Απολογία filtor για τα περί πολέμου

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Κλειδωμένο
filtor
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 28, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Απολογία filtor για τα περί πολέμου

Δημοσίευση από filtor »

Τώρα που παραιτήθηκα από συντονιστής μπορώ να το κάνω…

Απολογία filtor :

Επειδή ήμουν από τους προταίτιους της παρακίνησης ώστε να ετοιμαστούμε ενʼ όψει μεγάλων γεγονότων θα ήθελα σε μια προσπάθεια αυτοκριτικής να εξηγηθώ για να μην θεωρηθεί ότι υπεκφεύγω. Θα αναφέρω με πάσα ειλικρίνεια πως έχουν τα πράγματα για να βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του.

Η καταγωγή των παππούδων μου είναι από την Πόλη και πάντα ένιωθα ένα ιδιαίτερα έντονο συναίσθημα για ότι έχει να κάνει με αυτήν και την ιστορία. Την έχω επισκεφθεί δύο φορές και συγκλονίστηκα από το μεγαλείο που αντίκρισα και από το γεγονός πως όπου κι αν πήγα στην Ανατολική Θράκη βρήκα έντονο το ελληνικό στοιχείο και απομεινάρια του μεγάλου πολιτισμού που ανέπτυξε ο εκεί ελληνισμός κάτω από δύσκολες συνθήκες.
Χρόνια πριν – πάνω από δέκα - κι ενώ ήμουν μακριά από την εκκλησία πήρα ένα βιβλίο του γέροντα Παΐσιου που είχε βγει τότε και πρωτοδιάβασα για τις προφητείες που έχει πει σχετικά με το πάρσιμο της Πόλης. Κάτι μέσα μου άστραψε! Από την μια η λογική έλεγε «μα πως είναι δυνατόν!» κι από την άλλη η καρδιά μου έλεγε «θα γίνει!». Επειδή είμαι άνθρωπος που ενεργώ πολύ διαισθητικά δεν μπορώ να ξεχάσω εκείνη την …βεβαιότητα που ένιωσα όταν πρωτοδιάβασα γιʼ αυτά. Από τότε έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα βιβλία για τον γέροντα Παΐσιο κατʼ επανάληψη και ιδιαίτερα όσα έχει πει για τα επερχόμενα γεγονότα.
Το θέμα με την προφητεία «Θαρθή όταν θάρθουν δυο πασχαλιές και δυο καλοκαίρια μαζί» το ξεκίνησε ο Christos πριν ένα χρόνο περίπου. Μέσα εκεί γράφτηκαν αρκετά πράγματα πάνω σε προφητείες που έχουν λεχθεί καθώς και αναλύθηκε η υφιστάμενη κατάσταση στην Τουρκία. Το εντυπωσιακό – για μένα – ήταν ότι όταν ο Christos άνοιξε το θέμα τίποτα δεν προμηνούσε την μέγιστη κρίση στην οποία περιήλθε κατόπιν η Τουρκία και την εξέλιξη της παγκόσμιας σκηνής με την Ρωσία αποφασισμένη να αντιπαρέλθει τις ΗΠΑ. Σε συνδυασμό με την σύγκλιση άλλων διάσπαρτων γεγονότων που πολλά από αυτά «έδεναν» τέλεια με κάποιες προφητείες μού δημιούργησαν την αίσθηση ότι «κάτι συμβαίνει…».
