Μερικές σκέψεις

Ανακοινώσεις και νέα σχετικά με την σελίδα μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Μερικές σκέψεις

Δημοσίευση από paroikos »

Ακούστηκαν πολλα για την διαχείρηση. Αλλα θα ήθελα να εκφράσω κάποια συναισθήματά μου. Όταν ο Νίκος μου δινε πληροφοριες σχετικα με το πως διαγραφονται μηνυματα, πως μπαινει κλειδαρια ένοιωσα περίεργα. Πίστευα πως αυτα θα χρησίμευαν μόνο για όσους ήθελαν να προβοκάρουν το φόρουμ γράφοντας αισχρολογίες κλπ. Ειλικρινά θα πω κάτι. Ρίχνω πάντα μια ματια στις συζητήσεις μηπως κάποιος ασχετος γράψει κάτι πολύ "χοντρό". Δεν θα αισθανόμουν καλά αν κοιτούσα τα θέματα με την νοοτροπία να κριτικάρω στην ουσία, κείμενα από ανθρώπους που είναι ενήλικες και ίσως κάποιοι και μεγαλύτεροί μου. Αν αγαπάμε το φόρουμ ας το προστατέψουμε όλοι μας. Ας απαντάμε επί θέσεων και όχι επί προσωπικού. Ας σκεφτούμε την ώρα που γράφουμε ότι αν το κείμενό μας δημοσιευόταν με το όνομα και το επίθετό μας σε εφημερίδα ευρείας κυκλοφορίας θα ήμασταν πιο προσεκτικοί.
Επειδή μάλιστα θίχτηκε και θέμα διαχείρησης. Δεν έχω πρόβλημα αν αξιολογούμενος αρνητικά γινόμουν απλό μέλος. Δεν μου αρέσει η αυτοδιαφήμιση, αλλά όσοι με γνωρίζουν προσωπικα, ξέρουν ότι δεν με ενδιαφέρει σε κάποιον χώρο να είμαι κάτι. Βλέπω τη θέση αυτή ως θέση βοήθειας να πανε τα πράγματα καλύτερα και τίποτε περισσότερο. Αν αυτό δεν γίνεται είμαι πάντοτε υπέρ της θεωρίας "ουδείς αναντικατάστος".....Πάντως δεν θέλω να έρχομαι στη δύσκολη θέση της χρήσης κλειδαριας ή διαγραφής. Κι εγω στο αthos.edo μπήκα όπως όλοι να δια βαζω κάποια κείμενα, να συμμετέχω στις κουβέντες και να γνωρίσω, όπως κι έγινε, πέντε ανθρώπους σε προσωπικό επίπεδο, να γίνουμε φίλοι, να μοιραζόμαστε μια κανάτα κρασί, κι όχι να χαλάμε τις καρδιές μας. Όλοι μας ας βαλουμε ένα χερακι να πάνε καλύτερα τα πράγματα. Συγγνώμη αν κούρασα. :)
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Re: ΜΕΡΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ

Δημοσίευση από Melpomeni »

paroikos έγραψε:Ακούστηκαν πολλα για την διαχείρηση. Αλλα θα ήθελα να εκφράσω κάποια συναισθήματά μου. Όταν ο Νίκος μου δινε πληροφοριες σχετικα με το πως διαγραφονται μηνυματα, πως μπαινει κλειδαρια ένοιωσα περίεργα. Πίστευα πως αυτα θα χρησίμευαν μόνο για όσους ήθελαν να προβοκάρουν το φόρουμ γράφοντας αισχρολογίες κλπ. Ειλικρινά θα πω κάτι. Ρίχνω πάντα μια ματια στις συζητήσεις μηπως κάποιος ασχετος γράψει κάτι πολύ "χοντρό". Δεν θα αισθανόμουν καλά αν κοιτούσα τα θέματα με την νοοτροπία να κριτικάρω στην ουσία, κείμενα από ανθρώπους που είναι ενήλικες και ίσως κάποιοι και μεγαλύτεροί μου. Αν αγαπάμε το φόρουμ ας το προστατέψουμε όλοι μας. Ας απαντάμε επί θέσεων και όχι επί προσωπικού. Ας σκεφτούμε την ώρα που γράφουμε ότι αν το κείμενό μας δημοσιευόταν με το όνομα και το επίθετό μας σε εφημερίδα ευρείας κυκλοφορίας θα ήμασταν πιο προσεκτικοί.
Επειδή μάλιστα θίχτηκε και θέμα διαχείρησης. Δεν έχω πρόβλημα αν αξιολογούμενος αρνητικά γινόμουν απλό μέλος. Δεν μου αρέσει η αυτοδιαφήμιση, αλλά όσοι με γνωρίζουν προσωπικα, ξέρουν ότι δεν με ενδιαφέρει σε κάποιον χώρο να είμαι κάτι. Βλέπω τη θέση αυτή ως θέση βοήθειας να πανε τα πράγματα καλύτερα και τίποτε περισσότερο. Αν αυτό δεν γίνεται είμαι πάντοτε υπέρ της θεωρίας "ουδείς αναντικατάστος".....Πάντως δεν θέλω να έρχομαι στη δύσκολη θέση της χρήσης κλειδαριας ή διαγραφής. Κι εγω στο αthos.edo μπήκα όπως όλοι να δια βαζω κάποια κείμενα, να συμμετέχω στις κουβέντες και να γνωρίσω, όπως κι έγινε, πέντε ανθρώπους σε προσωπικό επίπεδο, να γίνουμε φίλοι, να μοιραζόμαστε μια κανάτα κρασί, κι όχι να χαλάμε τις καρδιές μας. Όλοι μας ας βαλουμε ένα χερακι να πάνε καλύτερα τα πράγματα. Συγγνώμη αν κούρασα. :)

