Εκλογή Μητροπολίτη

Πνευματικά θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
silo
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Δευ Σεπ 04, 2006 5:00 am

Εκλογή Μητροπολίτη

Δημοσίευση από silo »

Κάποιος μου έθεσε το εξής ερώτημα:
Ας υποθέσουμε οτι ΄πρόκειται να εκλεγεί ένας μητροπολίτης.
Ένας υποψήφιος ή κάποιος τρίτος υπόσχεται ανταλλάγματα σε περίπτωση που εκλεγεί.
Σε αυτή την περίπτωση ενεργεί-κατευθύνει το Άγιο Πνεύμα ή όχι;
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

εκλογή Μητροπολίτου!

Δημοσίευση από pAntonios »

Το πρόβλημα τίθεται πιστεύω όχι μόνον για μια εκλογή Μητροπολίτου αλλά και για κάθε πράξη του ανθρώπου, είτε είναι Χριστιανός είτε όχι.

Χωρίς αμφιβολία ο Κύριος κατευθύνει το σκάφος της Εκκλησίας εκεί που θέλει. Τώρα αν επιτρέψει να εκλεγεί ένας Μητροπολίτης ανάξιος είτε με ανάξιο τρόπο, αυτό μπορεί να είναι ένας ελιγμός που σίγουρα δεν θα επηρεάσει τον τελικό προορισμό.
Μπορεί να επηρεάσει όμως καθοριστικά ορισμένες (η και πολλές ψυχές) και αυτό θα γίνει ανάλογα με την πίστη τους και την αξία τους. Ο Θεός πάντοτε προστατεύει τους δικούς του ανθρώπους (τους πιστούς και αφοσιωμένους). Αντίθετα αφήνει έκθετους εκείνους που βασίζονται στο λογισμό τους και τις δυνάμεις τους για να παραδειγματιστούν και να μετανοήσουν.
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Re: εκλογή Μητροπολίτου!

Δημοσίευση από eortologio_gr »

pAntonios έγραψε:... Αντίθετα αφήνει έκθετους εκείνους που βασίζονται στο λογισμό τους και τις δυνάμεις τους για να παραδειγματιστούν και να μετανοήσουν....
σίγουρα άφησε και την μάνα μου και τον πατέρα μου να ...παραδειγματιστούν και να μετανοήσουν παίρνοντάς τους μαζί του τον ένα πριν 25 χρόνια και τον άλλο πριν 3 χρόνια....

Καλή η λογική αυτή αλλά μου φαίνεται οτι είναι ένα πασπαρτού οταν αδυνατούμε να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα....

Εδώ και 2000 χρόνια περιμένουμε (και φρονώ οτι θα περιμένουμε για άλλα 2000 χρόνια) για να δούμε τον προορισμό της βασιλείας και της προνοητικότητας του Θεού με τον τρόπο που απο ανθρώπους ερμηνεύτηκε οτι θα έρθει όταν έρθει... Μήπως τελικά πρέπει να ξαναδούμε ορισμένα θέματα και το πώς βρίσκουν εφαρμογή στην καθημερινότητά μας ?

Οι ερμηνευτές ζητούν πάρα πολλές υποχωρήσεις απο όλους εμάς, πολλές απο τις οποίες δεν μπορεί να κατανοήσει η απλή κοινή λογική αλλά ούτε και το συναίσθημα.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: εκλογή Μητροπολίτου!

Δημοσίευση από nkope »

eortologio_gr έγραψε:
pAntonios έγραψε:... Αντίθετα αφήνει έκθετους εκείνους που βασίζονται στο λογισμό τους και τις δυνάμεις τους για να παραδειγματιστούν και να μετανοήσουν....
σίγουρα άφησε και την μάνα μου και τον πατέρα μου να ...παραδειγματιστούν και να μετανοήσουν παίρνοντάς τους μαζί του τον ένα πριν 25 χρόνια και τον άλλο πριν 3 χρόνια....

Καλή η λογική αυτή αλλά μου φαίνεται οτι είναι ένα πασπαρτού οταν αδυνατούμε να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα....

Εδώ και 2000 χρόνια περιμένουμε (και φρονώ οτι θα περιμένουμε για άλλα 2000 χρόνια) για να δούμε τον προορισμό της βασιλείας και της προνοητικότητας του Θεού με τον τρόπο που απο ανθρώπους ερμηνεύτηκε οτι θα έρθει όταν έρθει... Μήπως τελικά πρέπει να ξαναδούμε ορισμένα θέματα και το πώς βρίσκουν εφαρμογή στην καθημερινότητά μας ?

