ο Χριστός του "Κώδικα..." >> καθαρά αντιχρισ

Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση

Η ταινία "Μυστικός Κώδικας Ντα Βίντσι"

Προσβάλει τη χριστιανική πίστη
40
77%
Είναι μια εμπορική ταινία
7
13%
Δεν προσβάλει τη χριστιανική πίστη
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Δεν είμαι ακόμη σίγουρος
1
2%
Δεν με απασχολεί...
4
8%
 
Σύνολο ψήφων: 52

gkdgr
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 25, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ

Re: "ο ζήλος του οίκου σου καταφάγεταί με"...

Δημοσίευση από gkdgr »

pAntonios έγραψε:Μήπως γνωρίζει κανείς να μας πει τι σημαίνει εκείνο το "ο ζήλος του οίκου σου καταφάγεταί με"... ;

Γιατί ο Χριστός μπήκε στον κόπο και έφτιαξε φραγγέλιο για να εκδιώξει τους αργυραμοιβούς από το Ναό του Σολωμόντος; Θα μπορούσε να το κάνει με ένα του λόγο! Με μια προσευχή...
ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΛΟΓΟ ΤΟΥ Ο ΘΕΟΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΝΕΙ...
ΤΙ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΑΤΕΡ ΑΝΤΩΝΙΕ;
paratiritis
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Δευ Οκτ 10, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΑΘΗΝΩΝ

Re: "ο ζήλος του οίκου σου καταφάγεταί με"...

Δημοσίευση από paratiritis »

pAntonios έγραψε:Μήπως γνωρίζει κανείς να μας πει τι σημαίνει εκείνο το "ο ζήλος του οίκου σου καταφάγεταί με"... ;

Γιατί ο Χριστός μπήκε στον κόπο και έφτιαξε φραγγέλιο για να εκδιώξει τους αργυραμοιβούς από το Ναό του Σολωμόντος; Θα μπορούσε να το κάνει με ένα του λόγο! Με μια προσευχή...
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ ΠΑΤΕΡ !

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΔΕΛΦΟΣ ΑΓΙΟΓΡΑΦΙΚΑ ΕΔΑΦΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΣΥΝΔΕΣΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΠΡΟΒΟΛΗΣ ΜΙΑΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ.

ΟΥΤΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΨΑΛΜΟΣ ΘΕΜΕΛΙΩΝΕΙ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΚΑΤΑ ''ΠΡΟΦΑΝΩΣ'' ΑΝΟΜΩΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ.

Η ΓΝΩΜΕΣ ΟΛΩΝ ΜΟΥ ΤΩΝ ΑΔΕΛΦΩΝ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕΒΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΖΗΤΩ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥΣ.

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ, Η ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΑΓΙΟΓΡΑΦΙΚΩΝ ΧΩΡΙΩΝ ΚΑΤ'ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ.

ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ Η ΠΙΣΤΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΗ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗΣ, ΜΙΑΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΠΟΥ ΑΠΟΚΑΛΥΦΘΗΚΕ ΣΕ ΜΙΑ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Ο ΛΟΓΟΣ ΕΛΑΒΕ ΣΑΡΚΑ.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

δεν χρειάζονται δυναμικά μέτρα... αλλά προσευχή!

Δημοσίευση από pAntonios »

Αδελφοί μου αναφερόμουνα σε εκείνους που ισχυρίζονται ότι δεν χρειάζονται δυναμικά μέτρα όταν προσβάλλεται το όνομα του Χριστού... αλλά προσευχή!

Γι να δείξω ότι το ένα δεν αποκλείει το άλλο...
Μάλλον το αντίθετο!

Αλλά απάντηση δεν πήρα ακόμη!!! :)

Πάντως είναι αλήθεια ότι μας χρειάζεται η αγιογραφική και Πατερική τεκμηρίωση για να μην κάνουμε πράγματα χωρίς διάκριση...
Οπότε μπορεί να βλάψουμε αντί να ωφελήσουμε!
Εννοείται ότι θα υπάρχει και η ευλογία των πνευματικών πατέρων.
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
gkdgr
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 25, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ

Re: δεν χρειάζονται δυναμικά μέτρα... αλλά προσευχή!

Δημοσίευση από gkdgr »

pAntonios έγραψε:Αδελφοί μου αναφερόμουνα σε εκείνους που ισχυρίζονται ότι δεν χρειάζονται δυναμικά μέτρα όταν προσβάλλεται το όνομα του Χριστού... αλλά προσευχή!

Γι να δείξω ότι το ένα δεν αποκλείει το άλλο...
Μάλλον το αντίθετο!

