Έλληνες, τι το ιδιαίτερο έχουν;;;

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

agiografoc
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τετ Ιαν 09, 2008 6:00 am

Έλληνες, τι το ιδιαίτερο έχουν;;;

Δημοσίευση από agiografoc »

ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΘΑ ΦΥΛΑΧΘΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΑ ΕΠΕΡΧΟΜΕΝΑ ΔΕΙΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΘΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ, ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΡΟΛΟ.
ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΣ? ΤΙ ΤΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΥΠΟΣΤΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΦΛΕΡΤΑΡΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΑΡΤΙΑ ΩΣ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ, ΤΟ ΟΤΙ ΘΑ ΦΥΛΑΧΘΟΥΜΕ Π.Χ. ΕΜΕΙΣ ΕΝΩ ΟΙ ΡΩΣΟΙ ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΟΥΝ, ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ Η ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΛΟΓΟ???
IOANNISBATATZHS
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Πέμ Απρ 12, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από IOANNISBATATZHS »

Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΚΙ Η ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΗ ΘΕΣΗ
PerlMaster
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 20, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Τρίτος πλανήτης από τον Ήλιο

Δημοσίευση από PerlMaster »

Πραγματικά έχεις δίκιο για τη διαφορετικότητα των Ελλήνων, το έχω μελετήσει το θέμα και έχω καταλήξει ότι έγκειται στα εξής

• Είναι ο μόνος λαός που καταστρέφει τον τόπο του για να βγάλει λίγα αργύρια χωρίς νοιάζεται ούτε για το μέλλον των παιδιών του που υποτίθεται ότι αγαπάει
• Που κοπρίζει και λερώνει τις παραλίες και τα βουνά που πάει για να κολυμπήσει και διασκεδάσει
• Που στραγγαλίζει τους συνανθρώπους του για να μεγιστοποιήσει τα κέρδη του, χωρίς να νοιώθει καν ότι κάνει κάτι άσχημο
• Που οι γυναίκες κάνουν εκτρώσεις όταν είναι νέες και μετά τρέχουν στις κλινικές στα 40 τους να κάνουν 1 (ένα) παιδί
• Που χτίζει εκκλησίες για να απαλλαχτεί από τις τύψεις τις αθεΐας του
• Που εξομολογείται τις αμαρτίες του χωρίς μετάνοια ζητώντας δικαίωση
• Που παρόλο που δεν πιστεύει στον Θεό τον υβρίζει μαζί με τους Αγίους του
• Που μισούν την ομορφιά , και δεν αγαπούν ούτε τον εαυτό τους παρόλο το πλήθος των Ελλήνω Αγίων και των μαρτύρων που έχουν σαν παράδειγμα
• Μπορώ να γράφω τέτοιες βούλες ως το πρωί
ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΘΑ ΦΥΛΑΧΘΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΑ ΕΠΕΡΧΟΜΕΝΑ ΔΕΙΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΘΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ, ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΡΟΛΟ.
Άμα το συγχίσουμε το Χριστό , δε θα ήμουν και τόσο σίγουρος για το παραπάνω.
Ionas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1964
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Ionas »

Aς μετανοήσουμε αληθινά και ας επιστρέψουμε στον εύσπλαχνο Πατέρα μας σαν τον άσωτο υιό, και ας πούμε όπως εκείνος: «Πάτερ ημάρτομεν εις τον Ουρανόν και ενώπιόν σου» και όπως οι τρεις παίδες, που εβλήθησαν στο καμίνι και με θεία δύναμι διεσώθησαν: «Ευλογητός εί Κύριε ο Θεός των πατέρων ημών, και αινετός, και δεδοξασμένον το όνομά σου εις τους αιώνας, ότι δίκαιος εί επί πάσιν οίς εποίησας ημίν… ότι εν αληθεία και κρίσει επήγαγες ταύτα πάντα εφʼ ημάς, διά τας αμαρτίας ημών. Ότι ημάρτομεν και ηνομήσαμεν αποστήναι από Σου και εξημάρτομεν εν πάσι και των εντολών σου ουκ ηκούσαμεν, ουδέ συνετηρήσαμεν, ουδέ εποιήσαμεν, καθώς ενετείλω ημίν, ίνα εύ ημίν γένηται…» (Δαν. 3,27).

Aς μετανοήσουμε όπως οι Νινευίται, οι οποίοι, αφού άκουσαν από τον προφήτη Ιωνά ότι μέλλουν να καταστραφούν, μετενόησαν και εκήρυξεν ο βασιλεύς μετάνοια, λέγων, «οι άνθρωποι και τα κτήνη και οι βόες και τα πρόβατα μη γευσάσθωσαν μηδέ νεμέσθωσαν μηδέ ύδωρ πιέτωσαν, και περιεβάλλοντο σάκκους οι άνθρωποι και τα κτήνη και ανεβόησαν προς τον Θεό εκτενώς, και απέστρεψαν έκαστος από της οδού αυτών της πονηράς και από της αδικίας της εν χερσίν αυτών λέγοντες, τις οίδεν εί μετανοήσει ο Θεός και αποστρέψει εξ οργής θυμού αυτού και ου μη απολώμεθα; Και είδεν ο Θεός τα έργα αυτών, ότι απέστρεψαν από των οδών αυτών των πονηρών, και μετενόησεν ο Θεός επί τη κακία, ή ελάλησε του ποιήσαι αυτοίς και ουκ εποίησε» (Ιωνάς 3, 7-10).

Oι Νινευίται μετανοήσαντες εσώθησαν, εάν και εμείς αληθινά μετανοήσουμε, θα σωθούμε, εάν δεν μετανοήσουμε, θα απολεσθούμε. «Εάν μη μετανοήτε, πάντες ομοίως απολείσθε» (Λουκ. 13, 3), το γαρ στόμα του Κυρίου ελάλησε ταύτα.



+ γέρων Φιλόθεος Ζερβάκος
Γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς
IOANNISBATATZHS
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Πέμ Απρ 12, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από IOANNISBATATZHS »

περλ μαστερ εσύ το βιολί βιολάκι...
πνεύμα αντιλογίας πάντα...
γράφε οτι θες, τι να πω...
θαρρώ πλέον ο καθείς έχει σχηματίσει άποψη για το ποιόν του καθενός.
συγκεντρώσου...
Cordelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Cordelia »

Δεν είναι λίγο προκλητικό και αντιχριστιανικό να νομίζουμε ότι είμαστε οι καλύτεροι ?

Δηλαδή ο Θεός δεν δημιούργησε όλους τους ανθρώπους ίσους ?
Δεν τους αγαπά το ίδιο ?
PRETORIAN
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: Δευ Μαρ 05, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από PRETORIAN »

ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ Ο Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΕΦΤΑΣΕ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΠΕΡΑΤΑ ΤΟΥ ΓΝΩΣΤΟΥ ΤΟΤΕ ΚΟΣΜΟΥ ΚΑΙ ΔΙΕΔΩΣΕ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΝΕΥΜΑ, ΤΗΝ ΚΟΛΤΟΥΡΑ Κ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ, ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ Ο ΘΕΟΣ ΕΠΕΤΡΕΨΕ ΤΟ ΙΕΡΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΤΟΥ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙ Κ ΝΑ ΔΙΑΔΩΘΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ.... ΕΙΜΑΣΤΕ, ΕΙΜΑΣΤΕ, ΕΙΜΑΣΤΕ.....

ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΛΗΝΟΡΘΟΔΟΞΟΙ......
-Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησόν με τον αμαρτωλό και ανάξιο δούλο σου.
-Γνώρισόν μοι, Κύριε, οδόν, εν ή πορεύσομαι, ότι πρός σέ ήρα τήν ψυχήν μου.
-Εξομολογήσομαί σοι είς τον αιώνα, ότι εποίησας και υπομενώ το όνομά σου ότι χρηστόν εναντίον των οσίων σου.
IOANNISBATATZHS
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Πέμ Απρ 12, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από IOANNISBATATZHS »

Cordelia έγραψε:Δεν είναι λίγο προκλητικό και αντιχριστιανικό να νομίζουμε ότι είμαστε οι καλύτεροι ?

Δηλαδή ο Θεός δεν δημιούργησε όλους τους ανθρώπους ίσους ?
Δεν τους αγαπά το ίδιο ?


ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΟΔΗΓΕΙΤΑΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΕΙ ;

ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΑ ΡΑΔΙΟΦΩΝΑ, ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ, ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΕΔΩ !

ΓΙΑΤΙ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΑΕΙ ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΟ, ΜΙΛΙΤΑΡΙΣΤΙΚΟ, ΝΑΖΙΣΤΙΚΟ, ΦΑΣΙΣΤΙΚΟ, ΠΑΤΡΙΔΟΚΑΠΗΛΟ κτλπ κτλπ ;

ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ !

(ΑΝΤΕ ΤΩΡΑ ΟΙ ΑΝΤΙΘΕΤΟΙ, ΑΡΧΙΣΤΕ, ΒΑΡΑΤΕ..)
Cordelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Cordelia »

IOANNISBATATZHS έγραψε:
ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ !

(ΑΝΤΕ ΤΩΡΑ ΟΙ ΑΝΤΙΘΕΤΟΙ, ΑΡΧΙΣΤΕ, ΒΑΡΑΤΕ..)
Αγαπητέ μου Ioanni,

δεν έχω την πρόθεση να βαρέσω κανέναν :lol: :lol: !!

Απλά, επειδή έχει τύχει να γνωρίσω και να ζήσω για χρόνια με ανθρώπους διαφορετικών εθνοτήτων και φυλών, ξέρω ότι την ίδια ακριβώς άποψη έχουν όλοι οι λαοί για τον εαυτό τους 8) και μου φαίνεται κάπως αστείο !

Τέλος πάντων δεν μου φαίνεται λογικό, την ώρα που πασχίζω για την ταπείνωση, να νομίζω ότι ο Θεός αγαπά εμένα περισσότερο από ότι κάποιον κάπου στα πέρατα της γης.
PerlMaster
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 20, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Τρίτος πλανήτης από τον Ήλιο

Δημοσίευση από PerlMaster »

ΓΙΑΤΙ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΑΕΙ ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΟ, ΜΙΛΙΤΑΡΙΣΤΙΚΟ, ΝΑΖΙΣΤΙΚΟ, ΦΑΣΙΣΤΙΚΟ, ΠΑΤΡΙΔΟΚΑΠΗΛΟ κτλπ κτλπ ;

ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ !
Αγαπητέ IOANNISBATATZHS (και το εννοώ) επειδή η μουσική εξημερώνει τα ήθη , και με χιουμοριστική διάθεση σου αφιερώνω το παρακάτω τραγουδάκι !
http://www.youtube.com/watch?v=yhS4px-xuqU
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”