Οι προφητείες στο Τραχώνι Λεμεσού στην Κύπρο

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

NIKI
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τρί Οκτ 11, 2005 5:00 am

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από NIKI »

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΓΑΠΗΤΕ/Η ΑNGELS. Η ΛΕΜΕΣΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ ΑΝ ΣΥΝΕΒΕΝΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΘΑ ΤΟ ΕΓΡΑΦΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΜΑΘΕΥΤΕΙ.
ΑΝ ΟΜΩΣ ΕΡΘΕΙ ΣΤΗΝ ΥΠΟΨΙΑ ΜΟΥ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΘΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ.
ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ
Άβαταρ μέλους
AngelsGR
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 19, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Κωνσταντίνος@ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ

Re: ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από AngelsGR »

NIKI έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΓΑΠΗΤΕ/Η ΑNGELS. Η ΛΕΜΕΣΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ ΑΝ ΣΥΝΕΒΕΝΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΘΑ ΤΟ ΕΓΡΑΦΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΜΑΘΕΥΤΕΙ.
ΑΝ ΟΜΩΣ ΕΡΘΕΙ ΣΤΗΝ ΥΠΟΨΙΑ ΜΟΥ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΘΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ.
ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ
Καλή σου μέρα και σε σένα Νίκη. Μέχρι στιγμής επίσημα δεν έχω δει κάποιον να διαψεύδει τα λεγόμενα του Λιακόπουλου και αυτό με κάνει να αναρωτιέμαι. Οι εφημερίδες γράφουν ότι θέλουν και ότι τους συμφέρει. Αν ισχύουν αυτά που λεει ο Λιακόπουλος για το Τραχώνι δεν νομίζω πως οι εφημερίδες θα το έγραφαν.

Κωνσταντίνος
xoe
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 11, 2005 5:00 am

Απόρυψη από Γεροντάδες

Δημοσίευση από xoe »

Λοιπόν παιδιά, ακούστε κάτι και όποιος θέλει το ακολουθεί.

Το βιβλίο του Λιακόπουλου ο ομάδα μας το αγόρασε από την πρώτη ημέρα κυκλοφορίας του για να διαπιστώσει την εγκυρότητά του.

Εν συνεχεία πήραμε πληροφορίες ότι την προφητεία αυτή η Ιερά Σύνοδος της Κύπρου την απέρριψε (άλλωστε το γράφει και στο βιβλίο).

Θέλοντας να βεβαιωθούμε πήγαμε το βιβλίο στον Γέροντά μας και η απάντηση;

"Δεν ισχύει, μην του δίνετε σημασία".

επίσης και άλλοι γεροντάδες έχουν αναφερθεί με τα ίδια λόγια.

Θέλει προσοχή! εφόσον η Ι.Σ. της Κύπρου το απέρριψε εμείς πρέπει να συνταχθούμε με την απόφαση αυτή. Σε αντίθετη περίπτωση είμαστε εκτός κοινωνίας και άρα μπορούμε να χαρακτηριστούμε άνετα ως ξένο σώμα.

Αυτό που έχετε να κάνετε (το οποίο ακολουθούν και οι γεροντάδες στο Άγιο Όρος ακόμη και αν δε συμφωνούν) είναι να ακολουθείται την επίσημη γραμμή της Εκκλησίας.

Είπε Όχι είναι Όχι. Αυτοί ξέρουν περισσότερα, δε μπορεί εμείς να είμαστε ποιο φωτισμένοι από αυτούς...

Για ρωτήστε τον Σεβασμιώτατο Λεμεσού κ.κ. Αθανάσιο που είναι φωτισμένος Ιεράρχης να δούμε τι θα πει...
Αγιο Όρος - Ορθοδοξία (Ορθόδοξη Χριστιανική Ομάδα Έβρου)
NIKI
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τρί Οκτ 11, 2005 5:00 am

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ-Χoe

Δημοσίευση από NIKI »

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΠΕΡΙ ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ.ΕΧΩ ΗΔΗ ΜΙΛΗΣΕΙ ΜΕ ΙΕΡΕΑ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ ΛΕΜΕΣΟΥ ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙΝΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΗΘΕΝ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΤΟΙΧΟ ΠΟΥ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΣΕ ΣΠΙΤΙ ΣΤΟ ΤΡΑΧΩΝΙ.ΠΗΓΕ ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΙΕΡΕΩΝ ΑΠΕΣΤΑΛΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗ ΛΕΜΕΣΟΥ κ.κ. ΑΘΑΝΑΣΙΟ ΚΑΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΘΗΚΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΑΠΑΤΗ.ΤΑ ΟΣΑ ΓΡΑΦΤΗΚΑΝ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΗΤΑΝ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΟΠΩΣ ΒΕΒΑΙΑ ΕΔΩΣΑΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ ΟΧΙ ΙΣΩΣ ΓΡΑΠΤΑ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Δημοσίευση από pan »

BASILHS
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 05, 2005 6:00 am

Οι προφητείες στο Τραχώνι Λεμεσσού Κύπρου

Δημοσίευση από BASILHS »

