Εγκαίνια Ιερού Ναού Ακριτοχώρι Σερρών

Εδώ τοποθετήστε τις Ανακοινώσεις των Ιερών Μητροπόλεων σας

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Εγκαίνια Ιερού Ναού Ακριτοχώρι Σερρών

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Ο νέος Ναός θα εγκαινιασθεί στις 21 Οκτωβρίου οπότε και θα τελεσθεί η Ακολουθία των Εγκαινίων του και η Θεία Λειτουργία προεξάρχοντος του Οικουμενικού Πατριάρχη Βαρθολομαίου, με την συμμετοχή του Αρχιεπισκόπου Αθηνών Ιερωνύμου και του επιχωρίου Μητροπολίτη Σιδηροκάστρου Μακαρίου.

Ο Οικουμενικός Πατριάρχης Βαρθολομαίος θα μείνει στην περιοχή της Σιντικής για τέσσερις ημέρες από τις 20 έως τις 24 Οκτωβρίου, ενώ στο πλαίσιο των επαφών του θα επισκεφθεί μεταξύ άλλων και τους δήμους Σιδηροκάστρου, Ηράκλειας και Σερρών.

Το πρόγραμμα έχει ως εξής
Το Σάββατο 20 Οκτωβρίου 2012 Αρχιερετικός εσπερινός
Την Κυριακή 21 Οκτωβρίου 2012 Εγκαινία του Ναού όπου θα προεξάρχει ο Παναγιώτατος Οικουμενικός Πατριάρχης κ.κ. Βαρθολομαίος, συμμετέχοντος και του Αρχιεπισκόπου Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ.κ. Ιερώνυμου καθώς και πολλών Αρχιερέων
Ένα αρχιτεκτονικό θαύμα ολοκληρώνεται στο Ακριτοχώρι του Σιδηροκάστρου
Ο νέος περικαλλής Ιερός Ναός του Ι.Ησυχαστηρίου του Τιμίου Προδρόμου οικοδομήθηκε με την ίδια τεχνική και μεθόδους με τους Βυζαντινούς Ναούς

Ένα αρχιτεκτονικό θαύμα ολοκληρώνεται στο Ακριτοχώρι του Σιδηροκάστρου που είναι βέβαιο ότι θα αποτελέσει σημείο αναφοράς για την..
εκκλησιαστική αρχιτεκτονική παράδοση και πόλο έλξης προσκυνητών από κάθε γωνιά της χώρας. Πρόκειται για την ανέγερση του νέου Ιερού Ναού του Ι.Ησυχαστηρίου Τιμίου Προδρόμου, αφιερωμένου στον μέγιστο των Προφητών και προστάτη της Μονής, και οικοδομημένου αποκλειστικά κατά την βυζαντινή τεχνική και τεχνοτροπία.

Ο νέος Ναός, εξολοκλήρου από παραδοσιακά δομικά υλικά, όπως πέτρα, μάρμαρο, και κεραμικά τούβλα, έρχεται να επανασυνδέσει το σήμερα της Μακεδονικής γης με το λαμπρό βυζαντινό παρελθόν της και τους διασωζόμενους αρχαίους βυζαντινούς ναούς της. Ταυτόχρονα έρχεται να ενισχύσει έτι περαιτέρω τους πνευματικούς δεσμούς του Ακριτοχωρίου και της ευρύτερης περιοχής με το Περιβόλι της Παναγίας, το Αγιώνυμο Όρος, μέσω της Αδελφότητας της Μονής που συνδέεται πνευματικά με την Ιερά Μονή Ξενοφώντος και τον Καθηγούμενό της, Αρχιμ.Αλέξιο.