Oχι αδελφε μου δεν μας κουρασες.Στο χερι ολων μας ειναι να πανε καλυτερα τα πραγματα.Ας προσπαθησουμε .Οταν γραφουμε ας σκεφτομαστε οτι μιλαμε σε ανθρωπους που μαζι τους μοιραζομαστε το Σωμα και Αιμα του Κυριου μας.
Και αν σαν ανθρωποι καποτε παραφερθουμε η μεταμελεια και η συγνωμη ειναι γλυκυτερες απο το θυμο .
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από paroikos »

Τώρα γύρισα από τον φούρνο. Μικρός πρωινός περίπατος. Ξαφνικά στην είσοδο μιας γειτονικής πολυκατοικίας βλέπω ένα φέρετρο. Γι' αυτό τούτο το πρωινό δεν συναντηθήκαμε μα τον καλωσυνάτο 50χρονο κύριο στον φούρνο να ανταλλάξουμε την καλημέρα μας. Και τι καταλαβα τώρα! Όλα φίλοι μου είναι περαστικά. Ας αφήνουμε εδώ δυο σκέψεις δικές μας, πέντε γραμμές από ένα κείμενο που διαβάσαμε και μας άρεσε, ας διαφωνήσουμε με κάποιον χωρίς ειρωνίες και χωρίς επιθετικότητα. Πάροικοι είμαστε! Ας ωφεληθούμε από τις περιστάσεις να στολίσουμε τις δικές μας ψυχές και να αγαπήσουμε τον άλλον.
Μια ειρωνία δεν θα μας πείραζε; Γιατί να ειρωνευτω τον άλλον;
Αν αδιάκριτα μας λέγανε είσαι τέτοιος ή αλλιώτικος δεν θα στενοχωριόμασταν; Γιατι να στενοχωρήσουμε τον άλλον.
Κι άλλος έχει τις δικές του προϋποθέσεις, τους δικούς του καημούς, τον δικό του λιγότερο ή περισσότερο δύσκολο δρόμο. Κι ο άλλος έχει ανθρώπους που να τον αγαπάνε και να μην θέλουν να τον προσβάλουν οι άλλοι. Κι ο άλλος έχει ψυχή και ίσως, χωρίς να το βλέπουμε, να τον πιάνει το παράπονο μπροστά στον υπολογιστή εκείνη τη στιγμή και να νοιώθει 2 και 3 φορές πιο μόνος.
Ας προσπαθήσουμε να μην κλείνει κανείς τον υπολογιστή του φεύγοντας απο εδώ πικραμένος ή στενοχωρημένος
andronikos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 08, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Περιστέρι

Δημοσίευση από andronikos »

paroikos έγραψε:Τώρα γύρισα από τον φούρνο. Μικρός πρωινός περίπατος. Ξαφνικά στην είσοδο μιας γειτονικής πολυκατοικίας βλέπω ένα φέρετρο. Γι' αυτό τούτο το πρωινό δεν συναντηθήκαμε μα τον καλωσυνάτο 50χρονο κύριο στον φούρνο να ανταλλάξουμε την καλημέρα μας. Και τι καταλαβα τώρα! Όλα φίλοι μου είναι περαστικά. Ας αφήνουμε εδώ δυο σκέψεις δικές μας, πέντε γραμμές από ένα κείμενο που διαβάσαμε και μας άρεσε, ας διαφωνήσουμε με κάποιον χωρίς ειρωνίες και χωρίς επιθετικότητα. Πάροικοι είμαστε! Ας ωφεληθούμε από τις περιστάσεις να στολίσουμε τις δικές μας ψυχές και να αγαπήσουμε τον άλλον.
Μια ειρωνία δεν θα μας πείραζε; Γιατί να ειρωνευτω τον άλλον;
Αν αδιάκριτα μας λέγανε είσαι τέτοιος ή αλλιώτικος δεν θα στενοχωριόμασταν; Γιατι να στενοχωρήσουμε τον άλλον.
Κι άλλος έχει τις δικές του προϋποθέσεις, τους δικούς του καημούς, τον δικό του λιγότερο ή περισσότερο δύσκολο δρόμο. Κι ο άλλος έχει ανθρώπους που να τον αγαπάνε και να μην θέλουν να τον προσβάλουν οι άλλοι. Κι ο άλλος έχει ψυχή και ίσως, χωρίς να το βλέπουμε, να τον πιάνει το παράπονο μπροστά στον υπολογιστή εκείνη τη στιγμή και να νοιώθει 2 και 3 φορές πιο μόνος.
Ας προσπαθήσουμε να μην κλείνει κανείς τον υπολογιστή του φεύγοντας απο εδώ πικραμένος ή στενοχωρημένος


ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ
Υ.Γ. Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΑΝΑΠΑΥΣΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ 50ΑΧΡΟΝΟΥ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΥ ΜΑΣ :-|
Αββά Ισαάκ του Σύρου
ΠΑΝΤΟΤΕ και δια κάθε ζήτημα να πιστεύης πως έχεις ανάγκη διδασκαλίας και εις όλην σου την ζωήν θα αποδειχθής σοφός.
raxil
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: Δευ Απρ 03, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από raxil »

Οχι Πάροικε δεν μας κούρασες .
Πιστεύω οτι ολοι μας είμαστε εδώ για τους ίδιους λόγους που ανέφερες .
Ολοι καθημερινά διεξάγουμε τον προσωπικό και πνευματικό μας αγώνα .
Ο καθένας με τα δικά του εφόδια , τον δικό του χαρακτήρα , τον δικό του σταυρό .
Ας μην ξεχνάμε οτι η δική μας ελευθερία σταματά εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου .
Και οτι ο αλληλοσεβασμός είναι βασική προυπόθεση για την λειτουργία του φόρουμ .
Με λίγη προσοχή στην γραφίδα ( πληκτρολόγιο ) και με το
'' Ανεχόμενοι αλλήλων εν αγάπη '' του Αποστόλου Παύλου , όλα θα πάνε καλά .
ΡΑΧΗΛ
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

Πάροικε, η Χριστιανική Ανοχή είναι πολύ δύσκολο να υλοποιηθεί αλλά όχι ακατόρθωτο.

Η αναμονή βεβαια με την ευχή οτι ο Θεός έχει πλάνο για όλους μας και θα πρέπει να δείξουμε την πρέπουσα υπομονή είναι επίσης δύσκολο να γίνει αποδεκτό λόγω της ανυπομονησίας μας αλλα και του γεγονοτος οτι μάλλον ο Θεός μας ξεχνά καμιά φορά έχοντας άλλες προτεραιότητες.

Ηλικιακά η αντιπαράθεση αλλάζει στυλ και ύφος. Ετσι, είναι αναμενόμενο να ξαναγίνουν τα ίδια με το παρελθόν. Αυτοί που μένουν πλουτίζουν τις εμπειρίες τους και ενισχύουν την πίστη τους για το πεπερασμένο των ιδίων των εαυτών τους και την αναμονή της "ανωθεν" βοήθειας.

Επειδή ο χωρισμός και η φυγή είναι η εύκολη λύση, θα πρέπει οπωσδήποτε να ταπεινωθούμε και να ζητήσουμε την μέση οδό σε όλες τις αντιδικίες που σίγουρα θα ξαναέλθουν.

Διαχειριστικά, και εφόσον έθιξες το θέμα, υπάρχει δυσλειτουργία και θα πρέπει να ξεκινήσεις ένα νέο θέμα μαζί με τον agiooros ζητώντας προτάσεις για αναβάθμιση και βελτίωση του φόρουμ ειδικά στο θέμα διαχείρησης των διενέξεων που θα περιλαμβάνει συγκεκριμένη διαδικασία χειρισμού. Οσο τον διακόπτη on-off του site τον έχει ένας, θα πρέπει αυτός ο ένας να συμμετέχει στην διαδικασία αυτή αλλιώς ότι γράφουμε και λέμε είναι αίολα αφού αυτός ο ένας κατα την κρίση του μπορεί να κατεβάσει τα στόρια όποτε το θελήσει. Και αυτό ο ένας πρέπει ΤΩΡΑ να βγεί Δημόσια και να πάρει θέση και αν μη τι άλλο να δείξει οτι έχει ενδιαφέρον για την πορεία του site. Αλλιώς, φίλτατε Πάροικε, η όποια δικιά σου προσπάθεια θα καταγραφεί σαν "μη αξιόπιστη γραφική παρέμβαση".