Αλλά απάντηση δεν πήρα ακόμη!!! :)

Πάντως είναι αλήθεια ότι μας χρειάζεται η αγιογραφική και Πατερική τεκμηρίωση για να μην κάνουμε πράγματα χωρίς διάκριση...
Οπότε μπορεί να βλάψουμε αντί να ωφελήσουμε!
Εννοείται ότι θα υπάρχει και η ευλογία των πνευματικών πατέρων.
Συγνώμη Πάτερ , αλλά αν καταλαβαίνω καλά ζητάτε να κάνουμε δημόσιες δυναμικές αντιδράσεις εναντίον της ταινίας;
Και το ζητάτε αυτό απο ανθρώπους που είναι Ορθόδοξοι Χριστιανοί;
Επειδή προφανώς δεν έχετε ανάλογη πείρα , αλλά και αν έχετε δεν χτυπάνε εύκολα τα ΜΑΤ ιερωμένους, σας πληροφορώ ότι καλά θα κάνετε να σταματήσετε να καλείτε τους ανθρώπους στούς δρόμους για διαμαρτυρίες και να δείτε με ποιό τρόπο θα τους πλησιάσετε για να τους φωτίσετε πνευματικά.
Πόλύ θα ήθελα να μου απαντήσετε όμως για το θέμα της Ελληνικής Τηλεόρασης που έθιξα , και να το συγκρίνετε με την "περιβόητη ταινία"
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

13 Ιουνίου το πρωί...

Δημοσίευση από pAntonios »

ΑΝ παρακολουθήσεις από την αρχή του θέματος τις δημοσιεύσεις θα δεις ότι δεν είπα να κατεβούμε στο δρόμο με τα ματ.

Είπα ότι έχει γίνει ήδη μια καταγγελία στη Θεσσαλονίκη για ασφαλιστικά μέτρα εναντίον της ταινίας. Η υπόθεση θα εκδικαστεί στις 13 Ιουνίου το πρωί και καλό θα είναι να δώσουμε όλοι το παρόν! Ένα παρόν μαζικής ειρηνικής διαμαρτυρίας, τίποτε περισσότερο! Αν αυτό σου φαίνεται φοβερό για ένα χριαστιανό, τι να πω...

Επίσης κυκλοφορήσαμε μια γραπτή διαμαρτυρία που ακολουθείται από υπογραφές. Όποιος επιθυμεί μπορεί να μου τη ζητήσει να του την στείλω p.Antonios@otenet.gr

Τα υπόλοιπα σκεπτικά τα έχω ήδη εκθέσει αν ανατρέξεις σε προηούμενες δημοσιεύσεις, να μην επανέρχομαι και γίνομαι κουραστικός.

Αναφορικά με το θέμα της τηλεόρασης επίσης έχω τοποθετηθεί ότι κάτι πρέπει να γίνει για τον κατήφορο αυτό... (εγώ δεν έχω τηλεόραση, αν και πληρώνω το χαράτσι της ΕΡΤ).
Αλλά όπως καταλαβαίνεις τα θέματα είναι πολύ σχετικά, διότι αυτή η ταινία αν δεν σταματήσει, σε λίγο θα την δούμε και από την τηλεόραση να παίζεται και θα την υφιστάμεθα οικογενειακώς και θα δηλητηριάζει και τα παιδιά μας...
Πρέπει λοιπόν να ξεκινήσουμε κάτι μαζικό και για την τηλεόραση. Κάτι σαν το μπουκοτάζ που λέγαμε για κάποιες εταιρείες. Ελπίζω να ωριμάσει σύντομα ο καιρός.
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
Άβαταρ μέλους
spetzouras
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Lakonia
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spetzouras »

Καλημέρα σε όλους.

Εχθές με μεγάλη μου χαρά διάβασα σε ένθετο περιοδικό της Καθημερινής για τον Κώδικα Ντα Βίντσι, ότι τελικά δεν ήταν και η αναμμενόμενη η θέαση της ταινίας από τους Έλληνες...

Επίσης, διάβασα για "δημοσιογράφους" οι οποίοι περίμεναν έξω από τα σινεμά για να αποθανατήσουν επεισόδια με Χριστιανούς, αλλά τελικά έφυγαν άπραγοι.....

Βέβαια δεν είχαν και στα μεγαλύτερα σινεμά, αλλά κάτι είναι και αυτό.
blackman
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Μάιος 26, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από blackman »

Αγαπητέ πατέρα Αντώνιε,
να με συγχωρείτε γιατι αν και γνωρίζω το περιστατικό απο το Ευαγγέλιο δεν γνωρίζω την θεολογική του ερμηνία. Θα σας παρακαλούσα να με διαφωτίσετε για το θέμα.
Κανέις δεν αρνείται οτι το Μυθιστόρημα για τον περίφημο κωδικα Ντα Βιντσι προσβάλει το ΙΣΤΟΡΙΚΟ πρόσωπο του Ιησού Χριστού και επιχειρεί να αλλοιώσει συνειδήσεις. Άν και ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ δηλωμένα, παρουσιάζει ιστορικά και στοιχεία περιβάλλοντας μ,ε τέχνη και μαεστρία με ιστορικές "αλήθειες" ένα ψέμα... Τί καλύτερος τρόπος για προπαγάνδα?
Μήπως όμως αντι να μαζευόμαστε σε πλατείες, αντί να φωνάζουμε στα κανάλια και να γινόμαστε γραφικοί, μήπως λέω θα έπρεπε να δώσουμε απαντήσεις επι της ουσίας???
Μήπως θα έπρεπε να παρουσιάσουμε τα ιστορικά στοιχεία για τη ζωή και τη σταυρωση του Χριστού??? Τα λογικά επιχειρήματα που προκύπτουν απο τη διδασκαλία των αποστόλων και την εξάπλωση του Χριστιανισμού??? Μήπως επιτέλους θα έπρεπε να απανστήσουμε ανοικτά στο κόσμο για όλα όσα προπαγανδίζουν αιρετικοί στην πόρτα μας???
Οι απόστολοι δίδασκαν το λόγο του Ιησου, τον έκαναν κατανοητό στον κόσμο...
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευση από Iosif »

