Πάθη

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Πάθη

Δημοσίευση από paroikos »

Ο φίλος umarth ανέφρε συζήτηση με κάποιον ιερομόναχο, ο οποίος του είπε ότι το κατά μόνας αμάρτημα δεν είναι αμαρτία αν δεν σκέφτεσαι γυναίκα! Είναι σαν να λέμε ότι κάνω φόνο, αλλά αν δεν έχω μίσος μέσα μου δεν είναι αμαρτία!!!
Όσο για τους εξορκισμούς, απλώς η Εκκλησία είναι προσεκτική. Δεν μπορούμε κάποιον άνθρωπο να τον τρέχουμε στις εκκλησίες και κάτω από το πετραχήλι για να του διαβάσουν εξορκισμούς ενώ έχει απλώς κάποιο ψυχολογικό πρόβλημα.
g_aggelos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Άγγελος @ Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από g_aggelos »

Η ταπεινή μου γνώμη...

Η άποψη του κάθε Πνευματικού, όταν μιλάει σε κάποιο "παιδί του", πιστεύω ότι αφορά μόνο το παιδί του. Και αυτό γιατί ξέρει την ζωή του, ξέρει την σκέψη του, ξέρει το Πνευματικό του Βίο. Ξέρει ότι αυτό που είπε στον φίλο μας,ίσως είναι δυνατόν να γίνει, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι μπορούμε να το κάνουμε όλοι μας....
Ίσως ακόμα ήθελε να τον κάνει να προσπαθήσει, για να καταλάβει από μόνος του ότι κάτι τέτοιο πιθανόν να είναι αδύνατο....

Δεν μπορώ λοιπόν να κρίνω αυτόν τον άνθρωπο, που δεν μπορώ να φτάσω ούτε στο νυχάκι του μικρού του ποδιού...

Συγχωρέστε με...
Άγγελος
paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από paroikos »

Φίλε Άγγελε, συγγνώμη αλλά δεν κατάλαβα περί ποιου πνευματικού πρόκειται! Ίσως θα πρέπει οι συνομιλητές να εκφάζονται με μαγαλύτερη σαφήνεια για να μην δημιουργούνται εντυπώσεις λανθασμένες γιατί κι αυτό είναι παγίδα!
g_aggelos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Άγγελος @ Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από g_aggelos »

Αυτό που ανέφερα εγώ, δεν είχε να κάνει με τον συγκεκριμένο Πνευματικό...
paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από paroikos »

οκ! Νόμιζα πως ο συνομιλητής αναφερόταν σε συγκεκριμένο πνευματικό. Εν πάσει περιπτώση η ποιμαντική που ασκείται σε συγκεκριμένα πρόσωπα στα πλαίσια προσωπικής συνομιλίας ή εξομολόγησης αποσκοπεί κάπου. Πιθανώς ο συνομιλιτής μας να μην περιέγραψε με σαφήνεια τις τοποθετήσεις του ιερομόναχου και να δημιούργησε λ΄΄αθος εντυπώσεις
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

g_aggelos έγραψε:Η ταπεινή μου γνώμη...

Η άποψη του κάθε Πνευματικού, όταν μιλάει σε κάποιο "παιδί του", πιστεύω ότι αφορά μόνο το παιδί του. Και αυτό γιατί ξέρει την ζωή του, ξέρει την σκέψη του, ξέρει το Πνευματικό του Βίο. Ξέρει ότι αυτό που είπε στον φίλο μας,ίσως είναι δυνατόν να γίνει, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι μπορούμε να το κάνουμε όλοι μας....
ΡΕ ΑΓΓΕΛΕ ΕΙΣΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟ ΛΕΩ Ο ΜΟΝΟΣ Ο ΜΟΝΟΣ Ο ΜΟΝΟΣ Ο ΜΟΝΟΣ ΝΗΦΑΛΙΟΣ ΚΑΙ ΟΡΘΑ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ !!!!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”