για το νεο ρευμα στα βιβλιοπωλεια

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
yparxei
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 11, 2006 5:00 am

για το νεο ρευμα στα βιβλιοπωλεια

Δημοσίευση από yparxei »

Τελευταια πηγαινοντας σε γνωστο βιβλιοπωλειο στην αριστοτελους στον κατω οροφο βλεπω το εξης θλιβερο φαινομενο(περισσοτερο απο καθε αλλο βιβλιοπωλειο νομιζω).σε μια πολυ μεγαλη εκταση που φτανει μεχρι τον τομεα τον επιστημων(και εκει εμσα θα βρεις τετοια βιβλια!) παρατηρει καποιος λογης λογης βιβλια για τον βουδισμο, την μαγεια,τις γιογκες,τους γκουρου,την αστρολογια κτλ κτλ!!!και εκει θα βρεις κοσμο αρκετο να αναζητα και να ψαχνει!αντιθετα οποτε εψαχνα ορθοδοξα βιβλια πολυ δυσκολα να εβρισκα κατι.μεχρι προσφατα τα ειχαν τα βιβλια της ορθοδοξης γραμματειας το ενα πανω στο αλλο σε μια στοιβα παραπεταμενα στο κεντρο του βιβλιοπωλειου οπου ηταν πολυ δυσκολο να ψαξεις για καποιο βιβλιο που σου αρεσε.τελευταια βαλαν ενα αθλιο κινητο ραφι να τα συγκρατει(αυξηθηκαν ελαφρως σε σχεση με τα βιβλια μαγειας καθολου).

Μου αρεζε ως περιβαλλον το συγκεκριμενο βιβλιοπωλειο στην θεσσαλονικη και εχω ψωνισει αρκετες φορες εκει αλλα βλεποντας πλεον να λειτουργει ως φυτωριο μαγων τολμω να πω οτι το αποστρεφομαι(τουλαχιστον προσπαθω να μην αγοραζω καποιο βιβλιο εξωχριστιανικο απο κει αλλα προτιμω αλλα βιβλιοπωλεια)....Καλυτερα να προτιμουμε τα χριστιανικα βιβλιοπωλεια για τις αγορες μας και για τα μη θεολογικα ,αποδεδειγμενα "καλα"βιβλιοπωλεια οσο αυτο γινεται.σωστα?


επισης κατι που μου κανει εντυπωση ειναι οτι τελευταια πολλα μαγαζια στην θεσσαλονικη αφισοκολουν στην βιτρινα τους "σεμιναρια"επιμορφωσης σε θεματα μαγειας!!!τι μπορουμε να κανουμε γι αυτο?εγω παντως οταν βλεπω καμια τετοια αφισα σε καμια κολωνα την σκιζω(οχι παντα).ισως ειναι γραφικο αλλα ολο και καποιος δεν θα την διαβασει και δνε θα παει απο περιεργεια....
τελικα τι γινεται με την πολη???νομιζω(και ας θεωρηθω γραφικος)πως ταινιες οπως του χαρι ποτερ καθως και τελευταια βιβλια γραμμενα με ελαφρια διαθεση για σμυρνιες ...καφετζουδες(ολοκληρη σειρα εβγαλε η απιστευτη) απενεχοποιουν την μαγεια στα ματια του κοσμου,οχι μονο την απενεχοποιουν αλλα εξαπτουν το ενδιαφερον του , την περιεργεια,μαζι και τα παιχνιδια.δεν θυμαμαι την δεκαετια του 80 αναλογο ρευμα στην ελλαδα.το πραγμα αρχιζει και χειροτερευει...προσοχη.

υς:και κατι ακομα μην στελνετε σε κατασκηνωσεις τα παιδια σας.προτιμηστε τις χριστιανικες κατασκηνωσεις αν σοι και καλα θελετε να τα στειλετε....φιλικη συμβουλη η τελευταια και πιστευω απαραιτητη.
Άβαταρ μέλους
spetzouras
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Lakonia
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spetzouras »

Καλημέρα!

Αυτό που αναφέρει ο φίλος παραπάνω το έχω παρατηρήσει κ εγώ τελευταία πολύ έντονα σε μεγάλα βιβλιοπωλεία (αλυσίδες κυρίως) και κατά ένα μέρος το είχα συνδέσει με την επίσκεψη του "μάγου" Κόπερφιλντ.

Ίσως πίσω από αυτές τις συντονισμένες κινήσεις να κρύβονται συμφέροντα...

Θα ήθελα όμως να δούμε τι θα μπορύσαμε εμείς να κάνουμε σαν Χριστιανοί απέναντι σε αυτό το κύμα....
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”