Εξομολόγηση

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Εξομολόγηση

Δημοσίευση από smarti »

ΜΗΠΩς ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΤΕ,ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΦΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΗΣ ΟΤΑΝ ΠΑΜΕ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΕΞΟΜΛΟΓΟΥΜΑΣΤΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ.ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΑΦΕΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΞΑΝΑΚΑΝΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΣΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΒΑΘΜΟ;
Cordelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Cordelia »

Νομίζω ότι θα ήταν ίσως υπερβολικό να περιμένουμε οι εξομολογούμενοι να μεταμορφωθούν ξαφνικά και να παύσουν όλες τις αμαρτίες τους, οι περισσότερες από τις οποίες λογικά θα έχουν γίνει συνήθεια μετά από τόσα χρόνια. Και ως γνωστόν η δύναμη της συνήθειας είναι μεγάλη.

Αυτό που μάλλον έχει σημασία είναι να μην εξομολογείσαι με την προοπτική του "Δεν πειράζει. Ας ξανακάνω την τάδε αμαρτία αφού μπορώ να εξομολογηθώ". Αφού έφτασες στο σημείο να εξομολογηθείς κάποια αμαρτία, αυτό σημαίνει ότι πήρες την απόφαση να μην την ξαναδιαπράξεις και θα προσπαθείς συνειδητά να μην επαναληφθεί.

Νομίζω ότι ο Χριστός αυτό θα θέλει από εμάς: να προσπαθούμε.
Αν περιμένει από εμάς να είμαστε τέλειοι, καήκαμε... μας βλέπω όλους στην κόλαση... :wink:
PerlMaster
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 20, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Τρίτος πλανήτης από τον Ήλιο

Δημοσίευση από PerlMaster »

Αυτή την ερώτηση είναι καλύτερα να τη κάνεις στο πνευματικό σου . Πάντως γενικά όταν ξαναπέφτεις αλλά το μετανιώνεις και στεναχωριέσαι τότε σε λίγο με την εξομολόγηση και τη Θεία κοινωνία θα δεις ότι σε λίγο θα τη νικήσεις αυτή την αμαρτία
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

ΘΑ ΠΑΡΩ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ,ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ,ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ ,ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ.ΚΑΝΩ ΝΗΣΤΕΙΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ,ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΣΙΓΓΑΡΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ.
PerlMaster
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 20, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Τρίτος πλανήτης από τον Ήλιο

Δημοσίευση από PerlMaster »

Κάπνιζα πάνω από δύο πακέτα την ημέρα λόγω της μεγάλης πίεσης και του άγχους στη δουλειά , αλλά δε το θεωρούσα και μεγάλη αμαρτία . Έκανα κάποιες προσπάθειες να το κόψω αλλά επί ματαίω .Μία μέρα αποφάσισα να το εξομολογηθώ και με την ευχή του πνευματικού το σταμάτησα , δεν ήθελα να καπνίσω μόλις βγήκα από το εξομολογητήριο . Θέλει πίστη στο Θεό απόλυτη , θέλει εμπιστοσύνη στο πνευματικό , θέλει να λέμε είμαι νεκρός για τον κόσμο αυτό , προσμένω την ανάσταση και το Παράδεισο του Θεού.
konstantinoupolitis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1080
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Δημοσίευση από konstantinoupolitis »

Ο πνευματικός μου λέει σχετικά: "Πέφτεις; Να ξανασηκωθείς".

Σε παραπλήσιο ερώτημα ο Χριστός λέει πως τον αδερφό μας πρέπει να τον συγχωρούμε συνέχεια. Αρα έχει νόημα η επαναλαμβανόμενη εξομολόγηση του αμαρτήματος στο οποία παρα την άφεση ξαναπέφτουμε.

Η επαναλαμβανόμενη πτώση μας δεν πρέπει να γίνεται αφορμή για να σταματάμε την προσπάθειά μας.
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από theodosis79 »

Χρειάζεται ισχυρή θέληση και απόφαση. Επίσης καλό θα ήταν να σε βοηθίσουν και να σε ενυσχίσουν άτομα που δεν καπνίζουν(αν υπαρχουν τέτοια) πχ. φίλοι,οικογενεια ή ο συντροφος σου κλπ. Σκέψου ότι δεν αρμόζει σε έναν χριστιανό που αγωνίζεται να σώσει την ψυχή του να καπνίζει κλπ. και οτι στενωχορεις τον Κυριο και την Παναγία με αυτό.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΙΑΤΙ ΒΑΡΕΘΗΚΑΝ ΝΑ ΜΕ ΑΚΟΥΝΕ ΝΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΒΩ ΟΛΟ.ΕΔΩ ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ,ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑ ΥΠΝΟ,ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΟΥ ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΩ,ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΚΑΠΝΙΣΩ.ΠΑΝΤΩΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΤΕ ΕΙΝΕ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΕΣ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΜΕ ΜΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΓΕΡΟΝΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ,ΠΩ ΟΝΟΜΑ,ΙΣΩΣ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ,ΑΛΛΑ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΟΤΑΝ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΡΩΣΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ,ΦΤΩΧΕΙΑ ,ΘΛΙΨΕΙΣ........
Cordelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Cordelia »

Αγαπητή smarti,

για πάρα πολλά χρόνια ντρεπόμουν κι εγώ να ζητήσω βοήθεια για οποιοδήποτε πρόβλημα.
Πίστευα ότι θα ενοχλούσα και ότι τα προβλήματά μου ήταν ασήμαντα μπροστά σε αυτά που αντιμετωπίζουν οι άλλοι.

Τελικά έχω καταλήξει ότι αυτό είναι ένα κολπάκι του πονηρού για να βαλτώνουμε ακόμη περισσότερο στις καταστάσεις και να μην αναζητούμε λύση σε προβλήματα που μοιάζουν άλυτα σε εμάς, αλλά ασήμαντα στους άλλους !!!

Σοβαρότατο πρόβλημα είναι το κάπνισμα αφού σου είναι πάθος (άρα κακό για την πνευματική σου πρόοδο) και αφού σε σκοτώνει καταστρέφοντας την υγεία σου.

Προτείνω να αναζητήσεις τη βοήθεια του γέροντα που ξέρεις και να αφήσεις τις ντροπές !!! :wink:
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

Σε ευχαρηστω παρα , πολυ γι αυτα που μου εγραψες,πρωτα απο ολα θα το πω στον πνευματικο μου και οταν βρω το θαρρος ,θα ζητησω βοηθεια και απο το γεροντα.[/quote]
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”