα και άλλο κι θα ζει αμά κι φτας το χρέωσις θα καίετε η ψυς η μάνα εν κρύον νερόν και σο ποτήρ και μπεν η μάνα να μη είνετε η μάνα να μη εν η μάνα να μη εν η μάνα εν βράχος η μάνα εν ρασίν (2) σο δύσκολον την ώρας μανίτσα, μανίτσα, μανίτσαμ θα τσαείς η μάνα εν το στήριγμαν τη χαράς το κλαδίν τατινές η εγάπη κε βρίετε ση γην η μάνα εν κρύον νερόν...
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Αφιέρωμα στο μαρτυρικό Πόντο ένεκα ημέρα μνήμης 19 Μαίου

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Το μεγάλο Ερώτημα...75,000 ορφανά τι απέγιναν.... το φοβερό μυστικό... των παιδιών των Ελλήνων του Πόντου που ποτέ δεν έμαθαν την ελληνορθόδοξη ταυτότητά τους για να μη δημιουργήσουν θέμα στο τουρκικό κράτος.

ΠΟΝΤΟΣ :Εδώ είμαστε λίγοι, ΕΚΕΙ είμαστε πολλοί....

Οι Φάκελοι - του Αλέξη Παπαχελά
[Αποσπάσματα]

Ενενήντα και πλέον γενιές και 3000 χρόνια παραμονής σ' εκείνη τη γωνιά του πλανήτη
φαίνεται δεν ήταν αρκετή για να ριζώσουμε στα χώματα εκείνα.
Από τα μέσα του 1919 μια νέα μέρα ξημέρωσε για τον ελληνισμό του Πόντου και της Μικράς Ασίας.
Κι αυτή την μέρα την ξεκίνησαν οι πρόγονοί μας.
Ήρθαν σαν πρόσφυγες, πεινασμένοι, άρρωστοι, φοβισμένοι και φτωχοί.
Φτωχοί από οικογένεια, φτωχοί από φίλους, φτωχοί από σπίτια, περιουσίες και υπάρχοντα.
Δούλεψαν σκληρά, μάθανε στα παιδιά τους γράμματα, ασχολήθηκαν με τα προβλήματα
της κοινωνίας και κατάφεραν να ενσωματωθούν πλήρως με το ντόπιο ελληνικό στοιχείο.
Ας μην ξεχνάμε πως εδώ είμαστε 3-4 γενιές και πίσω μας,
στον ΠΟΝΤΟ, στη Μ. ΑΣΙΑ, αφήσαμε νεκρούς 90 γενεών.
Εδώ είμαστε λίγοι, ΕΚΕΙ είμαστε πολλοί....

+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
fotios
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Re: Αφιέρωμα στο μαρτυρικό Πόντο ένεκα ημέρα μνήμης 19 Μαίου

Δημοσίευση από fotios »

Το αίμα 353.000 παιδιών, γυναικών, ανδρών Ελλήνων του Πόντου ζητάει δικαίωση...
΄
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... lSvfNcN994

Ο Στάλιν βοηθούσε τον Κεμάλ με οπλισμό και χρήματα...Παράλληλα έκλεισε όλα τα Ελληνικά Σχολεία...

Εμείς σαν Έλληνες Ορθόδοξοι Χριστιανοί θα υποφέρουμε...μη φοβάστε το μικρό ποίμνιο...

υγ.
Τα κόμματα όπως ο Σύρριζα και η ΔΗΜΑΡ να χαίρονται τους Εφιάλτες τους...
Ο μέσος Έλληνας δεν έχει μετάνοια...η εθνική προδοσία και η σύγχρονη γενοκτονία με το μνημόνιο συνεχίζεται...
Και η στροφή γίνεται προς τον ανθελληνική και αντιχριστιανική, ξεδιάντροπα αθεϊστική αριστερά...
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Αφιέρωμα στο μαρτυρικό Πόντο ένεκα ημέρα μνήμης 19 Μαίου