Τέλη Απριλίου, πήγα στο Άγιον Όρος και είχα την ευλογία να συναντήσω δύο άγιους γέροντες που ο μεν πρώτος υπαινικτικά μας είπε ότι «δύο μοναχοί μού είπαν ότι ως τον Σεπτέμβριο θα έχουμε πόλεμο» και ο δεύτερος που είχε άμεση σχέση με τον γέροντα Παΐσιο ότι «είμαστε πολύ κοντά αλλά δεν ξέρουμε πότε ακριβώς». Τα λόγια του πρώτου γέροντα όπως σαφώς είχα αναφέρει, τα εξέλαβα με το φτωχό μου μυαλό, ως μια προειδοποίηση. Έτσι το διέδωσα παντού όπου μπορούσα γιατί θεώρησα ότι έπρεπε κάτι τέτοιο να γίνει ευρύτερα γνωστό. Σίγουρα η ενέργειά μου από ένα σημείο και μετά εμπεριείχε εγωισμό και περηφάνεια – διαπίστωσα κάποια στιγμή πως …ήθελα να συμβούν για να επιβεβαιωθώ!! – παρʼ όλο που ξεκίνησα να το κάνω με αγνά κίνητρα. Κακώς, απέδωσα μεγαλύτερη σημασία στην αποθήκευση τροφίμων παρά πνευματικής τροφής όμως θεώρησα ότι από την στιγμή που μάθαμε γιατί όχι να μην είμαστε έτοιμοι και από τρόφιμα.
Στην πορεία, στον πρώτο γέροντα πήγαν και άλλοι γνωστοί μου όπου σε κάποιον ο γέροντας είπε πολύ πριν φτάσει ο Σεπτέμβριος ότι «μετά τον Οκτώβριο θα αρχίσουν να συμβαίνουν διάφορα γεγονότα…» το οποίο δεν ξέρω αν ήταν δική του εκτίμηση ή θεία φώτιση.
Εντύπωση μου έκανε ένα άλλο γεγονός, ενός άγιου γέροντα ο οποίος στις 1-2/8 ενημέρωσε στα καλά καθούμενα κι ενώ δεν είχαν σχέση, γνωστό μου και μέλος του φόρουμ ότι «ο πόλεμος θα αρχίσει ανήμερα του Αγίου Κοσμά!». Στις 24/8 άναψαν οι φωτιές της Πελοποννήσου που πολλοί αναρωτήθηκαν από ποιον μπήκαν.
Τέλος πάντων, να μην τα πολυλογώ, θέλω να ζητήσω κατʼ αρχή συγνώμη απʼ όσους ήμουν η αιτία να τους προκαλέσω αναστάσωση, από την ανώριμη συμπεριφορά μου και τον ανεξέλεγκτο ενθουσιασμό μου όντας νέος στα πνευματικά. Συνεχίζω να πιστεύω ακόμη ότι όντως είμαστε πολύ κοντά στα αναφερόμενα από τους Πατροκοσμά και γέροντα Παΐσιο γεγονότα αφού οι καθημερινές ειδήσεις συντείνουν σε αυτά. Θεωρώ ότι μόνο ο καθημερινός πνευματικός αγώνας μπορεί να μας βοηθήσει να αντέξουμε και να μας φωτίσει το νου για το τι πρέπει να κάνουμε.

