ζητω βοήθεια απο καποιο ιερωμενο η μοναχο..........

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Dirfys
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

ζητω βοήθεια απο καποιο ιερωμενο η μοναχο..........

Δημοσίευση από Dirfys »

...................
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dirfys την Παρ Φεβ 23, 2007 2:14 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
tksm
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Μαρ 14, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από tksm »

θα σου προτεινα να αγορασεις το βιβλιο ' ΠΡΟΣΕΥΧΗΤΑΡΙΟΝ Υπερ των Κεκοιμημενων' του ΑΡΧΙΜ.ΠΑΥΛΟΥ Κ.ΝΤΑΝΑ

Προσωπικα, διαβαζονας καθε βραδυ ενα συγκεκριμενο κομματι 'ΤΟ ΤΡΙΣΑΓΙΟ' ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΕΚΡΩΣΙΜΗ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ, ενιωσα μια εσωτερικη γαληνη.

βεβαια εχει περασει καιρος απο τοτε που συνεβη αυτο σε σενα, και πιστευω πως θα εχεις ξεπερασει το προβλημα σου, παρ' ολα αυτα ομως σε συμβουλευω να διαβασεις.
mixalis4
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 01, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Re: ζητω βοήθεια απο καποιο ιερωμενο η μοναχο..........

Δημοσίευση από mixalis4 »

ΚΥΡΙΕ, βοήθησέ με ν' αντιμετωπίσω με ψυχική γαλήνη όλα, όσα θα μου φέρει η σημερινή ημέρα. Βοήθησέ με να παραδοθώ ολοκληρωτικά στο άγιο θέλημά Σου. Στην κάθε ώρα της ημέρας φώτιζέ με και δυνάμωνέ με για το κάθε τι.
Όποιες ειδήσεις κι αν λάβω σήμερα, δίδαξέ με να τις δεχθώ με ηρεμία και με την ακλόνητη πεποίθηση ότι τίποτε δεν συμβαίνει, χωρίς να το επιτρέψεις Εσύ.
Καθοδήγησε τις σκέψεις και τα συναισθήματά μου σε όλα μου τα έργα και τα λόγια. Στις απρόοπτες περιστάσεις μη μ' αφήσεις να ξεχάσω ότι όλα παραχωρούνται από Σένα.
Δίδαξέ με να συμπεριφέρομαι σε κάθε μέλος της οικογένειάς μου και σ' όλους τους συνανθρώπους μου με ευθύτητα και σύνεση, ώστε να μη συγχύσω και στενοχωρήσω κανένα.
ΚΥΡΙΕ, δός μου τη δύναμη να υποφέρω τον κόπο και όλα τα γεγονότα της ημέρας αυτής, σε όλη τη διάρκειά της. Καθοδήγησε τη θέλησή μου και δίδαξέ με να προσεύχομαι, να πιστεύω, να υπομένω, να συγχωρώ και ν' αγαπώ. ΑΜΗΝ.
ταπεινα στην αγαπην σου με την βοηθεια του θεου να το ξεπερασεις γρηγορα
ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ
Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΓΑΠΗ ΕΣΤΙ
Dirfys
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dirfys »

................
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dirfys την Παρ Φεβ 23, 2007 2:14 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Ο Θεός μας δίνει χαρίσματα .Κάποιοι άνθρωποι είναι πιο "ευάλωτοι" σε πνευματικά πράγματα , οι κεραίες τους είναι πιο "δεκτικές"
Είναι ωραίο να έχεις μικρές υπενθυμίσεις της πνευματικής μας υπόστασης για να μη ξεχνάμε ότι είμαστε αιώνιες ψυχές
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”