Χαίρετε! Θα ήθελα απλώς να προσθέσω ότι οι συγκεκριμένες εκπομπές που παρουσιάζονται στην τηλεόραση, ο πομπώδης λόγος του παρουσιαστή αλλά και τα γραφόμενα στα δύο αυτά βιβλία έχουν ΦΑΝΑΤΙΣΕΙ πολλοί κόσμο, ο οποίος ακολουθεί και πιστεύει ότι παρουσιάζεται. Μάλιστα έχω έναν φίλο, στον οποίο έχουν γίνει όλα αυτά μόνιμη ιδέα και σε περίπτωση που του θίξεις αυτά τα πιστεύω (του πεις δηλαδή ότι όλα αυτά είναι ψεύτικα) γίνεται πραγματικά άλλος άνθρωπος. Ο συγκεκριμένος φίλος μου πρίν τη γνωριμία του με τις συγκεκριμένες εκπομπές και βιβλία ήταν ένας εντελώς διαφορετικός άνθρωπος.
Θα ήθελα επίσης να προσθέσω ότι έχει παρουσιαστεί στην τηλεόραση εκπομπή του κ. Χαρδαβέλλα την προηγούμενη χρονιά στην οποία αρνήθηκε να παρουσιαστεί ο συγγραφέας (Λ) και η οποία παρουσίαζε τον αντίλογο.
Όμως κατα τη γνώμη μου το πρόβλημα είναι βαθύτερο και πολύ σοβαρό. (Συγχωρέστε που επεκτείνομαι εκτός του συγκεκριμένου θέματος). Πολύς κόσμος παρακολουθεί αυτές τις εκπομπές (αρκετοί συνάδελφοι μου) ο οποίος επηρεάζεται σε αρκετό θα έλεγα βαθμό. Στις συγκεκριμένες εκπομπές διαφημίζονται και πολλά άλλα βιβλία που δίδονται μαζί με το "πακέτο" των 65ευρώ! Έτυχε δύο από αυτά να διαβάσω και τα οποία ανέφεραν ιστορίες προκατακλυσμιαίες, ότι απότελούμε την 5η φυλή η οποία και θα καταστραφεί μέχρι να έρθει η 6η , η 7η πράγματα άκρως αιρετικά (θεωρίες της ανακυκλήσεως του κόσμου τις οποίες συναντούμε στις αρχαίες φιλοσοφικές σχολές στωική φιλοσοφία, Νεοπλατωνισμός, Πυθαγόρειοι) και γενικά βλέπουμε την παρουσίαση ενός ΕΞΕΛΛΗΝΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ (τύπου Ωριγένους) και όχι ενός ΕΚΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΕΝΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ τον οποίοι εξέφραζαν οι πατέρες της Εκκλησίας μας (περισσότερα "Η ζωή μετά τον θάνατο Μητροπολίτου Ναυπάκτου & Αγίου Βλασσίου Ιεροθέου"). Σε όλες αυτές τις εκπομπές ακούμε για μια νίκη της "Ορθοδοξίας" με λόγια μίσους και εκδικητικά και πουθενά δεν έχω ακούσει για την αγάπη που διδάσκει η Εκκλησία μας.
Ο Θεός να φωτίζει όλον τον κόσμο. Ευχαριστώ...
Elias

προφητειες τραχονιου

Δημοσίευση από Elias »

περι τραχονιου σας λεω τα ακολουθα απο προσωπικη μου εμπειρια και ερευνα.1.πηγα προσωπικα και διαπιστωσα την υπαρξη των απεικονισεων.2.απο οτι φαινεται μετα απο αναλυση θα φανει εντοσ ενοσ ετοθσ το πολυ αν τα απεικονιζομενα ειναι προφιτικα και αληθη.3.βρηκα πολλους μαρτυρες που μου ειπαν οτι εγιναν μονα τους και κανεις δεν μουπε οτι καποιος ειδε καποιον να τακανει μονος του.Πολλοι λενε οτι ειναι σατανικα αλλα εγω αντιπαρερχομαι ρωτωντας αν ο σατανας μπορει να κανει τον Σταυρο4.εχουν κτισει εκκλησακι στη μνημη του αγ.Γεωργιου Χοζεβιτη.5.ειμαι ελευθερος ανθρωπος και εχω κριτικη ικανοτητα αυτονομη παρακαλωντας ομως το Θεο να με βοηθησει να βρω την αληθεια.6.Ο "Αγιος" Λεμεσου Αθανασιος αφου ειναι φωτισμενος γιατι εβαλε το ονομα του σε Σταυρους που δινει για ευλογια στη θεση του εσταυρωμενου-μηπως αυτο ειναι βλασφημια.7.μηπως εχουμε πολλους Αγιους τελευταιως.Αλλα και Αγιους θα δειτε στη κολαση ειπε ο Κυριος[color=blue][/color][size=18][/size]
Άβαταρ μέλους
AngelsGR
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 19, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Κωνσταντίνος@ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ

Δημοσίευση από AngelsGR »

Φίλε Ηλία, ο έξω από εδώ μπορεί να πάρει όποια μορφή θέλει και προκειμένου να πετύχει τον σκοπό του επικαλείται και το όνομα του Χριστού και του Θεού. Προσωπικά δεν τα αποκλείω τα γεγονότα αλλά δεν τα δέχομαι κιόλας. Παρακολουθώ τις εξελίξεις και περιμένω να δω τι θα συμβεί.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”