Ήμαρτον!
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Απολογήθηκες απολογήθηκες τσουπ πέταξες πάλι τη προφητεία για πολέμους :lol:
Δεν αλλάζει ο άνθρωπος :wink:
Εσύ με τις προφητείες σου για πολέμους
Εγώ με τα απανωτά αστεία μου
Ο άλλος με τις εμμονές του με τον Πάπα
Ο άλλος με τον τάδε , με τον Χ με τον Ψ

Ενα παζλ είμαστε όλοι και πρέπει να ταιριάξουμε
Μη τα παίρνεις τόσο σοβαρά τα πράγματα στο φόρουμ
Ενα φόρουμ απλό είναι , δεν είναι "ανταπόκριση" από το Αγιο Ορος
Ούτε επίσημη ιστοσελίδα του Αγίου Ορους
Το λέει
ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ αφιέρωμα
Ε σαν ερασιτέχνες όλοι κάνουμε λάθη

Εχει τόσο όμορφη μέρα έξω ηλιόλουστη
Ερχονται όμορφες γιορτές
Προς τι οι γκρίνιες ? :wink:
Καλή Σαρακοστή
filtor
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 28, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filtor »

lovethink έγραψε:Απολογήθηκες απολογήθηκες τσουπ πέταξες πάλι τη προφητεία για πολέμους :lol:
Δεν αλλάζει ο άνθρωπος :wink:
Εσύ με τις προφητείες σου για πολέμους
Εγώ με τα απανωτά αστεία μου
Ο άλλος με τις εμμονές του με τον Πάπα
Ο άλλος με τον τάδε , με τον Χ με τον Ψ

Ενα παζλ είμαστε όλοι και πρέπει να ταιριάξουμε
Μη τα παίρνεις τόσο σοβαρά τα πράγματα στο φόρουμ
Ενα φόρουμ απλό είναι , δεν είναι "ανταπόκριση" από το Αγιο Ορος
Ούτε επίσημη ιστοσελίδα του Αγίου Ορους
Το λέει
ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ αφιέρωμα
Ε σαν ερασιτέχνες όλοι κάνουμε λάθη

Εχει τόσο όμορφη μέρα έξω ηλιόλουστη
Ερχονται όμορφες γιορτές
Προς τι οι γκρίνιες ? :wink:
Πέρα από την πλάκα θέλω να ενεργώ με έναν τρόπο που πνευματικά θα είναι σωστός και τίποτα άλλο.
filtor
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 28, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filtor »

Ίσως να το κάνω πάλι από εγωισμό, για αυτοδικαίωση... ώστε να πω "νά εγώ είμαι ο σωστός που παραδέχομαι τα λάθη μου"... :oops:
Τελικά, όντως "ο διάολος έχει πολλά ποδάρια"...
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

filtor έγραψε:
Πέρα από την πλάκα θέλω να ενεργώ με έναν τρόπο που πνευματικά θα είναι σωστός και τίποτα άλλο.
Πνευματικά σωστός τρόπος είναι αυτός φαντάζομαι που θα σου υποδείξει ένας πνευματικός που γνωρίζεις ότι είναι καλός
Γενικότερα ο καθένας έχει το δικό του τρόπο επικοινωνίας όπου και μπορεί να τον θεωρεί ο ίδιος σωστότερο πνευματικά
Εγώ λέω πως ο δρόμος Του Θεού δεν είναι μονόδρομος
Αλλοι πάνε από την Εθνική , άλλοι πάνε από χωματόδρομο άλλοι κόβουν δρόμο από το βουνό άλλοι πάνε κολυμπώντας
Απλά καταλήγουν όλοι σε ένα δρόμο στο τέλος που βγάζει στην αγκαλιά Του
(μιλάω για τις προσωπικές εμπειρίες του καθενός τον τρόπο σκέψης του κτλπ )
Καλή Σαρακοστή
strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

Δημοσίευση από strumfi »

filtor έγραψε:
Πέρα από την πλάκα θέλω να ενεργώ με έναν τρόπο που πνευματικά θα είναι σωστός και τίποτα άλλο.
Αυτό είναι το "αεί ζητούμενον και αεί απορούμενον". Μακάρι, να μπορούσαμε να ενεργούμε πάντα πνευματικά σωστά. Μην το παίρνεις κατάκαρδα, filtor. (Ουδείς άσφαλτος...) Τα λάθη μας γίνονται οι καλύτεροι φίλοι μας, όταν τα αξιοποιούμε.
Υποκλίνομαι στους ανθρώπους που ζητούν συγνώμη ξεκάθαρα και λεβέντικα, όταν νιώθουν πως έτσι πρέπει, γιατί δίνουν το παράδειγμα.
Καλή σου μέρα και σ' ευχαριστώ.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25138
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Από την όλη αντιπαράθεση σχετικά με τις προφητείες, αυτά που έμειναν σε μένα ήσαν τα εξής δύο :
1. Να μην αγωνιούμε για το ΠΟΤΕ θα γίνουν αυτά τα φοβερά πράγματα, αλλά για το πώς θα είμαστε έτοιμοι (πνευματικά) ΟΤΑΝ θα γίνουν και
2. Ο NIKHTARAS με το προσωπικό του ιδιάζον ύφος (που τελικά δικαιώθηκε).
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
relis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Τετ Ιαν 31, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από relis »