Δημοσίευση από lovethink »

fotios έγραψε: Τα κόμματα όπως ο Σύρριζα και η ΔΗΜΑΡ να χαίρονται τους Εφιάλτες τους...
Ο μέσος Έλληνας δεν έχει μετάνοια...η εθνική προδοσία και η σύγχρονη γενοκτονία με το μνημόνιο συνεχίζεται...
Και η στροφή γίνεται προς τον ανθελληνική και αντιχριστιανική, ξεδιάντροπα αθεϊστική αριστερά...
Δεδομένου ότι η άρνηση της αναγνώρισης της γενοκτονίας, σε συνάρτηση με την ατιμωρησία των δραστών της, αποδεδειγμένα προετοιμάζει το έδαφος για μελλοντικές γενοκτονίες. Δεδομένου ότι η γενοκτονία μειονοτικών πληθυσμών από το Οθωμανικό κράτος κατά τη διάρκεια και μετά τον πρώτο παγκόσμιο πόλεμο απεικονίζεται συνήθως ως γενοκτονία των Αρμενίων αποκλειστικά, με μερική μόνο αναγνώριση των ποιοτικά όμοιων γενοκτονιών άλλων Χριστιανικών μειονοτήτων της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας.
Στηρίζουμε την πεποίθηση της Διεθνούς Ένωσης Ακαδημαϊκών για την μελέτη των Γενοκτονιών. Το ότι η εκστρατεία των Οθωμανών εναντίον των Χριστιανικών μειονοτήτων της Αυτοκρατορίας μεταξύ 1914 και 1923 αποτέλεσε μια γενοκτονία των Αρμενίων, των Ασσυρίων και των Ελλήνων του Πόντου και της Ανατολίας.
Στηρίζουμε ακόμη τα αιτήματα της ένωσης και της οργανωμένης ποντιακής κοινότητας που ζητά από την κυβέρνηση της Τουρκίας να αναγνωρίσει τις γενοκτονίες αυτών των πληθυσμών, να εκδώσει μια επίσημη απολογία και να προχωρήσει σε άμεσα και σημαντικά βήματα για αποκατάσταση»
Κατά συνέπεια, η Γενοκτονία του Ποντιακού Ελληνισμού είναι αναπόσπαστο τμήμα της συνολικής Γενοκτονίας των Ελλήνων της Ανατολής, που προκάλεσε ο μιλιταριστικός τουρκικός εθνικισμός.
Η καλλιέργεια της ιστορικής Μνήμης αλλά και η διαμόρφωση πολιτικών που στοχεύουν στην ένταξη του ιστορικού Τραύματος στη διεθνή ουμανιστική αντίληψη για τα δικαιώματα του ανθρώπου, πρέπει απαραιτήτως να γίνεται ως σύνολο και να αποτρέπεται η μερική παρουσία όποτε και με όποιο τρόπο εμφανίζεται.
ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΣΥΡΙΖΑ Ε.Κ.Μ Π.Ε ΚΟΖΑΝΗΣ
http://www.kozan.gr/?p=7731
Καλή Σαρακοστή
fotios
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Re: Αφιέρωμα στο μαρτυρικό Πόντο ένεκα ημέρα μνήμης 19 Μαίου

Δημοσίευση από fotios »

Δεν έγινε γενοκτονία κατά των Ελλήνων του Πόντου υποστηρίζει σε άρθρο του στην εφημερίδα «ΑΥΓΗ», κομματικό όργανο του Συνασπισμού, την κύρια δηλαδή συνιστώσα του ΣΥΡΙΖΑ. Επίσης το άρθρο κάνει λόγο για εγκλήματα των Ποντίων κατά των Τούρκων ενώ μεγάλη εντύπωση προκαλεί το γεγονός ότι ο αρθρογράφος μιλάει για μειοψηφία του Ελληνικού πληθυσμού στην περιοχή και το γεγονός αυτό δεν αποτελεί απελευθερωτικό αγώνα.

Έτσι, ενώ ο Τσίπρας στέλνει το μήνυμα του την ημέρα της γενοκτονίας στην Παμποντιακή Ομοσπονδία, στέλεχος του ΣΥΡΙΖΑ φροντίζει για ακόμα μια φορά να εκθέσει τον Πρόεδρο του.

Του Νάσου Θεοδωρίδη (δικηγόρος και μέλος της Π.Κ. του ΣΥΝ Αμπελοκήπων)

«Οι επετειακές κραυγές που συνήθως ακούγονται και γράφονται κάθε άνοιξη για το ζήτημα της όντως απεχθούς και μαζικής εξόντωσης των Ποντίων επιτάσσουν μια ψύχραιμη προσέγγιση και αποτίμηση του ιστορικού αυτού ζητήματος. Δυστυχώς μέχρι σήμερα ουδείς ειδήμων ασχολήθηκε αντικειμενικά με την ιστορική ανάλυση της άλλης πλευράς της αλήθειας στο θέμα του ελληνισμού του Πόντου.

