Τα νέα διαβατήρια

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

Ω ΘΕΕ ΜΟΥ
τι ειναι αυτα που γραφονται;;;
παει και η Αποκαλυψη !!!
την πεταξαμε και αυτη και βαλαμε στην Θεση της την υπερηφανεια και τον εγωισμο μας
................................................................................................................
τι σκληρο και αλυγιστο πλασμα ο ανθρωπος τελικα
και αυτες οι μεγαλες φωτο
τι σκοπο εχουν;
σε τοσο σοβαρο θεμα και να λετε τετοια πραγματα;
ειναι πραγματικα να φοβασαι
Εικόνα
justin
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 508
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από justin »

Είναι ποτέ δυνατόν οι Άγιοι να είναι σε ασυμφωνία μεταξύ τους; Άλλο ημισέληνος και άλλο 666. Οι σημερινοί σφραγισμένοι με τα τσιπωτά διαβατήρια και οικουμενισμένοι πλασιέ της Ορθοδοξίας δεν σας λένε τίποτε; Έχει παραμείνει η Θεία Χάρις μέσα τους; Τι βλέπουμε σήμερα και τι ακούμε που δεν το είπε ήδη ο Άγιος Παϊσιος;

Εικόνα

[/b][/quote]
123
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1768
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 27, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από 123 »

justin έγραψε:Είναι ποτέ δυνατόν οι Άγιοι να είναι σε ασυμφωνία μεταξύ τους; Άλλο ημισέληνος και άλλο 666. Οι σημερινοί σφραγισμένοι με τα τσιπωτά διαβατήρια και οικουμενισμένοι πλασιέ της Ορθοδοξίας δεν σας λένε τίποτε; Έχει παραμείνει η Θεία Χάρις μέσα τους; Τι βλέπουμε σήμερα και τι ακούμε που δεν το είπε ήδη ο Άγιος Παϊσιος;
Τα τσιπωτά διαβατήρια δεν είναι το χάραγμα. Δική σου ερμηνεία είναι αυτή?
plou73
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Δευ Δεκ 19, 2005 6:00 am

Δημοσίευση από plou73 »

Eίναι ευλογημένο φίλε Yunan να μας δείξεις την φωτογραφία που έχεις με τον γέροντα;Αν ναί,δεν ξέρεις πόσο θα χαρούμε :D :D :D
plou73
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

justin έγραψε: 1.Είναι μεγάλο λάθος να ερμηνεύεται με χρονολογική σειρά η Αποκάλυψις... Και αυτό αποδεικνύεται εύκολα με την παράθεση των γεγονότων σε μη αλληλοδιάδοχες χρονικά φάσεις....
εδω σ αυτο το σημειο σταματαει καποιος να μιλαει σοβαρα μαζι σου
και πιστεψε με μεχρι τωρα ειχα ολη την καλη διαθεση
[μα καλα ποιος θα σε χαραξει αν δεν ερθει ο αντιχριστος πρωτα και γιατι;]
μεταξυ μας για πλακα θα το κανουμε;
συνελθε πριν ναναι αργα
οι μυθοι καποιων τοσο καιρο επιασαν τοπο βλεπω

και κατι ακομα;
αυτα που γραφω ειναι λογος καθησυχασμου;
η η εμμονη στον αριθμο 666 ξυπναει καλυτερα τον κοσμο;

για παρτο αλλιως
εγω λεω οτι μπορει να ειναι ενα σωρο ονοματα,ιδιοτητες,αριθμοι του Θηριου που να βγαζουν το 666
δηλαδη ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΑΝΤΟΥ !!
ΠΧ τον αντιχριστο τον λενε <σουξου-μουξου>και το αθρισμα η η αποκωδικοπ του ονοματος να βγαζει το 666
κατσε εσυ και προσεχε που θα δεις το νουμερο καθαρα μετα
η μπορει και ναναι κατι οπως [υπερηφανεια,αποστασια]
οπως λεει εδω πχ

