ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ και ηθικά διλήμματα

Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Re: απαντηση

Δημοσίευση από Melpomeni »

theophania έγραψε:ουτε θα πλουτιζουμε τους γιατρους με εξωσωματικες.με εχοθν νευριασει πολυ.αμεσως κανε εξωσωματικη και ενω εγω δεν εχω το προβλημα ,μου λενε και να παρω και ορμονες για να γινω τερας.αει στην ευχη πια
Με τις εξωσωματικες δημιουργουνται εμβρυα που οταν και αν δεν "χρησιμοποιηθουν",καταστρεφονται . Σε μερικες χωρες (δεν ξερω αν συμβαινει αυτο και στην Ελλαδα ), διατηρουνται στην ζωη οσο χρειαζεται,για πειραματα η για φυτωρια ιστων.Ισως και οργανων στο μελλον.Αυτη ειναι η πραγματικοτητα .
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Re: απαντηση

Δημοσίευση από Teri »

Melpomeni έγραψε:
Με τις εξωσωματικες δημιουργουνται εμβρυα που οταν και αν δεν "χρησιμοποιηθουν",καταστρεφονται . Σε μερικες χωρες (δεν ξερω αν συμβαινει αυτο και στην Ελλαδα ), διατηρουνται στην ζωη οσο χρειαζεται,για πειραματα η για φυτωρια ιστων.Ισως και οργανων στο μελλον.Αυτη ειναι η πραγματικοτητα .
Πολύ πιθανόν να συμβαίνει και στην Ελλάδα αυτό: άλλωστε έχουμε ..."προοδεύσει" πολύ :P
Εκείνο που με θυμώνει πολύ είναι που σε περιπτώσεις "επιτυχημένων" εξωσωματικών λέει ο γιατρός "και τώρα έχεις 3 έμβρυα (ή και παραπάνω)αλλά επειδή είναι αδύνατο να μεγαλώσουν όλα (και πού το ξέρεις;;;; ) γι αυτό θα σου πάρουμε τα παραπανίσια (!!!!!!!!!!!!!!!) και θ' αφήσουμε το πολύ 2!!!!! "
Αυτό λοιπόν μ' ενοχλεί πολύ, με θυμώνει, με θλίβει βαθύτατα! Τη γνώση που έχει ο όποιος γιατρός ο Θεός επετρεψε να την αποκτήσει! Κι ο ανθρώπινος εγωισμός ξεπέρασε κάθε όριο , ώστε να θεωρεί ο καθείς εαυτόν θεόν, που μπορεί να δημιουργεί και να εξαλείφει ζωές κατά βούληση!
Θέλω να πιστεύω πως δεν είναι όλοι οι γιατροί έτσι...
katerina71
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: Τετ Δεκ 13, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΠΡΕΒΕΖΑ

Δημοσίευση από katerina71 »

geonutr έγραψε:θα σας πω για μια περίπτωση που ξέρω...Ήταν μια γνωστή μου η οποία είχε παντρευτεί και προσπαθούσε 8 χρόνια να τεκνοποιήσει..άγχος, κλάματα,στεναχώριες...Κάποια στιγμή λοιπόν, πέθανε ο πολυαγαπημένος της πεθερός..και μετά από 2 μήνες μαθαίνει ότι είναι έγκυος.πως έγινε αυτό;ξέφυγε το μυαλό της από αυτό το θέμα, την απασχόλησε κάτι άλλο και συνέλαβε αμέσως παιδί!
Πιστέυω ότι μέρος της ευθύνης έχουν και κάποιοι -εύχομαι όχι πολλοί -γιατροί (και κάποιοι παρεπιπτόντως αποτρέπουν και τον θηλασμό-"α, δεν μπορείς να θηλάσεις..δεν φτάνει το γάλα...δεν είναι καλό το γάλα σου.."και άλλες τέτοιες σαχλαμάρες .Αφήνουν την γυναίκα στο μαιευτήριο νσ θηλασει 10 λεπτά-πέντε στο ένα στήθος και 5 στο άλλο, και τους λένε ότι δεν φτάνει..πως να φτάσει; ο θηλασμός θέλει τουλάχιστον 1 ώρα!και δίνουν στα βρέφη και στα νεογέννητα σκόνες! και πηγαίνουν από τις εταιρείες και τα ταξίδια τους για τις πωλήσεις που κάνουν! :x Ο Θεός ας τους συγχωρέσει, πολύ λυπάμαι..:( ) , γιατί δεν έχω ακούσει και λίγους να λένε : "α, δεν μπορείς να κάνεις παιδί, ίσως χρειαστεί να κάνετε εξωσωματική!" (ακόμα και μετά από μόλις 1 χρόνο γάμου)..και να το άγχος και που να μείνει μια γυναίκα έγκυος..
Το άγχος δεν κάνει καλό..
είναι γλυκά τα λεφτά και παίζουν όλοι με την γλυκιά επιθυμία του κόσμου να αποκτήσει παιδιά...δεν κατηγορώ ,απλά λέω ότι ακούω σε συχνή βάση..
εύχομαι να μας φωτίσει όλους ο Κύριος και να μας συγχωρέσει

