Μνημόσυνο π. Πορφυρίου 03/12/2006

Συζητήσεις αλληλογνωριμίας μελών και οργάνωσης συναντήσεων.

Συντονιστής: Συντονιστές

stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

παιδια το βιβλιο <βιος και λογοι> με το βιβλιο <ανθολογιο συμβουλων> του Γεροντα Πορφυριου εχουν διαφορες;
η στο δευτερο βιβλιο εχει μονο μαζεμενες τις συμβουλες απο το πρωτο;
Εικόνα
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από NIKOSZ »

Φιλε στρατο επειδη χθες κατα την επισκεψη μας στο Μηλεσι αγορασα το "Ανθολογιο Συμβουλων"(που δεν εχω διαβασει ακομα),γραφει οτι ειναι μια συλλογη απο λογους του γεροντα που εχουν συμπεριληφθει σε διαφορα βιβλια και περιοδικα

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NIKOSZ την Τετ Δεκ 06, 2006 3:12 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
xenos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από xenos »

Διάβαζα τα ποστ σε αυτό το θέμα και είχε γλυκαθεί η καρδιά μου και ξαφνικά πετάγονται πάλι στη μέση οι πάπικοί σαν την... "κουτσουλιά" που έλεγε ο π. Παισιος.
HXOS
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Δευ Σεπ 18, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΓΙΑΝΝΗΣ@ΚΡΗΤΗ

Δημοσίευση από HXOS »

ΕΠΙΣΗΣ ΣΧΕΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΓΕΡΟΝΤΑ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ:
http://www.porphyrios.net/GREEK/indexG.html
Εικόνα
ΣΥΝ ΘΕΩ ΠΑΝΤΑΧΟΥ,ΦΟΒΟΣ ΟΥΔΑΜΟΥ.
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

NIKOSZ έγραψε:Φιλε στρατο επειδη χθες κατα την επισκεψη μας στο Μηλεσι αγορασα το "Ανθολογιο Συμβουλων"(που δεν εχω διαβασει ακομα),γραφει οτι ειναι μια συλλογη απο λογους του γεροντα που εχουν συμπεριληφθει σε διαφορα βιβλια και περιοδικα
ωραια ευχαριστω
θα το παρω.
Εικόνα
DOMINIQUE
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από DOMINIQUE »

Καλημέρα σε όλους.Christo σε ευχαριστώ πολύ. >:D<
Ολους τους θησαυρούς της γης εάν έχεις και δεν έχεις Θεό στην καρδιά σου,δεν έχεις τίποτα...
aanast
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 06, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από aanast »

Καλημέρα και ευλογημένη εβδομάδα σε όλους,

Λέει κάτι χαρακτηριστικό ο λαός μας με τη ''θυμοσοφία'' του:Την Αγάπη δεν μπορείς να τη ζυγιάσεις.Δηλ. τα συναισθήματα δεν μπορούν να χωρέσουν σε μέτρα ανθρώπινα ,υπολογιστικά και εξ-ορθολογισμένα,όπως δυστυχώς συνηθίζουμε να έχουμε για ΟΛΑ :oops:

Μια εμπειρία τέτοιας ουράνιας ΑΓΑΠΗΣ και ψυχικής Μακαριότητας μας πρόσφερε ο Άγ.Πορφύριος χθες στο ετήσιο Μνημόσυνό του στο Μήλεσι Ωρωπού!

Μια εμπειρία επικοινωνίας με το ΧΡΙΣΤΟ ,που τόσο απλόχερα του χάρισε τις Δωρεές του Αγ. Πνεύματος ενόσω ακόμη βρισκόταν στη γήινη διάσταση!

Μια εμπειρία συνοδοιπόρησης με τους αδερφούς μας,τους ''λίγους'' ,αλλά εκλεκτούς φίλους του σάιτ:Ελένη,Νίκο,Μιχάλη ,με τους οποίους ανταλλάξαμε
εμπειρίες και ανησυχίες Πίστης και ''Καθημερινότητας'' εν Χριστώ!

Λυπάμαι που δεν μπήκα στην ιστοσελίδα χθες,αλλά τα μάτια μου από την καταπόνηση δεν άντεξαν άλλο!Με νίκησε ο Μορφέας με τις φτερούγες του Αγ. Γέροντα και νοεφανούς ΑΓΙΟΥ μας ΠΟΡΦΥΡΙΟΥ!
Εύχομαι ο Άγιος Παππούλης μας να μας σκέπει πάντα μαζί με την Αγία Βαρβάρα[ σήμερα] όλο το φόρουμ κι ''άπαντας''επί γης!

Αναμένω δηλώσεις συμμετοχής στο νέο προσκυνηματικό μας ''περίπατο'' στην Ι.Μ. Δαμάστας 17/12 :)
helen
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 03, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΤΡΙΠΟΛΗ

Δημοσίευση από helen »

Strato το Ανθολόγιο συμβουλών δεν το έχω διαβάσει, έχω διαβάσει το ¨Βίος και λόγοι" και είναι... Πολύ Καλό! και δεν το διαβάζεις μόνο μια φορά το έχεις πάντα μαζί σου! , θα σου έλεγα να το πάρεις πρώτα, έχει και όλα τα στάδια της ζωής του Γέροντα δοσμένα πολύ ωραία στο πρώτο μέρος και στο δεύτερο έχει τα ¨ποιό πνευματικά¨ είναι χωρισμένο σε κεφάλαια ¨Περί Εκκλησίας¨, ¨Περί μοναχικής ζωής¨ κ.α.
ΜΕΙΖΩΝ ΕΣΤΙ Ο ΕΝ ΥΜΙΝ 'Η Ο ΕΝ ΤΩ ΚΟΣΜΩ
yparxei
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 11, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από yparxei »

ολα τα βιβλια ειναι υπεροχα και το ανθολογιο συμβουλων και το βιογραφικο...
σας ζηλευω με αυτα που διαβασα!!γι αυτο με αρεσει να μπαινω σε αυτο το φορουμ :D
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλογνωριμία & Συναντήσεις μελών του agiooros.net”