Ο όσιος Νείλος και οι Προφητείες του


Η ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΤΟΥ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΥ
Η Μνησικακία είναι η Σφραγίδα του Αντιχρίστου και η Καρδιά του Μνησίκακου είναι Σφραγισμένη με αυτή τη Σφραγίδα του Αντιχρίστου. Όταν ο Αντίχριστος και το πνεύμα του Αντιχρίστου το οποίο Κυβερνά στον Κόσμο, βάλει στον Άνθρωπο αυτή τη Σφραγίδα, τότε απ' αυτή τη Σφραγίδα της Μνησικακίας Αποθνήσκει η Καρδιά του Ανθρώπου, δηλ. γίνεται Νεκρή και Ανίκανη να Θλίβεται για τις Αμαρτίες, χάνει την Πνευματική Αίσθηση και τον Φόβο του Θεού. Έτσι, ο Άνθρωπος αποθνήσκει, όταν η καρδιά του είναι σφραγισμένη με το μίσος. Αυτή, η κατάρα της μνησικακίας κάνει τον άνθρωπο τόσο αναίσθητο, ώστε οι άνθρωποι από μόνοι τους να θανατώνονται κατά διάφορους τρόπους. Αυτό κάνει τον έναν να γίνεται αρνητής της πίστεως, τον άλλον να αυτοκτονεί, άλλον στα μαχαίρια, άλλον να γίνεται προδότης, άλλον βλάσφημον, άλλον μελαγχολικόν, χωρίς να νοιώθει ειρήνη στην καρδιά του. Οι δύστυχοι Άνθρωποι δεν θα καταλαβαίνουν ότι όλα αυτά θα προέρχονται από την μνησικακία, από υψηλοφροσύνη, καταδίκη και ΕΛΛΕΙΨΗ των συγγενών μας, από ασέβεια προς τους γονείς, τους ηλικιωμένους και τους άρχοντες της Πολιτείας και Εκκλησίας. Έτσι, όταν ο Αντίχριστος θα βάλει την σφραγίδα του στους ανθρώπους, η καρδιά τους θα γίνει σαν νεκρή. Τότε, όταν θα αρχίσουν οι συμφορές για τις οποίες έγινε λόγος πιο πριν, ο Αντίχριστος θα αρχίσει να σφραγίζει τους Ανθρώπους με την σφραγίδα του, δήθεν για να τούς σώσει απ' τις συμφορές και μόνο αυτοί που θα έχουν την σφραγίδα του (Αποκ. 13,17), θα μπορούν να αγοράζουν Ψωμί. Οι πολλοί θα πεθαίνουν στους δρόμους και στα σοκάκια. Οι Άνθρωποι θα γίνουν όμοιοι σαν τα αρπακτικά πτηνά, που περιτριγυρίζουν το ψοφίμι, αλλά θα φάγουν σάρκες νεκρών. Αυτά, δεν θα τα κάνουν οι Χριστιανοί αν και ως Ασφράγιστοι, δεν θα μπορούν να αγοράζουν ψωμί, αλλά αυτά θα κάνουν αυτοί που σφραγίστηκαν, και δεν θα τούς είναι αρκετό το ψωμί. Γιατί, η καρδιά των ΕΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΩΝ θα είναι αναίσθητη, και επειδή δεν θα είναι σε θέση να υπομείνουν την πείνα, αυτοί θα ορμούν στις νεκρές σάρκες και θα τις κατατρώγουν, και θα πεθαίνουν τελικά και οι ίδιοι. Στην σφραγίδα θα είναι γραμμένο: "εγώ σου ανήκω", "ναι, είσαι δικός μου". "Θεληματικά έρχομαι, και όχι με εξαναγκασμό", "και εγώ θεληματικά σε δέχομαι, και όχι με εξαναγκασμό". Αυτές οι τέσσερες φράσεις θα υποδηλώνονται στο κέντρο αυτής της σφραγίδας της συμφοράς.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stratos την Κυρ Ιαν 28, 2007 8:53 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα
justin
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 508
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από justin »

[UΤο ξαναγράφω για να διαβαστεί ξανά...

