Επιτρέπεται το κατέβασμα αρχείων?

Ανακοινώσεις και νέα σχετικά με την σελίδα μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Επιτρέπεται το κατέβασμα αρχείων?

Δημοσίευση από theodosis79 »

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω αν επιτρέπεται το κατέβασμα αρχείων απο το athos.edo. Μήπως αυτό θεωρείται "πειρατεία"? Κάποτε γιατί καποιοι, κατηγόρησαν τον χώρο αυτόν ακόμα και για "πειρατεία".
Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Re: Επιτρέπεται το κατέβασμα αρχείων?

Δημοσίευση από Evi_J »

"Πειρατεία" ονομάζεται η χωρίς την άδεια του δημιουργού αντιγραφή ενός οπτικού, ηχητικού κ.τ.λ έργου. Η εκκλησία λέει το ακριβώς αντίθετο: διαδώστε τον λόγο του Θεού! Δεν θα ήταν δυνατόν λοιπόν να θεωρείται πειρατεία αφού γίνεται με την άδεια του εκδότη, ο οποίος "εκδότης" είναι ο Χριστός! Σαφέστατα και επιτρέπεται αυτομάτως. Όποιος πιστεύει το αντίθετο, τότε πολύ απλά, έχει τον νου του περισσότερο στο κέρδος και στα κοσμικά παρά στην εκκλησία.

Τώρα σε ότι αφορά τα πράγματα που υπάρχουν εδώ στο site... αν ο Νικόλαος (agiooros) το απαγορεύει για κάποιο λόγο είναι άλλο θέμα. Προσωπικά μου κάνει εντύπωση να το απαγορεύει μιας και το site είναι εκκλησιαστικού περιεχομένου.... Άσε δε που έχει φτιάξει ολόκληρο site -τον Παντοκράτορα- ειδικά γι' αυτόν τον λόγο!! Τώρα αν κάποιοι κάποτε τον κατηγόρησαν τότε αυτό μεταφέρει την κουβέντα σε άλλο επίπεδο...
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Επιτρέπεται το κατέβασμα αρχείων?

Δημοσίευση από theodosis79 »

Ευτυχώς που ο χώρος εδώ δεν λειτουργεί με τα αυστηρά, εμπορικά και υλιστικά κριτήρια. Συμφώνα με υτή τη λογική δεν θα πρέπει πχ να ανταλλάσουμε με τους φίλους μας βιβλία και cd γιατί θα μας κάνουν μύνηση οι εκδοτικοί οίκοι για διαφύγοντα κέρδη. Και όσο για την κουβέντα που λες Evi_j γι αυτό έθεσα το ερώτημα "τι ζητάτε απο το forum" (ασχέτως αν πολλοί δεν καταδέχτηκαν να απαντήσουν, πιθανόν θεώρησαν πολύ ευτελή το ερώτημα μου).Γιατι υπάρχουν πολλοί που μόλις ειδαν χριστιανικό forum θα είπαν: "Ωραία, να ενα χριστιανικό forum, ας μπουμε να τα ΄"χώσουμε" τώρα σε όλους αυτούς τους ψευτοχριστιανούς τους δήθεν ηθικολόγους κλπ". Αλλά αφού έχουν το θάρρος της γνώμης και της ντομπροσύνης όπως καυχόνται ας το ομολογήσουν καθαρά. Αλλα ξέρουν οτι η επηρροή τους θα είναι μηδαμινή εδω μέσα γι' αυτό. Εξάλλου ο λυκός πάντα με προβιά έρχεται.
Άβαταρ μέλους
panos0
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2006 5:00 am

Re: Επιτρέπεται το κατέβασμα αρχείων?

Δημοσίευση από panos0 »

"εν ω κατηγορουμε μεχρι δεσμων ως πειρατης, αλλα ο λογος του Θεου ου δεδεται" (παραφραση του Β Τιμ.2-9
:D
Πειρατεια φωναζουν......
Οι τραγουδιαρηδες/διαρες λενε στην εφορια οτι παιρνουν 500 ευρω τον μηνα, και οι εταιριες οτι βγαζουν 2000 ευρω το χρονο οποτε
Το ειπε ο Χριστος, μαχαιραν εδωκες μαχαιρα θα λαβεις :wink:
Δημοσ.: 590
Δημοσ.: 591 " Έρχομαι και εγώ...."

I'll take lives and show all no mercy that night
Attack those not knowing my force
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Επιτρέπεται το κατέβασμα αρχείων?

Δημοσίευση από theodosis79 »

Πάνο αυτό το λέω με αφορμή μια ανοήσια που πέταξε καποιος κάποτε εδω μέσα απο αυτούς τους λεγόμενους επισκέπετες που μολις δουν χριστιανικό forum λένε: "Ωραία, θα μπούμε τώρα να τους τα χώσουμε τους ψευτοχριαστιανούς που μας κάνουν δήθεν τους ηθικούς". Τάχα μου βρήκανε θέμα να μας θίξουν, κατάλαβες? :wink:
frouteboras
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Παρ Ιουν 03, 2005 5:00 am

Re: Επιτρέπεται το κατέβασμα αρχείων?