«Στη Χριστιανική Ορθόδοξη Εκκλησία ό,τι γίνεται προς δόξαν Θεού είναι ευλογημένο. Ειδικά στο χώρο του μοναχισμού έχουμε την ολοκληρωτική αφιέρωση αυτού τούτου του ανθρώπου στο Θεό μας Ιησού Χριστό. Όλες λοιπόν οι δραστηριότητες μας σ’Εκείνον αποβλέπουν, στη δόξα του αποσκοπούν. Πολύ περισσότερο ο χώρος λατρείας του Θεού, ο Ιερός Ναός, είναι φυσικό να απορροφά τη μέγιστη επιμέλεια μας, στο μέτρο του ανθρωπίνος εφικτού. Ένας Ορθόδοξος Ναός και τα τελούμενα εν αυτώ, είναι ικανά να φανερώσουν την αποκάλυψη της Αλήθειας, την κατάλυση του θανάτου, την πραγμάτωση της Βασιλείας των Ουρανών», είπε στην ομιλία της η Γερόντισσα Ιακώβη, Καθηγουμένη του Ιερού Ησυχαστηρίου που υπό την σεπτή της καθοδήγηση οι μοναχές του Τιμίου Προδρόμου διακονούν με αφοσίωση τον Θεό και τον Άνθρωπο.

«Τολμώ να πω ότι παραδίδουμε στις επόμενες γενεές ένα μνημειώδες έργο. Ένα Ναό όπου όλα είναι συνταιριασμένα με τη μαστοριά και την πείρα, όπως αυτή διαμορφώθηκε με το πέρασμα των αιώνων. Όπου όλα βρήκαν τη θέση τους, για να αποτελέσουν την “ανόμοια ομοιότητα της ουρανίου αρμονίας και τάξεως”, καθώς θέλει ο Άγιος Διονύσιος ο Αεροπαγείτης στον λόγο του περί ουρανίου ιεραρχίας», επισήμανε η Γερόντισσα Ιακώβη και σε άλλο σημείο της ομιλίας της, αναφερόμενη στην ανέγερση του νέου Ναού, είπε:
«Αυτές οι πέτρες έζευξαν κάτω από τον ίδιο ζυγό το παρελθόν και το μέλλον του Γένους μας, για να ζωγραφίσουν σήμερα την ιστορία μας, να ενσαρκώσουν τα όνειρα μας. Αυτό το θαύμα βιώνουμε καθημερινά σήμερα στη Μονή μας. Με τη μαθητεία και τη συναναστροφή μας με το Ιερό Κέντρο της Ορθοδοξίας, το Φανάρι του Γένους, το Οικουμενικό μας Πατριαρχείο, όπου ακοίμητος φρουρός ο Οικουμενικός μας Πατριάρχης δείχνει το δρόμο. Με την παρουσία του Αγίου Όρους στη Μονή μας και το Γέροντά μας, Αρχιμανδρίτη Αλέξιο, Καθηγούμενο της Ιεράς Μονής Ξενοφώντος, σοφό καθοδηγητή και εμπνευστή, να μας μεταδίδει την αύρα της Αγιορείτικης Πολιτείας».

Δεξιά τα θεμέλια του Ναού
Εικόνα
Βυζαντινά Θεμέλια
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Εγκαίνια Ιερού Ναού Ακριτοχώρι Σερρών

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Εγω θα ειμαι εκει απο το Σαββατο
την κυριακη απο τις 5.30
φυσικα και ο Στεφανος θα ερθει οσοι θελετε ευχαριστως να βρεθουμε
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Εγκαίνια Ιερού Ναού Ακριτοχώρι Σερρών

Δημοσίευση από stathis73 »

Μητσο σε αυτο το Μοναστήρι δεν ειχαμε πάει πριν κανα χρόνο;;
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Εγκαίνια Ιερού Ναού Ακριτοχώρι Σερρών

Δημοσίευση από vasilisalt »

Πηγαίνετε ακόμα λίγο πιο ψηλά και θα βρεθούμε σίγουρα...
Κοντά θα μας πέσει.