Το 1986, μήνα Νοέμβριο εάν θυμάμαι καλά, έξω από το καλύβι του, ξέρετε τί άκουσα προσωπικά από το στόμα του π. Παισίου; (σε ανάλογη ερώτηση περί των δύσκολων χρόνων της Αποκάλυψης)

Παιδί μου, έστω και ένας χριστιανός να μείνει πάνω στη γη, ο Χριστός θα σώσει την Εκκλησία του, γιατί αυτοί οι τοίχοι (και κτύπησε με το χέρι του τον τοίχο της καλύβας του) είναι χτισμένοι με αίμα και όχι με ασβέστη...

Έχω ανέκδοτη φωτογραφία από κείνη τη μέρα...

Όχι περισσότερη ανησυχία απ'όσο πρέπει.....[/b][/quote]

Πρέπει να καταλάβουμε καλά μία και μόνο αλήθεια: ομολογία Χριστού δεν γίνεται χωρίς την Δύναμη του Τιμίου και Ζωοποιού Σταυρού, χωρ'ις την ΘΕΙΑ ΧΑΡΙΝ: λέγω δε υμιν, πας ός αν ομολογήση εν εμοί έμπροσθεν των ανθρώπων ,και ο υιός του ανθρώπου ομολογήσει εν αυτώ έμπροσθεν των αγγέλων...Με το σφράγισμα δεν υπάρχει εν εμοί, ήγουν δι' εμού,με την δύναμιν του Τιμίου Και Ζωοποιού Σταυρού μου φεύγει η Θεία Χάρις. Να μην ανησυχούμε; 700.000 ΟΡΘΌΔΟΞΟΙ ΈΛΛΗΝΕΣ σφραγίστηκαν ήδη...
RL=http://img458.imageshack.us/my.php?image=0002lo1im7.jpg]Εικόνα[/URL]
[quote="Yunan"]
Yunan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 444
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα

Δημοσίευση από Yunan »

Φίλε ή φίλη plou73, θα δημοσιεύσω τη φωτογραφία τις επόμενες ημέρες...

Στην συγκεκριμένη φωτογράφιση έγινε κάτι αναπάντεχο που δεν είδα στο φακό της μηχανής μου!

Λίγη υπομονή...
plou73
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Δευ Δεκ 19, 2005 6:00 am

Δημοσίευση από plou73 »

Περιμένουμε με αγωνία...(φίλη plou73) :D
plou73
justin
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 508
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από justin »

123 έγραψε:
justin έγραψε:Είναι ποτέ δυνατόν οι Άγιοι να είναι σε ασυμφωνία μεταξύ τους; Άλλο ημισέληνος και άλλο 666. Οι σημερινοί σφραγισμένοι με τα τσιπωτά διαβατήρια και οικουμενισμένοι πλασιέ της Ορθοδοξίας δεν σας λένε τίποτε; Έχει παραμείνει η Θεία Χάρις μέσα τους; Τι βλέπουμε σήμερα και τι ακούμε που δεν το είπε ήδη ο Άγιος Παϊσιος;
Τα τσιπωτά διαβατήρια δεν είναι το χάραγμα. Δική σου ερμηνεία είναι αυτή?
Συνιστώ περισσότερη μελέτη του Αγίου Παϊσίου. Δεν λέω τίποτε δικό μου, πως άλλωστε. ..Αν ο Άγιος Παϊσιος βγήκε στούς δρόμους για τον ΕΚΑΜ και τις ταυτότητες, εμείς θα κοροϊδεύουμε τον εαυτό μας για τα διαβατήρια; Πνευματική άγνοια δεν δικαιολογείται κατά τον Άγιο... Αδιαφορία είναι...
Εικόνα
123
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1768
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 27, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από 123 »

Φίλε justin, δεν καταλαβαίνω το κείμενο που το έβαλες δύο φορές.
Τι θες να πεις ότι με τον σταυρό θα αγιάσεις το σφράγισμα? :lol: :roll:

Για τον ίδιο γέροντα Παϊσιο μιλάμε? Γιατί εγώ άλλα καταλαβαίνω...

Κι η φωτογραφία τι σημαίνει? εξήγησέ μας :roll: :roll: :roll:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”