Δεν διαφωνώ ότι να γίνονται κι έτσι, αλλά εμείς δεν το συναντήσαμε πουθενά αυτό.
Αρχικά πήγαμε στο γυναικολόγο να τον ενημερώσουμε ότι ξεκινάμε τις προσπάθειες μήπως χρειαζόταν κάποιες εξετάσεις π.χ. για το τοξόπλασμα αλλά μας έδιωξε κια μας είπε καμμία εξέταση μόνο ένα τεστ ΠΑΠ μου έκανε. Ξεκινήστε κι ελάτε σε 6 μήνες (λόγω της ηλικίας μου ήμουν 34,5) αλλιώς θα σας έλεγα σε 1 χρόνο να έρθετε. Και στους 5 μήνες έμεινα έγκυος.

Την τελευταία εβδομάδα το μωρό ήταν πολύ ψηλά και που σύστησε πολυ πολυ περπατημα, και΄επέμενε κιόλας γιατί έλεγε εγώ δεν κάνω καισαρικές.
Στο μαιευτήριο αφού γέννησα (φυσιολογικά) μετά από 12 ώρες γιατί ήταν ψηλά η μικρή και με την σημαντική βοήθεια της μαίας, όλοι μα όλοι και η μαία και το υπόλοιπο προσωπικό της κλινικής επέμεναν για να τη θηλάσω και με ρωτούσαν συνέχεια να της δώσουμε γάλα ότι μας πεις εσύ, περίμεναν, άργησε το γάλα μου να έρθει, και πάλι ρωτούσαν, την έφερναν νηστικιά.
Δηλαδή μας επέμεναν και μας έσπρωχναν προς το θηλασμό. Κανένας μα κανένας δεν μας εμπόδισε (όλες τις κοπέλες που είμαστε εκεί, εξάκλινο το δωμάτιο).
Δεν αμφιβάλω βέβαια πως γίνονται και αυτά που αναφέρθηκαν.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25072
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Πράγματι, καλόν είναι να μην γενικεύουμε τις άσχημες συμπεριφορές κάποιων!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