Αδελφέ filtor,
όσον αφορά την ελαχιστότητά μου,
θεωρώ ότι δεν μπορούμε να το πούμε με σιγουριά
ότι έπεσες έξω. Νομίζω όπως το έχω ξαναγράψει ότι οι
φωτιές είναι εχθρική πράξη των Αμερικανών και
των παρατρεχάμενων.
Επίσης πολύ κοντά στην περιοχή μας (Κουρδιστάν)
τον Οκτώβριο ουσιαστικά ξεκίνησε πόλεμος.
Απλά όλα γίνονται σιγά - σιγά, διότι όσα και να αναφέρονται
στις προφητείες,
δεν θα γίνουν με εμφανή θαύματα,
(λόγω της άπειρης ευγένειας του άπειρου Θεού),
αλλά με εύλογα γεγονότα που ερμηνεύονται γεωπολιτικά.
Θέλω να πώ ότι μπορεί και του χρόνου ακόμα,
να μπούμε στην Αγία Σοφία χωρίς να το
συνειδητοποιήσουμε καλά - καλά ,
όπως μπορεί και να έρθει ο Αντί,
και εμείς ακόμη να μελετούμε προφητείες.
Τέλος, γύρνα please
σαν συντονιστής γιατί είσαι σωστός.

ΜΗ ΦΟΒΟΥ ΤΟ ΜΙΚΡΟΝ ΠΟΙΜΝΙΟΝ ΟΤΙ
ΕΥΔΟΚΗΣΕΝ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΔΟΥΝΑΙ ΥΜΙΝ ΤΗΝ ΒΑΣΙΛΕΙΑΝ
filtor
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 28, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filtor »

relis έγραψε:Αδελφέ filtor,
όσον αφορά την ελαχιστότητά μου,
θεωρώ ότι δεν μπορούμε να το πούμε με σιγουριά
ότι έπεσες έξω. Νομίζω όπως το έχω ξαναγράψει ότι οι
φωτιές είναι εχθρική πράξη των Αμερικανών και
των παρατρεχάμενων.
Επίσης πολύ κοντά στην περιοχή μας (Κουρδιστάν)
τον Οκτώβριο ουσιαστικά ξεκίνησε πόλεμος.
Απλά όλα γίνονται σιγά - σιγά, διότι όσα και να αναφέρονται
στις προφητείες,
δεν θα γίνουν με εμφανή θαύματα,
(λόγω της άπειρης ευγένειας του άπειρου Θεού),
αλλά με εύλογα γεγονότα που ερμηνεύονται γεωπολιτικά.
Θέλω να πώ ότι μπορεί και του χρόνου ακόμα,
να μπούμε στην Αγία Σοφία χωρίς να το
συνειδητοποιήσουμε καλά - καλά ,
όπως μπορεί και να έρθει ο Αντί,
και εμείς ακόμη να μελετούμε προφητείες.
Τέλος, γύρνα please
σαν συντονιστής γιατί είσαι σωστός.

ΜΗ ΦΟΒΟΥ ΤΟ ΜΙΚΡΟΝ ΠΟΙΜΝΙΟΝ ΟΤΙ
ΕΥΔΟΚΗΣΕΝ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΔΟΥΝΑΙ ΥΜΙΝ ΤΗΝ ΒΑΣΙΛΕΙΑΝ
Ζήτησα συγνώμμη για τον τρόπο που παρουσίασα και υποστήριξα αυτό που προσωπικά συνεχίζω να πιστεύω και για την προσπάθειά μου από ένα σημείο και μετά να δικαιωθώ έναντι των άλλων λες και είμαι προφήτης!
IOANNISBATATZHS
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Πέμ Απρ 12, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από IOANNISBATATZHS »

Ο ΝΥΝ Α ΓΕΕΘΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΣΤΡΑΤΕΥΜΑΤΩΝ ΣΤΗΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ ! ! !
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”