Οσο δεν υπάρχει συμμετοχή των μελών σε κρίσιμα τέτοια σημεία ενδυναμώνεται η πεποίθηση οτι στα δύσκολα η ιεραρχία θα λακίσει όπως και έγινε στο παρελθόν και στο πρόσφατο παρόν. Κάτι τέτοιο μπορεί να αποθαρύνει αξιόλογους ανθρώπους να παραμείνουν και να πλουτίσουν το υλικό του φόρουμ με τις δικιές τους γνώσεις και εμπειρίες.

Πιστεύω οτι η απώλεια εστω και ενός μέλους του φόρουμ είναι τραγικό γεγονός που θα πρέπει να δώσει το στίγμα στην ιεραρχία ότι η ακολουθούμενη μέθοδος μέχρι σήμερα πρέπει να είναι λάθος.

Θέμα προστασίας της προσωπικότητας κάποιου μέλους δεν τίθεται αφού η εδω παρουσία μας είναι μέσω νικ και συνεπώς είναι απρόσωπη. Συνεπώς δεν πρέπει να κλειδώνει κάποιο θέμα αλλά όταν μια συζήτηση εκτρέπεται θα πρέπει το θέμα να μεταφέρεται σε ειδικό τομέα "παρεκτροπές" του κλειστού φορουμ μελών και να συνεχίσει εκεί η όποια διαμάχη και αντιδικία.

Το κλείδωμα στερεί την δυνατότητα στον "θιγόμενο" να απαντησει και να προσταέψει τον εαυτό του όπως ο ίδιος αποφασίσει οτι μπορεί. Με το κλέιδωμα στην ουσία "καπελώνεται" ο θιγόμενος που αισθάνεται οτι ο Διαχειριστής του έκλεισε το στόμα καθιστώντας τον ανίκανο. Ετσι, μέσα του δέχεται προσβολή που δύσκολα λύνεται. Εάν θα πρέπει να κλειδωθεί ένα θέμα θα πρέπει πριν το κλείδωμα να υπάρχει ενημέρωση με ποστ οτι αν η συζήτηση συνεχίσει έτσι τότε το θέμα θα κλειδωθεί. Η απόφαση για κλείδωμα χωρίς ενημέρωση είναι λάθος αφού δεν δίνει την δυνατότητα αναπροσαρμογής στυλ και υφους στους συμμετέχοντες και θυμίζει το "αποφασίζουμε και διατάσσουμε".

Το μοναδικό υπαρκτό πρόβλημα είναι όταν μια εκτροπή ή κάποιο πόστ επιφέρει νομικά προβλήματα προς το σαιτ. Στην περίπτωση αυτή , θα πρέπει το ποστ που προβληματίζει να διαγράφεται και στην θέση του να τίθεται "διαγράφηκε" και παράλληλα να ενημερώνεται ο συντάκτης του οτι την επόμενη φορά που θα ξανασυμβεί θα διαγραφεί απο μέλος.

Σου είναι γνωστό οτι τα θέματα που ανάβουν φωτιά είναι η ομοφυλοφιλία, το Πατριαρχείο με τα ανοίγματά του προς το Βατικανό και οι Παλαιοημερολογίτες. Κάθε τετοιο θέμα θα πρέπει να αναπτύσσεται σε ξεχωριστό φολντερ όπου εκεί μέσα θα πρέπει να αφήνεται να βγάζουν τα εσώψυχά τους όσοι το θέλουν. Απο κάθε αντιδικία πλουτίζουμε όλοι μας την εμπειρία μας και τις γνώσεις μας για το περιβάλλον μας αλλά για την συγκεκριμένη θεματολογία και μαθαίνουμε να προστατεύουμε τον εαυτό μας.

Η πλασματική επικοινωνία που έχει κάποιος στο φορουμ δεν πρέπει επ' ουδενί λόγο να δρά σαν υποκατάστατο της κοινωνικής επαφής και συνεπώς οι συναντήσεις των μελών "δια ζώσης" με σχετική οινοποσία πρέπει να είναι βασικό μέλημα της ιεραρχίας του παρόντος φόρουμ όπου όλα πάντα μπαίνουν στην θέση τους.

Εμείς οι της Θεσσαλονίκης, δεν νομίζω να είχαμε ποτέ κάποια διένεξη που δεν λύθηκε αμέσως. Ας γίνει αυτό παράδειγμα διαδικασίας προς υλοποίηση των σχεδίων σας.

ΥΓ. το "σεντόνι" ήταν αναγκαίο για να γίνω καταννοητός προς αποφυγή παρερμηνειών.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από paroikos »

οκ εορτολόγιε! πήρα και τα σχετικά μηνύματα...ξερω τι πρεπει να κανω απο δω κ μετα! :wink: :wink: :wink: :wink: μείνετε ησυχοι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανακοινώσεις του agiooros.net”