Επί της ουσίας.
Ο ναός είναι αυτός στις τελευταίες φωτό;
Με μπέρδεψες με τα θεμέλια κλπ
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Εγκαίνια Ιερού Ναού Ακριτοχώρι Σερρών

Δημοσίευση από Dimitris39 »

stathis73 έγραψε:Μητσο σε αυτο το Μοναστήρι δεν ειχαμε πάει πριν κανα χρόνο;;
Ναι Σταθακο εκει ειμασταν πριν κανενα χρονο
vasilisalt έγραψε:Πηγαίνετε ακόμα λίγο πιο ψηλά και θα βρεθούμε σίγουρα...
Κοντά θα μας πέσει.

Επί της ουσίας.
Ο ναός είναι αυτός στις τελευταίες φωτό;
Με μπέρδεψες με τα θεμέλια κλπ
ενοειτε απο τα θεμελια ξεκινησα και στις κατω φωτο ειναι ο Ναος πριν ενα χρονο που ειμουνα με τον Σταθη
εχω προχθεσινες φωτογραφιες αλλα αφου δεν εχει ακομη κυκλοφορησει τιποτα στο δυκτιο ακομη δεν δειχνω και τις δικες μου
απο τις 22 και μετα θα δειτε πως εγινε θα γινετε παντως χαμος πολυς κοσμος οποιος θελει να παει και ειναι απο μακρυα του δινω την προσκληση μου
να μεινη εκει και να ειναι στο μεσιμεριανο φαγητο με τον Πατριαρχη και τους αλλους εγω θα τον γνωρισω στις 20 του μηνος ετσι θα δωθει σε καποιον αλλο η ευκαιρια να του μιληση
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Εγκαίνια Ιερού Ναού Ακριτοχώρι Σερρών

Δημοσίευση από vasilisalt »

Αχ βρε Μητσακο! Ψυχούλα είσαι...
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7313
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: Εγκαίνια Ιερού Ναού Ακριτοχώρι Σερρών

Δημοσίευση από stathisekp »

vasilisalt έγραψε:Αχ βρε Μητσακο! Ψυχούλα είσαι...
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25048
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Εγκαίνια Ιερού Ναού Ακριτοχώρι Σερρών

Δημοσίευση από aposal »

vasilisalt έγραψε:Με μπέρδεψες με τα θεμέλια κλπ
Ακόμη να μάθεις τι είναι το θεμέλιο;
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Εγκαίνια Ιερού Ναού Ακριτοχώρι Σερρών

Δημοσίευση από Dimitris39 »

αυτός που δήλωσε παρόν τηλεφωνικός θα τον περιμένω στο κέντρο του Σιδηροκάστρου να πάμε εως εκεί παρέα
να μην χαθεί
και μετά Ανω Πορόια για φαγητό
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Εγκαίνια Ιερού Ναού Ακριτοχώρι Σερρών

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Περιμενουν κατι ακουσα για χιλιαδες κοσμο θα παραβρισκονται και μοναχοι απο διαφορες Ιερες μονες του Αγιου Ορους
και διαφορα κελια
να φανταστειτε οτι ο Ο.Τ.Ε εστησε ΓΙΓΑΝΤΟΟΘΟΝΕΣ εξω γιατι που θα χωρεση τοσος κοσμος
για τους φιλους που δεν γνωριζουνε και ερθουν αργοτερα θα πρεπει να αφησουνε τα αυτοκινητα τους στο χωριο Ακριτοχωρι
και εκει θα υπαρχουνε πολλα λεωφορεια και λεωφωριακια που θα τους πηγαινουνε στον Ιερο Ναο
επεσε πολυ οργανωση, μαλιστα μετα θα υπαρχει και γευμα η διαφορα μεζεδακια για ολους
φυσικα σκεφτηκανε οτι πολλοι θα ερθουν απο μακρια

περιμενω συμετοχες να βρεθουμε ρε παιδια να κανουμε μια συναντηση της προκοπης
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανακοινώσεις Ιερών Μητροπόλεων”