eufrosini έγραψε:αγαπητα αδελφια δεν λιγοψυχω δεν εχω προβλημα εαν θα κανω παιδια ουτε εθεσα τετοιο θεμα υπαρχουν πολλα παιδακια που εχουν αναγκη αγαπη,σεβασμο.στοργη και σπιτικο και ειμαι διατεθειμενη να υιοθετησω ηδη εχω κανει ενεργειες για αναδοχη,ουτε εχω κανει εξωσομετικες το ολο προβλημα που εθεσα προς τον πατηρ αντωνιο ηταν η διακοπη κυησης για ιατρικους λογους (βλεπε οι γιατροι διεγνωσαν αρρωστο ετοιμοθανατο εμβρυο)οριακα υπολειπομενη κυηση και αμεση αναγκη για εμενα να πεθανω εαν δεν τους ακουσω απο τοτε ειμαι με κρισεις πανικου και χαλια
αυτο ηταν το θεμα
οσο για τις εξωσοματικες εννοιεται οτι ειμαι υπερ μονο οποιος βρεθει σε αυτη την θεση μπορει να μας καταλαβει
μπορει να καταλαβει το αγχος το στρεσσ κανεις δεν μπορει να καταλαβει την αγωνια μας δεν λιγοψυχουμε ομως δεν θελω να κανω δικο μου παιδι δεν ειμαι εγωιστρια απλα θελω να δωσω αγαπη .αγαπη που πηρα απο τους γονεις μου απλετη και δοξα σοι ο θεος πανω απο ολα τροποι υπαρχουν
δεν σας κρυβω οτι συντομα θα ξεκινησω ενεργεις για υιοθεσια αν και ειμαστε 30χρ δεν με απασχολει η ηλικα απλα πατε σε ενα ιδρυμα να δειτε τι γινεται πως αυτα τα παιδακια σε φωναζουν μαμα παρε με
πηγενετε στο ιδρυμα μητερα να δειτε τι γινεται και ποσο κωλοσιεργουν οι υπευθυνοι και εαν δεν εχεις σπιτι δικο σου δεν σου δινου παιδι
αυτα τα ξερετε?
Ειναι γεγονος οτι οι νομοι περι υιοθεσιας στην Ελλαδα,ειναι (το λιγωτερο) παραλογοι και σκληροι.Κατι ακουσα,οτι προκειται να τροποποιηθουν συντομα.Να δουμε...
Αναφερθηκα στην εξωσωματικη, και στο γεγονος οτι δημιουργουνται περισσοτερα εμβρυα απο οσα χρειαζονται.Οσα δεν χρειαζονται,καταστρεφονται,η χρησιμοποιουνται με αλλο τροπο.
Ειτε ειμαστε υπερ η κατα της εξωσωματικης,ειτε πεφτουμε σε συμπαθητικο
και ευγενη γιατρο, η σε αγενη ,αυτη η πραγματικοτητα δεν αλλαζει.
Μπορουμε να "διαλεξουμε" τις λεξεις ,που θα εκφρασουν αυτο το γεγονος.
Μπορουμε να πουμε οτι μερικα εμβρυα "απορριπτονται".
Η ουσια ειναι οτι αποφασιζεται οτι μερικα εμβρυα δεν θα ζησουν.Και αυτο ειναι γνωστο εκ των προτερων.
Μπορουμε να πουμε οτι ο σκοπος της τεκνογονιας ειναι ιερος και οτι αγιαζει τα μεσα.Πολλοι το δεχονται αυτο,και τους αρκει.
Αλλοι, σκεφτονται οτι οσο ιερος και αν ειναι ο σκοπος,δεν θελουν να πατησουν επι πτωματων για να τον επιτυχουν.
Η πραγματικοτητα παραμενει :Ζωντανα εμβρυα ,φονευονται.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Re: απαντηση

Δημοσίευση από Melpomeni »

Teri έγραψε: Εκείνο που με θυμώνει πολύ είναι που σε περιπτώσεις "επιτυχημένων" εξωσωματικών λέει ο γιατρός "και τώρα έχεις 3 έμβρυα (ή και παραπάνω)αλλά επειδή είναι αδύνατο να μεγαλώσουν όλα (και πού το ξέρεις;;;; ) γι αυτό θα σου πάρουμε τα παραπανίσια (!!!!!!!!!!!!!!!) και θ' αφήσουμε το πολύ 2!!!!! "
Αυτό λοιπόν μ' ενοχλεί πολύ, με θυμώνει, με θλίβει βαθύτατα! Τη γνώση που έχει ο όποιος γιατρός ο Θεός επετρεψε να την αποκτήσει! Κι ο ανθρώπινος εγωισμός ξεπέρασε κάθε όριο , ώστε να θεωρεί ο καθείς εαυτόν θεόν, που μπορεί να δημιουργεί και να εξαλείφει ζωές κατά βούληση!
Θέλω να πιστεύω πως δεν είναι όλοι οι γιατροί έτσι...

