Ερώτηση (πριν τη θεία μετάληψη)

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Ερώτηση (πριν τη θεία μετάληψη)

Δημοσίευση από smarti »

Καλημερα σας,

μηπως μπορειτε να μου πειτε,εσεις τι κανετε πριν πατε να μεταλαβετε,εκτος την εξομολογηση;
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4279
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

Καλημερα, γλυκια και αγαπητη smarti.

Να σου πω εγω ο πλανεμενος τι κανω, ετσι για αρχη.

Διαβαζω την ευχη προ της Θειας Μεταληψεως απο το Μεγα Ωρολογιο, οπως και την επομενη καθορισμενη, μετα το περας της Θειας Μεταληψεως.

Νηστευω 3 ημερες και αν μπορω και περισσοτερες, και κοιταζω εαν εχω αρπαχτει με καποιους να αλληλοσυγχωρεθω, και να τα βρω πριν παω να μεταλαβω.

Επισης κρατω το στομα μου κλειστο (λιγο δυσκολο αυτο), και προσπαθω να ειμαι σε ησυχια, οχι απαραιτητα σε απομονωση, αλλα απο επαφες, κουβεντες, και αλλες αφορμες, που θα με κανουν χειροτερο απο οτι ειμαι ηδη.

Και μελετη ειναι καλο να κανει κανεις, με Αγια Γραφη, αλλα και αλλα βιβλια, και γενικα οτι συγκεντρωνει τον Νου ειναι καλο, ωστε να εκτιμησουμε και να προσλαβουμε καλυτερα το μυστηριο.

Αυτα τα φτωχα, ας συμπληρωσουν και αλλοι πιο καταρτισμενοι αδελφοι, να σε βοηθησουμε.

Καλη δυναμη να εχεις και ευλογια.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Teri »

Να προσθέσω η ελάχιστη, όχι ως κατηρτισμένη -σαφώς το αντίθετο θα έλεγα- ότι την ύστατη στιγμή (λίγο πριν φύγουμε απ' το σπίτι;) ζητούμε συγχώρεση από τα μέλη της οικογένειάς μας: αυτούς που ανά πάσα στιγμή μπορεί να πικράνουμε, πληγώσουμε κλπ...πολλές φορές χωρίς να το θέλουμε, μόνο και μόνο γιατί συμβιώνουμε κι έτσι γίνονται οι άμεσοι αποδέκτες των καθημερινών μας αδυναμιών.
fotios
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από fotios »

Καλημέρα αγαπητή αδερφή μου!

Προσωπικά προσέχω 3 πράγματα(εφόσον έχω περάσει από εξομολόγηση και έχω πάρει ευλογία να κοινωνώ συχνά, κάθε Κυριακή):
1) Να μην στενοχωρήσω ή μαλώσω με κάποιον, αν το κάνω ζητάω συγνώμη και γενικά να είμαι σε ήρεμη,ειρηνική ψυχική κατάσταση.
2) Να έχω ολοκληρώσει το κανόνα της προσευχής μου(κομποσχοίνια...)
3) Να διαβάσω την ευχή προ και μετά της Θείας Μεταλήψεως.

Αυτά τα θεωρώ απλό χρέος, αλλά όχι ότι είμαστε άξιοι της Θεία Κοινωνίας. Αυτό είναι παράλογο, έως βλασφημία.
Απλά λέω "εις άφεσιν αμαρτιών και ζωήν την αιώνιον.." Κοινωνώ για να με συγχωρέσει ο Κύριος και να μου χαρίσει τον Παράδεισο.

Είναι βασικό να προσερχόμαστε με πίστη και ταπεινοφροσύνη. Δηλαδή το τίποτα, το έκτρωμα εγώ θα λάβω τον Δεσπότη και Σωτήρα του Κόσμου, τον Ιησού, την Ζωή....
Βέβαια ο πνευματικός του καθένα θα δώσει συμβουλές και οδηγίες για τη συχνότητα της Θείας Κοινωνίας.
Αλλά να ξέρουμε πως ο Άγιος Νικόδημος ο Αγιορείτης έδωσε πολλά χρόνια πόλεμο για να επικρατήσει η συχνή, υπό προϋποθέσεις, συχνή Θεία Κοινωνία , αφού και το Άγιο Όρος τότε ακολουθούσε την πιο αραιή και με σκληρή νηστεία Θεία Κοινωνία. Κάτι που ακούμε και στις μέρες μας-->
Κοινώνησες; -Ναι. -Γιατί; -Γιατί νήστεψα.
Δεν κοινώνησες; - Όχι. -Γιατί; -Γιατί δεν νήστεψα.

