Χαίρομαι που έρχονται τα Χριστούγεννα

Γενικά Πνευματικά Θέματα

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Απάντηση
irida
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Παρ Ιαν 15, 2010 1:32 pm

Χαίρομαι που έρχονται τα Χριστούγεννα

Δημοσίευση από irida »

Δε λεω, και παλιοτερα χαιρομουν για τα Χριστουγεννα που ερχονταν. Θα στολιζα το σπιτι, θα εδινα και θα επαιρνα δωρα, θα εφτιαχνα και θα ετρωγα πολλα φαγητα και γλυκα, βολτες πολλες, γιορτες, φιεστες και πολυ καλοπεραση. Τωρα πια δεν κανω τιποτα απ αυτα και ομως τωρα χαιρομαι πιο πολυ, πιο βαθια. Κοιταω πως θα καθαρισω και πως θα στολισω την ψυχη μου. Σκεπτομαι αλλους ανθρωπους που θα ειναι ολομοναχοι και πικραμενοι αυτες τις μερες. Σκεπτομαι αλλους ανθρωπους που βρισκονται στο κρεβατι του πονου και καποιους αλλους που δεν θα μπορεσουν να προσφερουν στην οικογενεια τους το '' καθιερωμενο '' Χριστουγεννιατικο τραπεζι. Ο εγωισμος μου κρατουσε την καρδια μου μεσα σ ενα κλοιο απο παγους και την εκανε τοσο αδιαφορη που σχεδον δεν χτυπουσε. Η αγαπη ομως ζεστανε αυτην την καρδια, ελειωσε τους παγους κι αυτη αρχισε να χτυπαει και να αγαπαει. Κι ολα αυτα γιατι αρχισα να πατω στα χναρια του Χριστου. Τοσο απλα. Καλα Χριστουγεννα!
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: χαιρομαι που ερχονται τα Χριστουγεννα

Δημοσίευση από vasilisalt »

Μας έλειψες!!!
Άβαταρ μέλους
ANTREAS
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: Τετ Μαρ 07, 2007 6:00 am

Re: χαιρομαι που ερχονται τα Χριστουγεννα

Δημοσίευση από ANTREAS »

irida έγραψε:Δε λεω, και παλιοτερα χαιρομουν για τα Χριστουγεννα που ερχονταν. Θα στολιζα το σπιτι, θα εδινα και θα επαιρνα δωρα, θα εφτιαχνα και θα ετρωγα πολλα φαγητα και γλυκα, βολτες πολλες, γιορτες, φιεστες και πολυ καλοπεραση. Τωρα πια δεν κανω τιποτα απ αυτα και ομως τωρα χαιρομαι πιο πολυ, πιο βαθια. Κοιταω πως θα καθαρισω και πως θα στολισω την ψυχη μου. Σκεπτομαι αλλους ανθρωπους που θα ειναι ολομοναχοι και πικραμενοι αυτες τις μερες. Σκεπτομαι αλλους ανθρωπους που βρισκονται στο κρεβατι του πονου και καποιους αλλους που δεν θα μπορεσουν να προσφερουν στην οικογενεια τους το '' καθιερωμενο '' Χριστουγεννιατικο τραπεζι. Ο εγωισμος μου κρατουσε την καρδια μου μεσα σ ενα κλοιο απο παγους και την εκανε τοσο αδιαφορη που σχεδον δεν χτυπουσε. Η αγαπη ομως ζεστανε αυτην την καρδια, ελειωσε τους παγους κι αυτη αρχισε να χτυπαει και να αγαπαει. Κι ολα αυτα γιατι αρχισα να πατω στα χναρια του Χριστου. Τοσο απλα. Καλα Χριστουγεννα!

Πολυ ομορφο κειμενο..αλλα μπορεις να τα συνδυασεις και ολα μαζι πιστευω..πρωτο ρολο παιζει ο καθαρισμος της ψυχης και μετα σαν ανθρωπος να χαρεις και λιγο δεν ειναι κακο πιστευω..αυτο ομως με τους μονους ανθρωπους και τους αρρωστους ειναι μαχαιρι στην καρδια..
Άβαταρ μέλους
pepiixthis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ...Ευτέρπη - Πέπη

Re: Χαίρομαι που έρχονται τα Χριστούγεννα

Δημοσίευση από pepiixthis »

irida έγραψε:Δε λεω, και παλιοτερα χαιρομουν για τα Χριστουγεννα που ερχονταν. Θα στολιζα το σπιτι, θα εδινα και θα επαιρνα δωρα, θα εφτιαχνα και θα ετρωγα πολλα φαγητα και γλυκα, βολτες πολλες, γιορτες, φιεστες και πολυ καλοπεραση. Τωρα πια δεν κανω τιποτα απ αυτα και ομως τωρα χαιρομαι πιο πολυ, πιο βαθια. Κοιταω πως θα καθαρισω και πως θα στολισω την ψυχη μου. Σκεπτομαι αλλους ανθρωπους που θα ειναι ολομοναχοι και πικραμενοι αυτες τις μερες. Σκεπτομαι αλλους ανθρωπους που βρισκονται στο κρεβατι του πονου και καποιους αλλους που δεν θα μπορεσουν να προσφερουν στην οικογενεια τους το '' καθιερωμενο '' Χριστουγεννιατικο τραπεζι. Ο εγωισμος μου κρατουσε την καρδια μου μεσα σ ενα κλοιο απο παγους και την εκανε τοσο αδιαφορη που σχεδον δεν χτυπουσε. Η αγαπη ομως ζεστανε αυτην την καρδια, ελειωσε τους παγους κι αυτη αρχισε να χτυπαει και να αγαπαει. Κι ολα αυτα γιατι αρχισα να πατω στα χναρια του Χριστου. Τοσο απλα. Καλα Χριστουγεννα!
Προχτές διάβασα το κειμενο σου και σκεφτόμουνα οτι δεν έχω ορεξη τιποτα απο όλα αυτά να κάνω γιατι αφησα ξεστολιστει την ψυχη μου τοσο καιρο αλλα Δοξα το Θρο στολιστηκε πάλι μετα απο παρα πολυ καιρό.
Να σαι καλα, Καλα Χριστούγεννα να έχουμε όλοι μας
«στενή η πύλη και τεθλιμμένη οδός η απάγουσα στην ζωήν»
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25047
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Χαίρομαι που έρχονται τα Χριστούγεννα

Δημοσίευση από aposal »

Καλόν αγώνα λοιπόν, ώστε να γιορτάσουμε πραγματικά τα Χριστούγεννα!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Θέματα”