Ο γιατρος εδω με βασει τις επιστημονικες και στατιστικες γνωσεις του,παρουσιαζει στον πελατη του τον δρομο για την καλυτερη επιτευξη του σκοπου,που ειναι μια επιτυχης εγκυμοσυνη και ενα υγιες μωρο.
Αυτο το "προιον" θελει να "αγορασει" ο πελατης,αυτο το "προιον" του ποσφερει απροσωπα,αλλα αποτελεσματικα η Επιστημη.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

...Τωρα,αν πρεπει η Επιστημη να χρησιμοποιειται κατ`αυτον τον τροπο, η αν πρεπει ο γιατρος να συνεχιζει η οχι το θεραπευτικο εργο του Κυριου σαν διακονημα,αυτο ειναι αλλο θεμα.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Teri »

Συμφωνώ απόλυτα Μελπομένη μου!
Έτσι είναι όπως τα λες: μια συναλλαγή! Το γεγονός όμως ότι το κατανοώ αυτό,
δε μα κάνει να "θυμώνω" λιγότερο.... :(
mariagr
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Φεβ 11, 2008 6:00 am

Δημοσίευση από mariagr »

Δεν υπάρχουν έμβρυα που δεν χρησιμοποιούνται . Υπάρχει η κατάψυξη εμβρύων και τα παίρνεις απο κει για να πας στην επόμενη εγκυμοσύνη σου...............
Βρε παιδιά κάνουμε αμαν να αποκτήσουμε ένα σωστό κύτταρο δεν είναι δυνατον να το καταστρέψουμε. Μην συγχέετε πράγματα.
Υπάρχουν ωάρια που σου τα παίρνουν όλα και κάποια από αυτά γονιμοποιούνται και κάποια όχι αυτά που δεν γονιμοποιούνται εκφυλίζονται από μόνα τους γιατί δεν είναι δυνατόν να μεγαλώσουν από μόνα τους . τα πράγματα είναι πολύ απλά........
Αλλωστε όλες μας πασχύζουμε να κάνουμε ένα ή δυο καλά και γι'αυτό παίρνουμε και τόσες ορμόνες αν είναι δυνατόν να τα αφήναμε να πεθάνουν ......Εχουμε έλλειψη ΄΄οχι περίσευμα...............
Και καμια μας από εμάς που προσπαθούμε δεν είναι τόσο χαζή που θα άφηνε την ευκαιρία που έκανε τόσα γονιμοποιημένα κύτταρα να πάνε χαμένα .......ίσως την επόμενη φορά να μήν έχουμε ούτε καν ωάρια.......
Προς Θεού βρε παιδιά ένα και το ψάχνουμε με το κυάλι........
alithis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από alithis »

mariagr έγραψε:Δεν υπάρχουν έμβρυα που δεν χρησιμοποιούνται . Υπάρχει η κατάψυξη εμβρύων και τα παίρνεις απο κει για να πας στην επόμενη εγκυμοσύνη σου...............
Βρε παιδιά κάνουμε αμαν να αποκτήσουμε ένα σωστό κύτταρο δεν είναι δυνατον να το καταστρέψουμε. Μην συγχέετε πράγματα.
Υπάρχουν ωάρια που σου τα παίρνουν όλα και κάποια από αυτά γονιμοποιούνται και κάποια όχι αυτά που δεν γονιμοποιούνται εκφυλίζονται από μόνα τους γιατί δεν είναι δυνατόν να μεγαλώσουν από μόνα τους . τα πράγματα είναι πολύ απλά........
Αλλωστε όλες μας πασχύζουμε να κάνουμε ένα ή δυο καλά και γι'αυτό παίρνουμε και τόσες ορμόνες αν είναι δυνατόν να τα αφήναμε να πεθάνουν ......Εχουμε έλλειψη ΄΄οχι περίσευμα...............
Και καμια μας από εμάς που προσπαθούμε δεν είναι τόσο χαζή που θα άφηνε την ευκαιρία που έκανε τόσα γονιμοποιημένα κύτταρα να πάνε χαμένα .......ίσως την επόμενη φορά να μήν έχουμε ούτε καν ωάρια.......
Προς Θεού βρε παιδιά ένα και το ψάχνουμε με το κυάλι........





αγαπητη μαρια,

η αληθεια ειναι πως προσωπικως αγνοω σε μεγαλο βαθμο αυτα τα βιοηθικα θεματα!ειπες"καταψυξη εμβρυων"!τι σημαινει αυτο?οτι εχουν γονιμοποιηθει ωαρια και επειτα καταψυχονται?αν ειναι ετσι,αυτα τα κατεψυγμενα εμβρυα,αφου επιτευχθει το ποθουμενο,τα υπολοιπα τι απογινονται?ευχαριστω
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο”