Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25026
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από aposal »

ΘΑ ΕΙΔΟΠΟΙΗΘΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ, ΑΣ ΜΗΝ ΤΑΡΑΖΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΜΑΣ!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από ψυχουλα »

Μα αυτο λεω!!! οτι εχει αποφανθει ηδη απο το 98!!! για το θεμα του 666 πανω σε ταυτοτητα. Δηλαδη πρεπει να βγαλει νεα ανακοινωση ειδικα για την καρτα;;; η ουσια ειναι οτι συνιστα να μη δεχομαστε το 666 ετσι δεν ειναι:;;;;;;;;;
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25026
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από aposal »

Το 1998 βγήκε μία απόφαση για κάτι που υποθέταμε ότι θα έρχονταν. Τώρα θα βγει για κάτι συγκεκριμένο.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από ψυχουλα »

εννοεις οτι καθε φορα που θα βγαινει μια καρτα τυπου ταυτοτητα με το 666 θα πρεπει να αποφαινεται η Ιερα Συνοδος εκ νεου;;;; :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25026
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από aposal »

Δεν βγαίνει και κάθε μέρα...
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Για πολλοστή φορά να πω τη γνώμη μου στο θέμα.

Δεν είναι και αρετή βέβαια, νάχουμε κάρτες, χαρτιά, ΑΜΚΑ κλπ, με το barcode, αλλά δεν πάθαμε και καμμιά ανήκεστο βλάβη βρε παιδιά.. :8

Ολα αυτά σκοπίμως μπαίνουν σταδιακά για να μας εξοικειώσουν με την υποτιθέμενη "αναγκαιότητα" του επερχόμενου "χαράγματος", αλλά από μόνα τους ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ χάραγμα.

Δεν χρειάζεται να ρωτάμε συνεχώς, να πάρουμε το ένα, να πάρουμε το άλλο κλπ.

Ολα να τα πάρουμε, αν θέλουμε, αλλά νάχουμε πάντα το νου μας και να μην τελούμε "εν μακαριότητι".
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από stathis73 »

ΓΡΗΓΟΡΗΤΕ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΥΧΕΣΘΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΛΕΕΙ , ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΕΤΟΙΜΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΜΑΣ, ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΑ ΑΠΟΡΙΠΤΟΥΜΕ ΟΛΑ, ΟΥΤΕ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΑ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΑΔΙΑΚΡΙΤΑ ΚΑΙ ΟΛΑ
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από ψυχουλα »

καταρχας να πω για το ΑΜΚΑ οτι βγαινει χωρις να κανεις τιποτα. Εμενα τουλαχιστον μου ζητησαν μια μερα απο το λογιστηριο να τους το γνωστοποιησω και ειδα οτι ηδη υπηρχε στο βιβλιαριο υγειας μου ενω ουτε που ηξερα τι ηταν. Στην πεθερα μου το εστειλαν σαν καρτα με το ταχυδρομειο χωρις να το ζητησει και επειδη δεν καταλαβε οτι ηταν απο το ΙΚΑ και νομισε οτι ηταν διαφημιστικο τραπεζας με πιστωτικη καρτα ετοιμη πηγε να το πεταξει!!! Πηγα να βγαλω για το συζυγο και μου ειπαν οτι ηδη εχει και μου εδωσαν κατευθειαν τον αριθμο. εψαξα και βρηκα την καρτα παραχωμενη και παραπεταμενη του την ειχαν στειλει με το ταχυδρομειο κι εκεινου παλια οταν ακομη ηταν στο πατρικο του και ουτε που ηξερε τι ηταν και την παραπεταξε!
το ΑΜΚΑ δηλαδη ειναι κατι που δεν το επιλεγουμε, δεν ενεργει το αυτεξουσιο, στο στελνουν ετοιμο, σε καταχωρουν χωρις να ξερεις!

Παναγιωτη το ΑΜΚΑ δεν ειναι ταυτοτητα οπως και η πιστωτικη. Η αποφαση αφορα καθαρα ταυτοτητες με το 666 οχι καρτες αναληψης κτλ. Δηλαδη κατι που μιλαει για σενα για το ποιος εισαι. Για αυτο αναφερθηκα εδω που λεμε για την καρτα του πολιτη η οποια φαινεται για ταυτοτητα ή οχι; Ουτε εγω πιστευα οτι ισοδυναμει με αρνηση μια ταυτοτητα μεχρι που ειδα οτι εχει βγει αυτη η αποφαση.
Αν η Ιερα Συνοδος εχει αποφανθει ετσι δεν πρεπει να υπακουσουμε;;;; Αυτο δε λεγαμε τοσο καιρο οτι θα υπακουσουμε στην πνευματικη μας ηγεσια (της Εκκλησιας) ;
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από panagiotisspy »

ψυχουλα έγραψε:Παναγιωτη το ΑΜΚΑ δεν ειναι ταυτοτητα οπως και η πιστωτικη. Η αποφαση αφορα καθαρα ταυτοτητες με το 666 οχι καρτες αναληψης κτλ. Δηλαδη κατι που μιλαει για σενα για το ποιος εισαι. Για αυτο αναφερθηκα εδω που λεμε για την καρτα του πολιτη η οποια φαινεται για ταυτοτητα ή οχι;
Συμφωνώ ότι είναι πιό "βαρύ" κάτι που πιστοποιεί την ταυτότητα.

Αλλά δεν "είμαστε" η ταυτότητά μας.

Αλλο ένα έγγραφο, άλλο η χάραξη "του μετώπου ή της δεξιάς".

Γνώμη μου είναι, ότι το παιχνίδι γίνεται πιό "χοντρό" σε αυτή την περίπτωση, αλλά δεν παύει και αυτό να υπάγεται στην γενικότερη προσπάθεια να μας "εκπαιδεύσουν" για να δεχθούμε το χάραγμα.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από ψυχουλα »

εμενα το θεμα μου ειναι και για αυτο το εβαλα σημερα ξανα οτι τελικα υπαρχει αποφαση της Ιερας Συνοδου της Ελλαδος. Αυτο!
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”