Βασούλα Ρύντεν

Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

dep
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Αύγ 21, 2007 5:00 am

Βασούλα Ρύντεν

Δημοσίευση από dep »

Συγγνωμη για τα δυο συνεχομενα θεματα, αλλα η μια ερωτηση ειναι τοσο διαφορετικη απο την αλλη. Ειχα καιρο αυτην την απορια. Με κατετρωγε σαν την φωτια. Δεν ηξερε τι να κανω. Μιας που εγινα μελος ομως θελω να δω τη θεση παιρνει η εκκλησια και η πατερες στο ζητημα αυτο.

Τυχαια ψαχνωντας στο google για διαφορα θρησκευτικα θεματα επεσα στην σελιδα της Βασουλας Ρυντεν η οποια λεει πως της αποκαλυπτεται ο Θεος απο το 1980κατι. Διαβασα τα μυνηματα της και πραγματικα μου αρεσαν πολυ, δεν ειδα κατι αντιθετο μεχρι στιγμης με αυτα που διαβαζα στην Καινη Διαθηκη.

Αλλα εδω ειναι το προβλημα. Κι αν ειναι απατεωνας? Αν λεει ψεμματα? Σας παρακαλω πειτε μου τι συμβαινει με αυτο το θεμα, ποια ειναι θεση της εκκλησιας και των πατερων και τι να κανω? Αντιμετοπιζω ενα φοβερο διλημα

Οσοι δεν γνωριζουν για το θεμα, καλυτερα λεω να μην το κοιταξουν καν. Δεν θελω να βαλω και καποιον αλλο σε πειρασμο.
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Domna »

Αγαπητέ dep !

Δυστυχώς αυτή η κοπέλλα είναι πλανεμένη και αυτές οι λεγόμενες θείες αποκαλύψεις που έχει είναι εκ του πνοηρού , αφού ο Απόστολος Παύλος λέει ότι ο πονηρός μπορεί να μεταμορφωθεί σε άγγελος φωτός .
Εξάλλου , είδα την ιστοσελίδα της και το στύλ της ιστοσελίδας φαίνεται να είναι καθαρή προτεσταντική . Εαν η κοπέλλα είναι πραγματικά ορθόδοξη τότε γιατί δεν έχει η ιστοσελίδα της πουθενά εικόνες από τον Χριστό , την Παναγία ή από τους Αγίους ; Εγώ βλέπω μόνο ένα περιστέρι και αυτό είναι για μένα ένα σημείο ότι δεν είναι ορθόδοξη !!!
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Re: Βασουλα Ρυντεν

Δημοσίευση από stratos »

dep έγραψε: Σας παρακαλω πειτε μου τι συμβαινει με αυτο το θεμα, ποια ειναι θεση της εκκλησιας και των πατερων και τι να κανω?
Σέ προλάβαμε παλαιότερα :)
Διάβασε τα ολα αν δέ βαριέσαι
http://athos.edo.gr/modules.php?name=Fo ... sc&start=0
Εικόνα
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Domna »

Αγαπητέ dep !

Ιδού μια απάντηση που έγραψε ένα μέλος γι αυτό το θέμα :

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΑΓΙΟΡΕΙΤΕΣ!?... ΧΑΙΡΕΤΕ.

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΑΣΟΥΛΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΒΑΣΟΥΛΑ.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΕΡΙ ΤΙΣ 1000 ΦΩΤΙΣΜΕΝΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ.

Η ΒΑΣΟΥΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΙΡΕΤΙΚΙΑ!!!

ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΝΕΜΕΝΗ!!!

ΑΛΛΗ ΟΡΕΞΗ ΔΕΝ ΕΙΧΕ Ο ΘΕΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΤΗΣ ΒΑΣΟΥΛΑΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΒΑΣΟΥΛΑΣ ΛΕΞΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΣΤΟΥΣ ΑΝΤΡΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΟΥΡΛΕΝΕΙ!!!.

ΠΡΟ ΚΑΙΡΟΥ ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΚΑΛΕΣΕΙ ΣΤΟΝ ΑΝΤΕΝΝΑ Η ΣΤΕΦΑΝΙΔΟΥ Η ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΤΗΣ.

ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΒΓΗΚΕ ΣΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ Ο ΠΑΤΗΡ ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΤΣΟΥΡΟΣ Ο ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΙΡΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΑΥΤΗ ΕΝΟΧΛΗΘΗΚΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ_ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΗΝ ΒΛΕΠΑΤΕ ΠΩΣ ΕΚΑΝΕ!!!_
ΠΟΥ ΣΗΚΩΘΗΚΕ ΚΑΙ ΑΠΟΧΩΡΗΣΕ!!!!!!!

ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ ? ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ ???
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silver »

=============================================
H Domna έγραψε :
Εαν η κοπέλλα είναι πραγματικά ορθόδοξη τότε γιατί δεν έχει η ιστοσελίδα της πουθενά εικόνες από τον Χριστό , την Παναγία ή από τους Αγίους ;
Αδελφή, κριτήριο Ορθοδοξίας είναι οι εικόνες;
Τις έχει και η Αθανασία του Αιγάλεω.....
Τις έχει και η Λιβανέζα Mirna, την οποία οι Λιβανέζοι ορθόδοξοι ιερείς-εδώ στο Μόντρεαλ-την βάζουν στον Άμβωνα, κάνει κηρύγματα υπέρ της ενώσεως των εκκλησιών(κατ' εντολή της Παναγίας, όπως συνεχώς λέγει),
και μετά, ένας-ένας από το εκκλησίασμα, περνά και τον σταυρώνει από το
λαδάκι που βγαίνει --εκείνη τη στιγμή--από την παλάμι της!
Όλα αυτά εν ώρα Λειτουργίας!!!

"ορθοδοξία" των εσχάτων καιρών, της εποχής ...του γυναικείου παντελονιού, και γυμνού ομφαλού...

============================================
dep
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Αύγ 21, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από dep »

Το θεμα που παρεθεσε ο stratos με διαφωτισε πολυ. Μπορω πλεον να αναπνευσω ελευθερα. Ευχαριστω πολυ :)
oceangr2
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2007 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από oceangr2 »

Αγαπητοί εν Χριστό αδελφοί,

Δεν μπορώ να επιφέρω γνώμη για την Βασούλα και για κάθε Βασούλα, όμως θα θέσω το εξής θέμα:

Ο Ιησούς Χριστός τον καιρό εκείνο, δεν παρουσιάστηκε στους εκπροσώπους του Κυρίου (Γραμματείς και Φαρισαίους), οι οποίοι και διαφύλασσαν την Διαθήκη του Κυρίου και ήταν οι καθοδηγητές και αρχιερείς του Θεού.
Οι θυσιάζοντες λιβάνι και ομολογούντες το όνομα του Κυρίου.
Οι αυτοονομαζόμενοι εκλεκτοί και γνωρίζοντες τους λόγους του Θεού.
Οι μόνοι κριτές της αληθείας και της ηθικής.

Αντιθέτως παρουσιάστηκε σε ψαράδες τις Γαλιλαίας και τους έκανε Αποστόλους του.

Αν δεν βλέπετε ομοιότητες μεταξύ φαρισαίων και αρχιερέων της σημερινής μας εκκλησίας, πλανάστε πλάνην βαθιά.
Ένας απλός παπάς ή ένας απλός πιστός μπορεί να ομιλεί και να κατανοεί τον Θεό περισσότερο απο εναν μητροπολίτη.

Τι σας κάνει να πιστεύεται οτι οι απόστολοι που θα στείλει προ της τελικής κρίσεως, δεν θα είναι ταπεινοί και απλοί άνθρωποι.
Όλοι μας είμαστε εν δυνάμει απόστολοι και αδελφοί του Κυρίου, άσχετα αν έχουμε βγάλει μια θεολογική σχολή ή όχι.

Τι σας κάνει να πιστεύεται οτι στην σημερινή εποχή θα παρουσιαστεί σε Αρχιερείς και Ιερείς της εκκλησίας μας?

Διατί αναθεματίζεται τις βουλές του Κυρίου?
Έχετε διαβάσει την Διαθήκη του, το μήνυμά του δεν το κατανοήσατε όμως.

Αγάπη, Αγάπη προς όλους και εμείς οι ποιο ταπεινοί και ποιο ανάξιοι των συνανθρώπων μας.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Oceangr2 δε φτάνει που είσαι εσύ ζαλισμένος, προσπαθείς να μπερδέψεις κι εμάς :lol: :lol: .

Αγαπητέ μου έχεις καταλάβει σωστά ότι ο Θεός είναι Αγάπη κι επομένως αν κι εμείς δεν γίνουμε Αγάπη πρώτα προς το Θεό κι ύστερα προς τον πλησίον μας δεν πρόκειται να απολάυσουμε την Αγάπη Του στην αιώνια ζωή. Αυτό που δεν έχεις καταλάβει καλά είναι πως μπορείς να γίνεις Αγάπη, δηλαδή μιμητής του Κυρίου μας.

Δυστυχώς η καρδιά μας είναι γεμάτη πάθη κι αμαρτίες κι αν δεν την καθαρίζουμε τακτικά μέσα απ΄το Μυστήριο της Εξομολόγησης και δεν λαμβάνουμε συχνά μέρος στη Θεία Ευχαριστία λαμβάνοντας μέσα μας τον Κύριο για να μας δυναμώσει στην προσπάθειά μας μόνο Αγάπη δεν μπορούμε να γίνουμε. Μάλλον θα μείνουμε ένα μεγάλο Εγώ.

