Συνωστισμένες στο Ζάλογγο (βίντεο)

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
xristianos.net
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 439
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 08, 2011 7:54 pm
Επικοινωνία:

Συνωστισμένες στο Ζάλογγο (βίντεο)

Δημοσίευση από xristianos.net »



Ακούστε με προσοχή τον συγγραφέα Γιώργο Καραμπελιά, που ανθίσταται στην αποδόμηση της Ιστορίας ΜΑΣ.
Τα πάντα δώσε για τον Χριστό, Τον Χριστό μη δώσεις για τίποτε. Άγ. Ιουστίνος Πόποβιτς
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Συνωστισμένες στο Ζάλογγο (βίντεο)

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

πολύ καλό! Το έχω ακούσει και στον ρ/σ της Μητρόπολης Πειραιώς ( Πειραϊκή Εκκλησία 91,2FM)
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
xristianos.net
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 439
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 08, 2011 7:54 pm
Επικοινωνία:

Re: Συνωστισμένες στο Ζάλογγο (βίντεο)

Δημοσίευση από xristianos.net »

Όχι πια "συνωστισμός". Μόνον "εθνικός μύθος".........
Τα πάντα δώσε για τον Χριστό, Τον Χριστό μη δώσεις για τίποτε. Άγ. Ιουστίνος Πόποβιτς
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Συνωστισμένες στο Ζάλογγο (βίντεο)

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

Δε ξέρω πραγματικα σε τι αποσκοπει η προσπαθεια να ακυρώνει κανείς τα πάντα, ακόμη και τις συνειδήσεις ανθρώπων που μεγάλωσαν έχοντας στο νου του γεγονότα και πράξεις που αφορούν τη σύγχρονη ελληνική ιστορία.
Για να πω την αλήθεια όλα αυτά μου φαίνονται "νεωτερίστικες" απόψεις παρά λόγια ουσίας και αλήθειας... μου θυμίζουν συγκεκριμένη πολιτική παράταξη στη Βουλή , οι άντρες της οποίας δε φορούν γραβάτες , ως στάση ζωής άραγε;;;
όλα τα 'χε η Μαριορή , ο φερετζές της έλειπε!
τι να πω....
ο Χριστός σώζει....
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Συνωστισμένες στο Ζάλογγο (βίντεο)

Δημοσίευση από aposal »

Είναι κομμάτι του σχεδίου για άλωσης της κουλτούρας μας εν γένει (θρησκεία, γλώσσα, ιστορία) που τα φοβούνται οι φίλοι του εξαποδώ όπως και το λιβάνι.
Το πρόβλημα για μένα δεν είναι ότι υπάρχουν βουλευτές που έχουν αυτές τις απόψεις. Το πρόβλημα είναι οι συγκεκριμένοι ανήκουν στην συμπολίτευση, μετέχουν δηλαδή στα κέντα λήψης των αποφάσεων και η συμπολίτευση ΔΕΝ καταδικάζει τις απόψεις τους. Ο εστί μεθερμηνευόμενον πως ΑΠΑΣΑ η εξουσία τις υιοθετεί πλήρως.
Αυτά για όσους ακόμουν τελούν σε χειμερινή (χειμερία) νάρκη και πιπιλίζουν τα περί θρήσκων "δεξιών" και Θεομάχων "αριστερών".
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Συνωστισμένες στο Ζάλογγο (βίντεο)

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

ΣΤΕΦΑΝΟΣ έγραψε:Δε ξέρω πραγματικα σε τι αποσκοπει η προσπαθεια να ακυρώνει κανείς τα πάντα, ακόμη και τις συνειδήσεις ανθρώπων που μεγάλωσαν έχοντας στο νου του γεγονότα και πράξεις που αφορούν τη σύγχρονη ελληνική ιστορία.
Για να πω την αλήθεια όλα αυτά μου φαίνονται "νεωτερίστικες" απόψεις παρά λόγια ουσίας και αλήθειας... μου θυμίζουν συγκεκριμένη πολιτική παράταξη στη Βουλή , οι άντρες της οποίας δε φορούν γραβάτες , ως στάση ζωής άραγε;;;
όλα τα 'χε η Μαριορή , ο φερετζές της έλειπε!
τι να πω....
αποσκοπεί σε μια νέα γενιά... παγκοσμιοποιημένη...άνευ ταυτότητας... πρωταρχικά άνευ Ορθόδοξης ταυτότητας, και άνευ εθνικής συνείδησης.
Αυτός είναι ο τελικός προορισμός τους για τα παιδιά μας
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
dimitrisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 573
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 24, 2009 12:53 pm

Re: Συνωστισμένες στο Ζάλογγο (βίντεο)

Δημοσίευση από dimitrisgr »

Α΄ Περαιώς
Γραμμένοι: 201.248
Μαρία Ρεπούση: 1.670
Και .... τους εκλογικούς νόμους!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Συνωστισμένες στο Ζάλογγο (βίντεο)

Δημοσίευση από marinam »

aposal έγραψε: ΔΕΝ καταδικάζει τις απόψεις τους.
μ αρεσει που ακομα πιστευεις πως θα καταδικασουν τετοιες αποψεις .... καταδικασαν κατι αλλο; με λογια και γω καταδικαζω. πραξεις να βλεπω θελω....
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Συνωστισμένες στο Ζάλογγο (βίντεο)

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Αντί για σχόλια,
το τραγούδι που μας μέλλει όλων μας να πούμε,
αν αφήσουμε τα πράγματα να συνεχιστούν, όπως μάς τα προορίζουν:

Έχε γειά καϋμένε κόσμε,
έχε γειά γλυκιά ζωή,
κι' εσύ δύστυχη πατρίδα,
έχε γειά παντοτινή....
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Συνωστισμένες στο Ζάλογγο (βίντεο)

Δημοσίευση από marinam »

panagiotisspy έγραψε:Αντί για σχόλια,
το τραγούδι που μας μέλλει όλων μας να πούμε,
αν αφήσουμε τα πράγματα να συνεχιστούν, όπως μάς τα προορίζουν:

Έχε γειά καϋμένε κόσμε,
έχε γειά γλυκιά ζωή,
κι' εσύ δύστυχη πατρίδα,
έχε γειά παντοτινή....

Εκει φτασαμε καλε μου... να λεμε εχε γεια....
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”