Δημοσίευση από frouteboras »

theodosis79 έγραψε:Πάνο αυτό το λέω με αφορμή μια ανοήσια που πέταξε καποιος κάποτε εδω μέσα απο αυτούς τους λεγόμενους επισκέπετες που μολις δουν χριστιανικό forum λένε: "Ωραία, θα μπούμε τώρα να τους τα χώσουμε τους ψευτοχριαστιανούς που μας κάνουν δήθεν τους ηθικούς". Τάχα μου βρήκανε θέμα να μας θίξουν, κατάλαβες? :wink:
Ας πανε να ... αγαπηθουνε οι κατακριτες-επισκεπτες συνφορουμιτη.Δεν υπαρχει κοπιραιτ στη γνωση, μονο κλοπιραιτ, και πρεπει απλα για λογους τιμης πρεπει να αναφερουμε την αρχικη πηγη στο υλικο.
Τωρα για την εμετικη σαβουρα και τα ηχητικα ξερατα των "τραγουδιστων" που αναφερει ο φιλος Πανος δεν πιστευω οι φιλοι του φορουμ να ασχολουνται με αυτα.Ειναι σαβουρα και υποκουλτουρα.Προσωπικα δεν ακουω τετοια μουσικη,καλυτερα να κοιταω το ταβανι,πιο ωφελημενος βγαινω.

Για την πειρατεια θεωρω οτι σιγουρα, η πειρατεια ορθοδοξου υλικου κανει κακο και δεν εχει ουτε ευλογια ουτε πνευματικη προκοπη.

Αρα:OXI ΠΕΙΡΑΤΕΙΑ ΣΕ ΟΡΘΟΔΟΞΟ ΥΛΙΚΟ.

Eχω δει ορθοδοξα βιβλια σε αντιγραφα.Το " Ο πατηρ Παισιος ειπε" "Η ψυχη μετα το θανατο" δοθηκαν απο τους εκδοτες.Απο το πρωτο εχω αγορασει 2 αντιτυπα απο το δευτερο ενα.Γλιτωσα το σκαναρισμα.Τωρα ειδα βιβλιο του π.Διονυσιου Τατση για τον π.Παισιο στο rapid.Το κατεβασα γιατι εχω αγορασει 4 η 5 βιβλια του συγγραφεα, και το συγκεκριμενο.Αφου εχω αγορασει αντιτυπο γλιτωσα το σκαναρισμα.Η χρηση ειναι προσωπικη δεν τα μοιραζω.Τα δυο πρωτα καλο ειναι να τα κατεβαζεις απο το αρχικο σαιτ οπου οι δημιουργοι τους εδωσαν αδεια.Το "η ψυχη μετα το θανατο" νομιζω απο τα παιδια στο oodegr.
Run フォクすけ, Run


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
panos0
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2006 5:00 am

Re: Επιτρέπεται το κατέβασμα αρχείων?

Δημοσίευση από panos0 »

Πάνο αυτό το λέω με αφορμή μια ανοήσια που πέταξε καποιος κάποτε εδω μέσα απο αυτούς τους λεγόμενους επισκέπετες που μολις δουν χριστιανικό forum λένε: "Ωραία, θα μπούμε τώρα να τους τα χώσουμε τους ψευτοχριαστιανούς που μας κάνουν δήθεν τους ηθικούς". Τάχα μου βρήκανε θέμα να μας θίξουν, κατάλαβες?

Το καταλαβα , εδω πιστευω οτι τα ποιο πολλα ειναι θρησκευτικου περιεχομενου οποτε ειτε δεν υπαρχει copyright αλλα και καποιο downloading παρανομο να γινει ο πνευματικος ιδιοκτητης δεν θα θιγει αφου θα παρει τον μισθο του και καλυτερα μαλιστα.
Εγω το "πειρατεια φωναζουν.... " και τα υπολοιπα εννοω τους διαφορους τραγουδιαρηδες που λενε οτι λογω της πειρατειας σκοτωνεται η μουσικη, καρα ΛΟΛ ρεεεεεε
Τους ενοιαξε μην πεθανουν οι καλλιτεχνες και δεν ξαναβγουν αριστουργηματα σαν τα "το μν σερνει καραβι" "το παν ειναι τα λεφτα μου το ειπε η γιαγια"....
Δημοσ.: 590
Δημοσ.: 591 " Έρχομαι και εγώ...."

I'll take lives and show all no mercy that night
Attack those not knowing my force
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανακοινώσεις του agiooros.net”