Συγγνώμη από όλους

Ανακοινώσεις και νέα σχετικά με την σελίδα μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25024
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Έχω την άποψη ότι τη συγγνώμη την λέμε επειδή συνειδητοποιούμε ότι πράξαμε κάποιο λάθος και ζητούμε να μας συγχωρέσει αυτός τον οποίο βλάψαμε.
Δεν θεωρώ σωστό να απαιτούμε από τους άλλους να ζητούν συγγνώμη. Αν κάποιος το αισθανθεί και το κάνει από μόνος του, χωρίς πίεση, τότε ωφελείται, αλλά αν το κάνει επειδή τον πιέσαμε τότε, φοβάμαι, ο μόνος που ωφελείται - δυστυχώς - είναι ο εγωισμός μας.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
theodnot
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 27, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: ΘΕΟΔΩΡΑ @ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΧΑΡΙΛΑΟΥ

Δημοσίευση από theodnot »

aposal έγραψε:Έχω την άποψη ότι τη συγγνώμη την λέμε επειδή συνειδητοποιούμε ότι πράξαμε κάποιο λάθος και ζητούμε να μας συγχωρέσει αυτός τον οποίο βλάψαμε.
Δεν θεωρώ σωστό να απαιτούμε από τους άλλους να ζητούν συγγνώμη. Αν κάποιος το αισθανθεί και το κάνει από μόνος του, χωρίς πίεση, τότε ωφελείται, αλλά αν το κάνει επειδή τον πιέσαμε τότε, φοβάμαι, ο μόνος που ωφελείται - δυστυχώς - είναι ο εγωισμός μας.
Αποστολε ακομη μια φορα συνηδητοποιω οτι εχεις δικιο !!! να εισαι καλα
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25024
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Δόξα τω Θεώ, που μας φωτίζει ενίοτε και γράφουμε τίποτε χρήσιμο! Όταν όμως δεν το κάνει, ή ανοησίες θα λέμε, ή θα τσακωνόμαστε!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

Εγω εξακολουθω να πιστευω, και ναι, το λεω εγωιστικα και ξεκαθαρα, οτι καποιοι που τους ξερουμε ολοι, δεν θα ζητησουν ποτε, συγνωμη, ουτε για τα ματια, αλλα ουτε και απο ελαχιστο φιλοτιμο, μιλαω για λιγα γραμμαρια, εαν το εχουν και αυτο.

Και ολα τα αλλα ειναι προφασεις εν αμαρτιαις...
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
MEXIK
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 20, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από MEXIK »

aposal έγραψε:Έχω την άποψη ότι τη συγγνώμη την λέμε επειδή συνειδητοποιούμε ότι πράξαμε κάποιο λάθος και ζητούμε να μας συγχωρέσει αυτός τον οποίο βλάψαμε.
Δεν θεωρώ σωστό να απαιτούμε από τους άλλους να ζητούν συγγνώμη. Αν κάποιος το αισθανθεί και το κάνει από μόνος του, χωρίς πίεση, τότε ωφελείται, αλλά αν το κάνει επειδή τον πιέσαμε τότε, φοβάμαι, ο μόνος που ωφελείται - δυστυχώς - είναι ο εγωισμός μας.
Θα συμφωνήσω αγαπητέ...
Μου επιτρέπεις να προσθέσω επίσης, ότι με τη συγνώμη που λέμε, έχουμε πάρει εσωτερική απόφαση να μην επαναλάβουμε το σφάλμα μας και να αγωνιστούμε γι' αυτό... όσοι κι αν μας προκαλέσουνε... :lol: :lol: :lol:
"Αγάπα το Θεό και κάνε ό,τι θέλεις" (Ιερός Αυγουστίνος).
Αγάπα Τον όμως!!
justin
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 508
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από justin »

eortologio_gr έγραψε:

Ο silver, ο justin και οι λοιποί των ΓΟΧ ...

Χρ.


Με τέτοιες γκάφες...μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι!

Υπ' όψη ότι άλλο JAstin (των ΓΟΧ) και άλλο JUstin( των ΟΧ)!...
:lol:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

Eλπιζω να καταλαβε ολο το φορουμ, τωρα, πως επιβεβαιωθηκα, δυστυχως.. πανηγυρικά για το προηγουμενο post μου.

Αυτα να τα βλεπουν και πολλοι που λενε το παραπονο τους για τις διαμαχες, και οτι δεν πρεπει να μαλωνουμε. Ο εχω ματια, βλεπει.

Λυπαμαι ειλικρινα. Τιποτα αλλο.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

justin έγραψε:
eortologio_gr έγραψε:

Ο silver, ο justin και οι λοιποί των ΓΟΧ ...

Χρ.


Με τέτοιες γκάφες...μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι!

Υπ' όψη ότι άλλο JAstin (των ΓΟΧ) και άλλο JUstin( των ΟΧ)!...
:lol:


Για το μπέρδεμα Ιουστίνε μάλλον φταίει η μανία σου να συμπαρατάσσεσαι μαζί τους εναντίον του Οικουμενικού Πατριαρχείου. Δεν έχει σημασία τι δηλώνεις, αλλά πως συμπεριφέρεσαι. Αν, λοιπόν, δε θέλεις να σε μπερδεύουν μαζί τους, πάψε να συμπεριφέρεσαι σαν κι αυτούς.
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

justin έγραψε:
eortologio_gr έγραψε:

Ο silver, ο justin και οι λοιποί των ΓΟΧ ...

Χρ.


Με τέτοιες γκάφες...μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι!

Υπ' όψη ότι άλλο JAstin (των ΓΟΧ) και άλλο JUstin( των ΟΧ)!...
:lol:

Αν κρατουσες το "τέμπο" θα διάβαζες καλύτερα αυτό που έγραφα.

Βάζω παρένθεση για να σε βοηθήσω φίλτατε συνάνθρωπε "πλούσιε τω πνεύματι" :

(Ο silver), (ο justin) και (οι λοιποί των ΓΟΧ) και (των "άλλων Χριστιανών") μας δίνουν την ευκαιρία να εκπαιδευτούμε και να γνωρίσουμε τις προσωπικότητές τους και την τακτική της προσέγγισής τους ώστε όταν "αλλού" θα χρειαστεί, να μπορέσουμε άμεσα να τους αναγνωρίσουμε και πραγματικά να προφυλάξουμε τον εαυτό μας και την πίστη στην Πίστη μας.

Better ?

Χρ.

ΥΓ. ΓΟΧ, ΚΩΧ, ΚΟΧ, ΟΧ και ΑΧΒΑΧ (Ανεξάρτητοι Χριστιανοί Βαρώντας Αλλους Χριστιανούς) - make your choice...
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

Εμπαθης που εισαι βρε, eortologio_gr.

Πανω που ηθελε ο ανθρωπος ο 'γνησιος' να ζητησει συγνωμη και να βαλει και μια στρωτη, τον εκοψες...

Τι να σου πω... Εις το πυρ το εξωτερον, ομοδοξε του Βαρθολομαιου, παλιο- οικουμενιστη!
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανακοινώσεις του agiooros.net”