Οι ερμηνευτές ζητούν πάρα πολλές υποχωρήσεις απο όλους εμάς, πολλές απο τις οποίες δεν μπορεί να κατανοήσει η απλή κοινή λογική αλλά ούτε και το συναίσθημα.
Λυπάμαι πολύ φίλε eortologio_gr για την απώλεια των αγαπημένων σου προσώπων. Μπροστά σε τέτοια οδυνηρή εμπειρία τα λόγια είναι πολύ λίγα κι οι φιλοσοφίες περιττές κι επιζήμιες.

Όμως δυσκολεύομαι πολύ να συχετίσω το θέμα που άνοιξες με τη συνέχεια, που του έδωσες. Δηλαδή τι σχέση έχει η απώλεια των αγαπημένων σου προσώπων με την εκλογή των Μητροπολιτών.

Για το θέμα της απώλειας αγαπημένων προσώπων, όπως είπα πιο πριν, πολύ λίγα μπορούν να λεχθούν ειδικά από ανθρώπους που δεν έχουν ζήσει ανάλογη εμπειρία, αλλά για το θέμα της εκλογής Μητροπολιτών μπορούν να λεχθούν πολλά.

Ξεκαθάρισε λοιπόν για ποιο απ' τα δυο θέματα θέλεις να συζητήσουμε.
sotirio
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Εκλογή Μητροπολίτη

Δημοσίευση από sotirio »

silo έγραψε:Κάποιος μου έθεσε το εξής ερώτημα:
Ας υποθέσουμε οτι ΄πρόκειται να εκλεγεί ένας μητροπολίτης.
Ένας υποψήφιος ή κάποιος τρίτος υπόσχεται ανταλλάγματα σε περίπτωση που εκλεγεί.
Σε αυτή την περίπτωση ενεργεί-κατευθύνει το Άγιο Πνεύμα ή όχι;
Ο ορισμός της Σιμωνίας !!!
Ενεργεί-κατευθύνει το Άγιο Πνεύμα στη σιμωνία ?
ΟΧΙ !!! .-

ΑΝΑΞΙΟΣ ο εκλεγείς ΑΝΑΞΙΟΙ και οι με χρήματα εκλέγοντες !
:wink: Και λέω Αναξιος δια να μη πώ : Ας παραδώσουμε τον τοιούτον εις τον Σατανάν προς όλεθρον της σαρκός, διά να σωθή το πνεύμα αυτού εν τη ημέρα του Κυρίου Ιησού.....

Διαβάζω :Κορινθίους Α' 6
Δεν εξεύρετε ότι οι άγιοι θέλουσι κρίνει τον κόσμον; και εάν ο κόσμος κρίνηται από σας, ανάξιοι είσθε να κρίνητε ελάχιστα πράγματα;
Δεν εξεύρετε ότι αγγέλους θέλομεν κρίνει; πόσω μάλλον βιωτικά;
Βιωτικάς λοιπόν κρίσεις εάν έχητε, τους εξουθενημένους εν τη εκκλησία τούτους καθίζετε κριτάς.
Προς εντροπήν σας λέγω τούτο. Ούτω δεν υπάρχει μεταξύ σας ουδέ εις σοφός, όστις θέλει δυνηθή να κρίνη ανά μέσον του αδελφού αυτού,

Διαβάζω :Κορινθίους Α' 5
Διότι εγώ ως απών κατά το σώμα, παρών όμως κατά το πνεύμα, έκρινα ήδη ως παρών τον ούτω πράξαντα τούτο,
εν τω ονόματι του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού αφού συναχθήτε σεις και το εμόν πνεύμα με την δύναμιν του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού
5 να παραδώσητε τον τοιούτον εις τον Σατανάν προς όλεθρον της σαρκός, διά να σωθή το πνεύμα αυτού εν τη ημέρα του Κυρίου Ιησού.
6 Δεν είναι καλόν το καύχημά σας. Δεν εξεύρετε ότι ολίγη ζύμη κάμνει όλον το φύραμα ένζυμον;
7 Καθαρίσθητε λοιπόν από της παλαιάς ζύμης, διά να ήσθε νέον φύραμα, καθώς είσθε άζυμοι. Διότι το πάσχα ημών εθυσιάσθη υπέρ ημών, ο Χριστός·
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΣ ΚΥΠΡΟΥ

Δημοσίευση από pAntonios »

Περιμένουμε
προσευχόμενοι
τον
νέο Αρχιεπίσκοπο Κύπρου!

Ας ευχηθούμε να εκλεγεί ο καλύτερος.
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά θέματα”