Η Εκκλησία είναι ο μόνος δρόμος που οδηγεί στον Θεό, για αυτό την ίδρυσε ο Κύριος, για να μας βοηθήσει στην εφαρμογή τους θελήματός Του (όποιος με αγαπά να εφαρμόσει τις εντολές μου), αλλοιώς ποιος θα ήταν ο λόγος της ύπαρξής της;

Πάψε λοιπόν να νομίζεις ότι μπορείς ν΄αποκτήσεις την πολυπόθητη Αγάπη εκτός Εκκλησίας και να προσπαθείς να πείσεις και τους άλλους γι αυτό.
oceangr2
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2007 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από oceangr2 »

filotas έγραψε:Oceangr2 δε φτάνει που είσαι εσύ ζαλισμένος, προσπαθείς να μπερδέψεις κι εμάς :lol: :lol: .

Αγαπητέ μου έχεις καταλάβει σωστά ότι ο Θεός είναι Αγάπη κι επομένως αν κι εμείς δεν γίνουμε Αγάπη πρώτα προς το Θεό κι ύστερα προς τον πλησίον μας δεν πρόκειται να απολάυσουμε την Αγάπη Του στην αιώνια ζωή. Αυτό που δεν έχεις καταλάβει καλά είναι πως μπορείς να γίνεις Αγάπη, δηλαδή μιμητής του Κυρίου μας.

Δυστυχώς η καρδιά μας είναι γεμάτη πάθη κι αμαρτίες κι αν δεν την καθαρίζουμε τακτικά μέσα απ΄το Μυστήριο της Εξομολόγησης και δεν λαμβάνουμε συχνά μέρος στη Θεία Ευχαριστία λαμβάνοντας μέσα μας τον Κύριο για να μας δυναμώσει στην προσπάθειά μας μόνο Αγάπη δεν μπορούμε να γίνουμε. Μάλλον θα μείνουμε ένα μεγάλο Εγώ.

Η Εκκλησία είναι ο μόνος δρόμος που οδηγεί στον Θεό, για αυτό την ίδρυσε ο Κύριος, για να μας βοηθήσει στην εφαρμογή τους θελήματός Του (όποιος με αγαπά να εφαρμόσει τις εντολές μου), αλλοιώς ποιος θα ήταν ο λόγος της ύπαρξής της;

Πάψε λοιπόν να νομίζεις ότι μπορείς ν΄αποκτήσεις την πολυπόθητη Αγάπη εκτός Εκκλησίας και να προσπαθείς να πείσεις και τους άλλους γι αυτό.
Δεν είμαι εκτός εκκλησίας αλλά δεν είμαι και εντός όσο μάλλον είσαι εσύ.

Δεν είμαι ζαλισμένος και δεν φοράω παρωπίδες.
Απο το Γυμνάσιο μελετάω την Διαθήκη του Κυρίου και δεν έχω σταματήσει εώς σήμερα που κοντεύω τα 33 μου έτη.

Αυτό που έχω μάθει στη ζωή μου είναι να έχω διάκριση και να αγαπάω στην πράξη και όχι στα λόγια.

Συμμετέχω στα μυστήρια (φυσικά σε ξωκλήσια, μονές και ταπεινά εκκλησάκια, διότι δεν τα πάω καλά με τα τιμαλφή), και εχω πολύ καλή επαφή με πατέρες της Ορθοδόξου Εκκλησίας μας , οι οποίοι ομολογούν το ίδιο, σε οτι αφορά τον Φαρισαϊσμό ορισμένων Αρχιερέων και ιερωμένων μας.

Αν δώσουμε περισσότερη αγάπη στον πλησίον μας παρά στον εαυτό μας, τότε και μόνο τότε θα έχουμε αγαπήσει τους Λόγους του Κυρίου μας.

Αγαπάτε Αλλήλους, αυτό είναι το μήνυμα του Κυρίου και όχι να λιβανίζουμε μονο και μόνο για να σώσουμε την ψυχή μας, τουτέστιν το ΕΓΩ μας.

Το θέμα μας λοιπόν είναι άλλο.
Τι σας κάνει να πιστεύεται οτι στην σημερινή εποχή ο Χριστός θα παρουσιαστεί σε Αρχιερείς και Ιερείς της εκκλησίας μας?

Όπως λέει και η Βασούλα που ομολογώ οτι πρώτη φορά την άκουσα μέσα σε αυτό το φόρουμ,Τι να το κάνει το "Κύριε Ελέησον" ο Θεός όταν ο κόσμος έξω δυστυχεί, πεινάει και υποφέρει ειδικά πνευματικώς?
Ionas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1964
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Ionas »

Γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.”