Χαλκιδική για διακοπές

Ανακοινώσεις και νέα σχετικά με την σελίδα μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

agiooros
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 2732
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Χαλκιδική για διακοπές

Δημοσίευση από agiooros »

Επειδή την επόμενη εβδομάδα 26-7-2009 θα ανέβω Χαλκιδική για διακοπές και συγκεκριμένα στην Σιθωνία.
θα ήθελα να μου προτείνετε μερικά μοναστήρια για προσκύνηση.
kleanthis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Χαλκιδική για διακοπές

Δημοσίευση από kleanthis »

αν ηθελες μπαρακια σε εξωτικες παραλιες θα σε βοηθουσαμε.. :P τετοια ωρα τετοια λογια....
agiooros
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 2732
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Re: Χαλκιδική για διακοπές

Δημοσίευση από agiooros »

kleanthis έγραψε:αν ηθελες μπαρακια σε εξωτικες παραλιες θα σε βοηθουσαμε.. :P τετοια ωρα τετοια λογια....
εχει εξωτικες παραλιες η Χαλκιδικη?
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Χαλκιδική για διακοπές

Δημοσίευση από petrosathonas »

Νίκο
ειδικά για τη Σιθωνία δεν ξέρω κάποιο μοναστήρι.
Ανάμεσα όμως στα δύο πόδια, Κασσάνδρα-Σιθωνία, είναι τρία μοναστήρια πολύ κοντά το ένα στο άλλο και μπορείς να προσκυνήσεις μέσα σε δύο ώρες και στα τρία.
Είναι στην Ορμύλια του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου, και στην περιοχή της Μεταμόρφωσης του Αγίου Αρσενίου και του Αγίου Ιωάννη.

Επίσης θα σου συνιστούσα να πήγαινες στην παραλία της Σάρτης για μπάνιο. Από εκεί φαίνεται το πολυαγαπημένο μας Άγιο Όρος παρα πολύ καλά και όταν δεν έχει υγρασία, μπορείς να διακρίνεις τα μοναστήρια της νοτιοδυτικής πλευράς.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Χαλκιδική για διακοπές

Δημοσίευση από smarti »

Αν θέλεις σου ανεβάζω κάποιες ωραίες παραλίες που πήγαμε πριν μερικες ημερες....μοναστήρια δυστηχώς δεν επισκεφτήκαμε... :cry: :cry:
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
zazzy
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 8:55 pm

Re: Χαλκιδική για διακοπές

Δημοσίευση από zazzy »

στην ορμυλια και την νικητη εχει τα μοναστηρια που ειπαν πιο πανω , ευαγγελισμου, προδρομου και του αγιου αρσενιου- μονο αυτο ειναι ανδρικη οι αλλες γυναικειες. φυσικα δεν πρεπει να παραλειψεις τις παρακατω μονες : την Ι.Μ. Αγιας Αναστασιας ( που ειναι και η μοναδικη μονη αφιερωμενη στην αγαπημενη μας αγια παγκοσμιως - ενω το ονομα της ειναι παγκοσμιο-εννοω οτι το εχουν και αλλα εθνη ορθοδοχα και μη). εκει θα δεις και το ιερο λειψανο του αγιου Θεωνα. προκειται για βυζαντινη μονη λιγο εξω απο την θεσσαλονικη.
Αλλη μια μονη ειναι στην Σουρωτη οπου βρισκεται και ο ταφοσ του παπουλη πατερα παισιου, οπου πιστευω δεν χρειαζονται περισσοτερες συστασεις και αυτη εινια λιγο εξω απο την θεσσαλονικη , λιγο πριν φυγεις για χαλκιδικη. Μια ακομη μονη ειναι του παπουλη μας του Κοσμα του αιτωλου στην Αρναια, γυναικια αυτη και σχετικα νεοκτιστη.Εχει φυσικα και πληθος ναων και παρεκλησιων και αγιων που εζησαν στον τοπο μας ( εδω στην χαλκιδικη ). εχει και ενα μοναστηρι στον Σταυρο , αλλα εινια μακρια απο τις γνωστες παραλιες της χαλκιδικης και δεν χερω αν ανεβειται εκει. καλες διακοπες!!!!!!
Κυριε Ιησου Χριστε , ελεησον με
agiooros
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 2732
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Re: Χαλκιδική για διακοπές

Δημοσίευση από agiooros »

Σας ευχαριστώ όλους.
Πρώτα ο Θεός κάποια από αυτά τα μοναστήρια θα τα επισκεφθώ.
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Re: Χαλκιδική για διακοπές

Δημοσίευση από eortologio_gr »

Εκτός απο το Μοναστήρι στην Ορμύλια θα πρέπει οπωσδήποτε να επισκευτείς και το Ιδρυμα Ορμύλιας http://www.ormyliafoundation.gr/default.php και ειδικά το "Διαγνωστικό Κέντρο
Εργων Τέχνης" που υπάρχει εκεί. Είναι γενικώς ανοιχτά μέχρι τις 17.00 αλλα τηλεφώνησε πριν πας για να σε περιμένουν.

Ζήτησε τον Διευθυντή του Κεντρου για μια προσωπική ξενάγηση ώστε να δείς και εσύ ζωντανά τι μπορεί να καταφέρει η "σωστά δομημένη" ιδιωτικοεκκλησιαστική πρωτοβουλία με διαυγή και απόλυτα νόμιμο τρόπο προς αποφυγή των όποιων καλοπροαίρετων "βραχυκυκλωμάτων".

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
agiooros
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 2732
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Re: Χαλκιδική για διακοπές

Δημοσίευση από agiooros »

eortologio_gr έγραψε:Εκτός απο το Μοναστήρι στην Ορμύλια θα πρέπει οπωσδήποτε να επισκευτείς και το Ιδρυμα Ορμύλιας http://www.ormyliafoundation.gr/default.php και ειδικά το "Διαγνωστικό Κέντρο
Εργων Τέχνης" που υπάρχει εκεί. Είναι γενικώς ανοιχτά μέχρι τις 17.00 αλλα τηλεφώνησε πριν πας για να σε περιμένουν.

Ζήτησε τον Διευθυντή του Κεντρου για μια προσωπική ξενάγηση ώστε να δείς και εσύ ζωντανά τι μπορεί να καταφέρει η "σωστά δομημένη" ιδιωτικοεκκλησιαστική πρωτοβουλία με διαυγή και απόλυτα νόμιμο τρόπο προς αποφυγή των όποιων καλοπροαίρετων "βραχυκυκλωμάτων".

Χρ.
Ευχαριστώ Χριστο.
Να κανονίσουμε κανένα καφέ και με τα άλλα μέλη του Αθως μιας και θα περάσω από Θεσσαλονίκη?

Υπάρχει περίπτωση να πάω και στην Ουρανούπολη.
Γνωρίζει κανείς τι ώρες δουλεύουν τα τουριστικά καραβάκια για το Άγιο Όρος για να δουν και τα παιδιά τον Άθωνα?
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Χαλκιδική για διακοπές

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Καθημερινά δρομολόγια γίνονται από τον Αγιο Νικόλαο στη Σιθωνία (παραλία Παναγίας), αλλά δεν υπάρχουν νομίζω ακριβείς ώρες. Το πιο λογικό είναι να φεύγουν αρκετά νωρίς το πρωί, γιατί τα έχω παρατηρήσει μέσα από το Αγιο Ορος κατά καιρούς, κατά τις ώρες 10-12 το πρωί, να προσεγγίζουν το Ορος.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανακοινώσεις του agiooros.net”