Σχετικά με τήν ενημέρωση του κόσμου, γιά τήν οποία μιλά ο blackman:
1) Βιβλίο «Χριστολογία», Αγίου Νεκταρίου Μητροπολίτου Πενταπόλεως τού θαυματουργού.
2) Βιβλίο «Ευαγγελική Ιστορία», τού ίδιου Αγίου Νεκταρίου. Αυτό τό βιβλίο, ΕΝΩΝΕΙ, ΣΥΝΔΥΑΖΕΙ, ΠΛΕΚΕΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ τά τέσσερα Ευαγγέλια, ΚΑΤΑ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΚΗ ΣΕΙΡΑ. Δηλαδή δίνεται η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟΥ, όπως αυτή προκύπτει μέσα από τά τέσσερα Ευαγγέλια.
Επίσης, ο Άγιος Νεκτάριος κάνει καί πολλά ΧΡΗΣΙΜΑ ΣΧΟΛΙΑ, πάνω στά Ευαγγέλια.

Καί τά δύο προηγούμενα βιβλία, κυκλοφορούν από τόν Νεκτάριο Παναγόπουλο στήν Αθήνα.

Τονίζω, ότι όλα τά βιβλία τού Αγίου Νεκταρίου, χαρακτηρίζονται ( μαζί μέ τήν μεγάλη πνευματική αξία τους ) καί από ΥΨΗΛΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ σοβαρότητα.
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
blackman
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Μάιος 26, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από blackman »

Αγαπητέ Ιωσήφ,
σας ευχαριστώ για την πληροφορία. Θα προσπαθήσω να βρω τα βιβλία και να τα μελετήσω.
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

ΣΥΝΕΝΟΧΟΣ των αρνητών της πίστεως.

Δημοσίευση από pAntonios »

blackman έγραψε: Αγαπητέ πατέρα Αντώνιε, ....................................

Μήπως όμως αντι να μαζευόμαστε σε πλατείες, αντί να φωνάζουμε στα κανάλια και να γινόμαστε γραφικοί, μήπως λέω θα έπρεπε να δώσουμε απαντήσεις επι της ουσίας???
Μήπως θα έπρεπε να παρουσιάσουμε τα ιστορικά στοιχεία για τη ζωή και τη σταυρωση του Χριστού??? Τα λογικά επιχειρήματα που προκύπτουν απο τη διδασκαλία των αποστόλων και την εξάπλωση του Χριστιανισμού??? Μήπως επιτέλους θα έπρεπε να απανστήσουμε ανοικτά στο κόσμο για όλα όσα προπαγανδίζουν αιρετικοί στην πόρτα μας???
Οι απόστολοι δίδασκαν το λόγο του Ιησου, τον έκαναν κατανοητό στον κόσμο...
Αγαπητέ μου χαίρομαι που συμφωνείτε ως προς τα πραγματικά γεγονότα και τις προθέσεις της ταινίας που είναι η ασύστολη αιρετική προπαγάνδα.

Όσον αφορά όμως τις "απαντήσεις επί της ουσίας" που ζητάτε, αυτές υπάρχουν ήδη μέσα στο ίδιο το Ευαγγέλιο όπου έχει καταγραφεί η Αλήθεια. Υπάρχουν μέσα στην Εκκλησία μας. Υπάρχουν στα βιβλία των θρησκευτικών, υπάρχουν στις θεολογικές μας Σχολές, υπάρχουν στα τόσα βιβλία που κυκλοφορούν!!!
Δυστυχώς όμως δεν υπάρχουν στην καρδιά πολλών από εμάς των νερόβραστων χριστιανών, λυπούμαι που το λέω! Είμαστε ανάξιοι πρεσβευτές του Χριστού...
Γι αυτό και θεωρούμε υπερβολικό (!) το να φωνάξουμε και να υπερασπιστούμε την Αλήθεια... Κάτι που είναι αυτονόητο!
Κι όμως ο Χριστός μας προειδοποίησε ότι "εκείνος που θα με ομολογήσει ενώπιον των ανθρώπων θα τον ομολογήσω κι εγώ ενώπιον του Πατρός μου στον ουρανό".
Αυτό δείχνει και η δυναμική παρέμβαση του Χριστού στο Ναό του Σολωμώντος. Ότι δεν μπορεί να παίζει κανείς με το όνομα του Θεού και με τα ιερά και όσια της πίστεώς μας. Και όποιος είναι χλιαρός στα θέματα αυτά είναι ΣΥΝΕΝΟΧΟΣ των αρνητών της πίστεως.
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο”