Εξωσωματική Γονιμοποίηση

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

filotheitis
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 28, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: ATHENS

Εξωσωματική Γονιμοποίηση

Δημοσίευση από filotheitis »

ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ?
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

Ψαξε στα παλια θεματα,τοχουμε ξανασυζητησει, δεν ξερω που ακριβως βρισκεται,και βαλε εκει τις ερωτησεις σου.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Άβαταρ μέλους
zafeiris
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Μαγνησίας

Δημοσίευση από zafeiris »

είναι μια λύση (αναγκαστική θα έλεγα) ώστε αν το αντρόγυνο αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα, να ζήσουν την χαρά της εγκυμοσύνης (η γυναίκα) και της γέννησης ενός ή περισσοτέρων παιδιών
kles
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 22, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από kles »

zafeiris έγραψε:είναι μια λύση (αναγκαστική θα έλεγα) ώστε αν το αντρόγυνο αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα, να ζήσουν την χαρά της εγκυμοσύνης (η γυναίκα) και της γέννησης ενός ή περισσοτέρων παιδιών
Αμ δεν είναι μόνο έτσι, εδώ χαλάει το πράμα.

Απ'ότι ξέρω, οι γιατροί κρατάνε γονιμοποιημένα ωάρια (έμβρυα) στην άκρη για την περίπτωση που συμβεί κάτι ή θελήσει το ζευγάρι να ξαναποκτήσει παιδί.

Στο τέλος, τα πετάνε.
ANISA
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Σεπ 05, 2007 5:00 am

Εξωσωματικη γονιμοποίηση

Δημοσίευση από ANISA »

Επειδη έχω μπει σε αυτή τη φάση θα ήθελα να πω και εγώ την γνωμη μου. Εχει λόγο και το ζευγάρι στην εξωσωματική. Οταν πήγα και έκανα την πρώτη μου μου είπε ο γιατρός..Θα σου βάλουμε 3 έμβρυα. Από αυτά αν γονιμοποιηθουν και τα τρία το ένα το παίρνουμε (τριδυμια πλέον απαγορευετε). Τους είπα όχι!!! Θα μου βάλετε δύο και ας πέφτουν οι πιθανοτητες επιτυχίας. Από κει και πέρα με περιμένουν άλλα τρια που είχα στην καταψυξη. Και έγγυος να έμενα εφ' όσον μπήκα σε αυτό το χορο θα χορέψω. Θα τα τοποθετούσα και αυτά. Οπως και θα κάνω. Μπορείς σε συνεργασια με το γιατρό σου να αποφυγεις το "σκοτωμα" και το "πέταμα" των εμβρυων.
gol
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 01, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΔΕΣΠΟΙΝΑ-ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από gol »

ANISA ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ,ΤΟ 3 ΩΑΡΙΟ ΤΙ ΕΓΙΝΕ? ΤΑ 3 ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ? ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ,ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ PM ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Το ναι ή όχι στην εξωσωματική γονιμοποίηση είναι μια εξαιρετικά δύσκολη απάντηση από πνευματικής πλευράς.

Μιλάμε για εξωσωματική γονιμοποίηση από ωάριο της μητέρας και σπέρμα του συζύγου της, όχι για γεννετικό υλικό διαφορετικής προέλευσης ή παρένθετη μητέρα κλπ.

Η επιστήμη έχει δώσει σήμερα πολλές λύσεις σε προβλήματα υγείας των ανθρώπων και μπορούμε να θεωρήσουμε και την ατεκνία λόγω προβλημάτων υγείας ή γεννετικών προβλημάτων μια απ΄αυτές τις περιπτώσεις.

Είναι πράγματι κάποιες φορές που φαίνεται η επιστήμη να επεμβαίνει στο έργο της Πρόνοιας του Θεού. Είναι όμως έτσι; Νομίζω πως όχι, γιατί το παιδί είναι συνδημιουργία Θεού και ανθρώπου και ο Θεός μπορεί να μην επιτρέψει την τεκνοποιία, παρά τις προσπάθειες του ζευγαριού, για λόγους που μόνο Εκείνος γνωρίζει.

Ακριβώς όμως επειδή τα παιδιά είναι συνδημιουργία Θεού και ανθρώπου, οι συνθήκες κάτω από τις οποίες επιδιώκεται οι τεκνοποιία είναι πολύ σημαντικές. Η πνευματική κατάσταση του ζευγαριού, το πνευματικό περιεχόμενο που δίνουν στην επιθυμία τους για παιδί, ακόμη και η σωματική τους υγεία μπορεί να είναι παράγοντες για τους οποίους ο Θεός από Αγάπη δεν επιτρέπει τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή τη σύλληψη του παιδιού.

Η γνώμη μου είναι ότι το ζευγάρι πρέπει να δώσει χρόνο στο Θεό μ΄εμπιστοσύνη στην Αγάπη Του, για να γεννηθεί το παιδί χωρίς εξωτερική παρέμβαση. Είναι γνωστά πάρα πολλά θαύματα ζευγαριών που ενώ η επιστήμη θεωρούσε απίθανο να τεκνοποιήσουν, παρ΄όλα αυτά ο Θεός τους χάρισε ένα ή περισσότερα παιδιά. Η καταφυγή στην επιστήμη για την τεκνοποιία ας είναι η τελευταία λύση και μετά από συνεννόηση με τον Πνευματικό του ζευγαριού.
gol
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 01, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΔΕΣΠΟΙΝΑ-ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από gol »

ΕΔΩ ΠΑΝΤΩΣ FILOTA ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ 2 ΣΚΕΨΗ ΘΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΟΚ ΚΑΝΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΙΧΩΣ ΝΑ ΕΜΒΑΘΥΝΟΥΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΛΕΝΕ ΟΧΙ. ΤΩΡΑ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΟΤΑΝ ΠΑΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΚΑΙ ΡΩΤΑ ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΟΤΙ ΜΠΕΡΔΕΥΤΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ,ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΔΙΟΡΑΤΙΚΟΣ ΓΕΡΟΝΤΑΣ-ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ... ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ, ΑΛΛΑ ΘΑ ΚΟΥΡΑΣΩ ΤΟΥΣ ΑΔΕΛΦΟΥΣ...
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Φίλη gol, ταλαιπωρήθηκα πολλά χρόνια για να βρω Πνευματικό, που να έχει φόβο Θεού, αλλά ν΄αναπαύει και όλα τα μέλη της οικογένειάς μου. Είναι πράγματι δύσκολο να βρει κάποιος καλό Πνευματικό. Με προσευχή όμως και ρωτώντας τους αδελφούς γύρω του μπορεί να βρει.

Η έννοια της συμβουλής του Πνευματικού είναι εξαιρετικά σημαντική, γιατί το ζευγάρι με βάση αυτά που ανέφερα πιο πάνω, μπορεί να βρεθεί να προσπαθεί να κάνει κάτι που είναι αντίθετο στο θέλημα του Θεού. Μια τέτοια προσπάθεια δεν μπορεί να έχει καλά αποτελέσματα.

Πράγματι το θέμα είναι πολύ λεπτό και θέλει πολύ προσοχή και προσευχή.
gol
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 01, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΔΕΣΠΟΙΝΑ-ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από gol »

ΕΓΩ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΣΟ ΕΧΩ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ ΜΟΥ!!!!! ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΡΟΣΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΒΡΩ!!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”