Η επιχειρηματολογία της εθνικιστικής μερίδας των Ποντίων, σε σχέση με αυτά που υπέφερε ο ποντιακός λαός από το 1915 έως το 1924, αναφέρεται πράγματι σε πολλές αλήθειες, ταυτόχρονα όμως δεν διστάζει να χρησιμοποιεί μισές αλήθειες, να αποκρύπτει άλλες αλήθειες και να διαδίδει πολλά ψεύδη.....................



Read more: http://www.seleo.gr/index.php?option=co ... z1vQLLgAs3
Seleo.gr News ..............................


Ο ΣΥΡΡΙΖΑ αποτελείται από 12 συνιστώσες που αρχίζουν στην αναρχία και τελειώνουν στην αθεΐα του Τσίπρα...
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Αφιέρωμα στο μαρτυρικό Πόντο ένεκα ημέρα μνήμης 19 Μαίου

Δημοσίευση από lovethink »

Τι να πω ,κόμμα κι αυτό ,άλλα λέει ο ένας άλλα λέει ο άλλος .Εγώ έχω μπερδευτεί με όλους αυτούς .Κανείς δεν μ'αρέσει.
Καλή Σαρακοστή
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Αφιέρωμα στο μαρτυρικό Πόντο ένεκα ημέρα μνήμης 19 Μαίου

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »


Χ. ΜΗΤΣΟΓΛΟΥ ΕΤΩΝ 111: Η ΖΩΝΤΑΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑΣ ΤΟΥ ΠΟΝΤΙΑΚΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ (VIDEO)
Κυριακή, 20 Μάιος 2012 10:22 tro-ma-ktiko
Θύματα της τούρκικης βαρβαρότητας υπάρχουν ακόμα εν ζωή και οι αφηγήσεις τους συγκλονίζουν. Πως είναι δυνατόν αυτοί να ξεχάσουν και να μην εξεγείρονται από τις άθλιες διαμαρτυρίες των Τούρκων για τις εκδηλώσεις μνήμης και τιμής στα θύματα του ξεριζωμού; Πώς να λησμονήσουν τις θηριωδίες του Τοπάλ Οσμάν; Πώς να ξεχάσει και ο κ. Χαράλαμπος Μητσόγλου κάτοικος Νυμφόπετρας σήμερα 111 χρόνων που έζησε στο πετσί του την βαρβαρότητα των Τούρκων; Πώς να ξεχάσει όταν μπροστά τα μάτια του έβλεπε να δολοφονούνται οι δικοί του άνθρωποι; Πώς να ξεχάσει το οδοιπορικό του θανάτου για χιλιάδες συμπατριώτες του; Πως λοιπόν να λησμονηθούν τα απεχθέστερα εγκλήματα της ανθρωπότητας; Εμείς οι νεότεροι έχουμε χρέος να διατηρούμε την μνήμη των ιστορικών γεγονότων ζωντανή γιατί αυτό επιτάσσει το χρέος κάθε πολίτη και κάθε λαού. Δείτε το βίντεο με την ομιλία του κ. Μητσόγλου το 2010 στην εκδήλωση της γενοκτονίας των ποντίων στην Θεσσαλονίκη που συγκλόνισε το πανελλήνιο.


+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Αφιέρωμα στο μαρτυρικό Πόντο ένεκα ημέρα μνήμης 19 Μαίου

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Δυστυχώς ο χώρος της ομιλίας έχει πολύ αντίλαλο και θέλει προσπάθεια να κατανοήσει κάποιος που δεν καταλαβαίνει την προφορά του ομιλητή μας... αλλά και μόνο που είναι εν ζωή αυτός ο άνθρωπος είναι αρκετή η μαρτυρία του.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Αφιέρωμα στο μαρτυρικό Πόντο ένεκα ημέρα μνήμης 19 Μαίου

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »


Τό δικό της τρόπο γιά νά τιμήσει τήν ἐπέτειο τῆς ποντιακῆς
γενοκτονίας βρῆκε ἡ Προεδρική Φρουρά.
Τό περασμένο Σάββατο, ἡμέρα μνήμης γιά τόν Ποντιακό Ἑλληνισμό, οἱ εὔζωνες,
ἀντί γιά τήν παράδοση φουστανέλα,
ἐμφανίστηκαν στόν Ἄγνωστο Στρατιώτη μέ τίς μαῦρες ποντιακές φορεσιές!

13ς φωτο...

+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”