Δηλαδή πλήρη διαστρέβλωση της Ορθής περί Θείας Κοινωνίας Πίστεως.
Λες και είμαστε άξιοι του Κυρίου αν νηστέψουμε.

Βέβαια θέλω να τονίσω ότι η καλή προετοιμασία χρειάζεται, αλλά όχι απαραίτητα η νηστεία, αυτό το λένε και πολλοί Γέροντες και πνευματικοί.

Και βέβαια, αυτά που λέω ισχύουν , για όσουν νηστεύουν Μ. Τεσσαρακοστή,
κάθε Τετάρτη και Παρασκευή, νηστεία 40μερη Χριστουγέννων, Αποστόλων και γενικά όσες νηστείες θέτει επίσημα η Εκκλησία.

Χαίρετε εν Κυρίω!
Gewrgiosgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 16, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Φλώρινα

Δημοσίευση από Gewrgiosgr »

Εκτος απο τα παραπάνω αν μπορείς το βράδυ πριν κοινωνήσεις διαβάσε το Απόδειπνο και τους Χαιρετισμούς και οπώς είπε και ο Διονύσης την ακολουθία της Θείας μεταλήψεως είναι πολύ χρίσημη(περιέχει απο τις ποιό θαυμάσιες ευχές!).με την βοήθεια του Θεού την ημέρα που είναι να κοινωνήσω σηκώνωμαι λίγο ποιό νωρίς απο τις άλλες μέρες για να πάω στην εκκλησία και προσπαθώ να προσέχω οσο ποιο πολύ γίνεται στην Θέια Λειτουργία.Α!ευχές οπως Ο Θεός ιλάσθητη μη τον αμαρτώλο και το Κύριε Ιησού Χριστέ ελεησών με οσο ποιο πολύ γίνετε.Καλήν δύναμη και υπομονή!Χαίρετε εν Κυρίω!
Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον.Τριάς Αγία Δόξα Σοι!
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25165
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ερωτηση

Δημοσίευση από aposal »

smarti έγραψε:Καλημερα σας,

μηπως μπορειτε να μου πειτε,εσεις τι κανετε πριν πατε να μεταλαβετε,εκτος την εξομολογηση;
Σμαραγδή, ρώτησε σε παρακαλώ τον πνευματικό σου τι πρέπει να κάνεις και ό,τι σου πει αυτός, ΑΥΤΟ να κάνεις!
Ο καθένας από εμάς μπορεί να κάνει ό,τι τον αναπαύει, αλλά αυτό που μετράει πάντοτε είναι η γνώμη του πνευματικού, που εμπεριέχει διάκριση.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
alithis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από alithis »

μπραβο σου aposal!εδωσες την καλυτερα απαντηση!αυτο να κανεις smarti!
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

Δεν θα ηθελα να τον ενοχλησω τετοιες μερες.Ειναι παρα πολυ απασχολημενος με πολυ κοσμο.Κριμα δεν εινα;Πιστευω υπαρχουν ανθρωποι με πολλα σοβαρα προβληματα και αυτες τις μερες θα ειναι σγουρα πολλοι.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25165
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

smarti έγραψε:Δεν θα ηθελα να τον ενοχλησω τετοιες μερες.Ειναι παρα πολυ απασχολημενος με πολυ κοσμο.Κριμα δεν εινα;Πιστευω υπαρχουν ανθρωποι με πολλα σοβαρα προβληματα και αυτες τις μερες θα ειναι σγουρα πολλοι.
Μπορείς να τον περιμένεις κάπου και σε κάποιο διάλειμμα να τον ρωτήσεις. Θα σε κουράσει λίγο (ίσως), αλλά και η σωματική κούραση είναι ένα από αυτά που οδηγούν στην πνευματική άνοδο!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

Δεν με αφηνει οιατρος να οδηγησω για να παω να τον βρω .Μενω εκτος κατερινης.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”